Ако искам раздяла, а нямам брак, кой получава права върху детето?

  • 64 449
  • 52
  •   1
Отговори
# 15
  • Не от София.
  • Мнения: 2 308
Тя,авторката си е отговорила на въпросите,ама да си задам и моята чуденка.
Защо все още продължават да свързват двете думи "брак" и "дете"  newsm78
Не се ли доказа много отдавна нагледно,че не вървят ръка за ръка и нямат общо при определяне на родителските права специално...за другите сфери не говоря! Naughty

# 16
  • Мнения: 513
не Simple Smile дойде видя я, не че искаше, просто от хорска срама, от един град сме, замина и не ме пита имам ли пари Simple Smile но го съдя за издръжка Simple Smile нещастник Simple Smile

# 17
  • Мнения: 172
Ще трябва да иска писмено съгласие от него за извеждането на детето извън страната и то, ако не е свързано с лечение[/b]. Ако е свързано с лечение, може и да не се иска, а директно с иск до прокурора за назначаване на екип специалисти, които да установят належащото състояние на детето, което позволява извеждането му от страната по медицински причини с цел лечение.
Детето, при родители без брак и черно на бяло съжителство, ако не бъркам за възрастта, остава да живее до пълнолетието си при майката и се води при нея на постоянен и настоящ адрес.
Бащата може да вижда детето само по преценка и добрата воля на майката - дали, кога, къде, как
. Ако не му харесва на таткото, подава иск за дело. Другия вариант е взаимно писмено  споразумение за честота на срещите, което вече му дава някакви права.
Делата се водят в града, в който детето се води на постоянен и настоящ адрес, т.е. в града, където е майката.
Разноските по делата се плащат от изгубилата делото страна.

Последна редакция: ср, 09 апр 2014, 01:32 от Bimba-Timba

# 18
  • Мнения: 473
Ще трябва да иска писмено съгласие от него за извеждането на детето извън страната и то, ако не е свързано с лечение[/b]. Ако е свързано с лечение, може и да не се иска, а директно с иск до прокурора за назначаване на екип специалисти, които да установят належащото състояние на детето, което позволява извеждането му от страната по медицински причини с цел лечение.
Детето, при родители без брак и черно на бяло съжителство, ако не бъркам за възрастта, остава да живее до пълнолетието си при майката и се води при нея на постоянен и настоящ адрес.
Бащата може да вижда детето само по преценка и добрата воля на майката - дали, кога, къде, как
. Ако не му харесва на таткото, подава иск за дело. Другия вариант е взаимно писмено  споразумение за честота на срещите, което вече му дава някакви права.
Делата се водят в града, в който детето се води на постоянен и настоящ адрес, т.е. в града, където е майката.

Разноските по делата се плащат от изгубилата делото страна.
Дали с брак или без брак двамата родители имат РАВНИ права и задължения. Детето може да живее както при майката, така и при бащата. Прочетете чл.122 от Семейния кодекс.

# 19
  • Мнения: 7 325
И на мен така ми казваха преди време, че докато няма съдебно решение кой ще притежава родителските права и двамата родители имат равни такива, но  Bimba-Timba толкова категорично се е изказала, че и наблегнала на думите си, че чак се зачудих не са ли ме лъгали адвокатите ми.

# 20
  • Мнения: 54 345
Ще трябва да иска писмено съгласие от него за извеждането на детето извън страната и то, ако не е свързано с лечение[/b]. Ако е свързано с лечение, може и да не се иска, а директно с иск до прокурора за назначаване на екип специалисти, които да установят належащото състояние на детето, което позволява извеждането му от страната по медицински причини с цел лечение.
Детето, при родители без брак и черно на бяло съжителство, ако не бъркам за възрастта, остава да живее до пълнолетието си при майката и се води при нея на постоянен и настоящ адрес.
Бащата може да вижда детето само по преценка и добрата воля на майката - дали, кога, къде, как
. Ако не му харесва на таткото, подава иск за дело. Другия вариант е взаимно писмено  споразумение за честота на срещите, което вече му дава някакви права.
Делата се водят в града, в който детето се води на постоянен и настоящ адрес, т.е. в града, където е майката.

Разноските по делата се плащат от изгубилата делото страна.
Дали с брак или без брак двамата родители имат РАВНИ права и задължения. Детето може да живее както при майката, така и при бащата. Прочетете чл.122 от Семейния кодекс.


Точно така е.

Bimba-Timba, не заблуждавай хората. Peace

# 21
  • Мнения: 172
Хм, няма да казвам след горния ми пост, който не е достоверен за възрастта (да, така се оказа) какво ми казаха няколко юриста. Което мен лично ми даде някакво успокоение. Цифрата горе не е коректна, а за правата - да, равни са, НО.... bouquet За Вас лично, Ви препоръчвам вместо да го дъвчете по форуми да отидете при добър юрист и да ви запознае с правата, задълженията и как стоят нещата при Вашите случаи, според обстоятелствата в тях.
Чао-чао.

