Наказанията в училище

  • 23 886
  • 274
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 40
На мен ми е странно.
Нали педагогиката затова се изучава... ама ии аз какво говоря, то да си педагог е призвание, не е просто професия!!!

Цитат

Педагогика, от гръцки παιδαγογια означава буквално „детеръководство“

Мирише ми на неотмрял комунизъм от това наказание, предпочитам да уведомят мен или жена ми, ние после ще прочетем конското у дома и ще последва лишаване от детски и комп. игри за ден-два. Ако обаче накажат първолака ми по този начин, определено ще вдигна сериозен скандал, в който "садисти" и "безхаберници" най-вероятно ще са от по-меките думи. След което естествено ще му търся спешно друго училище, в което може би педагогическите познания и умения няма да се изчерпват с познаване на Макаренко и отлични оценки по основи на комунизма през 60-те години

# 16
  • Мнения: 175
Много ми е мъчно, че има родители, които смятат, че наказанието "с ръце отзад на чина" е нещо нормално. Това само потвърждава впечатлението ми, че сме варварска и нецивилизована държава, а възгледите ни за образование са от миналия век. Да, има нужда от наказания, но наказания, които възпитават, а не наказват, ако правите разлика.
Това е абсоюлтно неприемливо наказание по няколко причини: унизително за детето, мъчително - това са малки деца, които и без това по цял ден са заковани на чиновете, безсмислено - по-добре времето за наказание да се запълни с нещо не много приятно, но полезно, като почистване на класната стая.
Не децата са виновни за това, че имат огромна енергия и нужда да я изразходват, а безумните програми, в които има по два часа физическо седмично, както и безумните класни стаи с остри ръбове и никакво място за почивката и свободното време на децата. 
Какво искаме от училището - здрави психически и физически деца или послушни деца? Вероятно отговорът ви е "послушни".   
И понеже много родители смятат, че училището е за това, децата им да бъдат "пречупени" и липсва обществен натиск за промяна на безумните програми, ще си караме така. То нали и бабите ни така са карали, що не...


# 17
  • Мнения: 65
  Прочетох много внимателно всички мнения.
   Айяла, тичането в класната стая е много тежко провинение. Това е нарушение на правилника за вътрешен ред, с който ние родителите се запознаваме в началото на годината и се подписваме, че сме запознати. За такава проява, която е в разрез с приети правила, в Германия изключват и веднага ти пращат детето в друго училище, което дава възможност на ученика да продължи образованието си само като шивачка на пердета или дърводелец. Е може и водопроводчик. Смятам, че наказание от средновековието е да си коленичил върху орехови черупки. Да си седнеш на мястото не е наказание, а успокояване на емоционална превъзбудимост, която за съжаление ние родителите смятаме за признак на цветущо здраве.
    Някои, изказали мнение тук, подкрепят метода за справяне с дисциплината учене след часовете, но иронизират решаването на задачи в междучасието. Те смятат, че учителките си пазят свободното време и затова не остават след приключване на занятия. Всяко една допълнителна работа и в междучасие даже е инвестиране на труд и аз се запитвам дали тази инвестиция е удачна. Защо например да не се инвестира в тези деца, които са си изпълнявали съвестно задълженията на примерни ученици в час, а се инвестира време и труд в тези, които тичат, обаждат се в часовете, пречат на останалите и не знаят за какво са отишли на училище.
     Djanni, относително е понятието "възпитаващо наказание". Ние не сме цивилизована държава, но аз имам поглед как се наказва в т. н. неварварски държави. Ако детето Ви учеше там, Вие щяхте да сте благодарна на наказание от рода на седене на чин.
    Поста на Restitutor Orbis Romani не за коментар.

# 18
  • Мнения: 2 898
Малките деца имат огромна нужда от движение. Това наказание е било страхотно изтезание за детето.
Аз лично смятам, че когато не сте попаднали на учител и училище, просто го сменете с друго. Докато не намерите своето.

 Има огромна разлика между това да се движиш и да вилнееш, като блъскаш и събаряш всички и всичко около себе си. А какво да направи детето, като не случи на родители, достатъчно пораснали и зрели , за да го възпитат? Как и с какво то да ги смени?

klementina, много си права. Все ревем, че държавата ни е скапана. Но не ни отърва да възпитаваме децата си като в нормалните държави. Не ни стиска да има ред. А като стане беля, надигаме вой по всички медии.

# 19
  • Мнения: 42 155
Цитат
Какво искаме от училището - здрави психически и физически деца или послушни деца? Вероятно отговорът ви е "послушни".   
И понеже много родители смятат, че училището е за това, децата им да бъдат "пречупени" и липсва обществен натиск за промяна на безумните програми, ще си караме така.

