Знаете ли какво е очен преглед и какво е оптометрист?!

  • 20 758
  • 95
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 900
Здравейте съфорумци,
много се двоумих дали да пусна тема ...

Имам нужда от вашето мнение по въпроса - моля ви просто за мнение!

Темата е за понятието оптика и този въпрос касае 90% от населението!
В последните дни разбрах, че масово хората не разбират какво се случва ...и какво ще се случи,
което е напълно нормално - човек иска да си получи продукта и не се интересува от инвестиции и технологии.
Казуса е толкова заплетен, че самите оптици и лекари се объркваме, камо ли човек извън тази област.

С нова поправка към Закона за Здравето се допусна един "интересен" парадокс ...
за да спестя подробности - преса, бтв и Канал 1

Категорично изказвам най-дълбоките си почитания и респект към очните специалисти!
Но има една проста констатация.
Оптиките са здравни, а не лечебни заведения
Нуждата от очила не е болест, а състояние на окото и по тази причина се коригира, а не се лекува.
Лекуват се патологии.
За статистиката - в Европа рефракции се правят от оптометристи!

Питането ми към вас е:
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?!
2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
   а. Очен лекар - който ви изпраща в определена оптика?!
   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.
   в. Или специалист, нает в оптика и носещ отговорност за рефракцията.

Извинете ме за многословието - но няма как да се обясни по-кратко.
Благодаря на всички предварително!
Особен интерес проявявам към мнението на чужбинските мами!

п.с. Моля колегите оптици (а те тук са доста)  - да дадат шанс на потребителите да се изкажат  Wink






# 1
  • Мнения: 1 446
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?!

Не


2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:

   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.


Иначе знам какво е очен лекар, редовно ходя на прегледи.

# 2
  • София
  • Мнения: 900

Иначе знам какво е очен лекар, редовно ходя на прегледи.

За очен лекар съм сигурна  Hug
а знаеш ли какво е оптометрист - чисто информативно

Red Velvet - благодаря ти за отговора   bouquet



# 3
  • Мнения: 3 634
Като майка на дете със сериозни проблеми бих казала, че темата ме касае пряко.

1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?! - Не.

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
  
   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.

Лекарката, която съм избрала ни дава препоръчки само за формата на очилата и силиконовото краче. При избора на стъкла, лепенки за оклузия и други аксесоари получавам съвети в оптиката. Досега мнението им е било безпогрешно, а всички ремонти безплатни.

# 4
  • Мнения: 66
Всяка есен преди учбната година водя и двете си деца при оптометрист, себе си също преглеждам.
От дете съм с очила, със силна разлика в двете очи. Едното ми дете също е с късогледство, а претърпя и операция на двете очи. При това положение за мен е недопустимо да няма ежегоден преглед при оптометрист.
Всъщност, би било добре всички деца в училищна възраст да си преглеждат зрението поне веднъж годишно.
Та на въпроса, преглед на зрението само при оптометрист. Офталмологът е за друго.
За протокола, в Канада съм, но и да не бях, пак така щях да процедирам.

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 1 149
Благодаря за темата! От 28 години съм с лещи,но  чак сега прочетох за разликата м/у специалистите.

# 6
  • Мнения: 3 314
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?! - Не

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
  
   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.

# 7
  • Мнения: 12 665
Не знаех, че в България има оптометристи.  Бих им се доверила за измерване на зрението.
Би ли разяснила какъв точно е проблемът, защото  аз не разбрах.

б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.

Това също не го разбирам.  За какво да ходя на лекар, без да се ангажирам.

Последна редакция: чт, 02 дек 2010, 21:43 от Трещерица

# 8
  • Мнения: 2 093
прочетох една от статиите, но не ми стана ясно какьв е проблема. ще споделя как е в Канада. Има две категории професии, които се занимават с очни проблеми
Оптометрист-преглежда и установява диоптри и проверява за очни болести
ето по-подробна дефиниция-копирах инфото от сайт на организацията която регламентира дейността на оптометристите.

The Canadian Association of Optometrists (CAO) defines an optometrist as "an independent primary health care provider who specializes in the examination, diagnosis, treatment, management and prevention of disease and disorders of the visual system, the eye and associated structures as well as the diagnosis of ocular manifestations of systemic conditions".

As primary eye care providers, an optometrist's main responsibilities are:

The examination of the human eye by any method (other than surgery), to diagnose, treat, and/or refer for treatment any abnormal condition of the eye, in cooperation with physicians and other health professionals.
The employment of instruments, procedures or agents to measure, examine or diagnose visual defects or abnormal conditions of the eye.
The prescribing, fitting and application of glasses, contact lenses or other devices to correct, relieve or treat the eye.
The prescription, supervision and management of therapy for the improvement/monitoring of visual health.
The referral of patients to other health practitioners as required.


другата категория е Оптомолог-лекар по очни болести. Той се води специалист по тукашните критерии и само ако някой е диагностиран с дадена очна болест, се изпраща при Оптомолога

Само да уточня, ако някой иска да си направен рутинен преглед или смяна на очила/лещи, това се прави при оптометриста. Те обикновено работят в отделни кабинети (извьн болниците) и почти винаги има прикачена оптика кьм офиса.

# 9
  • Мнения: 230
..бих се доверила и на оптометристи  Thinking  и като се замисля,последните ми очила бяха изработени в оптика след направен ми преглед-компютарен ,на място и съм много доволна...

# 10
  • София
  • Мнения: 7 992
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?! Категорично НЕ.

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.

От дете съм с коригирано зрение. До преди няколко години се доверявах и на определени, наети от оптики, специалисти. Поради настъпили изменения, през последните години се наложи да се консултирам с офталмолог.

# 11
  • Canada
  • Мнения: 1 773

Само да уточня, ако някой иска да си направен рутинен преглед или смяна на очила/лещи, това се прави при оптометриста. Те обикновено работят в отделни кабинети (извьн болниците) и почти винаги има прикачена оптика кьм офиса.

Потвърждавам написаното от Chrisimommy. И аз водя голямата ми дъщеря при оптометрист всяка година (с късогледство е) - преглеждат я и ми написват диоптрите на лист. Това обаче изобщо не ме задължава да ползвам оптиката в съседство. Очилата ги поръчвам само в един магазин, от който съм доволна.

# 12
  • Мнения: 1 446
Ааа, и оптометрист знам какво е. Снощи гледах с интерес новините, не бях запозната с изискванията.
Аз нямам нужда от очила, но си спомням една оптика в родния ми град. Всички ходеха там за очила, не на лекар.

# 13
  • Германия
  • Мнения: 240
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?!
 - Не

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
 
По принцип б. .(Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки), но когато това лято спонтанно реших да си купя очила, ми се наложи да се доверя на очния лекар, работещ в оптиката.

За пръв път чувам думата оптометрист... Blush

# 14
  • Мнения: 4 195
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?! - Не

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
първо отговор В, но може и отговор Б Peace

# 15
  • София
  • Мнения: 7 191
Ще кажа аз как ги разбирам нещата.
Отивам на очен лекар, както примерно отивам на гастроентеролог.
Там ми правят преглед и ми изписват рецепта - за очила или лекарство.
И после отивам в избрана от мене оптика или аптека, за да си закупя съответното нещо.
В случая с оптиката ще пише: "късогледство - ляво око 1, дясно 1.2 диоптъра" примерно (на съответния медицински език де), пък вече в оптиката ще искам да ме консултират за типа стъкла и рамки.

По принцип не бих отишла в оптика, за да ме прегледат и изпишат очила, защото ми се е случвало в една оптика да ме агитират да си сложа очила за диоптър 0.25 (без да имам проблеми).

Ще направя аналогия с личния си лекар, който утре ще сменя. Освен че редовно ми предписва антибиотици за по-вероятно вирусни инфекции, той има навика да ме праща "в аптеката на ъгъла", която очевидно е негова.
И понеже мисля, че не е лош лекар, напоследък силно започнах да се съмнявам, че ми изписва безумни лекарства, просто за да пазарувам от аптеката му, а не че са ми необходими.

В този смисъл ако лекарите влязат в оптиките, считам че ще имат финансова мотивация да предписват излишни неща.
Изобщо двете неща следва да са разделени.

