Веганството - да споделим опит 3

  • 48 315
  • 750
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 1 732
статии вече чета много селективно.
Винаги има мнения в двата полюса.
Винаги и за абсолютно всичко.
Всеки сам си намира решението за себе си.
аз винаги съм отворена и приемам мнения и нова инфо. Но да ме убеждават с  критика, агресия  или манипулативно .........е тогава душата ми стене.

Тази вечер моята позната, нутрициоложката, ме разстрои. Колко била нездравословна хималайската сол и как тук немската организация за здравословност/не й знам как й е точно названието/ я отричала.....препоръчвала готварската йодирана сол.
ами онемях.

Щастливата ,
и аз не се привличам от соята, но я включвам в менюто като разнообразие.
В случая стана дума за изофлавоните, които ги има и в нахута, лещата, мунго боба/ нариат го и зелена соя/ и други храни, които вярвам, хапваш.
Лично аз хапвам с удовлоствие хумус и леща. Много по-редовно. и не ми се иска да се отказвам от тях.

темата за телевизията я пуснах, когато разбрах,че в бг в детските градини /дори и ясли/масово се слагат телевизори и бях потресена от дъното на душата си. Cry
преди известно време писах на модератор с молба да я затвори, понеже не виждам никакъв положителен ефект,  нито конструктивизъм в нея.

Cantariny ,

Сега видях,че си писала!
Толкова се радвам за теб!!! Hug
Благодаря, че се включи с такива хубави новини.

# 226
  • Мнения: 1 732
Проблема е  в генистеинa и  още някои,които се срещат само в соята.На мен лично не ми е известно да ги има в други храни,освен в соята.
Ако на някого му е известно, съм открита за диалог.Иначе наистина няма какво да кажа повече по въпроса.
ами не е така.
набързо изрових:
Цитат
The main source of genistein are soybeans. Other legumes, such as chickpeas, contain small amounts of genistein.
от тук .
има и не малко позитиви писани именно за генистеина.
другите са даидзеин, глицитеин, генистин , даидзин, куместрол- все изофлавони-глюкозиди ...

Последна редакция: пн, 10 яну 2011, 23:46 от realist

# 227
  • Мнения: 381
Реалист, да, нахут и леща се консумират най-много от бобовите вкъщи. Заедно с грах. Особено червената леща - пъхам я където мога. Много е гъвкава.  Crazy

Благодаря ти за линка,  Hug мене пък четенето на такава тема ме "ориентира" в мисленето на родителите днес, в обстановката, ситуацията, дава информация и за детските градини...почвам да я чета, но сигурно ще затвърди мнението ми за частната, на която съм се спряла.
Честно казано никога, никога не съм си мислела, че ще давам детето си на частна детска градина, но откакто се роди мнението ми много се промени...и проблемът с ТВ е една капка в морето всъщност...


Я кажете какво Ви е мнението за тази статия, за пръв път разбирам за тази ленена вода - http://apollon.blog.bg/izkustvo/2009/08/23/lenenata-voda-kakvo-p … kvo-lekuva.384629, наистина ли е толкова полезна?

# 228
  • Мнения: 2 761
Проблема е  в генистеинa и  още някои,които се срещат само в соята.На мен лично не ми е известно да ги има в други храни,освен в соята.
Ако на някого му е известно, съм открита за диалог.Иначе наистина няма какво да кажа повече по въпроса.
ами не е така.
набързо изрових:
Цитат
The main source of genistein are soybeans. Other legumes, such as chickpeas, contain small amounts of genistein.
от тук .
има и не малко позитиви писани именно за генистеина.
другите са даидзеин, глицитеин, генистин , даидзин, куместрол- все изофлавони-глюкозиди ...

Изофлавона в нахута се казва  Biochanin A.:
http://books.google.de/books?id=_3qNbZeXMW4C&pg=PA577&lp … erbse&f=false

В лещата има лигнани.
В медицински, най-вероятно платени издания и приписват генистин,вероятно с цел да оневинят соята.
За да се види истината трябва химически състав на зърното на всяка спорна култура поотделно.И да не е спонсорирана от Монсанто.

# 229
  • Мнения: 1 732
,

интересни са тези странички, но те не ми дават цялостна картинка на съдържащите се вещества.
освен това и тук пише
Цитат
u.а. Leguminosen
/и други бобови/
Wink
а и не са добавили люцерната, която също е богата на въпросния генистеин, даидзеин, пък и на куместрол.
Който пък е 100 пъти по-силен по действие /от изофлавоните/....

Не съм правила лабораторни анализи на никоя храна. И никога не мога да бъда сигурна в съдържанието на този или онзи изофлафон. Wink

Още по-малко пък кой пише "поръчкови" резултати от анализите за съставките.

