Възвратен клапан на бойлер - страхотен капчук!

  • 55 759
  • 25
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 313
Имахме един стар бойлер, който протече и го сменихме с Теси. От възвратния му клапан обаче много яко капе, цялата баня се мокри и много ме дразни. Подложила съм една кофичка под капчука, но тя ме дразни още повече.
Нормално ли е това капане или да се обаждам в сервиза?

# 1
  • Мнения: X
Таря,

НЕ трябва да ТЕЧЕ !

Писала съм по такъв случай тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=424660.0

# 2
  • Мнения: 47
Гаранционен или не е най-добре да се обърнете към техник да смени възвратния клапан. Той е много важен и ако не е изправен може да стане голяма беля.

# 3
  • Sofia, Bulgaria
  • Мнения: 73
У нас години наред от възвратния клапан капеше яко (при всички различни марки бойлери, които сме сменяли). Всички техници, които са идвали по един или друг повод, са казвали, че това е нормално. Банята ми беше вечно мокра и мухлясала. Някои смятаха, че причината можело да е по-високо налягане в тръбите. При ремонта на банята поставихме един допълнителен регулатор на налягането (ок. 50 лв. струваше),изкарахме бойлера в коридора, а към клапана е прикрепена една тънка прозрачна тръбичка, която се изтича в отвора на пералнята за мръсната вода (тя също е в коридора). В резултат имам суха баня и много се кефя.
Извинянявам се за неточните термини - вече забравих кое как се казва.

# 4
  • Мнения: 47
Точно възвратния клапан е важен . В случай , че има авария и високо налягане той трябва да балансира това налягането. Затова има инструкция поне веднъж месечно да се продухва системата на бойлера от възвратния клапан. Нещо като защита от налягане е най-просто казано.

# 5
  • Мнения: 0
Този клапан "отваря" и започва да капе , когато налягането в бойлера е по-високо от заложеното .
Това се получава при високо налягане във водопровода и висока температура на водата в бойлера , което допълнително качва налягането .
Решението е следното - смяна на самия клапан с такъв за по-високо налягане - само ако се побира в работното налягане на бойлера .
Втория вариант - поставяне на редуциращ клапан на налягането на водопровода . монтира се веднага след водомера и служи за защита от прекомерно налягане , като поддържа постоянно такова след него .

С други думи , това че клапана капе не означава непременно , че е развален !

# 6
  • Мнения: 15 203

Решението е следното - смяна на самия клапан с такъв за по-високо налягане - само ако се побира в работното налягане на бойлера .
Втория вариант - поставяне на редуциращ клапан на налягането на водопровода . монтира се веднага след водомера и служи за защита от прекомерно налягане , като поддържа постоянно такова след него .

Ако се затегне малко /намали притока на студената вода/ от крана преди бойлера?  newsm78

# 7
  • Мнения: 0
...Ако се затегне малко /намали притока на студената вода/ от крана преди бойлера?  newsm78
Тогава намалявате ДЕБИТА но НАЛЯГАНЕТО остава същото , вие трябва да намалите налягането . Ако не капе този клапан бойлера може дори да гръмне(зависи от налягането) .

Направете следния експеримент:Пуснете топлата вода да тече и наблюдавайте клапана . Ако той функционира правилно , би трябвало да спре да капе когато топлата вода тече (освобождава се налягането) . Ако това не се случи значи клапана е за смяна .

# 8
  • Мнения: 520

Ако се затегне малко /намали притока на студената вода/ от крана преди бойлера? 

С притварянето на крана намалявате дебита, но не и налягането.

От възвратния му клапан обаче много яко капе, цялата баня се мокри и много ме дразни. Подложила съм една кофичка под капчука, но тя ме дразни още повече.
Нормално ли е това капане или да се обаждам в сервиза?

Подобен случай в кв. Полигона. слагам бойлера и клапана протече, не е да капе.
Съответно отивам и купувам нов, същата работа, купувам още по нов / тия двата за моя сметка / също...
на другия ден отивам с манометър да видя налягането, но за беда бях взел само до 10 Атм.
Щом го свързах и веднага удари над 10 Атм.
Качих се в съседи отгоре да видя при тях как е - също тече но по слабо.
Повече нищо не можех да направя освен да кажа вариантите,
или от Соф. Вода да намалят налягането
или входа да си сложи редуцир вентил при общия водомер
или индивидуални редуцир вентили на щранговете в апартамента - щото са два.
Повече не съм ходил и не знам какво е развитието. Но високото налягане е предпоставка за спукване на меки връзки при стоящи батерии примерно.
По принцип баланса на бойлера беше оразмерен ако не се лъжа на 4 атм. да отваря.
Така че и тук мога да изброя посочените по горе решения.

Един редуцир - вентил е от порядъка на 30 лв. но за два щранга си е 60 лв без монтажа.

А онези двата нови баланс - вентила стоят в мазето. На память...


# 9
  • Мнения: 2 798
Ще споделя моя злощастен опит с възвратен клапан, който НЕ капеше.

Една нощ бойлера просто изби на тръбата за топлата вода. Докато се изтичаше от там, спука и студената тръба и стана ад.
Водопроводчика каза, че сме извадили зверски късмет  - можело е да се разцепи самия водосъдържател и кой знае още какви поразии са ни чакали.
Сменихме клапана, който сега си капе по-усилено след ползване на топла вода и кротко си сълзи, когато е в покой. Дори и сух остава, което мен ме плаши, връщайки се назад.
Затова вече знам, че е добре да има теч, който се регулира със завъртане на клапана.