И да отбележа все пак, че поне към този момент не нося очила, така че не съм особено навътре в материята.

Последна редакция: чт, 02 дек 2010, 22:56 от Red

# 16
  • Мнения: 2 070
Нося очила от около половин година
Прегледа ми беше извършен от очен лекар, който работи в оптиката.Оптичката обаче е желязна.
От всички рамки които избрах, от раз прецени кои ще са ми най-удобни
Ще дам пример със синчето, което носи очила от 7 годишен
Отидохме при прехвалена специалистка, която му снима очите с някакъв уред,
това преди 10 години не беше толкова разпространено.Друг преглед не проведе.
Изпрати ни в определена оптика, купихме от скъпи по-скъпи очила, които детето счупи след няколко месеца.
Това обаче се оказа по- малкият проблем
Детето започна да върти очите и да казва, че му парят, особено вечер
След половин година, пак при въпросната лекарка,
пак същия преглед, една бележчица от компютъра, и пак в препоръчаната оптика
Само, че аз реших и отидох в друга, и слава богу
Оптичката,възрастна госпожа, от тъй наречената стара генерация, сравни двете изследвания и каза, че невъзможно да има такива отклонения.Детето освен късогледство, беше и с диагноза астигматизъм.Посъветва ме да отида при друг специалист.Оказа се, че астигматизъм изобщо нямаме.Ако не беше оптичката, кой знае какви поражения щеше да има неправилното лечение.Бях посъветвана и да не влагам куп пари, през 6 месеца за скъпи рамки, скъпи стъкла и прочие, окото на детето растяло, диоптъра също се сменял.Скъпи очила взехме едва тази година, пак по съвет на оптичката, просто детето е вече на 18 и диоптъра спря да расте, и почва да намалява, което ни позволява да ползваме сегашните рамки

Последна редакция: чт, 02 дек 2010, 22:53 от Пали

# 17
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Мина, може да ти се стори много тъп въпроса, за което предварително се извинявам, но оптометристите могат ли да работят с мидриатик? и изобщо какво е твоето мнение?
иначе относно анкетата - аз и семейството ми ползваме очен лекар за определяне на рефракцията, и конкретна оптика от години...

# 18
  • Мнения: 2 480

Нуждата от очила не е болест, а състояние на окото и по тази причина се коригира, а не се лекува.
Лекуват се патологии.
За статистиката - в Европа рефракции се правят от оптометристи!


 Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?!



А има ли такива случаи? Какъв специалист е тогава?
Относно нуждата от очила, ще засегна един малко по-особен случай-глаукомата. Диоптрите се увеличават като резултат от нея и да кажем, че се коригират. Очното налягане не е мерено и не е ясно, че се касае за глаукома.  Докъде ще стигне пациентът?
За пръв път срещам понятието "оптометрист".

# 19
  • Мнения: 17 407
Подточка б. Оптиката си я подбирам аз, както и офталмолога, де.
А какъв е специалистът от точка в- оптометрист ли? Къде ги, аз не съм виждала, в оптиките преглеждат също лекари, или бъркам?
Ако ще търсим специалист по диоптри, това не значи ли, че се отнасяме към проблема малко "на парче", т.е щом е само за корекция, няма нужда от преглед. Освен, офталмолозите  да ви ги насочват след прегледа, щото не са учили за това. Simple Smile

Последна редакция: пт, 03 дек 2010, 00:46 от Дренка

# 20
  • Мнения: 0
Освен, офталмолозите  да ви ги насочват след прегледа, щото не са учили за това. Simple Smile

Между другото лекарите офталмолози учат ли оптикометрия, рефракции и други подобни технически дисциплини по време на следването си или учат само за болестите на очите. И ако лекарите не учат техническите дисциплини от науката оптика, те компетентни ли са да дават мнение по чисто оптични въпроси - диоптри, лещи, рефракции и тем подобни  newsm78

# 21
  • Мнения: 17 407
Учат, в рамките на очните болести е заложено, даже и физика учат в първи курс. ПО време на специализацията си по очни болести- също, би трябвало. Нямам против оптометристите, само да отговорят на въпроса ми, както и на mishka moja.

# 22
  • Мнения: 2 401
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?! Не, разбира се.
2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
     б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.

Обаче и аз искам да питам нещо, за което мислех да пускам тема. Знае ли се от  ползващите тези услуги,  че много често оптиците не изпълняват точно рецептите, за да ударят клиента с разликата в цената за различните диоптри и цилиндър? Примерно имаш предписани 2.5 диоптъра, разликата в цената на стъклата на 2.5 и 2.0 е съществена (примерно,  не се хващайте за цифрите). Оптичката ти прави направо 2.0 като разбира се ти калкулира по-високата сума.  И през ум не ми беше минало, че може да се правят тия неща, докато един ден в една оптика не ме попитаха, дали не искам диоптъра да бъде по-ниския заради цената. Когато зяпнах ми обясниха, че досега със сигурност са ми го правили, но без да ме питат.   Shocked

# 23
  • Мнения: 2 448
... Когато зяпнах ми обясниха, че досега със сигурност са ми го правили, но без да ме питат.   Shocked

Абсурдно ми се струва, честно казано не мога да повярвам.

# 24
  • София
  • Мнения: 7 191
От мои познати, носещи очила, съм чувала други легенди: че в някои оптики изкупуват китайските сергийни рамки (тези с видимо по-добро качество) и ги препродават на силно завишени цени.
Не не знам дали има доза истина в това.
Във всеки случай аз съм толкова подозрителен потребител, че ако ми се наложи да слагам очила, най-вероятно поне рамките ще си закупя от чужбина.

# 25
  • Мнения: 2 401
... Когато зяпнах ми обясниха, че досега със сигурност са ми го правили, но без да ме питат.   Shocked

Абсурдно ми се струва, честно казано не мога да повярвам.

Аз съм подготвила няколко чифта очила за проверка. Ще пиша за резултата, откровено.

# 26
  • Мнения: 2 448
Пиши, моля те. Като майка на дете с очила не ми се иска да обикалям по оптиките супер мнителна.Все се надявам, че като давам поръчка , изпълняват точно това, което е предписано.

# 27
  • Мнения: 1 919
Нямам идея какво е оптометрист. Ако е това което е описала майката от Канада, струва ми се, нямам проблем да се прегледам при такъв.
Това с намаляването на диоптъра, заради цената ми звучи абсурдно. В крайна сметка нали ще си сложиш после очилата и няма да виждаш. Винаго може да отидеш някъде и да ти проверят стъклата на какви диопрти отговарят.
Евентуално, ако е 0.25 разликата може да го направят.

# 28
  • Мнения: 3 634
... Когато зяпнах ми обясниха, че досега със сигурност са ми го правили, но без да ме питат.   Shocked
Абсурдно ми се струва, честно казано не мога да повярвам.

Аз също не го вярвам. Освен това водя сина ми на преглед с изработените вече очила, за да го прегледа лекарката отново (това по нейно настояване). Тя проверява дали той се чувства добре с предписаните стъкла и след това си тръгваме.

За чужбина може и да е ок, но за БГ не си представям да се доверя само на прегледа в оптиката. За мен това си е търговски трик и не виждам как може да се прилага лечение в магазин. Това е все едно педиатъра да започне да преглежда в аптеката. 

# 29
  • Мнения: 4 841

1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?!
- Не съм в течение кой с каква квалификация е или трябва да бъде, затова се обръщам към специалист, за когото съм сигурна, че "разбира" от очи - офталмологът.

2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
   а. Очен лекар - който ви изпраща в определена оптика?!
- Това ми "мирише" на някаква лична изгода, така че може да посетя въпросната оптика, но със сигурност ще прегледам и други за сравнение. Обичам да имам избор.
   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки. - Това е моят вариант, както вече някой беше сравнил отношението лекар/аптека, така виждам аз и отношението офталмолог/отпика.
   в. Или специалист, нает в оптика и носещ отговорност за рефракцията - Трябва да почета малко повече по темата, защото не съм наясно, но до сега винаги съм се отнасяла с недоверие към надписите в оптиките за "Прегледи от спецалист" Не знам защо обаче  Blush


Отговарям на въпросите така, както ги виждам нещата като непряк потребител на услугите (тоест, нямаме проблеми в семейството, но веднъж годишно ходим вкупом на профилактични прегледи). Така че не съм много наясно с материята, а от посочените линкове изобщо не разбрах какъв е проблемът  Blush Обещавам като ми остане време да почета повече, защото темата е интересна.