Виждам,че имаш особено категорично мнение за соята. Дори "конспиративно".
Срещала съм и аз такива четива, май за първи път при Гълъбов. /тогава спрях да поглеждам всичко соево. Laughing/
И все пак ми се струват пресилени.
Не знам,  мога и да греша. капацитетът ми все още не може това да го обработи.

Последна редакция: вт, 11 яну 2011, 02:54 от realist

# 230
  • София
  • Мнения: 5 190
Помните ли , че преди време ви бях писала за българско  соево сирене, от зърна соя, без ГМО, домашно. Пращах коордонати на няколко човека от темата. НЕ знам дали си взимат, ние оттогава (най-вече мъжът ми Simple Smile ) сме изяли няколко килограма (за половин година може би) и изпили двайсетина литра соево мляко.

Та жената, която го прави разказва (не съм била свидетел), че в периода около менопаузата е била строг веган (без тофу) и след продължителна менопауза и веганство е имала остеопороза.

Тогава се научила от китайци, май даже беше ходила в Китай, не помня, да прави соевите продукти с ферментация и яла всеки ден по едно доста голямо количество.

Няма вече остеопороза.

Вече не желае да споделя тайната на излекуването си, защото всички я приемали с недоверие, а тофуто определяли като безвкусен продукт, не били способни да го ядат Simple Smile Така доста нейни познати  жени с остеопороза се тъпчели с хормони срещу остеопороза вместо да ядат тофу.

Пиша ви това без да имам каквото и да било мнение по въпроса. Мъжът ми е много гладен понякога и си купуваше купешко тофу.  Тази жена ме помоли да изхвърля купешкото, първо защото е със сто кила консерванти, второ, защото е не от соя а от някакъв вторичен продукт, трето - е със ГМО, защото е смес от много  места ... четвърто, защото  няма гаранция, че е спазена технологията, която е от изключителна важност.

Изпратих моя позната на 60 години с дългогодишна остеопороза и изпити досат хормони за адски много пари (беше и в нещо като експеримент...) . Взе си един път тофу и каза 1:1 думите на жената- много е безвкусно, не мога да го ям, няма да ми помогне....

Последна редакция: вт, 11 яну 2011, 01:51 от търся си ник

# 231
  • Мнения: 5 713
Я кажете какво Ви е мнението за тази статия, за пръв път разбирам за тази ленена вода - http://apollon.blog.bg/izkustvo/2009/08/23/lenenata-voda-kakvo-p … kvo-lekuva.384629, наистина ли е толкова полезна?

Аз знам за ленената напитка:
http://www.zemianazaem.com/archives/83

Горе-долу е същото. Свекърва ми така свикна с този ритуал, че не може без него. Вече почти година го прилага.

# 232
  • Мнения: 1 732
момичета, ленът също съдържа не малко изофлавони, нареждат го до соята. Wink
търся си ник ,
интересна история.  Simple Smile
позаплетох се докато я четох/ няколко пъти/ но изводът е, че соята /обработена без консерванти , гмо и прочие/е полезна. Или греша?

Последна редакция: вт, 11 яну 2011, 01:48 от realist

# 233
  • Мнения: 5 713
Ами да, очаквам сега дискусия и около него. Wink

Аз затова замествам с чиа. Ей преди малко омахах едно кремче с чиа, коноп, стевия (следващите 6 месеца това ще ми е единствения подсладител), малко натрошени орехи, месото на млад кокос.

# 234
  • Мнения: 1 732

Аз затова замествам с чиа. Ей преди малко омахах едно кремче с чиа, коноп, стевия (следващите 6 месеца това ще ми е единствения подсладител), малко натрошени орехи, месото на млад кокос.
уф.....орехите също ги имат -фитоестрогените Wink....
за другите, не знам, пък и не ми се проверява.

# 235
  • София
  • Мнения: 5 190
Вери, и мъжът ми като каже "да заколим динята" всеки път.... и ти с това "месо"  Joy
И то от МЛАД кокос  Joy

Реалист, май изчистих текста за соята. Ами май такъв е извода...

# 236
  • Мнения: 5 713
Вери,  и ти с това "месо"  Joy
И то от МЛАД кокос  Joy
Ами не знам как да го преведа. Всъщност май пулпа.  Laughing
А кокосът е млад, да. Simple Smile Не е от онези кафевите.

