телевизия в детските градини- нормално ли е?

  • 17 692
  • 458
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 732
Здравейте Simple Smile
Потърсих дали е обсъждан този въпрос преди в тема, но не успях да попадна  на нещо подобно. Иска ми се да споделя мнението си и да попитам за вашето. Simple Smile

До колкото оставам с впечатление, в много детски градини в БГ има телевизори, които се пускат на децата да ги гледат. Каквито и канали да са там, това занимание, подходящо за детска градина ли е?
За това ли са учили учителките, които работят там?

Това ли е най- подходящия/успешен начин за развиване на креативността, моториката и интелекта на децата?

Какви личности ще се изградят, ако децата гледат така  от рано системно и неконтролируемо телевизия?
Където има криминални , проблемни , чалгаджийски и др. излъчвания.....

Мислите ли, че е добре да се иницира петиция за забрана на гледането на телевизия като форма за занимание на децата по детските градини в БГ?!

моето мнение, е че телевизорът категорично  няма място в детската градина. Peace


В дома- всеки родител сам преценява как да занимава/успокоява, отглежда и т.н. детето си. ....

# 1
  • Мнения: 46 558
Да. Подходящо е. В програмата са включени ДВД-та, които няма как да ги видят по друг начин.
Живеем в този век и е нормално да ползваме постиженията му.

Да не си мислите, че някой ще им пусне криминален сериал или чалга? Гледат учебните филми и понякога анимации. И при толкова деца накуп трудно удържат повече от 15 мин., стават да играят.

При нас телевизорът и дистанционното са високо, не могат да ги стигат децата, на входа има Наредба от Директорката, в която е описано кога и как се ползват телевизорите, контролът осъществява тя и доколкото дъщеря ми споделя няма нарушения.

Нека не правим от мухата слон. Ако наистина имаш някакви доказателства, че им пускат неподходящи програми или по цял ден са залепени пред телевизора, подай сигнал.

# 2
  • Мнения: 7 420
    Аз съм за КРАТКИ обучаващи филмчета.И само за това! Naughty
    Иначе не смятам,че е редно децата да гледат телевизията,даже и детски филмчета да им пускат.
    По принцип има броени такива,които бих пуснала на детето си,но останалите абсолютно умишлено ги избягвам!
    И ДА ,според мен,градината не е място за гледане на филмчета(даже и най-хубави),тя е за общуване,обучение,игра,творчество.....но не и за откъсване от външния свят и потопяване в света на телевизията.
    Да не говорим,че има деца,за нервната система на които е абсолютно противопоказно да се откъсват от реалния свят с "помощта" на ТВ-та.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 3 359
Телевизор имаше и по времето,когато аз ходех в ДГ,преди 22 и повече години.От гледна точка на изминалото от тогава време,програмата беше само първа.По мои спомени,гледали сме ТВ в редки случаи и задължително някое детско предаване

# 4
  • Мнения: 4 841
Подкрепям мнението на Не се сърди, човече!  Peace

Искам да уточня, че в нашата детска градина се правят много открити уроци, концерти, театри, представления и какво ли още не. Всички тези прояви се записват на дискове, и после децата ги гледат. За тях е невероятно забавление да се видят на запис - освен, че се забавляват страхотно, правят анализ на представянето си, търсят си грешки, и т.н.
Освен това имат филмчета, които намирам за много полезни - за рециклирането на боклуците, опазването на природата... Да не забравя да спомена и изключителната серия от кратки филмчета "Как се прави"  Peace

Въпросът не е "Има телевизор - има проблем, няма телевизор - няма проблем", а в компетентността и отговорността на учителките  Peace

# 5
  • Мнения: 7 420
  МНого от нещата може да се обясняват с думи,да се подкрепят с картинки или реални действия,вместо да се показват по ТВ. Simple Smile
  Телевизията ограничава развитието на абстрактното мислене. Naughty
  И пак повтарям.Има деца,на които телевизията им е ПРОТИВОПОКАЗНА,почти във всякаква форма. Peace

# 6
  • София
  • Мнения: 7 209
В детската градина на дъщеря ми има телевизор, но няма телевизия.
Тоест пускат им само филмчета на DVD.
Не е редно децата в 21-ви век да бъдат гледани като във викторианската епоха, нали?

# 7
  • Мнения: 1 732
Не се сърди, човече , BirdsFlu ,

не мислите ли, че има разлика между телевизия и DVD-та?

