Съседи пушат в тоалетната, как да ги накарам да престанат?

  • 12 874
  • 96
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 666
Пушачка съм,но цигарения дим във WC-то от съседа отгоре ме убива...ама какво да направя.ПО същата логика дай да не пускам печка на терасата,че на съседите им се омирисва кухнята/особено ако правя риба..или пускам скарата ooooh!/В блока ми има 8 етажа,по 3 апартамента на всеки,ако тръгна да се съобразявам с всички..отиди коня у рЕката LaughingМалко по- спокойно го раздавайте бе хора,не може да тарашите из чуждите апартаменти и тоалетни..харесвате.. не харесвате на никой не му пука/за живущите в блока говоря/ Peace

# 46
  • Мнения: 11 910
А къде предлагате да пушат пушачите, когато са у дома си?
На терасата е още по-неприятно, защото пак димът влиза в чуждия дом.

Здравословни проблеми могат да докарат и някои препарати и дезинфекциращи средства  които съседите използват.

Аз, за късмет, нямам съседи пушачи.Но от тези, които готвят гадни манджи с тежки запръжки и от тези които пекат риба на терасата/ при това много обичам риба!/ също ми се повръща.

Хайде, на не говорим какво става през март с киселото зеле, с лошите хигиенни навици на някои съседи, на които маратонките на тинейджърите им миришат още от входната врата.Не си измислям, влизала съм в най-различни входове.

И като си помисля, че до 17 годишна възраст се чувствах ощетена, защото тогава  живех в...къща.

# 47
  • Мнения: 3 453
 
ЗАКОН ЗА УПРАВЛЕНИЕ НА ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ
В сила от 01.05.2009 г.
Обн. ДВ. бр.6 от 23 Януари 2009г., изм. ДВ. бр.15 от 23 Февруари 2010г.

Раздел II.
Права и задължения на собствениците и обитателите на самостоятелни обекти или на части от тях.
....

Задължения на собствениците и обитателите

4. не извършват в своя самостоятелен обект или в част от него дейности или действия, които създават безпокойство за другите собственици и обитатели, по-голямо от обичайното;
7. не накърняват добрите нрави;
8. изпълняват решенията на органите на управление на етажната собственост;

di.va , специално за твоя проблем ,
12. осигуряват достъп в своя самостоятелен обект или в част от него за извършване на необходимите проучвателни, проектни, измервателни, строителни и монтажни работи, свързани с поддържане, основен, текущ или неотложен ремонт, реконструкция, преустройство или обновяване на общи части или на други помещения;

Раздел II.
Общо събрание на собствениците

Правомощия на общото събрание

1. приема, изменя и допълва правилник за вътрешния ред;
10. приема решения и за:
....
к) предприемане на действия за санкциониране на собственик или обитател по реда на този закон;
3) Общото събрание е длъжно да приеме правилник за вътрешния ред в етажната собственост.

Приемане на решения от общото събрание
(2) Общото събрание на собствениците приема решения:
....
2. с мнозинство не по-малко от 75 на сто от представените идеални части от общите части на етажната собственост - за изваждане на собственик по реда на чл. 45 от Закона за собствеността; собственикът, за когото се отнася решението, не участва в гласуването;


Правомощия на управителния съвет (управителя)
Чл. 23. (1) Управителният съвет (управителят):
1. организира изпълнението на решенията на общото събрание;
2. следи за спазването на вътрешния ред в етажната собственост;

В тази връзка, so what? , не му беше неудобно - това му е влиза в задълженията на домоуправител. Още повече, когато е получил оплаквания от други съседи. И защото сигурно не си си направила труда да прочетеш - не е нахълтал в тоалетните, а е бил поканен от хората да погледне специално тоалетните.


Отмяна на решение на общото събрание
Чл. 40. (1) Всеки собственик може да иска отмяна на незаконосъобразно решение на общото събрание.
(2) Молбата се подава пред районния съд по местонахождението на етажната собственост в 14-дневен срок от получаване на съобщението по чл. 16, ал. 7.
(3) Подаването на молбата не спира изпълнението на решението, освен ако съдът не постанови друго.



Ето ви един ПРИМЕРЕН ПРАВИЛНИК ЗА ВЪТРЕШНИЯ РЕД В ЕТАЖНАТА СОБСТВЕНОСТ (по ч … ната собственост)
Обърнте специално внимание на раздел III. Установяване и спазване на вътрешния ред в сградата
Голяма част от точките ще се сторят безумни на повечето списващи в темата, предвид възгледите им за "приемливо и допустимо поведение".  Laughing
Правилника не съм го съставила аз, толкоз нагла не бих могла да бъда дори аз!  Mr. Green

Впрочем, същия правилник сме приели и ние, като сме добавили още една точка, по искане на съседи. Касаеше домашни любимци, вдигащи шум. Точката беше добавена допълнително, на извънредно ОС, заради едни квартиранти с голямо куче. Последните си тръгнаха.