# 30
  • Мнения: 2 478
От мои познати, носещи очила, съм чувала други легенди: че в някои оптики изкупуват китайските сергийни рамки (тези с видимо по-добро качество) и ги препродават на силно завишени цени.
Не не знам дали има доза истина в това.


Зависи от оптиката. В оптиката, която посещавам последните години, това е невъзможно да се случи.
Когато преди години открих късогледството си, правих прегледи при очни лекари. Сега, когато диоптърът ми се стабилизира, се преглеждам веднъж годишно в оптиката от лекарят там, който е точно очен лекар. Оптиците са консултантите в магазина. Но що е то оптометрист нямам идея.

Последна редакция: пт, 03 дек 2010, 10:55 от Le Soleil

# 31
  • Мнения: X
ще кажа само, че тукашен оптометрист много по-точно ни определи диоптрите, отколкото очния лекар в БГ

# 32
  • Мнения: 146
На практика законодателите искат да забранят на оптиците да притежават оптики, защото не били учили специалността офталмология. Предвижда се само очни лекари да са собственици на оптики. Това е с думи прости. Не съм специалист в областта, но чух за поредното безмие на законотворците. Цялата работа е въпрос на лобита явно...  Tired Дано да се спрат навреме. Подкрепям напълно оптиците в протестите им.

# 33
  • Мнения: 3 634
Като прочетох поста на Бърди се сетих, че при един мой преглед при офталмолог си спомням, че с рецептата ми даде талон за -10% в някаква оптика. Не ме убеждава да отида точно там, просто ми подаде талона.

А за рамките, Red, не е необходима чак такава мнителност. Първият път може и да те излъжат заради твоята неопитност, но много бързо ще се научиш да ги разпознаваш.

Скоро ходих в една оптика на Витошка. Много лъскава, наточени мадами вътре, безплатни прегледи на компютър и на въпроса ми "Имате ли лепенки за оклузия?" те ми отговарят "Ние не сме аптека!". Сигурно им се е чуло "охлузване"...  Whistling  

# 34
  • София
  • Мнения: 7 191
А, сигурно си права.
То и без това никога не купувам по-значими неща без сериозно проучване, та стига да иска, човек сигурно може да се просвети. Simple Smile

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 6 499
По света е така- за очни проблеми офталмологът, за измерване на диоптъра оптометристът. Тука в Бг нещата са объркани и не само по отношение на оптичните услуги(толкова още недомислия има в най-различни съсловия, браншове и прочие). Тъй като в бг хората държат лекар да ги прегледа, самите офталмолози много добре съзнават силната си позиция. А да изписват и самите лекари малко по-различен диоптър (примерно 0.25 астигм.) се е случвало доста пъти. Причината - по-висока цена.
Истината е, че сегашният казус прилича на всички други подобни недомислици, приети в парламента от лунатиците. Ми то дайте офталмолозите да почнат да разбират от стъкла и да правят очила, и зъболекарите да почнат да вършат работата на зъботехниците, Дядо Коледа да почне да прави подаръците, а не джуджетата и т.н. примери бол. Резултатът от цялата работа е ясен- финасова изгода и овладяване на цял един бранш.  

Последна редакция: пт, 03 дек 2010, 11:34 от selleste

# 36
  • Мнения: 17 407
Последно- оптометристът техническо лице ли е или медицинско?

# 37
  • Мнения: 7 171
Последно- оптикометристът техническо лице ли е или медицинско?
Не зная какво се има предвид под оптометрист в България, но в Канада оптометристите са висококвалифицирани специалисти. Учат 4 години след бакалавърска степен, т.е. толкова колкото и медиците и имат званието Доктор. Не само измерват диоптри, но  могат да диагностицират и лекуват някои очни заболявания като глаукома, катаракт, етц. на етап на дохирургично лечение. Разбира се, че могат да ползват мидриатици; правят снимки и разчитат такива на очни дъна. Затова ми се трува нередно да се сравняват оптиците в България с оптометристите в чужбина.

# 38
  • Мнения: X
същото важи и за шведските такива

# 39
  • Мнения: 17 407
Аз го намирам като синоним на оптик/за България/, оттам и се обърквам. НЕ съм чувала да съществува медицинска специалност оптометрия тук. И е некоректно сравнението, да.

# 40
  • София
  • Мнения: 7 191
Ето тук е обяснено за Бг:

http://optobg.com/?p=287

Излиза че и оптометрист и офталмолог е еквивалентно на очен лекар.
Оптикът е със средно специално образование и не е лекар.

# 41
  • Мнения: 17 407
Видях го това, но мисля, че е подвеждащо. Поне на този етап.

# 42
  • София
  • Мнения: 7 191
И аз още не мога да разбера.
Явно има местни специфики в разбирането за тази професия.

Ето от Уикипедия:

http://en.wikipedia.org/wiki/Optometry

Специално в рамките на Европа има доста големи разлики.

Горното, което публикувах, е валидно, но само за някои страни.

# 43
  • Мнения: 7 171
Тази статия е неточна. Първо, в България няма оптометристи на този етап, така че не виждам как човек може да избира. Второ, оптометристите не са очни ЛЕКАРИ. Доктори са, да, но не са лекари. Нещо като психолози vs. психиатри.

# 44
  • София
  • Мнения: 7 191
Би било хубаво ако някой е запознат с тематиката, да даде информация.
Преди тази тема аз изобщо не бях чувала за понятието оптометрист.

# 45
  • Мнения: 17 407
Мина, евентуално?

# 46
  • Мнения: 12 665
Има си ги по чужбинско. Хората са преценили, че може да измерваш диоптри и без да си лекар.
Има и парамедици - тях всички ги знаем от филмите. А при нас - задължително лекар. Изобщо малко ни липсва уважението към лекаря. Защото образованието е безплатно и години наред работеха за 200 лв. и във всяко село - доктор.  Да мери на бабите кръвното.

# 47
  • Варна
  • Мнения: 2 768
На практика законодателите искат да забранят на оптиците да притежават оптики, защото не били учили специалността офталмология. Предвижда се само очни лекари да са собственици на оптики. Това е с думи прости. Не съм специалист в областта, но чух за поредното безмие на законотворците. Цялата работа е въпрос на лобита явно...  Tired Дано да се спрат навреме. Подкрепям напълно оптиците в протестите им.
  Само очните лекари да имат право да отварят оптика е глупост.
Също не одобрявам това само фармацевтите да имат право да отворят аптека.

# 48
  • Мнения: 2 480
Последно- оптикометристът техническо лице ли е или медицинско?
Не зная какво се има предвид под оптометрист в България, но в Канада оптометристите са висококвалифицирани специалисти. Учат 4 години след бакалавърска степен, т.е. толкова колкото и медиците и имат званието Доктор. Не само измерват диоптри, но  могат да диагностицират и лекуват някои очни заболявания като глаукома, катаракт, етц. на етап на дохирургично лечение. Разбира се, че могат да ползват мидриатици; правят снимки и разчитат такива на очни дъна. Затова ми се трува нередно да се сравняват оптиците в България с оптометристите в чужбина.

Тук не мога да се съглася. Как се лекува катаракта? Евентуално с капки, които спират развитието и. Но това не е сигурно.  Ако развитието на катарактата не спре, трябва да се смени очната леща с изкуствена. Това става оперативно.
За глаукомата направо нямам думи! Специалистите по глаукома са малко. Не би трябвало дори всеки офталмолог, който не е специалист по глаукома да се занимава с нея. Може само да я открие и да изпрати пациента при глаукомен специалист. Глаукомата и катарактата не се лекуват! Може само да се спре развитието им с подходящо ежедневно лечение-капки и понякога хапчета, като добавка към капките.
Иначе не виждам нищо лошо човек без необходимото образование да бъде собственик на оптика или на аптека. Нали ще назначи квалифицирани хора?
Мой близък офталмолог, който работи в ИСУЛ, допълнително изписва очила в някои оптики на хонорар.

