Нормално ли е това? - режим на 10- годишно дете

  • 7 258
  • 99
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 8 567
Езици и спорт се вместват в делничните дни. Почти всички курсове и тренировки са тогава.
Подготвянето на уроците също е ангажимент за деня, няма как да бъде оставено за уикенда, при положение, че уроците от един ден са за следващ, а не за другата седмица.
Разказвателните предмети ги чете вечер, преди лягане, накой път вместо книга.

За нас с детето 2 часа математика и около 20 часа игра, шляене и мързелуване през уикендите  е справедливо разпределение. Grinning

пп. Почти винаги, когато не сме извън града през уикендите сам инициира допълнителен спорт
- плуване, ски, кънки на лед, боулинг....
Вероятно зависи от детето, моето, което всяка вечер е грохнало от умора в събота сутрин става в 8, готов за подвизи...


Последна редакция: пн, 21 фев 2011, 10:32 от нова

# 31
  • Мнения: 7 821
Спортът е едно, играта друго. И двете следва да присъстват в живота на децата. Играта- с предимство. И то истинската игра- навън, с други деца.

Права си Джуди, но в София на 10 повечето деца все още не излизат сами с приятели на вън. Ако родителите работят, а детето е на занималня (това е масовия случай), времето е по-често лошо (през учебната година), а дните са къси, единствения начин да се движиш интензивно е да спортуваш. Дори детето да е вкъщи с баба си след училище, то просто няма с кой да излезе да играе.

# 32
  • Мнения: 24 467
Знам това, Ели. Една от причините да не остана в София бе един пример на моя близка, чието дете с години бе размъквано само от възрастен между школи, училище и къщи и не можеше един баскетбол да излее да поиграе или просто да седне с приятели навън и да си говори с тях на мира, без някой голям да е до него.
Спортът е хубаво нещо, но виждам, че той не може да замени играта на децата ми. Както и моята навремето. Не пиша, че не е добре да се спортува, напротив. Но детето има нужда от друг тип седмичен релакс- да не ходи на организарани мероприятия поне един ден и изцяло само да решава какво и как да прави.

# 33
  • Мнения: 2 931
Права си Джуди, но в София на 10 повечето деца все още не излизат сами с приятели на вън. Ако родителите работят, а детето е на занималня (това е масовия случай), времето е по-често лошо (през учебната година), а дните са къси, единствения начин да се движиш интензивно е да спортуваш. Дори детето да е вкъщи с баба си след училище, то просто няма с кой да излезе да играе.
Мисля, че в тези случаи освен спорт в почивните дни, детето да трябва има и някакво различно развлечение, извън уроците по математика, език и т.н.
Предполагам, че всеки родител общува с други семейства, които имат деца на сходна възраст и според сезона, могат да се организират общи мероприятия като пикник, разходка в парка, или заведение от рода на боулинг, картинг, където децата общуват с деца, и не по задължителна програма, включваща определен брой обиколки на стадиона, коремни преси, или дължини в плувния басейн.

ПП А иначе изцяло подкрепям казаното от Джуди. И аз съм избрала, но и имам възможност, да осигуря на детето си лично време за игра.

Последна редакция: пн, 21 фев 2011, 10:47 от Хърмаяни

# 34
  • Мнения: 3 479
Според мен не е нормална такава програма. За мен и децата ми е важно да има ден от седмицата, който си прекарваме заедно без да бързаме за някъде и да имаме програма. Обикновено събота е такъв ден - разходка, срещи с приятели, обяд, следобеден сън, пазаруване, гости, вечеря - всичко в комплект. Само големият ми син вече е освободен понякога, почти на 17 е и има нужда от повече развлечения с приятели.
Средният ми син е в първи клас. Няма никакви извън класни занимания освен шах, който се провежда в училищно време. Смятам да вкарам един спорт в програмата, най-вероятно вечер през седмицата. Докато не намеря нещо, което да го влече силно и неудържимо и сам да иска да е по-зает, ще държа уикенда свободен - за почивка и учене за училище - домашни и преговор.

# 35
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119

От какво го "разтоварихте"? Детето търси ли си тези занимания, липсват ли му?

От английски, латино танци и приложни изкуства.
Не му липсват самите занимания, а по-скоро отделни деца ......


Подобни въпросителни имам и аз, само след няколко месеца ще трябва да решеваме дали да продължи да ходи на танци и плуване. Самото дете обаче е категорично, че иска да се занимава с танците. Заради грипната ваканция две седмици нямаха тренировки и постоянно скачаше вкъщи. Най - вероятно от плуването ще се лишим, въпреки че лично на мен не ми се иска. Но то няма да й липсва толкова...

# 36
  • sofia
  • Мнения: 8 957
Всеки преценява колко може да "носи" детето му и той съответно (финансово и чисто логистично).
На мен ми е мъка ежедневното "развозване" до училище и дг и в събота водех големия на джудо (пак далече)...спряхме джудото. Аз не издържах. Вариантът през седмицата за тренировка от 18 до 19 за мен е убийствен, защото означава към 20 ч да се приберем + комбинациите за взимането на малкия от детската.
Тъй като намям пенсионер под ръка да го развежда насам-натам, ще чакам да порастне и да ходи сам.