Ние живеем в общество и всеки трябва да се научи да спазва правилата на обществения живот. Ако на това му викаш пречупване, тогава да, трябва да се пречупят. Не може някой да прави каквото си иска в разрез с правилата, защото имал енергия #Crazy Точно от хипертрофирана грижа за децата после в гимназията имаме хуни, които не признават никаква дисциплина и никакви авторитети. И тогава се хващаме за главите и се чудим от къде ни е дошло. Ми от прекалената толерантност в най-ранна възраст, от къде другаде?
Съгласна съм с идеята, че да те въдворят на чина не е унизително, а е начин детето да се поуспокои и да поразмисли (като не могат да му работят краката и ръцете, волю-неволю ще му заработи главицата). Впрочем наказателният елемент е нещо субективно в този случай. Ако се обяви, че да тичаш без прекъсване 10 минути около чиновете е наказание, и тичането ще стане също толкова неприятно, а децата ще искат да седят на чина. Не говорим за бой с пръчка и коленичене върху орехови черупки все пак.

И стига с това "безумни програми". От 1 до 4 клас децата дъвчат едно и също. Нищо безумно няма, нали и ние сме били в основното училище.

# 20
  • Мнения: 40
Малките деца имат огромна нужда от движение. Това наказание е било страхотно изтезание за детето.
Аз лично смятам, че когато не сте попаднали на учител и училище, просто го сменете с друго. Докато не намерите своето.

 Има огромна разлика между това да се движиш и да вилнееш, като блъскаш и събаряш всички и всичко около себе си. А какво да направи детето, като не случи на родители, достатъчно пораснали и зрели , за да го възпитат? Как и с какво то да ги смени?

klementina, много си права. Все ревем, че държавата ни е скапана. Но не ни отърва да възпитаваме децата си като в нормалните държави. Не ни стиска да има ред. А като стане беля, надигаме вой по всички медии.

Простете грешката ми, мислех, че говорим за първолаци, а не за сумо борци.
Не се учудвам на априорното възприемане на децата като виновни - израстването по време на социализЪма явно си дава отражение върху психиката. Нека не викаме на черното бяло - има склонност в училище да се налагат назидателни, а не възпитателни наказания, причината да са сравнително по-редки е, че просто живеем в други времена и слава Богу. Ако може само да допълня, че сме се гонили в класната стая и много след първи клас, нищо че бяха 80-те години. Има неща, които са присъщи на възрастта и няма да бъдат изкоренени (поне не в повечето деца) с наказания. Най-много децата да се озлобят ако приемат наказанията за унизителни.

# 21
  • Мнения: 7 821
Тези които смятат, че България не е част от така наречения цивилизован свят може да прочетат какво мислят за телесното наказание практикувано в училищата във Великобритания.

http://www.world-education.bg/index.php?m=107&lang=1&sta … ws=518&type=9

Цитат
Както преди време съобщихме, британското правителство имаше намерение да ликвидира последната вратичка в закона, която досега отчасти позволяваше на педагозите да използват телесни наказания по отношение на учениците. Този евентуален ход бе иницииран по препоръка на съветника на британското правителство, отговарящ за въпросите на безопасността и благосъстоянието на децата. Сега образователното министерство на Великобритания официално заяви, че това няма да се случи. Целта е на учителите да бъде позволена „разумната употреба на сила”, по отношение на „особено непослушните ученици”, в случай на бой между учащите се и т.н., съобщи BBC News. По думите на министър Ед Боулс, в най-скоро време повереното му образователно министерство ще публикува подробен наръчник за условията за прилагане на сила, от страна на преподавателите. Министърът добави, че според него е уместно използването на подобни мерки спрямо ученици повреждащи училищното имущество или към тези, които се опитват да провалят занятията или отказват да излязат от час, когато са изгонени. Междувременно стана ясно, че профсъюзът на британските учители (National Union of Teachers, NUT) одобрява тази политика на министерството. Кабинетът в сянка, представящ опозицията във Великобритания, също се обяви в подкрепа на подобни мерки. Според министърът на образованието в сянка Майкъл Гроув, учителите не бива да се страхуват за последствията, когато им се налага да усмиряват хулиганстващи ученици. Той се обяви за по-бързото разрешаване на този проблем, чрез регламентирането му на законодателно ниво, като каза, че публикуването от правителството на един „обикновен наръчник” с инструкции, относно прилагането на сила в училищата, не може да реши подобен въпрос.


