Въпроси и отговори за майчинството и новите промени - 13 част

  • 44 948
  • 886
  •   1
Отговори
# 870
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Мили помагащи момичета, имам нужда от вашата помощ  Praynig
Погледнах си справката за социално осигуряване (тази с ПИК и ЕГН в сайта на НОИ) и забелязах следните неща:
1. След като съм излязла по майчинство са започнали да ме осигуряват на по-ниска заплата! - Възможно ли е това да стане без мое знание и съгласие? Нали съм подписала трудов договор на определена сума?-от 45 дневния нататък не те осигурява фирмата на заплатата ти,защото не работиш,нали така?осигурена си на обезщетението ти,което ти превежда нои.сумата варира всеки месец.възможно е да е доста по-ниско от последната ти заплата,защото базата е 18 м и зависи как си била през тези 18 м
2. След изтичане на първата година от майчинството, в графата "Осигурен за Пенсия, болест и майч., тр. злоп. и безработица", не фигурира нищо (т.е. има нулеви стойности)? Върнах се на работа 3 месеца преди изтичане на майчинството - от месеца на връщане пак имам осигуряване, но защо преди това има нулеви стойности?  newsm78-за месеците,през които ползваш отпуска за гл на дете е нормално да имаш 0.00 лв от работодателят ти всеки месец
Моля, разяснете ми, за да знам какви права да търся и пред кого ...  Tired
Благодаря ви!  Hug

# 871
  • Мнения: 93
Стана ми ясно  Simple Smile Благодаря, Елфита!   bouquet

# 872
  • Мнения: 234
Здравейте имам един въпрос - вече 2 месеца не получавам платеното майчинство, мъжа ми трябваше да пусне документите за отглеждане на дете до две г възраст, но счетоводителя закъсня с приготвянето им.

Дали ще има проблем ако ги подаде с два месеца закъснение. Малко се притесних като разбрах че не са направили тази работа, тъй като съм бременна и не искам да ми се прекъсва майчиството

# 873
  • Мнения: 2 200
Здравейте имам един въпрос - вече 2 месеца не получавам платеното майчинство, мъжа ми трябваше да пусне документите за отглеждане на дете до две г възраст, но счетоводителя закъсня с приготвянето им.

Дали ще има проблем ако ги подаде с два месеца закъснение. Малко се притесних като разбрах че не са направили тази работа, тъй като съм бременна и не искам да ми се прекъсва майчиството

Най-много да и съставят акт за ненавременно представяне. Иначе няма проблем да се представят сега и да получите парите със задна дата.

# 874
  • Мнения: 2 559
Здравейте! Имам въпрос, отнасящ се до втората година платено майчинство - в средата на месец май изтече първата година от майчинството ми, парите за май /от средата нататък/ ги получих на 7 юли, заплатите в нашата фирма ги дават след 25-то число на месеца, тогава внасят и осигуровките, т.е. в края на този месец ще внесат за юни, а аз в началото на август ще взема майчинство за юни. И занапред ли ще е така?  newsm78 Ще върви един месец назад или ще се изравни, всеки месец ли ще зависи от това, кога се внасят осигуровките?  Rolling Eyes
Благодаря предварително за отговора!  Hug

# 875
  • Мнения: 2 200
Здравейте! Имам въпрос, отнасящ се до втората година платено майчинство - в средата на месец май изтече първата година от майчинството ми, парите за май /от средата нататък/ ги получих на 7 юли, заплатите в нашата фирма ги дават след 25-то число на месеца, тогава внасят и осигуровките, т.е. в края на този месец ще внесат за юни, а аз в началото на август ще взема майчинство за юни. И занапред ли ще е така? да newsm78 Ще върви един месец назад или ще се изравни, всеки месец ли ще зависи от това, кога се внасят осигуровкитедаRolling Eyes
Благодаря предварително за отговора!  Hug

# 876
# 877
  • Мнения: 334
имам един въпрос-ако нямам брак с таткото полагат ли ми се 150 лв помощ при бременност .Осигурена съм и ползвам болнични през бремнността, и дали тази помощ е преди или след 45 дневния болничен преди термин?Благодаря предварително!!! Hug