Ето какъв е реда - свиква се ОС, за допълнение правилника за вътрешния ред. Гласува се новата точка от правилника и, ако се приеме, се вписва в него.
При неизпълнение на което и да  е решение на ОС, собствениците имат право да изведат собственик с не по-малко, от 75% мнозинство от представените идеални части.




Чипоноска
,
проблема със съобразяването е повсеместен и засяга точно пространството в междуушието. Няма спасение.

Каде си, Минзухар? Метни един поглед, поне да си е струвал труда ми.  Mr. Green

# 48
  • Мнения: 100
Вие живеете в някакъв филм.

# 49
  • Мнения: 12 663
Ох, така е като спре човек цигарите.  Все отнякъде избива.

# 50
  • Мнения: 7 325
И в Испания е така... Но там в заведения можеш да пушиш.

Дори и да има такъв закон тук никой не го спазва, дори навсякъде по етажите има наслагани пепелници. В заведенията се опитват да наложат ограничения но едва ли ще имат успех.
По темата - интересно ми е тези на които им отвратителна миризмата на манджи само салати ли ядат. И мен ме дразни миризмата на цигари, непушач съм но не мога да искам от съседа да чака асансъора със загасена цигара. Живяла съм в блок със 140 апартамента в Бг. Знаехме си всичко, кой кога става, кой какво готви, кой кога се прибира и на колко ракии е ..... всеки знаеше навиците и живота на другия. Много дразнещи моменти е имало, но .. това е „предимството“ да имаш съседи с които делите една стена. Не можем да изискваме от хората да променят навиците си колкото и дразнещи да са.

# 51
  • Мнения: 3 453
Вие живеете в някакъв филм.
Може ли малко по-подробно, за тъпи наглеци, като мен? newsm78

Малко по- спокойно го раздавайте бе хора,не може да тарашите из чуждите апартаменти и тоалетни..харесвате.. не харесвате на никой не му пука/за живущите в блока говоря/ Peace
Тарашим? Сигурно си представяш, че сме нахлули с касата на вратата в апартамента.  ooooh!
Пука им на всички! Защото, както се решиха проблемите на поне 3-4 апартамента с лаещото куче, също и на още толкова - с безумните купони на студенти, така ще се реши и нашия, също на още 2 апартамента, проблем.
Защото всички живеем в една жилищна кооперация. И ако аз днес се направя на разсеяна за нечий проблем, утре съседите ми ще си направят оглушки за моя.
За щастие, имаме късмет да живеем с изключително цивилизовани хора, на които им пука.

# 52
  • Мнения: 4 965
Който иска да си пуши у дома - има абсорбатори /аз също съм пушачка и си пуша под абсорбатора в кухнята; понякога и на терасата, но първо поглеждам дали на най-близките комшии не им е отворен прозорецът да си проветряват - тогава не пуша/.
Който иска да си готви някакви миризливи манджи или риба - в кухнята под абсорбатора, а не по терасите - не съм длъжна да мириша на никого гадостите /вкъщи рибата се купува готова от магазин, където я правят пред мен и не се налага да си опушвам къщата/.
На който му мирише, въпреки абсорбаторите и т.н., просто си оправя клапите на комина.
Толкова е просто и лесно.

# 53
  • Мнения: 100
И в Испания е така... Но там в заведения можеш да пушиш.

Дори и да има такъв закон тук никой не го спазва, дори навсякъде по етажите има наслагани пепелници. В заведенията се опитват да наложат ограничения но едва ли ще имат успех.

Съдя по товя, че когато живях там моите приятели го спазваха, но те са Бринтанци. Живяхме в Барселона, може би и това има значение, чувала съм, че Каталуния има свои закони но не знам до колко е така. Peace Peace


Вие живеете в някакъв филм.
Може ли малко по-подробно, за тъпи наглеци, като мен? newsm78


Всички тези събрания, домоуправители... Миризми и други неща от съседите... Разходки в чуждите домове... Това за мен е странно и е като на филм.  Всъщност пак ще спомена Испания, но там май е по-като в БГ в това отношение с домооправителите...