http://30dumi.pozicii.net/2010/07/angliya-ministarat-razreshi-na … yat-utchenitsite/

# 22
  • Мнения: 40
Нека все пак видим и какво е законодателното положение по въпроса в Обединеното кралство?
In state-run schools, and also in private schools where at least part of the funding came from government, corporal punishment was outlawed by Parliament with effect from 1987. In other private schools it was banned in 1999 (England and Wales), 2000 (Scotland) and 2003 (Northern Ireland)

# 23
  • Мнения: 7 821
Нека все пак видим и какво е законодателното положение по въпроса в Обединеното кралство?
In state-run schools, and also in private schools where at least part of the funding came from government, corporal punishment was outlawed by Parliament with effect from 1987. In other private schools it was banned in 1999 (England and Wales), 2000 (Scotland) and 2003 (Northern Ireland)
Обаче вратички съществуват. Общественото мнение като цяло не е против, а и в тази тема не става въпрос за бой с пръчка, а за наказание "седене на чина".
От всички наказания, които мога да се сетя това е най-лекото, според мен. Или наказания не трябва да има, според вас?

# 24
  • До сърцето...
  • Мнения: 5 234
... ама ии аз какво говоря, то да си педагог е призвание, не е просто професия!!!

Мирише ми на неотмрял комунизъм от това наказание, ....
... След което естествено ще му търся спешно друго училище, в което може би педагогическите познания и умения няма да се изчерпват с познаване на Макаренко и отлични оценки по основи на комунизма през 60-те години

Какъв ти е проблема с моя пост и комунизма?

# 25
  • Мнения: 2 898
Простете грешката ми, мислех, че говорим за първолаци, а не за сумо борци.

 Там е работата, че точно за първолаци става въпрос.

# 26
  • Мнения: 40
... ама ии аз какво говоря, то да си педагог е призвание, не е просто професия!!!

Мирише ми на неотмрял комунизъм от това наказание, ....
... След което естествено ще му търся спешно друго училище, в което може би педагогическите познания и умения няма да се изчерпват с познаване на Макаренко и отлични оценки по основи на комунизма през 60-те години

Какъв ти е проблема с моя пост и комунизма?

Къде видя да пиша, че имам проблем с твоя пост. Написах защо бих имал проблем с такова наказание. Ако много държиш да обсъждаме какъв ми е проблема с комунизма, ОК, но евентуално под друга тема?

# 27
  • Мнения: 40
Нека все пак видим и какво е законодателното положение по въпроса в Обединеното кралство?
In state-run schools, and also in private schools where at least part of the funding came from government, corporal punishment was outlawed by Parliament with effect from 1987. In other private schools it was banned in 1999 (England and Wales), 2000 (Scotland) and 2003 (Northern Ireland)
Обаче вратички съществуват. Общественото мнение като цяло не е против, а и в тази тема не става въпрос за бой с пръчка, а за наказание "седене на чина".
От всички наказания, които мога да се сетя това е най-лекото, според мен. Или наказания не трябва да има, според вас?

Трябва, но като крайна мярка и да са действително възпитателни. Детето да осъзнава, че е наказано не просто щото някой иска да му набива чивиите отрано. Боят определено е назидателно и унизително наказание, поне по моето скромно мнение.

# 28
  • Мнения: 7 821
Трябва, но като крайна мярка и да са действително възпитателни. Детето да осъзнава, че е наказано не просто щото някой иска да му набива чивиите отрано. Боят определено е назидателно и унизително наказание, поне по моето скромно мнение.
Ами в случая на авторката, наказанието е много добре подбрано, според мен. Тичаш когато не трябва и където е забранено->седиш когато другите тичат. Какво толкова?!
И провинението не е голямо, но е пряко свързано с безопасността на децата. Аз съм виждала дете с разцепена глава от падане и удряне в чина, гледката определено не е приятна. А малкия ни син си докара комоцио от падане от стола в къщи. И вярно е, че са малки, но се предполага да остават понякога сами, все пак никой не предвижда да имат по 2 учители в смяна, а и учителя не е падарин. Възпитанието на децата ни е наша грижа.

Колкото до това, че детето не знаело, че може да го накажат, ами и това не е проблем на учителя. В началото на година най-вероятно им е обяснено какво може и какво не може в училище, но работа на родителя е да разясни правилата, както и да се погрижи детето му да е наясно с тях и да ги запомни. На родителите със сигурност са чели правилника на училището, в нашето даже ни карат да се подпишем, че сме запознати. Запознаха ни и със системата от наказания. В крайна сметка, ако не ми изнасяха щях да потърся друго училище.