Последна редакция: пт, 03 дек 2010, 13:49 от vl

# 49
  • Мнения: 2 028
аз нося очила/лещи от 20 години... за сефте чувам думата "оптометрист"  Embarassed и дори след като изчетох темата, отново не съм сигурна какво точно означава... общо взето стигам до извода, че хората, които работят в оптика, би следвало да са такива специалити - оптометристи... но съм попадала и на чисти търговци... как мога да съм сигурна на какъв попадам все пак...

някои оптики предлагат "преглед при специалист", което аз досега винаги съм разбирала като преглед при очен лекар... не съм се замисляла, че може да става дума за оптометрист... добре, а тези, които не предлагат такъв преглед, значи ли, че в съответната оптика няма оптометрист?



# 50
  • Мнения: 6 993
И аз се обърках.
Нося очила от 5ти клас, от 7ми - постоянно. Винаги са ме водили на очен лекар за преглед, оптиката ни е "семейна" - баща ми си прави очилата при тази жена от много отдавна, майка ми ги прави при нея, та и аз...Последните ми очила са правени при нея, след като тя ме прегледа, инцидентно ги счупих и нямах време да ходя на лекар. Не съм имала никакви проблеми с тях, вече 2 години. Пак бих и се доверила за такъв преглед, но не знам какъв специалист е. Thinking

# 51
  • Варна
  • Мнения: 2 268
Нося очила от двегодишна (не постоянно), голямата ми дъщеря от тригодишна (постоянно). Никога не бих си помислила, да отида в оптиката и там да ми определят диоптъра. За това си има лекари, които са учили не малко години. Дори за типа очила се доверявам на тях. Във Варна си имам една предпочитана оптика и сме и редовни клиенти. С щерката, докато беше по- малка и по два пъти годишно. Колкото пъти съм я сменила, основно за мои очила, толкова пъти съм се проклинала за глупостта.
Не съм наясно съвсем точно, каква е дефиницията на специалността "оптометрик", но ако е "специалист, който определя диоптъра" се питам, за какво ще ми е да ходя на лекар? За пръв път чувам, че някой друг, освен лекар, може да ми каже какви очила да нося. Определянето на диоптъра не е просто механично решение, а се взимат под внимание много фактори. Имала съм няколко случая, при дъщеря ми, в които целенасочено е оставяна с по- ниския диоптър. Това решение обаче, е мидицински обосновано и не виждам как един оптометрик би могъл да го вземе.
Намирам, че е поредната глупост проекто- решението само офталмолози да могат да притежават оптики. Точната и правилна изработка на едни очила е повече техническа, отколкото медицинска задача. Определено правя разделение между двете дейности.

# 52
  • Мнения: 12 665
Няма ли да се появи Мина да поразясни нещата.

# 53
  • София
  • Мнения: 900
Както се шегувам напоследък - от политика - ша изям ритника  Laughing Wink

Истински съм признателна на всички писали и проявили интерес към темата!!! БЛАГОДАРЯ ВИ!!! (не крещя, а наблягам  Wink)
Вие дефинирахте истинския проблем!   bouquet
Липсата на качествена, достъпна и реална информация до потребителя!

Първо за спора:
С две думи проблема е следния и някои от вас са го усетили!
Оптиката се регулира и е под надзора на здравно министерство от 2006г. - по изрично настояване на оптиците.
Малко йезуитски ще вметна изготвила и внесъл поправката са от ТВ звездите - мераклиите за телефончета  Mr. Green

чл. 26а уточнява дейността на оптиките ,
ал. 1 - Оптиките осъществяват дейности по:
т. 1 - Здравна консултация по проблемите на зрението

поправката е към тази точка и добавя осъществявана от лекар с призната специалност по очни болести
Е те тука станА цирка!!!

Самото здравно министерство дефинира Здравна консултация в оптика - като оптична дейност!!!
Това е консултацията за очила и изпълнението на рецепти - рамки, видове стъкла, ще понесете ли контактни лещи и какви .... и т.н.
Предполагам, че думичката здравна е объркала небезизвестната телефонистка ... ма то и санитарката е здравен работник де  Laughing
и сътвориха истинско безумие - офталмолозите ще продават и правят очила!!!  ooooh!
В нечии стремежи за пълен монопол - подцениха труда и ценза на очния лекар?!

И не ги питахме какво ще правим оптиците?! Защото, ако затворим - ще настане голяма веселба ...
А къде е дефинирана тогава нашата дейност?! Защото не желая обущар да ми е колега, само защото ще работи за очен лекар!
Не вярвам някой да приветства идеята всеки да прави очила ...
Ние искаме регулация и то на база ценз!

Както лекарите са на задължителни симпозиуми и конгреси - иначе губят права
оптиците почти всеки месец също имат обучения.
Лично аз не предоставям мои каталози, без да съм изнесла поне два семинара.
И тъй като съм и единствения вносител на прибори за слабозрящи - в Бг има един единствен специалист за лупи (образно казано)?!
Аз изнасям лекции за приборите на лекар - ама той ще ги препоръча .... а по-точно истината е, че той ще пита мен какво да предложи ...

Безумията са в ущърб на адски много хора:
1. Очния лекар го принизиха да продава и изработва очила
2. Ако го дефинират като лекарска дейност - какво става със специализантите
3. Оптометристи, завършили в чужбина се връщат у нас - такова "животно" има!
4. И ако прегледа е много важен - кой ще прави очилата???!!!

След мъничко ще пиша пак ...... трябва и да се работи  Laughing Wink


# 54
  • Мнения: 3 331
От 2 годишна нося очила. Всяка година ходя на очен преглед при очен лекар, който дори няма компютър  в кабинета си,  и съм изключително доволна. Човекът е възрастен, преди години ме е оперирал и преглежда "както едно време". Прегледът трае около 20 мин. Преди десетина години направих експеримент да отида на преглед в оптика. Преглежда ме също очен лекар - мой познат, и ми изписа очила нямащи нищо общо със заболяването ми. При въпросният възрастен лекар ходят доста хора и са много доволни. И никога не препоръчва оптика, макар дъщеря му да е съдружник в една.
Преди дни си говорим с мой колега, че има ежедневно главоболие и му препоръчах да отиде на очен преглед. Изуми ме отговорът му - Нали ходих през пролетта на профилактичен. А профилактичният се състоеше в това да си затвориш последователно очите и да видиш най-големите цифри на таблото. И оттам се замислих за здравната култура на хората. Но това е друга тема...

# 55
  • София
  • Мнения: 7 992
Добре де, аз като прост икономист, разбрах проблема по следния начин:
Все едно искат да изкарат фармацевтите от аптеките и да набутат лекари на тяхно място, това ли е?

Защото както няма да се доверя за преглед на очите на човек без необходимия ценз, така и не виждам логика лекар да ми прави очилата...
Невнятно ми е защо се прави всичко това, след като специализацията на труда е измислена доста по-рано и защо се стремим да превърнем лекарите в някакви пенкелери.

# 56
  • Мнения: 17 407
Аз пак не разбрах за оптометристите, които се завръщали у дома- имат ли, нямат ли медицинско образование? Доктори, ама не лекари- това как да се тълкува? Щото психолозите в България не са с медицинско образование, освен тези с магистратура.
Мина, той ще пита теб, в което няма нищо срамно за самия него. Обаче оптици/оптометристи, без да са медици, да преглеждат, пардон изписват очила- как ти се струва?
За останалото те подкрепям.

# 57
  • Мнения: 12 665
Аз пак не разбрах за оптометристите, които се завръщали у дома- имат ли, нямат ли медицинско образование?
Мина, той ще пита теб, в което няма нищо срамно за самия него. Обаче отпици/оптометристи, без да са медици, да преглеждат, пардон изписват очила- как ти се струва?
За останалото те подкрепям.

Като фелдшери, Дренке.  Учат, ама не колкот вас, докторите.
Мина, ,оптика ли имаш?  защото пак се изрази доста неясно.

# 58
  • София
  • Мнения: 900
Добре де, аз като прост икономист, разбрах проблема по следния начин:
Все едно искат да изкарат фармацевтите от аптеките и да набутат лекари на тяхно място, това ли е?

Именно!!!  Peace, но пак има но - лекаря познава перфектно лекарствата, които изписва!
Ама в очилата е ..... мамма мия  Sunglasses, естествено, че има и страхотни изключения!