# 237
  • Мнения: 1 048
момичета, ленът също съдържа не малко изофлавони, нареждат го до соята. Wink
Аз така съм се шашнала с този лен,че от много отдавна не го консумирам,нали първоначално обсъждахме ,че не бива дасе мели,а цял си излизаше,както си влизаше,после пък ме 'светнахте',че съдържа цианиди и не бива да се яде цялото семе ,а само маслото ,което се извлича....И така от поне година не ям Sad и на малчо не давам.
Мислих чат пат да купувам масло,ама сега като прочетох  реалист и съвсем се отказах Sad,а какво същност е изофлавони -вид фитоестрогени ли?
Иначе знам,че много го препоръчват и заради омегите(и семето и маслото) и че има антираково действие,но само семето,не малсото и все пак ме е страх да го ям....

Кантарини,радвам се,че си по-добре и точно сега ,като се разписахме за ленът ,се сетих,че преди време,когато се рових да намеря инфо за него в нета,съм попадала на статий и мнения как помага при бронхиални проблеми.

Мен тази статия ме потресе  и ме хвърли отново в дълбок размисъл.Нали ме знаете каква съм шаш и паника и все съм несигурна,понякога си мисля ,че е от липса на познания,но не е само така,защото както и реалист каза,почти за всичко има 2 мнения в двете крайности,което понякога още повече ме обърква,тоест колкото повече чета,толкова повече се обърквам.Най-лишот е ,че съм много притеснителна и всичко го взимам навътре,сега например не съм спала спокойно 2 дни и все се ровя в нета за витамин Д ,за Б12,притеснявам се че не излизаме често навън-абе ужаст #Crazy,ама в този студи вятър,а и почти няма слънце,а ако има то само свети не топли Sad.Даже попаднах на една статия,която ме разстрой още повече http://loveubacon.blogspot.com/2010/09/1.html,гледам че е превод или синтез  ,даден е линк на английски,но не съм го прочела целият.
Има моменти ,в които съм толкова спокойна и уверена в себе си и в това,което правя,дори се гордея  и изведнъж Бам....всичко се срива Cry Все се притеснявам за детето...

И тук нещо за ядките ио бременността-  http://zdraveto.namama.net/qdkite-povreme-na-bremennost-zasilvat-riska-ot-astm/ Shocked

Реалист,задължително ще се прочете темата за ТВ-то...и по този повод кажете срещали ли сте във форума,свястна тема за отглеждане и възпитание на деца?

Последна редакция: вт, 11 яну 2011, 04:18 от nor4y

# 238
  • Мнения: 5 713
Норчи, не знам какъв по-различен съвет да ти дам от този да спреш да се притесняваш. Ако си убедена за взетото решение и знаеш какво правиш, няма сила, която да те накара да си мислиш, че грешиш и да те е страх.

Това за ядките пък въобще няма да го чета. Що не напишат една статия какво причиняват изкуствените витамини за бременни, примерно? Ти защо се ровиш и си се запритеснявала и за ядките?

За лена, както и за всичко, има 1000 мнения. Ако решиш да го ползваш и да трябва да се смели, се прави непосредствено преди употреба. Ако не искаш да консумираш точно него, има и други продукти, знаеш. Също така и масла от тях. В нашата къща се яде лен, но е главно по разни рецепти. Салата с него не си ръся, нито пия ленена напитка.

В подфорум За децата не щъкам. Не ми е интересно. А да, с изключение на здр. хранене или ако някой ми даде специално линк.

# 239
  • Мнения: 2 761
,

интересни са тези странички, но те не ми дават цялостна картинка на съдържащите се вещества.
освен това и тук пише
Цитат
u.а. Leguminosen
/и други бобови/
Wink
а и не са добавили люцерната, която също е богата на въпросния генистеин, даидзеин, пък и на куместрол.
Който пък е 100 пъти по-силен по действие /от изофлавоните/....

Реалист,много общо е казано - др.бобови.Въпросната люцерна е по-точно червена детелина и спада точно към сем.Фабацея(т.е. Бобови-Fabaceae = Leguminosae).Oткъдето много лесно подвежда хората.Обаче нея я пасат конете,както и слагат за повече "хубост" в някой съставки редом със соята.Соята може и да помага на менопаузата,но за подрастващ организъм и репродуктивни хора-не благодаря.Освен това ако китайките я ползват за това,то трявба да се има впредвид и цялостният им хранителен режим,който може да намалява вредното и влияние.
Индийците имат други билки по случая,та не е много ясно дали и китайците не ги ползват.
Къде пише,че в лена се срещат изофлавoни и кой точно вид? Лигнаните,които има в лещата и лена са фитоформони-да,но от друга група,която няма общо с изофлавоните.И проблема на изофлавоните са няколко вида,а не групата като цяло.Нека да правим разлика.

Чакам линкове с агрохимически анализ на лена.
Между другото,лена е към съвсем друго ботаническо семейство-Ленови (Linaceae) Wink


Последна редакция: вт, 11 яну 2011, 11:01 от ॐ

Общи условия

Активация на акаунт