# 10
  • Мнения: X
Ще споделя моя злощастен опит....
Водопроводчика каза, .......
Този клапан "отваря" и започва да капе , когато налягането в бойлера е по-високо от заложеното .
Това се получава при високо налягане във водопровода и висока температура на водата в бойлера , което допълнително качва налягането .
Решението е следното - смяна на самия клапан с такъв за по-високо налягане - само ако се побира в работното налягане на бойлера .
Втория вариант - поставяне на редуциращ клапан на налягането на водопровода . монтира се веднага след водомера и служи за защита от прекомерно налягане , като поддържа постоянно такова след него .
С други думи , това че клапана капе не означава непременно , че е развален !

Цитат b1 :
"Клапана е направен за да предпазва бойлера от повишаване на налягането. Да, но от какво показание на налягането?
И бушона (предпазителя) на ел. мрежа е направен да предпази мрежата, но не е редно да сработва ежедневно, нали?
Аналогично е и при бойлера. Ако максимално допустимото работно налягане на бойлера е 8 бара и клапана сработва тогава или преди това, той ще сработва много често или посточнно ако налягането във водопреносната мрежа е 8 или повече бара.
Ако налягането във водопреносната мрежа е 5-6 бара при загряване на бойлера налягането в него ще се увеличава, но няма да прехвърли 8 бара, за колкото е нагласен клапана и няма да има нито теч, нито капка дори."
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=424660.15

предпазни клапани: http://www.bgtherm.com/store/category/163/predpazni-klapani.html?page=1
манометър  0-10 bar: http://www.bgtherm.com/store/product/1362/thermador-manometar-ra … f50-0-10-bar.html

# 11
  • Мнения: 241
Щом има гаранция, извикайте техник на място, може да има проблем с налягането във водопровода.
Изправния клапан трябва да капе леко ( около 10 капки на минута) само когато бойлера нагрява, както и няколко минути след като изключи нагревателя. Ако ползвате топла вода докато бойлера нагрява, клапана не трябва да капе ( надналягането се освобождава през чешмата). Има клапани, които не капят, а връщат надналягането обратно към студения тръбопровод, но има много оплаквания от шума, който създават по тръбите.
В някои квартали, налягането в тръбопровода е по-голямо от нормалното и клапана капе постоянно, което спасява меките връзки и другите съединения по тръбопровода. В този случай се монтира редуцир-вентил след водомера и всичко си идва на мястото. Дали налягането не е в нормата се проверява с манометър (не на око!) от техника по гаранцията.

# 12
  • Мнения: X
БориславМ,
Дала съм линкове за предпазни клапани и за манометри!
На техника откъм "гаранция на бойлер" не му е работа да "оправя"
налягането във водопреносната мрежа!
Peace
Пример:Все едно ТВ да "изтрещи" при токов удар /300 V/ !  #Cussing out
/Aми да си си сложил UPS!  Rolling Eyes /
Запознай се с гаранционните условия на уредите-има норми(стандарти) !  Peace
Има и ЗАСТРАХОВКИ за такива щети!

Съжалявам,че на  мъж(откъм ник) пиша такова резюме! Simple Smile
/нищо лично/
Не трябва да има ТЕЧ!  Mr. Green

ПП. Е ли възможно на "кьорав" кон да не му тече окото?

Последна редакция: нд, 27 фев 2011, 18:46 от Анонимен

# 13
  • Мнения: 241
БориславМ,
Дала съм линкове за предпазни клапани и за манометри!
На техника откъм "гаранция на бойлер" не му е работа да "оправя"
налягането във водопреносната мрежа!
Peace
Пример:Все едно ТВ да "изтрещи" при токов удар /300 V/ !  #Cussing out
/Aми да си си сложил UPS!  Rolling Eyes /
Запознай се с гаранционните условия на уредите-има норми(стандарти) !  Peace
Има и ЗАСТРАХОВКИ за такива щети!

Съжалявам,че на  мъж(откъм ник) пиша такова резюме! Simple Smile
/нищо лично/
Не трябва да има ТЕЧ!  Mr. Green

ПП. Е ли възможно на "кьорав" кон да не му тече окото?


Техника от сервиза да оправи дефектния клапан (ако е гаранционен), или да докаже (с негова техника манометър...), че клапана е наред, а налягането не съответства на нормалното. Тогава отивате на варианта редуцир-вентил или каквато друга техника трябва, но знаете,че бойлера и вентила са наред.
Аз не меря тока и няма как да засека токов удар. ТВ-то отива в сервиза и оттам или излиза работещо , или излиза с ОФИЦИАЛЕН ДОКУМЕНТ за причинена повреда от токов удар, и тогава е ред на еон-а да плаща. В гаранционния договор не пише нищо за "да си си сложил UPS!", както и  в договора с доставчика на ток.
Застраховките са за извънгаранционния период.
 Никой не е длъжен да купува измервателни уреди за всяко нещо.

# 14
  • София
  • Мнения: 6 011
Ние наскоро си купихме бойлер, за пръв път се сблъсквам с този уред. В упътването му пише, че възвратния клапан  трябва да капе и ако не капе е голям проблем. Още не сме ползвали бойлера, но купихме два метра прозрачен маркуч, който да отвежда капките в мръсния канал на пералнята /бойлера не е в банята/.

Общи условия

Активация на акаунт