Аз пак не разбрах за оптометристите, които се завръщали у дома- имат ли, нямат ли медицинско образование? Доктори, ама не лекари- това как да се тълкува? Щото психолозите в България не са с медицинско образование, освен тези с магистратура.
Мина, той ще пита теб, в което няма нищо срамно за самия него. Обаче оптици/оптометристи, без да са медици, да преглеждат, пардон изписват очила- как ти се струва?
За останалото те подкрепям.

Това имах предвид с липсата на информация  Confused - оптометриста не е лекар!!! И няма медицинско образование, в смисъла който ни е познат тук.
Ще помоля колегата, завършил в Германия да даде точна характеристика на специалността, завършена там и какви права има!
Оптометрия е професия,  дял от здравеопазването, свързана с очите. Това е своеобразен скрининг. Оптометриста установява отклоненията в зрителната система, но не поставя диагнози. Изписването на диоптри и контактологията са в неговия ресор, тъй като нуждата от корекция с очила или лещи не е болест. От мамите в Канада разбирам, че там нещата са на много високо ниво! Например в Германия оптометриста няма право да ползва мидриатици циклоплегици - за разширяване на зениците и да мери очно налягане (освен с безконтактен тонометър). Казано по друг начин - оптометриста прави изследване на зрение, зрителна острота и т.н, без да се докосва окото и без намеса на медикаменти!


Трещерица  - хареса ми примера ти с фелдшера  Laughing, но оптометриста е с ценз висше образование.
Но в общи линии си в правилната посока  Peace


Мина, ,оптика ли имаш?  защото пак се изрази доста неясно.

Развесели ме  Laughing Laughing Laughing зависимостта която се е получила е много сладка  Peace
Представител на едро съм - зареждам оптики.
Но имам 17г. стаж като оптик. Мен, като търговец не би трябвало да ме засяга,
но аз съм търговец - не съм търгаш!
Повярвай ми истински се старая да го поднеса смилаемо, защото все пак това са строго профилирани специалности.

beba2  - а пък за профилактичните прегледи - просто ферман мога да изпиша  ooooh!

п.с. Ще си сложа титла - изказвам се кратко и ясно  hahaha hahaha hahaha



# 59
  • Мнения: 6 993
Нa профилактичен преглед в предната ми фирма покрай бонуса ни за здравни застраховки:

- Момиче, ти явно очила си имаш. А колко ти е диоптърът да ти го пиша тука в бележката и да те пускам да си ходиш?
Аз бях потресена. Казах, че не помня, та му се наложи да стане да ме премери с онези стъкла... Rolling Eyes
Аз наистина не помнех със сигурност, но имах бегла представа и исках да знам за всеки случай точно.
Много се подразних  Crossing Arms

# 60
  • Мнения: 2 093
покрай темата се замислих за нещо интересно по отношение на дейността на оптометристите в Канада. Нека ако някой знае по-добре да ме поправи, че може и да не сьм права.
Ако човек трябва да отиде на преглед при оптометрист, трябва да си плати такса-около $60. Обаче ако ти откият някакъв проблем с очите, ще те пратят на офтомолог и тогава прегледа и лечението е безплатно. До скоро, прегледите не се плащаха, полагаше се 1 пьт в годината и не знам защо го промениха (освен за деца), няма логика и е странно. Може би се опитват да сьздадьт повече работа на специалистите.

# 61
  • София
  • Мнения: 3 707
Струва ми се, че не бива медицината и търговията да се смесват.
Лично за себе си ще кажа, че нося очила отдавна, но опита ме е научил да се преглеждам при очен лекар не в оптиката, а в поликлиника или друго здравно заведение. Както вече беше споменато по-горе в темата, понякога не се ползва точният диоптър, лекаря преценява, че трябва да се занижи леко диоптърът, за да не се учи окото да е мързеливо.
На въпросите:
1. Бихте ли се доверили на човек, без оптична квалификация - да ви предложи и изработи очила?!
 Категорично не!
2. Ако ви се налага да посетите специалист за рефракция (изписване на диоптри), кой бихте избрали:
  а. Очен лекар - който ви изпраща в определена оптика?!   б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.
  в. Или специалист, нает в оптика и носещ отговорност за рефракцията.
категорично отговор б

# 62
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
къде изчезна мина?

# 63
  • София
  • Мнения: 2 901
Ходя при очния си лекар, който ми е лекар, откакто нося очила - към 2-3 годишна. Доверявам му се напълно, защот в продължение на няколко години за един период от време смених 3ма лекари, които ме изкарваха от "напълно здрава" до "5 диоптъра далекогледа". Не знам какво трябва да не му е наред на един очен лекар - това, само да ми сочи на дъската чифрички и буквички и да ми разширява зениците ли? При моя си има всякакви уреди, мерят ми очно налягане, разни други неща на разни апарати, въобще не съм компетентна - имам си картон, в който той на всеки преглед си вписва записки негови.

Съжалявам, но не мога да се доверя напълно на служителя в оптиката. Как трябваше да го наричам? Все още не съм попаднала на някой, който да ми изглежда толкова загрижен за очите ми, колкото моя лекар! И като нямат право да разширяват зеници и да мерят очно налягане и ред други неща, защо да им се има вяра за качествена диагноза? Плюс това, за безплатни очни прегледи само в оптики съм чувала...

Аз ли съм единствената, която се доверява на лекаря си за препоръчана оптика?! Толкова е важно дали ще ми направят очилата както трябва, колкото е важно и колко правилно ще ми ги изпишат!!!

Ще дойде Мина, ей сега ще дойде!  Twisted Evil

# 64
  • Мнения: X
Здравейте на всички.
Хубава тема си подхванала Мина, и да си призная именно заради теб се регистрирах тук.

........сега по темата. Радвам се че я има тази тема и че мога да се изкажа а аз. За мен това е поредният абсурд, защо в тази скапана държава не важи поговорката "Всяка жаба да си знае гьола" . Как закони се приемат от некомпетентни хора избрани само, за да вдигат ръка без да се замислят какво гласуват. Проблема обаче до някъде и в самите нас, че допускаме това да се случи, наистина очните лекари са по-малко от оптиците, но това не им попречи да си прокарат лобито в парламента, а забелазвам че в средите на оптиците си вядят един друг очите. М...а му, защо не сме единни, искаме едно и също и чакаме някой друг да го свърши, защо всички сме против, а на протеста имаше 100-150 човека, ако трябваше да излязат лекарире, нямаше и площада да им стигне, ей затова закона сега е такъв. Аз съм твърдо против това лекари и оптици да правят каквито и да е договорки между себе си. Бил съм свидетел на какви ли не неща от страна на лекарите в оптиките или в собствените си кабинети но работещи с някоя оптика. Убеждават те колко много си закъсал ако си вдигнал диоптера с 0.25, или дори нищо да ти няма ти изписват очила за четене с 0.25 повече, как убеждават човек пенсионер да си сложи антирефлекс и какво ли не още няма да изброявам, и защо?.. за да ти вземат парите. Лично мен тази поправка ме засяга, имах намерение да отворя оптика, но само оптика без очен кабинет, без договорки с лекар и т.н. Исках просто да бъда независим оптик. И сега какво следва тряба да тръся някого с който да сключа договор и да му плащам за това, ей на това му се казва законен рекет.
На този етап аз се отказвам, наблъсках се маса пари и за какво, за да плащам на лекар за това за да имам магазин, къде в света го има това?

..... Мина искам да те попитам нещо, ти си единствения оптик който до сега съм видял активен във форум средите. Имам намеренито да пусна един форум за оптици където да може да разискваме такива теми, би ли искала да удариш едно рамо ако разбира се имаш време, става дума за това да се понапише нещо в него като за начало и след това си администрира и модерира редовно?