# 878
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
имам един въпрос-ако нямам брак с таткото полагат ли ми се 150 лв помощ при бременност .Осигурена съм и ползвам болнични през бремнността, и дали тази помощ е преди или след 45 дневния болничен преди термин?Благодаря предварително!!! Hug

щом си осигурена нямаш право на тези 150 лв

# 879
  • Мнения: 440
Зравейте, моля за помощ по моя казус с майчинството Rolling Eyes
Синът ми е на 4 години, а дъщеричката ми на 2год. и 6 месеца. От март 2007 год. съм по майчинство, т.като двете майчинства ми се застъпиха. Второто неплатено майчинство ми свърши на 15 януари тази година и от тогава съм в 6-месечен неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, който изтича утре. Малката ще тръгва да детска градина от 1 октомври и до тогава няма кой да я гледа. За тези четири години не съм ползвала платен годишен отпуск. Въпросите ми са следните:
  • Мога ли да ползвам 6-месеца неплатен отпуск и за баткото?
  • Ако да, веднага след изтичането на първия неплатен ли да стане, или да си ползвам годишните отпуски?
  • Според счетоводителките ни във фирмата мога да ползвам и 6 месеца на таткото, това така ли е?
Благодаря ви предварително!

# 880
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Зравейте, моля за помощ по моя казус с майчинството Rolling Eyes
Синът ми е на 4 години, а дъщеричката ми на 2год. и 6 месеца. От март 2007 год. съм по майчинство, т.като двете майчинства ми се застъпиха. Второто неплатено майчинство ми свърши на 15 януари тази година и от тогава съм в 6-месечен неплатен отпуск за отглеждане на дете до 8-годишна възраст, който изтича утре. Малката ще тръгва да детска градина от 1 октомври и до тогава няма кой да я гледа. За тези четири години не съм ползвала платен годишен отпуск. Въпросите ми са следните:
  • Мога ли да ползвам 6-месеца неплатен отпуск и за баткото?
  • Ако да, веднага след изтичането на първия неплатен ли да стане, или да си ползвам годишните отпуски?
  • Според счетоводителките ни във фирмата мога да ползвам и 6 месеца на таткото, това така ли е?
Благодаря ви предварително!


ако не си ползвала 6 те м за баткото,ги ползвай сега.
има натрупан пл годишен отпуск по време на майчинствата ти.най-малко 20 работни дни годишно
изчисти първо натрупаната платена отпуска за старите години

# 881
  • Мнения: 440
Благодаря за бързия отговор!Имам и друг проблем:януари когато си пусках молбата за първия неплатен отпуск я пуснах за 1 година по съвет на счетоводителките, които тогава твърдяха, че мога да ползвам и 6-те месеца на бащата (и все още продължават да го твърдят). Сега незнам какво трябва да правя, да напиша нова молба вместо старата или направо да си пусна молбата за платения отпуск и след изтичането му да пусна друга за ползване на неплатения отпуск за второто дете?

# 882
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
имаш право на 6 м неплатен за всяко дете,ако имате брак.имате ли брак?
говори с тях-те те водят неплатен сега.да си пуснеш молба за пл отпуск и после още 6 м неплатен

# 883
  • Мнения: 440
Да, имаме сключен брак, и следователно не мога да ползвам и 6-те месеца на бащата (макар да не разбирам къде е логиката). Въпроса ми беше трябва ли да пиша някаква молба за прекъсване на неплатения отпуск или директно да си пусна сега молбата за платените годишни отпуски за 4 години?

# 884
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
Да, имаме сключен брак, и следователно не мога да ползвам и 6-те месеца на бащата (макар да не разбирам къде е логиката). Въпроса ми беше трябва ли да пиша някаква молба за прекъсване на неплатения отпуск или директно да си пусна сега молбата за платените годишни отпуски за 4 години?

ако в момента те водят неплатен,да,трябва да пуснеш молба за прекъсване-разберете се със счетоводителя





Последна редакция: пт, 15 юли 2011, 09:21 от Elfita ♥ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ ♥

Общи условия

Активация на акаунт