Купуване на ЧИСТА ХРАНА

  • 751 292
  • 6 471
  •   1
Отговори
# 375
  • Мнения: 19 309
ЗаСлон, вреден ли е този калциев двухлорид? Забелязала съм го на почти всички сирена.
Кой беше този Гигински манастир? Имам чувството, че съм купувала нещо от там.

Искам да ви кажа, че баба ми купува домашно козе мляко по 50ст литъра, овчета малко по-скъпо. А нас в София ни дерат луди пари, ама какво да се прави пазар...

Бобка, не знам за Дюк. Уж ги спряга като най-добрите, ама дали е така. Някой беше споделял тук, че супата от тях ставала по-хубава.

# 376
  • Мнения: 2 037
Гигинския манастир, да ме прости Господ, е в топ 3 на най-комерсиалните манастири, в които съм стъпвала. Намира се между Перник и Брезник. Това лято ходих до там с детето, имахме заръка да налеем лековита вода от аязмото.
Магазинът на манастира е зареден с ужасно скъпи продукти, от които си купих едно кисело мляко.
Биволското сирене беще на цена около 15 лева килото.
В магазин близо до главния път към Перник беше на няма и 9 лева.
Като в магазина хигиената беше на съвсем различно ниво от тази в манастира!
Какво има и какво няма в двете сирена можем само да гадаем.  Grinning Онова от магазина беше вкусно.

Най-прекрасното сирене на света купихме пролетта от Пазарджишко, скромен манастир, истински.
Няма да го цитирам, защото не знам дали в сиренето има добавка или не. Но пък видях кравите на паша. 6 лева килото сирене. Господ здраве да им дава на хората там. Изкарахме прекрасно.

ЗаСлон, защо не напишеш по-скоро за "Трите бора", нали е пак там?
http://www.facebook.com/media/set/?set=a.411614608904232.98003.4 … 333155&type=1

Последна редакция: пн, 15 окт 2012, 22:38 от Люлин

# 377
  • София
  • Мнения: 5 191
калциевия двухлорид- не му е мястото в едно истинско сирене
Малък, легитимен производител ми разказа в неформален разговор защо се слага- щото да стане по-твърдо сиренето, щото състава на млякото  не е посотянен и в някои сезони не  се съдържа достатъчно от естествения му събрат в суровината...

Е, какво е това био мляко, дето не му достига  нещо си, та трябва да се вкарва под формата на химпром.

а как съм разбрала- попитах дали се слага още нещо освен мая и сол

За съжаление има и по-гаден начин да разбереш дали слагат калций- като ти хруска между зъбите и щеш не щеш- разбираш.....

Иначе... потвърждавам впечатленията на люлин....
Като седнах да се оплаквам от опаковката, която са избрали за млякото, точно такива впечатления имах....

Хигиената в манастирския магазин беше отблъскваща.

люлин, не е истински спам, докато търсим истинска храна, търсим и истински манастири.... Та в тази връзка съвсем смело те питам  за Топ 3 в комерсиалните манастири?

Моите са:

Сегашният Бачковски
Седемте престола преди 2 г
Роженския при предишния игумен ( сегашният е противоположност!)

# 378
  • София
  • Мнения: 547
За съжаление има и по-гаден начин да разбереш дали слагат калций- като ти хруска между зъбите и щеш не щеш- разбираш.....


Това ми се е случвало само веднъж преди много време, в един доста беден период за семейството - никой не искаше да яде от това сирене, не можехме да си обясним от какво може да хруска и накрая заключението беше, че са му слагали морска сол, която не успяла да се стопи Rolling Eyes И през ум не ни е минавало, че може да се дослагват такива неща. За изхвърляне тогава и дума не можеше да става, слагахме го в баница, в какво ли не със сирене, само и само да се свърши, а едвам се преглъщаше, толкова ужасно беше това хрускане Sick

Но нещо друго си мисля - оттогава съм купувала и скъпи, и евтини сирена. Но не съм уцелвала повече такова.  Thinking Не ми се вярва да съм попадала все на истинско сирене без добавки.  Rolling Eyes

Производителят задължен ли е да пише дали сиренето има добавен калции?

# 379
  • София
  • Мнения: 455
 Почти всички купени сирена имат калций, защото не ги оставят достатъчно време да узреят, а чрез него по-бързо ги пускат в магазинната мрежа.
   Да си направиш сирене не е кой знае колко сложно. Не че аз го правя все още, защото в момента има кой да ме замести, но свекърва ми купува мляко, прави сиренето и го затваря в буркани. Аз съм и безкрайно благодарна, за това, че го осигурява на децата, но един ден и аз бих го правила.

# 380
  • Мнения: 4 370
На опаковката на сирене Хармоника пише че съдържа калций, а на останалите сирена (поне които аз купувам) пише че има калциев двухлорид. Калций и калциев двухлорид различни неща ли са? Кое е по добре да присъства в състава на сиренето.