# 65
  • Мнения: 66
Извинявам се много, но сравнението между оптометрист и фелд6ер ми идва малко напреки. Поне в Канада не е валидно.
Преди дъщеря ми да бъде прегледана от детскя хирург офталмолог мина през трима други специалисти: оптометрист, ортоптист и още един, забравих какъв беше. Този преглед трая 4h, от тях мъртво време беше само 30 мин. след като сестрата сложи капки за разширяване на зениците.
Използваха много и различни уреди и апаратура. Хирургат накрая разгледа заключенията им, повтори някои замервания, след което ми обясни нагледно в какво ще се състои операцията.
Ежегодният ни преглед при оптометрист включва очни дана, налягане, за мен и проверка за глаукома. Той не може да ми изпише лечение, но ми дава направление за специалист по мой избор.
Естествено, разчитам на оптометриста си да ми направи очилата (не самата изработка), да ми препоръча това, което би било най-добро за моите очи при моето ежедневие.
Извинявам се за грешките, но ползвам транслатор.

# 66
  • Мнения: 2 480

тъй като нуждата от корекция с очила или лещи не е болест.


Тъй, не е болест, обаче аз Ви зададох конкретен въпрос, свързан с конкретен казус, но Вие не ми отговорихте. Ето го:
"Относно нуждата от очила, ще засегна един малко по-особен случай-глаукомата. Диоптрите се увеличават като резултат от нея и да кажем, че се коригират. Очното налягане не е мерено и не е ясно, че се касае за глаукома.  Докъде ще стигне пациентът?"

# 67
  • Мнения: 17 407
Добре де, къде са завършили оптометристите в България? Какво могат и какво не могат да извършват?  Имат асоциация- оптици и оптометристи. Къде и какво са работили досега и защо /почти/никой не знае за съществуването им?
За Канада- разбрахме, макар че описаните дейности ги доближават точно до фелдшера, ама тясно специализиран.

# 68
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Съпругът ми се оплака, че не вижда добре. Естествено, на лекар отказва да отиде, няма време. Хубаво де, виждам аз, че в близката до нас "Оптикласа" има лекар. Или поне така си мисля аз, защото пише, че имат кабинет за прегледи. Отиваме двамата, аз също трябваше да си сменя очилата. Лекарката (която има др. пред фамилията, или поне така се пише) не ми направи добро впечатление. Измери ми диоптрите за части от секундата и после прекара едно известно време да ме убеждава и буквално изнудва да си купя специални и разбира се, много скъпи стъкла. Само дето не си обърнах джобовете, за да ме остави на мира.
При мъжа ми прегледът протекъл по същия начин. В началото той казал, че вече е на възраст и може би му трябват очила за четене. (Това е важно). Лекарката му казва, че всъщност има късогледство и астигматизъм.

Взимаме ние направените вече очила. Мъжът ми носи неговите няколко дни. С паузи, защото не му понасят, чувства се зле и не вижда. Отива пак. Вдигат му скандал. Защото те всъщност му били направили очила "за близо", а не "за далеч" (техни думи). Обяснението - той е ПОИСКАЛ такива.
Тоест, вие отивате при лекар и му казвате, че вероятно ви боли сърцето. При прегледа се оказва, че имате бодежи в дробовете. Обаче ви оперират сърцето, защото вие сте поискали.  Laughing

Какво се случи после? Нищо. Отначало признават, че е тяхна грешка. После отричат. Решават да сменят очилата. После твърдят, че няма такова нещо. И всичко това - с кански крясъци и меко казано, просташко държание.

Не знам каква "класа" е това. "Оптикласа"?

# 69
  • София
  • Мнения: 900
Най-накрая откраднах време и за себе си - разбирай форума  Wink Laughing
Моля да ме извините, ако не съм отговорила на някого - ще се постарая сега  Peace


б. Очен лекар - който ви преглежда, без да ви ангажира с оптични препоръки.
Това също не го разбирам.  За какво да ходя на лекар, без да се ангажирам.
Не ти - той да те ангажира - надали е запознат с всички оптични новости,
а за благодарствения процент си е направо друга тема
А и Red е описала още една зависимост ... за жалост напълно вероятна  Confused

Мина, може да ти се стори много тъп въпроса, за което предварително се извинявам, но оптометристите могат ли да работят с мидриатик? и изобщо какво е твоето мнение? 
Изобщо не ти е тъп въпроса - изключително адекватен е!!!
Отговорих онзи ден ... принципно оптометристите не работят с мидриатици.
Личното ми мнение е същото!!! Аз самата много трудно понасям циклоплегията.

Относно нуждата от очила, ще засегна един малко по-особен случай-глаукомата. Диоптрите се увеличават като резултат от нея и да кажем, че се коригират. Очното налягане не е мерено и не е ясно, че се касае за глаукома.  Докъде ще стигне пациентът?
За пръв път срещам понятието "оптометрист".

За глаукомата направо нямам думи! Специалистите по глаукома са малко. Не би трябвало дори всеки офталмолог, който не е специалист по глаукома да се занимава с нея. Може само да я открие и да изпрати пациента при глаукомен специалист. Глаукомата и катарактата не се лекуват! Може само да се спре развитието им с подходящо ежедневно лечение-капки и понякога хапчета, като добавка към капките.

Тъй, не е болест, обаче аз Ви зададох конкретен въпрос, свързан с конкретен казус, но Вие не ми отговорихте. Ето го:
"Относно нуждата от очила, ще засегна един малко по-особен случай-глаукомата. Диоптрите се увеличават като резултат от нея и да кажем, че се коригират. Очното налягане не е мерено и не е ясно, че се касае за глаукома.  Докъде ще стигне пациентът?"

Скъпа vl - в този форум съм Мина, а не госпожа Димитрова и учтивата форма малко ме смути  Wink
Не обърнах внимание на втория ти пост по темата и реших, че някой го е уточнил.

Глаукомата за мен е злата вещица в офталмологията - симптоматика има за единия вид.
За другия - има профилактика и превенция.
Почти не познавам колега - оптик, който да не се досети за какво иде реч,
но пък аз познавам и работя само с качествени колеги  bowuu Wink
Честото повишаване на диоптрите е симптом и за много други заболявания!
и ако ме питаш, дали оптометрист ще я открие - категорично да! Много оптици ще се усетят - камо ли оптометрист!
Но - глаукомата е заболяване (и то не само очно) и офталмолога е специалиста там!!!!

Аз съм подготвила няколко чифта очила за проверка. Ще пиша за резултата, откровено.
И аз бих искала да зная резултата!!! Това, което си описала е безумие!!!
В оптиката милиметър е равен на километър!!!
Лично аз ще изтипосам "колегите"!
Никога не позволявайте подобни карнавални изпълнения - единствения компромис е възможен за хора със сериозна корекция и поставени в ситуация за спасяване на положението - ако един човек има - 8.00 и 7.50 ще спаси положението - но временно!!!

На практика законодателите искат да забранят на оптиците да притежават оптики, защото не били учили специалността офталмология.
В собствеността никой не смее да се бърка - и кравар може да има оптика!
На практика оптичната консултация ще я прави лекар - и то офталмолог  hahaha hahaha hahaha
Но си безумно права - лобитУ е голема работа - грабвай, па ако ще и да те унижава  ooooh!

Последно- оптометристът техническо лице ли е или медицинско?
Добре де, къде са завършили оптометристите в България? Какво могат и какво не могат да извършват?  Имат асоциация- оптици и оптометристи. Къде и какво са работили досега и защо /почти/никой не знае за съществуването им?

Дренке - обичам те ма жена   bouquet

Оптометрия - висша медико-техническа специалност
Наука за зрението, отклоненията от нормалното зрение и тяхната оптична корекция. Тя обхваща биологичната* и физична оптика, както и знания и способи за откриването на проблеми свързани със зрението, измерването и корекцията на аметропия. Целта е постигането на най-доброто зрение на здравите очи чрез оптични средства.
*Биологична оптика = физиологична + психологична оптика

За Бг - преди години е имало курс по оптометрия към МА - има 28 специалиста, признати и практикуващи.
В последствие е правен курс в Австрия - платен - отново признати и практикуващи.
Много от нас са били на курс за основи на оптометрията - но той е образователен, а не е ценз.
Към момента са около 50 човека в България, които практикуват.
В СУ стартира специалност оптометрия - бакалавърска и магистърска степен - и май това изплаши някои!

Пак се отнесох  ooooh! ooooh! ooooh!