# 54
  • Мнения: 3 453
Прекратявам участието си в темата. Изчерпах се от към информация, нищо повече не мога да добавя. Не си струва сизифовите усилия. Stop

# 55
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 090
Аз имам някакъв спомен, че в Германия въведоха закон в жилищни сгради да не се пуши. Това означава, че законово решение може да има . Peace


И тук е така.
И в Испания е така... Но там в заведения можеш да пушиш.
Съжалявам, но това не е вярно. В Англия никой не може да ти забрани да пушиш в собствената си къща, няма такъв закон. Закона е за обществените места. Да не говорим, че като вървят по улиците си пафкат на поразия.
Прекалявате с това в чужбина така, в България не.

# 56
  • Мнения: 1 788
Много обичам тези теми.
Неизчерпаем извор на недоволство и безумни претенции и многопоказателни за народопсихологията ни, а именно за преувеличаването и изопачаването на понятието "лична свобода".
Интересно ми е дали Вашите съседи Ви приемат за идеални, обаче и дали не могат да намерят и Ваши недостатъци.
Съвместното съжителство е компромис, от където и да го погледне човек.
Нито можеш да забаниш на някого да готви със запръжка, нито да пуши, да пие и т.н.
Съвсем друго е, когато запръжката се прави на терасата, под току-що изпраното пране на съседа, когато пиянските скандали стават посред нощ, когато детето на съседите над нас тича по всяко време и имаш чувството, че отгоре има миграция на стадо бизони, когато дивият тийн на съседите е меломан и любител на здравите басове и т.н.
А когато отдушникът не работи както трябва, трябва ремонт, а не забрани със закон.
Задължението по закон на "нахалните, виновни" съседи-пушачи тогава, е просто да участват със средства в този ремонт, не да спрат да пушат, да го платят изцяло или да спрат да ползват тоалетната...

# 57
  • Мнения: 100
Съжалявам, но това не е вярно. В Англия никой не може да ти забрани да пушиш в собствената си къща, няма такъв закон. Закона е за обществените места. Да не говорим, че като вървят по улиците си пафкат на поразия.
Прекалявате с това в чужбина така, в България не.

Миии, как да ти кажа, вярно е. Няма да споря. За мен Англия не е чужбина, от 3 годишна живея тук, сега съм на 21. Закона излезе в 2007. В къщата си, ако е единична и не пречиш на никого може, стига да не задействаш алармата. Но ние говорим за сгради, обитавани от много хора. По улицата естествено, че ще си пушат, но на автобувната спирка нямат право на пример, макар че винаги ще се намери някой умник да запуши.

# 58
  • Бургас
  • Мнения: 372
Не мога да разбера защо някой хора нападат авторката ooooh! ? На жената и е ясно,че не може да ги принуди да не пушат в дома си и нормално да е афектирана...Наистина няма как да ги накараш да не пушат в тоалетната или банята,но си права,че е ужасно неприятно да ти мирише на цигири,а и всъщност миризмата на цигарен дим и влага си мирише точно на повръщано,с извинение за думата.Най-вече не е приятно да влезеш да се къпеш и да излезеш с омирисана коса на цигара.Аз също съм пушачка,но и на мен миризмата на цигари в тоалетната ми е неприятна,защото е малко помещение и вътре не се седи от дим...Но няма какво да направиш според мен освен да поговориш с тях или просто да оправиш вентилацията в твоя дом.Аз зимата имам проблеми от 4 години със съседите отдолу,които като запалят печката с дърва поради проблеми в техния отдушник в моят дом става буквално димна завеса и не се диша...Е сто пъти им каза,че това не може да продължава така,най-малкото,защото малкото ми детенци беше с аспираторни проблеми,но не и не.Отказваха да си оправят проблема и да престанат буквално да одимяват дома ми...Но при такива по-сериозни нарушения си има начин за справяне,но с цигареният дим..не мисля.. Peace

# 59
  • Мнения: 1 788
Най-вече не е приятно да влезеш да се къпеш и да излезеш с омирисана коса на цигара.
Това никога не може да се случи, освен ако пушещият не дими край теб...
Като тръгнете да преувеличавате, се забравяте направо. Очаквам след малко някой да каже, че от банята му се вмирисват и долните гащи в спалнята.
Не виждам смисъл да го казвам, но не прочетох някой в темата да каже, че цигареният дим мирише на свежи цветя и че му е приятно.
Но вместо да търсиш съвет в друг подфорум от рода на "Как да оправим отдушника в банята", си седнал да се вайкаш как да накараш съседите да спрат да пушат в банята...
Не нападам никого, нито ми се заяжда, просто се чудя до къде може да стигне изкривяването на думите "лична свобода" и вмешателството, ненавистта към хората, с които си съкооператор...

П.П. В момента съм с адско главоболие, а някой от съседите готви нещо пържено, за пореден път, от което ми се повръща допълнително...
Дали да не сляза да им направя скандал?!  Mr. Green

Общи условия

Активация на акаунт