# 381
  • Мнения: 2 037
"Екологични храни от Родопите ще бъдат представени на изложение "Земеделието в Родопите - извор на качествени и здравословни храни", съобщиха от сдружение "Планинско мляко".Изложбата на екологично чисти млечни продукти, картофи, боб, мед и други традиционни храни от Родопите ще бъде на 20 октомври в центъра на Смолян.Изложението се организира в рамките на българо-гръцкия проект "Трансфер на биотехнологии и разпространяването им между Гърция и България".Участниците в експозицията от екологично чисти земеделски произведения от Смолянска област ще се състезават в конкурси за най-впечатляващ щанд, най-добре опакован продукт и за най-млад производител."

# 382
  • София
  • Мнения: 5 191
Под тази новина 
http://dnes.dir.bg/news/sirene-lovech-vredni-hrani-agentzia-bezo … ite-12217919?nt=4 има такъв коментар:

Сиренето отдавна не отговаря на НИКАКВИ НОРМИ ЗА ХРАНИТЕЛНА СТОЙНОСТ, НО НИКОЙ НЕ ОБРЪЩА ВНИМАНИЕ НА ТОВА.
Агенцията сега само да покаже ,че съществува.Не са причина фуражите и децата знаят това.
ПРИЧИНАТА Е, ЧЕ СИРЕНЕТО Е ПЪЛНО СЪС ВСЯКАКВИ СИНТЕТИЧНИ ХИМИЧЕСКИ ПРОДУКТИ.То не е оставяно да узрее естествено.
Слагат калциев двухлорид с кофите и прекъват процесите на ферментация и узряване. Сиренето е трошливо и без всякакъв вкус.
Дори и БДС не е направен както трябва. Отдавна алармирах за това, но отговорът на Войнов беше:" Искате да фалират производителите... още ли?Много време било нужно за да се извърши както трябва.
Погледнете навсякъде особено на витрината в Карфур колко е бяло и натрошено.
Позовават се на Холандския стандарт за добавка на калц . дв., но там на 1000л мляко слагат от 2.4 до 24гр.
Трябва да искаме оставката на Мирослав Найденов.
ИСТИНАТА Е , ЧЕ ИСТИНСКОТО БЪЛГАРСКО СИРЕНЕ, КОЕТО СЕ ПРОИЗВЕЖДАШЕ НЯКОГА НЕ СЪДЪРЖА КАЛЦИЕВ ДВУХЛОРИД.



Ако калциевият двухлорид е в прекалено количесто, тогава хруска. 

# 383
  • София (Възраждане)
  • Мнения: 2 299
А как е сиренето от "Сирене и вино за приятели"?

# 384
# 385
  • софия
  • Мнения: 25 479
В четвъртък и аз ще си взема тиквата и лещата. Сега предстои да намеря боб Flutter
Днес сготвих яхния. Искам да питам и другите, които са купували: вашата леща мирише ли на "стара къща"? Много странен мирис има тази леща. Със сигурност не е от подправките или другите зеленчуци. С тях правих и супа топчета (моркова, чушката, чубрицата, картофа, лука). Лещата съм я сложила още в четвъртък във фризера.

От гнусния чесън ми се е омирисала яхнията #Cussing out. Купуван от магазина. Иначе лещата на нас ни харесва - бързо се сготви, не е с дебели люспи, сладка е.

Последна редакция: пн, 22 окт 2012, 05:17 от zvanche

# 386
  • Мнения: 2 037
Звънче,
Ти видя ли един жълт бус, от него едно момче продаваше боб.
На фирма Балкан Фрутс.
В техния сайт не пише да произвеждат боб. Момчето каза, че е отглеждан край Долна баня.
Аз готвих от него и ни хареса.
Чист е боба, пакетиран както трябва, етикетиран. Няма дупки от гъгрици.
Въобще води няколко дължини пред лещата.  Wink

Последна редакция: пн, 22 окт 2012, 11:20 от Люлин

# 387
  • софия
  • Мнения: 25 479
Мъжът ми ходи. Каза, че имало и други неща - марули, зеле.
Не ми харесва тиквата - много безвкусна. Само за тиквеник става.

От гнусния чесън ми се е омирисала яхнията #Cussing out. Купуван от магазина. Вече не знам какво и от къде да купувам ooooh! ooooh! Как може да продават такава гадост? И гнусен магданоз от пазара ми е развалял ядене.
Иначе лещата на нас ни харесва - бързо се сготви, не е с дебели люспи, сладка е.

Последна редакция: нд, 21 окт 2012, 17:28 от zvanche

# 388
  • София
  • Мнения: 5 191
Звънче, редактирай си поста за старата къща Simple Smile

Тиквите са много странни за нашия вкус, аз се чудя по каква причина са започнали да ги отглеждат в България - Гимел повлякоха крак.... имаме си толкова сладки, ароматни и ефективни (грамадни) тикви (спрямо тези хокайдо)....

Обаче са лесни за сок хокайдо, пробвай! Не се белят предварително Simple Smile

# 389
  • софия
  • Мнения: 25 479
Обаче са лесни за сок хокайдо, пробвай! Не се белят предварително Simple Smile
Просто да я измия, нарежа на парчета и пусна в машината?
Иначе няма проблем - ще я оползотворя за тиквеник, но идеята със сока не е лоша. Не съм правила сок от тиква до сега. Може да пробвам със сладки ябълки.

Знаете ли как и къде се записваш за другите неща, които са продавали доброволците?

Общи условия

Активация на акаунт