Василинда - вашийот казус е направоооо  Shocked
Лекарката му казва, че всъщност има късогледство и астигматизъм.
Ако мъжа ти е късоглед, то не отменя нуждата от очила за близо.
пресбиопията е възрастово изменение - старост нерадост  Wink Hug
Ако имате 4 реда рецепта - ляво/дясно далече и ляво/дясно за близо
кое е изпълнено?!
Ако са ви казали късоглед - то това не е от скоро, а е имал и преди нужда от очила за постоянно носене.
Ще мина на лични, че ако искаш съвет е доста обширно, а ми трябват и подробности  Hug

# 70
  • Мнения: 1 072

Лобизъм зле прикрит като загриженост.

Не видях линк към Предложението за изменение и допълнение и мотивите.

Иначе чела недочела, впечатлението ми е, че закона въвежда една неопределеност, която евентуално ще се разрешава чрез наредбите после. Така, че борбата явно сега започва, Мина.

# 71
  • Мнения: 3 371
Сега виждам темата ! Embarassed
А ми е много , много близка ! Синът ми носи очила от три годишен и не ми се говори през какво съм минала ! Синът ми бе лекуван от едни от най- добрите ,смея да твърдя , офталмолози в София и ефектът е налице ! Peace Факт е , обаче , че единият от лекарите много държеше да отидем в точно определена оптика ( не че през 90-те години имаше много голям избор !) , но също така е факт , че изработваха очилата перфектно ! Та , точно от тези мили хора в оптиката разбирах какво се случва и защо е важно точно такива стъкла и рамки да се направят и как те ще помогнат да се коригира диоптърът на детето ! Praynig
Лично аз , когато установих ,че ми стават по- дълги ръцете , докато си чета вестника , отидох в една оптика , където ме посрещна един левент и тогава разбрах що е това оптометрист ! Wink
И тъй като засега , Слава Богу , нямам други проблеми с очите , се доверявам на оптиците при изборът ми на очила , а пък , ако попадна пак на някой левент ,който се е изучил и 4 години за да бъде оптометрист , ще му се доверя безрезервно ! Peace
Та така , ако искам да ми сменят токчетата на обувките , отивам при обущаря , ако имам нужда от нови очила- при очиларя ! Wink
Надявам се ,че няма да се стигне до поредното безумие чрез приемането на този закон ! Praynig( щото да не стане като във вица - да отивам на гинеколог , че ако може да познае кой точно зъб ме боли ! Joy ) !

# 72
  • София
  • Мнения: 900
Сложен казус - труден за обясняване - с идеята а дано мине  Mr. Green
Благодаря на всички включили се   bouquet   bouquet   bouquet

Да предупредя - не ходете в оптиките в понеделник до обяд  Wink

Пак ще сме на протест
  Peace
решила съм да направя плакат - ние телефони не подаряваме - в оптиките зрение осигуряваме


Лобизъм зле прикрит като загриженост.
........
 Така, че борбата явно сега започва, Мина.

Както винаги - кратка, безумно точна и ясна  Hug

( щото да не стане като във вица - да отивам на гинеколог , че ако може да познае кой точно зъб ме боли ! Joy ) !

 hahaha hahaha hahaha - хареса ми  Heart Eyes
А левенти - оптометристи - ще има!!!





# 73
  • Мнения: 3 371


 hahaha hahaha hahaha - хареса ми  Heart Eyes
А левенти - оптометристи - ще има!!!






[/quote]

Та , кога казваш , че ще е протеста ? Wink

# 74
  • Мнения: 517
Прегледа- при очен лекар. Очила и корекции - в оптиката.
Това, което се прави в момента е за преразпределение на едни парички. Да не говорим колко хора ще останат без работа Rolling Eyes
Някой има ли инфо как стои въпроса в Европа?

# 75
  • София
  • Мнения: 900

Та , кога казваш , че ще е протеста ? Wink

Понеделник - 9.30ч. пред Здравно министерство и шествие до .... Дондуков 1   Peace

Едва се удържам да не плясна някой друг лозУнг  Laughing Laughing Laughing

Някой има ли инфо как стои въпроса в Европа?

Дори и в Турция има правила!
Затова още в първия си пост написах ...
Особен интерес проявявам към мнението на чужбинските мами!

Разбирам че е сложно, разбирам че е коледно вече и това затормозява  Hug
Всеки си има своите ядове и не му е до разни неразгадаеми проблеми ...

Вече ще е задължително - очен лекар в оптиките!
Да не забравите да го спретнете и за аптеките!
А пък зъболекарите - сами да си правят брекетите
и ортопедите да си правят протезите ...


все още не мога да повярвам - как е възможно  Shocked???!!!
Сигурно съм наивна ....

# 76
  • Мнения: 620
Когато имам нужда от преглед - при очен доктор.
Когато имам нужда от изработка на очила - при специалист - оптик.
Безобразниците,т.е. управниците вече много прекаляват с реформите.В здравеопазването е толкова лесно - оставяме един конски доктор,хем очила ще ни изпише и направи,хем ще ваксинира и кучето,пък току виж ни изненадал и ни ушил и рокля за абитуриентския бал Rolling Eyes

# 77
  • София
  • Мнения: 1 634
Проблемите на очите са за очен лекар.
Значи - ако някой има съмнения - отива пред кабинета му за преглед.
Д-ра прави преглед, разширява зеници и каквото се наложи и казва за проблема(ако има такъв)
Ако пациентът има нужда от очила - отива в оптиката при оптометрист

Това за мен са две коренно различни понятия!
Лекарят си е лекар и лекува, а 'левентът'  (на gospojata Wink ) в оптиката прави очилата, съветва за рамка и т.н., и т.н.,..

Поне за мен това е логиката! Може да са тясно свързани двете професии , но не и покриващи се или взаимнозаменяеми  Peace
В никоя отика не съм видяла какъвто и да е апарат за преглед на очите, нито някой  д-р - оптик  да прави очила!

А колко много хора отиват директно в оптиката , правят си очила и са мн доволни!
Това означава само едно - че оптометристът в оптиката си е свършил чудесно работата и без д-ра  Peace









# 78
  • София
  • Мнения: 900

Ще дойде Мина, ей сега ще дойде!  Twisted Evil

Ама как позна  Laughing  Hug Hug Hug
Дано един ден ми паднеш в ръчичките за очила  Wink
Ще ме обичаш цял живот  Peace  bowuu

хайде народе - стискайте палци,  fingerscrossed - последен шанс за таз година  Twisted Evil
дано утре го обясня правилно и разбираемо пред камерите  Praynig Praynig Praynig

Ако пациентът има нужда от очила - отива в оптиката при оптометрист

Това за мен са две коренно различни понятия!
Лекарят си е лекар и лекува, а 'левентът'  (на gospojata Wink ) в оптиката прави очилата, съветва за рамка и т.н., и т.н.,..

Баш така е мило!!!!! Само малка добавка  Sunglasses
доки прави изследвания и "преглед"
'левентът' - измерва и определя нуждата от очила,
оптика ги предлага и ги прави ...  Hug Hug Hug

НУКИ - ти си пристрастна -  Laughing Laughing Laughing Hug Hug Hug

# 79
  • София
  • Мнения: 1 762
От самото начало чета темата, ама нали съм една шматка, та чак сега реших и аз да драсна два реда.
То няма и какво толкова да напиша, защото това е поредната безумщина. Съвсем скоро ми се наложи да посетя и очен лекар и оптометрист после. Те сами си се препоръчаха един друг, но нито един от двамата не пожела да замести другия  ooooh! Сега съм спокойна, че нямам сериозно заболяване и доволна, че вече съм с подходящи очила.  Hug
За съжаление живеем в измислена държава. Жалко, че не сме единни, за да постигнем нещо, когато не сме съгласни  Thinking

Мина, съжалявам, че съм толкова далече, бих дошла на всяка цена. Подкрепям ви, стискам палци поне един да ви чуе. Ще чакам довечера репортажа  Peace

# 80
  • Мнения: 12 665
Безобразниците,т.е. управниците вече много прекаляват с реформите.

Хубу де, ама аз имам чувството, че инициативата е на очните лекари.  Както за аптеките.
Може пак да не съм разбрала и да ми се смеете.

# 81
  • София
  • Мнения: 900

Хубу де, ама аз имам чувството, че инициативата е на очните лекари.  Както за аптеките.
Може пак да не съм разбрала и да ми се смеете.