# 37
  • Мнения: 8 999
Не знам за детето, но никога не бих причинила на самата себе си такъв гърч! В събота и неделя не ставам преди 9-10 часа. Подбирам заниманията на децата си така, че да е удобно и за мен. В училище имат по 5 часа седмично английски и смятам, че това е абсолютно достатъчно, затова не ходят на алианси. Дъщеря ми ходи на рисуване /веднъж седмично/ и на спортни танци /два пъти седмично/, но само в делнични дни. Синът ми ходи на приложни изкуства веднъж седмично. В събота и неделя, ако имаме настроение, ги водя на кънки или на плуване. В останалото време мързелуваме или се наваксват някакви пропуски от училище.

# 38
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Моята дъщеря в събота и неделя ходи на плуване, става около 8 часа. През седмицата ходи на школа по език и на танци по два пъти седмично. Та почти всеки ден е заета с нещо. Имаше намерение да се записва на шах и рисуване, но не я огря. Wink Да, заета е всеки ден от седмицата с нещо, но на всичко ходи с желание.
Сега по темата не се знае въпросното дете дали го измъчват ангажиментите му в събота и неделя или не. Ако през седмицата ходи само на училище, то спорта и уроците извън училище няма кога да бъдат. Има значение уроците по математика наложителни ли са? На английски с желание ли ходи? А за спорта няма да коментирам- децта трябва да спортуват!

# 39
  • навсякъде
  • Мнения: 348
Не знам за детето, но никога не бих причинила на самата себе си такъв гърч! В събота и неделя не ставам преди 9-10 часа. Подбирам заниманията на децата си така, че да е удобно и за мен. В училище имат по 5 часа седмично английски и смятам, че това е абсолютно достатъчно, затова не ходят на алианси. Дъщеря ми ходи на рисуване /веднъж седмично/ и на спортни танци /два пъти седмично/, но само в делнични дни. Синът ми ходи на приложни изкуства веднъж седмично. В събота и неделя, ако имаме настроение, ги водя на кънки или на плуване. В останалото време мързелуваме или се наваксват някакви пропуски от училище.
Peace  може да не съм права, но аз също смятам че всички допълнителни занятия и уроци да бъдат през седмицата, а събота и неделя да сме свободни като семейство да ходим на разходка, да посетим някой град, забележителност, просто да се забавляваме заедно. Дацата растат прекалено бързо и като се обърнем, вече големи със своите си ангажименти /нека си спомнят от време на време, как с мама и тати са ходили тук и там/

# 40
  • Мнения: 581
 За собственото ми дете такъв режим не е нормален. У нас в почивните дни се спи до късно, а после правим само забавни и приятни неща тримата заедно.

# 41
  • загубено
  • Мнения: 6 598
Не е нормално,за мен.
Всеки сам си решава за детето.
Децата се нуждаят от почивка,и
презареждане.Аз се старая синът ми да
има избор през събота и неделя
какво да прави.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 372
Естествено,че не е нормално,то не е и здравословно даже.До тук от думите на авторката стана ясно,че детето е заето всеки ден от седмицата.И защо и през седмица е на извънкласни занимания ? Shocked.Това е някаква лудост според мен,без да се обижда никой.Възрастен не би издържал на този график,та камо ли дете.Значи детето е на училище,има строга класна,т.е. голямо натоварване,след училище извънкласни занимания и писане на домашни.В събота график до 19 часа Shocked,неделя учене и преговаряне  Shocked.Ужас.Това дете кога си почива,психически и физически?Кога си играе?...Авторката,би ли оточнила детето ходи ли на занималня и тези извънкласни занимания през цялата седмица и уикенда по желание на детето ли са?Защото това е важно..Ако детето ходи и на занималня и след това на още нещо просто вече..не знам.. ooooh!

# 43
  • София
  • Мнения: 17 390
Не е лошо да пишат майки с 10-годишни деца, ясно е, че като ти е по-малко детето това ти се вижда лудост. На мен не съвсем.
На синът ми гледам по същия начин да запълвам колкото може повече от свободното време, защото иначе откъсването от компа и тв-то е много, ама много трудна задача. А колкото и да се релаксира, цял ден детски не си е работа. Излизането навън става все по-трудно, дори той да има желание (а той има, голямо) напоследък все повече деца му отказват, защото са си у тях на скайпа.
Единствено не ми се връзва ученето и писането на домашни след курсовете, тях бих сложила в неделя.
Моят син в събота сутрин е на математика, после свободно време, гледаме следобяд да си научи. Това му е задължително от мен. В неделя заниманията са му по негово желание - тенис сутринта и курс по роботика следобяд. Изглежда много натоварен, но всъщност се чувства много добре и много зареден, особено в неделята като се върне от курса, направо подскача от кеф  Laughing

# 44
  • Мнения: 3 479
Бърди, аз имам и 16 годишен син. Никога не е имал такава програма, нито пък децата на приятелите ми, които също са подминали 10 годишната възраст. Имали са максимум по едно занимание в събота - спорт, танци, курс за кандидатстване (само в 7 клас)  или друго според интересите на детето, но не и пълна програма Peace

Общи условия

Активация на акаунт