Ако по учебна програма се намесва електрониката, тя може да бъде донесена в стаята на деца само за съответна цел, нали? Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 7 209
Не ми звучи сериозно някой да разнася телевизори и DVD-та из стаите.
В Германия ли живеете?
Вероятно пускат на децата Super RTL, там има достатъчно хубави филмчета за деца.
Не вярвам телевизорът да работи по цял ден.
Но все пак и аз съм за DVD и против телевизията.

# 9
  • Мнения: 5 178
Да. Подходящо е. В програмата са включени ДВД-та, които няма как да ги видят по друг начин.
Живеем в този век и е нормално да ползваме постиженията му.

Да не си мислите, че някой ще им пусне криминален сериал или чалга? Гледат учебните филми и понякога анимации. И при толкова деца накуп трудно удържат повече от 15 мин., стават да играят.


За ДВД-тата чудесно, само дето на места госпожите си позволяват да си гледат сериалите. А е ужасно, когато цяла зима намираш детето си заковано пред телевизора след обяд вместо да играе.. Вярвай ми имат си начини да накарат едно 3-4 год дете да стои мирно и да не мърда в продължение на 1-2 часа.Реални примери от доста елитни ДГ във Варна

Истината е в контрола, който упражнява директорката. Знам че имаме ТВ в групата и се пуска сутрин преди закуска докато децата се събират. Но ако сваря гореописаната картинка няма да се поколебая да се жалвам и на директорка, и в община и в инспекторат

# 10
  • Мнения: 7 420
Не е редно децата в 21-ви век да бъдат гледани като във викторианската епоха, нали?
   Да.Но също е редно тези,които ги гледат,да се съобразяват и със увеличаващият се брой на психичните отклонения при съвременните деца.Много от които прогресират със страшна сила в случаите,когато живото общуване,както и живото обучаване, се заменя с гледане на телевизията и ДВД-та.

# 11
  • Мнения: 803
Да не си мислите, че някой ще им пусне криминален сериал или чалга? Гледат учебните филми и понякога анимации. И при толкова деца накуп трудно удържат повече от 15 мин., стават да играят.
Моя позната от село оня ден възмутено ми разказваше как отишла да си прибере дъщерята от градината, а тя й казала да я почака още малко, за да си догледа "Перла"  Mr. Green
Иначе в нашата градина им пускат разни филмчета, дори понякога родителите носят такива и  учителките преценяват дали са подходящи. Grinning

# 12
  • Мнения: 24 467
Предпочитам да играят, да рисуват, да танцуват, да лепят, да режат и т.н. Повечето умения и знания в тази възраст се придобиват по друг начин, не със зяпане в екрана. Не желая в гладината да се зяпа телевизия.
У нас съм ограничила максимално това "добро" и не ми се ще трудът и усилията ми да бъдат умножени по нула. Да ви споделя, много е добре, когато няма нещо, което да ти тътне постоянно на главата. Предпочитам аз да контролирам кога, какво и колко ще гледат моите деца. Особено що се касае до ТВ.
В повече ми идва и на мен, да слушам как деца обсъждат Инджи и Ахмед /Мехмед, Мемед или какъвто е там, няма значение/. Вкъщи си гледат достатъчно и това,което намирам за нужно.

# 13
  • София
  • Мнения: 7 209
Вижте, ако сваря учителките да гледат сериал, ще отида да разговарям с директорката.
На всяка цена.
Скоро чакахме пред спешния кабинет в Пирогов (2-3 пъти се случва лакътната става на дъщеря ми да се "извади", принципно не е нещо сериозно), та след 15 минути чакане, нахълтах в кабинета, и с изумление установих как докториците са се вторачили в някаква латино боза  ooooh!

# 14
  • Мнения: 4 841
Моя позната от село оня ден възмутено ми разказваше как отишла да си прибере дъщерята от градината, а тя й казала да я почака още малко, за да си догледа "Перла"  Mr. Green

Според програмата на btv, сериалът "Перла" се излъчва вечер от 20,00 часа, до колко часа работи тази градина  newsm78

Аааа, то било една позната на една позната, чула, и после разказала на трета позната ... Outta Joint

Аз предпочитам да говоря от първо лице. В детската градина, която посещава моето дете, телевизия не се гледа. Пускат се образователни филмчета или собствени записи на DVD, предимно през месеците от ноември до февруари. През останалото време - не.
У дома телевизия също не се гледа особено много, за турски и латино сериали да не говорим.

Последна редакция: пт, 09 окт 2009, 08:57 от BirdsFlu

Общи условия

Активация на акаунт