Ще ти се смеем - ама друг път!!! Уцели в десятката!!!

едно...., две ... - този път май ни разбраха добре  Peace

Днес ме приеха в Министерски Съвет!!! И ме ..... ЧУХА!

abet - благодаря ти приятелко  Hug
Прекрасна моя Летяща и плетяща - благодаря ти за присъствието - знаеш, че означава много за мен!!!

Утре в Челюсти по Дарик - влизам в диспут .... с не кой и да е  Shocked ... стискайте ми здраво палци  fingerscrossed

п.с. днешните интервюта май отразяват по-разбрано проблема - как мислите?!

# 82
  • Мнения: 25 620

Утре в Челюсти по Дарик - влизам в диспут .... с не кой и да е  Shocked ... стискайте ми здраво палци  fingerscrossed


Ще стискаме!  Peace

Ако не успеете... Не ми се мисли какво следва. Да се готвят зъботехниците...

# 83
  • Мнения: 517
Мина, ще слушам Hug

# 84
  • Мнения: 7 263

Днес ме приеха в Министерски Съвет!!! И ме ..... ЧУХА!

.....

Утре в Челюсти по Дарик - влизам в диспут .... с не кой и да е  Shocked ... стискайте ми здраво палци  fingerscrossed

п.с. днешните интервюта май отразяват по-разбрано проблема - как мислите?!

Мина, силно се надявам НАИСТИНА ДА СА ЧУЛИ И РАЗБРАЛИ!
Другото по-важно е обаче ще има ли реакция и каква ще е тя!?
За жалост не мога да не се съглася с Как"Сийка, че има прекалено много гилдии, по които ми се струва че биха вдигнали ръка, ако тук им мине номера  Twisted Evil
Ако успея утре ще те слушам  Hug, но и да не мога, знаеш че мислено съм с теб - за момента не мога да окажа друга подкрепа освен морална, но смятам че знаеш че можеш да разчиташ на нас, ако се налага  Peace

# 85
  • Мнения: 461
Мина, не се притеснявайте въобще!
И тук - заветната цел оправдава абсурда.

Както преди време забраниха на аптекарите да продават спазмалгон и течни витамини без рецепти от лекар /за да ни принудят да припкаме при джиптата си и съответно да си плащаме посещенията там/, така  -  ще ни принудят да си купуваме нови рамки за очила, само срещу рецепта от офталмолог, дори и да не се налага очен преглед за корекция на диоптрите ни.
 
Никой не го интересува, нито диоптрите ни, нито изземването на дейности от други професии, компетентности и ресори.

Важното е  -   регламентирано да се бръкне оооще по-надълбооооко в джоба на обеднелия българин, с отчетени прегледи от иначе нелогични за нас-потребителите действия.
Други пък, да си чакат с часове лекарската "помощ", докато лекарите са запретнали ръкави да изписват рецептите "за очила"

През това време, държавата ще слухти в кабинетите на докторите, за да е сигурна, че ще прибере евентуално, още едно ДДС от осигурената Ви необходимост да се сдобиете с новите си рамки за очила и вероятността лекарите да укриват приходите.




# 86
  • Мнения: 7 263
Мдаааааа http://www.radar.bg/redirect.php?newsid=7721023.
Кой ли е наред  ooooh!

# 87
  • София
  • Мнения: 1 762
Все някой трябва да успее да пребори тези абсурди. От някъде трябва да се тръгне. Кака Сийка е права, че ако не се спрат, ще се започне и с другите  ooooh!
Какво трябва да се направи, мамка му, в тая държава, за да се променят нещата. Винаги съм била краен оптимист, но вече започвам да минавам лекинко в другата посока.  Twisted Evil

Мина, малко отклонение, ама много те бива, жено  Hug Верно си за президент  Laughing

Стискам всички палци за днес и чакам новини  Hug

# 88
  • София
  • Мнения: 900
Днес наистина разбрах какво е ... ЧЕЛЮСТИ и словесно менгеме  Twisted Evil
Не вярвах, че има някой способен да ме надговори #Crazy
И все пак - ИМА СВЕТЛИНА В ТУНЕЛА!!!
Официално се заяви в ефир желание за промяна и компромис!

И компромиса, уверявам ви - НЯМА да е в ущърб на потребителя!!!

Това, което попитах тук и което обяснявам вече един месец,
може да е неразбираемо за обикновения човек,
но е недопустимо да няма информация при законодателя!

Дори не съм чула интервюто - дано слушателите да са разбрали  Praynig Praynig Praynig

KrIvOnDeLa  - пак си напипала струната - както винаги де  Peace
Дори ме обвиниха, че искаме да изгоним "горките" лекари -
и все пак -  доктора ще лекува или ще търгува  Mr. Green

Благодаря на всички за подкрепата Hug Hug Hug

# 89
  • Мнения: 461
Все някой трябва да успее да пребори тези абсурди. От някъде трябва да се тръгне. Кака Сийка е права, че ако не се спрат, ще се започне и с другите  ooooh!
Какво трябва да се направи, мамка му, в тая държава, за да се променят нещата. Винаги съм била краен оптимист, но вече започвам да минавам лекинко в другата посока.  Twisted Evil
........................

"Песимистът вижда само един безкраен тунел.
 Оптимистът вижда светлина в тунела.
 Реалистът вижда тунела, светлина и идващ влак.
 Машинистът вижда трима идиоти, стоящи на релсите."

А, абсурдът сигурно вижда четирима идиоти, които си плащат данъците за престоя в тунела.
 Hug






# 90
  • София
  • Мнения: 900

"Песимистът вижда само един безкраен тунел.
 Оптимистът вижда светлина в тунела.
 Реалистът вижда тунела, светлина и идващ влак.
 Машинистът вижда трима идиоти, стоящи на релсите."

А, абсурдът сигурно вижда четирима идиоти, които си плащат данъците за престоя в тунела.
 Hug


Благодаря ти за идеята - утре от 8.00 - 10.00 и в неделя от 10.00-12.00- Тройка на разсъмване
ще ни повтарят интервютата в Радио Витоша - завърших изказването си с твоя виц  Hug Hug Hug

Ако на някой му се слуша - http://darikradio.bg/broadcast.php?broadcast_id=3 - Челюсти - предаването от 14.12 - трябва да се изтегли и от 13 минута ставааааа  ooooh! ooooh! ooooh!

А днес се впечатлих - отразени сме и във френската преса  Shocked
http://www.acuite.fr/articles.asp?REF=6603

# 91
  • София
  • Мнения: 3 099
Дано се справите с поредното тъпоумие на пожарната команда...

# 92
# 93
  • Мнения: 1
От няколко години вече и в БГ се обучават оптометристи!

# 94
  • Мнения: 1
Оптометристите са специализирани кадри в медицината,които имат образование първоначално като медицински оптик или техник оптик придобиват образование в степен балакавър в три годишно обучение,и след това две години магистър оптометрист.(В България специалноста е в Медицински университет в град Варна или в София в технически университет). Тоест пет години усилено обучение за грижа на очното здраве.
Оптометристът има право да изсписва диоптри,напасва контактни лещи,следи развитието на някои очни заболявания,следи налягане и още много други неща.
В Норвегия имат цели университети изцяло за обучение на оптометристи.
Можете да се доверите на оптометристите за вашето зрение.
В чужбина в оптиките няма офталмолози, а оптометристи ,офталмолозите извършват най-вече хирургическите интервенции.
На мен лично ми прави преглед оптометрист и съм страшно доволна,защото мисли както за очното ми здраве така знае и тънкостите на оптиката и знае какво да ми препоръча какви очила,стъкла кое ще бъде подходящо за мен.А не от лекар само който изписва диоптрите ,оптика предлага едно второ неподходящо за мен и се чудим по веригата защо в повечето пъти очилата не са подходящи и търсим виновен.
Правете проверка на зрението си при оптометрист в много чести случеи те са повече лекари от самите офталмолози.

# 95
  • Мнения: 2 480

В чужбина в оптиките няма офталмолози, а оптометристи ,офталмолозите извършват най-вече хирургическите интервенции.


Изречение шедьовър!!!

https://www.bg-mamma.com/?action=profile;u=683022

Общи условия

Активация на акаунт