Последна редакция: сб, 26 юли 2014, 10:26 от Bimba-Timba

# 22
  • Мнения: 54 345
Сама си противоречиш.
Не може хем да са с равни права, хем да се води при майката.
Докато не се определят правата, от съда, може да е при двамата. Peace

# 23
  • Мнения: 172
Сама си противоречиш.
Не може хем да са с равни права, хем да се води при майката.
Докато не се определят правата, от съда, може да е при двамата. Peace

Не си противореча. Не търси противоречието.
Повече няма да говоря. Simple Smile Всеки сам да си намери инфото, да си проведе консултациите и т.н., и т.н. Но да го дъвчете из форума с догадки и много въпросителни, няма смисъл. Мен, ако питаш най-добре двамата помежду си да се разберат, а детето като порасне достатъчно голямо само да взима решения, не говорим за 5-10 годишно, по-добре само да реши при кой да живее.

Последна редакция: сб, 26 юли 2014, 10:59 от Bimba-Timba

# 24
  • Мнения: 7 325
Сама си противоречиш.
Не може хем да са с равни права, хем да се води при майката.
Докато не се определят правата, от съда, може да е при двамата. Peace

Не си противореча. Не търси противоречието.
Повече няма да говоря. Simple Smile Всеки сам да си намери инфото, да си проведе консултациите и т.н., и т.н. Но да го дъвчете из форума с догадки и много въпросителни, няма смисъл. Мен, ако питаш най-добре двамата помежду си да се разберат, а детето като порасне достатъчно голямо само да взима решения, не говорим за 5-10 годишно, по-добре само да реши при кой да живее.
Форума е създаден точно за това - да дъвчем, обсъждаме и да си даваме съвети. В конкретния случай закона е ясен, а ти се оплете в писанията си и сега се чудиш как да замазваш. И да, всеки който е питал в този форум е бил или ще отиде при адвокат, тук се споделя какво, как, защо ... За това че е най добре двамата родители да се разберат помежду си си права, но не винаги е възможно. Когато едната страна е настроена за война - няма шанс нещата да се решат со кротце со благо. Затова тук се обсъждат възможностите и след това се отова при адвокат с ясни въпроси и желания.

# 25
  • Бургас
  • Мнения: 5 631
Сама си противоречиш.
Не може хем да са с равни права, хем да се води при майката.
Докато не се определят правата, от съда, може да е при двамата. Peace

Не си противореча. Не търси противоречието.
Повече няма да говоря. Simple Smile Всеки сам да си намери инфото, да си проведе консултациите и т.н., и т.н. Но да го дъвчете из форума с догадки и много въпросителни, няма смисъл. Мен, ако питаш най-добре двамата помежду си да се разберат, а детето като порасне достатъчно голямо само да взима решения, не говорим за 5-10 годишно, по-добре само да реши при кой да живее.
Смяташ ли, че 5-10 годишно може да вземе решение при кой да живее  Stop
Има си закон. Съд. Правата са равни преди евентуално дело. Еднолични решения на майката не се тълкуват много добре в съдебна зала.  Peace Особено, ако реши да размахва пръст. Доста практика има в последните 2 години по въпроса.
Говорене му е цаката. Споразумение, но съдебно.  Peace Ако не дело. Срам, съдилища, простотии...Жал ме е, че има жени готови на това.  /и мъжете го правят по някога, но рядко/

# 26
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
Не знаех че може да се споразумеем извън съда за родителските права. В подобно положение съм само че с две деца признати от бащата и без брак (поне развода ни е спестен).Ще си поискам задължително и копие от това споразумение, благодаря за идеята на мен не би ми хрумнала   bouquet

# 27
  • Бургас
  • Мнения: 5 631
Ако се навие на споразумение - ОК. Официално с подписи и т.н.
Ако е склонен да го минете и през съда - още по - добре.
Едно е да минете със съдебно споразумение, съвсем друго е да водите уморителни искови производства.

# 28
  • Шумен
  • Мнения: 5 276
То ако може/мине и без нищо за него ще е най-добре да си прави той каквото пожелае а друг да носи последствията. Откаже ли ми споразумение рано или късно ще се стигне до съд по моя инициатива.

# 29
  • Мнения: 5 513
Desitoo ние сме със споразумение без брак съм.Детето го вижда когато иска.Аз го водя.Не
е имал претенции.Той няма и средства няма да го гледа.То ние се разделихме заради несходства
в характери и интереси.Друго нямаше.
Сестра ми също бързо се разведе.С брак.Всичко уредиха преди това.Той и остави всичко.А за детето
кавга нямаше.
Мъжете не им се гледат деца.Щом мислиш ,че ще се инати да ги вздме и може да ги вземе пп добре съд.

Общи условия

Активация на акаунт