Съвсем скоро четох мнение на майка от САЩ, която твърдеше, че тичането по коридорите на училището им било едно от най-големите провинения и водело право до кабинета на директора и придружено с други наказания. Точно защото въпроса опира до това да ги опазим живи и здрави. Ще потърся мнението.

Да не си помислите, че съм майка на цветя за мирисане Wink и за това имам такова мнение. Големия ми син системно говори в час. Учителката се оплаква, ние реагираме, наказваме, говорим, но всичко има временен ефект. В училище обаче не го наказват, а аз предпочитам и там да има някаква санкция. Защото проблема се задълбочава, той няма проблеми, но пречи на другите.

Последна редакция: сб, 19 фев 2011, 14:12 от .Ели.

# 29
  • Мнения: 40
Трябва, но като крайна мярка и да са действително възпитателни. Детето да осъзнава, че е наказано не просто щото някой иска да му набива чивиите отрано. Боят определено е назидателно и унизително наказание, поне по моето скромно мнение.
Ами в случая на авторката, наказанието е много добре подбрано, според мен. Тичаш когато не трябва и където е забранено->седиш когато другите тичат. Какво толкова?!
И провинението не е голямо, но е пряко свързано с безопасността на децата. Аз съм виждала дете с разцепена глава от падане и удряне в чина, гледката определено не е приятна. А малкия ни син си докара комоцио от падане от стола в къщи. И вярно е, че са малки, но се предполага да остават понякога сами, все пак никой не предвижда да имат по 2 учители в смяна, а и учителя не е падарин. Възпитанието на децата ни е наша грижа.

Колкото до това, че детето не знаело, че може да го накажат, ами и това не е проблем на учителя. В началото на година най-вероятно им е обяснено какво може и какво не може в училище, но работа на родителя е да разясни правилата, както и да се погрижи детето му да е наясно с тях и да ги запомни. На родителите със сигурност са чели правилника на училището, в нашето даже ни карат да се подпишем, че сме запознати. Запознаха ни и със системата от наказания. В крайна сметка, ако не ми изнасяха щях да потърся друго училище.

Съвсем скоро четох мнение на майка от САЩ, която твърдеше, че тичането по коридорите на училището им било едно от най-големите провинения и водело право до кабинета на директора и придружено с други наказания. Точно защото въпроса опира до това да ги опазим живи и здрави. Ще потърся мнението.

Да не си помислите, че съм майка на цветя за мирисане Wink и за това имам такова мнение. Големия ми син системно говори в час. Учителката се оплаква, ние реагираме, наказваме, говорим, но всичко има временен ефект. В училище обаче не го наказват, а аз предпочитам и там да има някаква санкция. Защото проблема се задълбочава, той няма проблеми, но пречи на другите.

Явно имаме фундаментални различия в подхода към децата, поради което се получават такива разлики в реакцията ни към случката.
За наказанието не мога да се съглася, че е много добре подбрано. Щеше да е такова ако направо им бяха вързали ръцете на гърба вместо само да им казват да си ги държат отзад. Като ще е наказание, да е наказание, нали?
Съчувствам на лошия Ви късмет да видите дете с разцепена глава след гоненица. Ние пък в ученическите години търчахме и се гонихме из класната стая май докъм 4-5 клас и нямам спомени някой да е пострадал по този начин или да си счупи ръка/крак, а по принцип съм със слонска памет. Естествено, имало е случай някой да се удари в чин или да падне, но без такива драматични последици. А и както се казва, макар че можем да умрем и от глътка вода, не се отказвам да я пием, нали?
Възпитанието на децата ни не е само наша грижа, а и задължение, но простичкият факт, че прекарват в училище кой 4, кой 7, че и 8 часа (занималня) означава, че във възпитанието неизбежно се намесват и други хора. Ако този факт им е неприятен и им тежи, което със сигурност често е случай, може би трябва да сменят професията. Приемам, че учителството амортизира доста безпощадно. Не приемам някой да товари с психическите си проблеми и отклонения малки деца, па макар и под формата на правилник за наказания. Апропо, много ми е любопитно седенето с ръцете отзад като вързан престъпник от кой точно инспекторат е одобрено или може би е политика на образователното министерство. Уау, как да не плащаш данъци на държавата после, а?
Не очаквайте да се съглася с такова наказание без предварително предупреждение когато иде реч за 7 годишни деца. Обяснението, че е трябвало да знае понеже било обявено в началото на годината, формално може да е валидно, но говори за безсърдечност и педантизъм, което поне спрямо първолаци е неадекватно поведение.

Общи условия

Активация на акаунт