Бъдни Вечер 3

  • 43 270
  • 331
  •   1
Отговори
# 315
  • България
  • Мнения: 490

благодаря Hug

# 316
  • София
  • Мнения: 18 679
Аз оби4ам 4есън, но ме боли корема от него, затова сложих съвсеееем малко, колкото за аромат. На 400гр орехи сложих една скилидка само и пак стана божествен Crazy 4ак не знам дали да го пробвам във варианта с киселото мляко - толкова е вкусно с оцет, 4е не знам дали искам да променям нещо в рецептата Grinning

# 317
  • Мнения: 9
Пък аз пове4е няма да правя пастета на Мастер4ето Crossing Arms Толкова е вкусен, 4е цялата ми фамилия набива топла питка с пастет и после ми се назландисваха на сърмите и 4ушките Crossing Arms
 Mr. Green

Ей как ме разсмя!

Честита Коледа, момичета! Благодаря за всички рецепти, за всички идеи! Желая ви много здраве, много щастие, много усмивки! Да се поддържаме както тука, така и в живота. Желая ви и много приятели и много ДОБРИ приятели!

# 318
  • Мнения: 7 091
Понеже обещах, че ще пусна снимки:
http://food.anniesartbook.com/2010/12/bulgarian-christmas-eve-in-us-in.html

Благодаря за хубават рецепта за содена питка! За пръв път правя такава, получи се чудесно, дори успя да се надуе. Аз се притеснявах, че на гостите няма да им хареса, но не беше така. Друга година правя само със суха мая, но тази година реших, че ще пробвам содена и съм сигурна, че отсега нататък само така ще правя! Simple Smile

# 319
  • Мнения: 9
Понеже обещах, че ще пусна снимки:
http://food.anniesartbook.com/2010/12/bulgarian-christmas-eve-in-us-in.html

Благодаря за хубават рецепта за содена питка! За пръв път правя такава, получи се чудесно, дори успя да се надуе. Аз се притеснявах, че на гостите няма да им хареса, но не беше така. Друга година правя само със суха мая, но тази година реших, че ще пробвам содена и съм сигурна, че отсега нататък само така ще правя! Simple Smile
Tandoori, извинявай на снимките виждам, че си правила боб..като яхния, може ли да ми пуснаеш една рецепта, че все не го докарвам.Благодаря ти!!!

# 320
  • Мнения: 7 091
Няма проблем, Месечка! Нищо особено няма в рецептата, просто трябва да намериш подходящия сорт боб.  Тук им казват navy beans, в БГ не знам как се казва този сорт, но е много ситен боба.


За глиненото гърне:

1 пакет боб ( 500 грама)
1 глава червен лук
1 глава бял лук
3 скилидки чесън
1/2 ч.ч нарязани на ситно сушени домати
1 ч.ч нарязан пипер ( може зелен, червен, жълт, може смесен, какъвто имате)
1/2 ч.ч стебла от целина
1/3 ч.ч  настъргани моркови
сол, черен пипер на вкус, прясна или сушена мента ( джоджен) на вкус също

След като уври боба добавям

1/2 ч.ч домати ( консерва, сурови,)
1 малка консерва ( мисля че е 25-35 грама) доматено пюре

За запръжката:

2 с.л червен пипер + 3 с.л мазнина ( слънчогледово-,царевично-, зеленчуково олио, зехтин , но НЕ масло!)

Заради децата аз винаги заварявам предварително боба.
Измивам го, слагам в 1/2 пълна тенджера с вода и варя докато заври, после изхвърлям водата, повтарям още веднъж процедурата.
След това смесвам всичко в глиненото гърне ( без нещата, които съм писала за след като боба уври и запръжката) и слагам във фурната за 20 мин на 250 С градуса. След като се затопли първоначално гърнето намалявам температурата на 100-150 С ( зависи от печката) и го оставям да ври 4-5 часа ( понякога това го правя през нощта, за да си спестя време). Ако имаш slow cooker ( това нямам идея как е на БГ, но е керамичен съд, който готви на слаба температура продължително време и се включва в контакта)  можеш дори да го оставиш на пълна програма.
След като е сварен боба добавям доматите, запържвам и оставям още 30 мин на 200 С да се довари.

Това е...няма никаква философия, само време иска.  Peace

# 321
  • Мнения: 157
Стана ми интересно защо запръжката трябва да не е с масло...  newsm78

# 322
  • Мнения: 7 091
Brambi, няма да му стане нищо на боба, в смисъл няма да се развали, но вкусът е различен, а и маслото се втвърдява и изплува на повърхноста, докато ако е качествено направена запръжката, това няма да се случи с олиото. Затова първо се добавя постепенно по малко от боба и след това се смесва с всичкия, за да се абсорбира добре мазнината. Аз лично мразя да ми плува 1 пръст олио над храната...затова.  Laughing

# 323
  • Мнения: 9
Tandoori, много ти благодаря! "Мъжът " ми каза, че е най-хубавия, който е ял! Simple SmileSimple SmileSimple Smile

# 324
  • Мнения: 7 091
Ама ти успя да го направиш вече даже! Simple Smile Браво на тебе! Радвам се, че ви е харесал!   bouquet

# 325
  • Мнения: 157
Brambi, няма да му стане нищо на боба, в смисъл няма да се развали, но вкусът е различен, а и маслото се втвърдява и изплува на повърхноста, докато ако е качествено направена запръжката, това няма да се случи с олиото. Затова първо се добавя постепенно по малко от боба и след това се смесва с всичкия, за да се абсорбира добре мазнината. Аз лично мразя да ми плува 1 пръст олио над храната...затова.  Laughing

Точно за вкуса става въпрос, защото маслото придава мн. хубав и плътен такъв. Питах, защото аз правя запръжката на боба именно с масло /от баба ми я знам/ и става много хубав, а и не ми плува отгоре 1 пръст, но въпрос на вкус  Simple Smile Просто ми стана интересно... Flowers Bouquet Flowers Bouquet

# 326
  • Мнения: 824
Момичета ,а какво направихте с парчето питка отделено за Богородица ?

# 327
  • Мнения: 3 034
Дадох го на катеричките навън, заедно с всякакви тестени остатъци. Или на птичките, който си го намери.  Simple Smile

# 328
  • Мнения: 1
И аз направих боба по рецептата на Tandoori - по принцип този, който приготвям го правя по сходен начин -новото беше сухите домати и морковите - не бях слагала досега.

Получи ми се и беше мнооого вкусен боб  ( аз имам домашен от бащата на моя приятел - малко е дребен, но пък ври бързо )

# 329
  • Мнения: 6 968
Момичета ,а какво направихте с парчето питка отделено за Богородица ?

Аз го оставям до следваща година, а после на птичките.  Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт