Домашни любимци за заети хора и малки жилища

  • 22 872
  • 106
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 1 312
Хамстери, свинчета и зайчета не са толкова подходящи за отглеждане от хора, които отсъстват периодично.
Намирисват доста настилките им ако не се чистят редовно.
А за акваристиката съвсем не съм съгласна, че е толкова лесно и неангажиращо.
За рибите се искат по-сериозни познания и ако искаме да постигнем добър резултат и по-сериозни средства.

# 31
  • Pb
  • Мнения: 1 183
А за акваристиката съвсем не съм съгласна, че е толкова лесно и неангажиращо.
За рибите се искат по-сериозни познания и ако искаме да постигнем добър резултат и по-сериозни средства.
Подкрепям  Peace Хич не са толкова лесни рибите, колкото изглежда на пръв поглед - нужни са отговорност и постоянство.

# 32
  • Мнения: 4 480
А за акваристиката съвсем не съм съгласна, че е толкова лесно и неангажиращо.
Напълно подкрепям. Peace
ahasver ,въвеждаш аудиторията в заблуждение!
     1.Ако наистина имаш познания в селектирането ,би трябвало да си наясно с това че селекцията представлява подбор на следващо поколение въз основа на предвидимостта на сигурни морфологични и характерни особености, типични за породата.С други думи: изборът на дадена порода може да гарантира цвета,дължината на косъма,цвета на очите....,но не и това че животното няма да прави бели (да ви напишка обувките,или да съсипе мебелите..) Не всичко се наследява с породата.Също пропускаш една според мен много съществена особеност. Постигането на красива козина или определен цвят на очите често върви едновременно с някои ''дефекти'' като предразположеност към някои заболявания,глухота и други.Те се дължат на факта,че някои  желани белези се наследяват свързани с нежелани такива.Дефектите са различни за различните породи,но трябва да се имат в предвид.
      2.Това ,че ти не си посещавала хотел където не се допускат любимци,не означава че няма такива хотели.Даже ще си позволя да кажа че преобладават.
      3.В заблуждение си,че не се срещат представители на  породата немска овчарка у нас.Това е една от малкото породи,които се развъждат в страната ни.Развъдници има в
Обрадовци и в Берковица.

# 33
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
mamamari , аз нямам намерение да споря относно въпрос, който на първо място е неизчерпаем и после не засяга съответната тема.
Не мисля, че заблуждавам когото и да е било, първо защото с това живея повече от 3 години, контактувала съм и ще продължавам да го правя с развъдчици от цяла Европа, които наистина знаят какво правят и го правят от 15-20 години. Обаясни  на себе си какво е селекцията на кръвни линии, не на мен. Wink
 Участвала съм в избора на котки, за които тукашните "развъдчици" могат само да мечтаят и тези котки се отглеждат в България, пристигнали от различни страни в Европа. Излишно е да казвам, че същите, отговарят на 99,9% от стандарта на съответната порода, в който влиза и нрава, защото няма селекционер, на който котката му да е допусната до развъдна дейност и тя да е глуха, незвисимо от екстериорните ѝ качества, също така ако носи малформации от всякакъв тип, наследствени заболявания, недопустимо поведение, близкородствени връзки и т.н. и т.н... развъждането няма нищо общо с това да събереш просто  две разнополови котки/кучета...
Не казвам и че няма минуси, има породи, които са толкова изнежени и капризни, че наистина си е предизвикателство да бъдат отглеждани (като например сфинкса) и това се прави с много знания, също така винаги може да стане грешка, въпреки изследванията, въпреки генетичните тестове, въпреки титлите, въпреки професионализма и дарбата на даден селекционер, но това е извънстандарта-изключение, не правило, с което може да се обобщава...

Както и да е, не затова е темата, всеки е свободен да направи своя избор, моя пост беше провокиран от нелепото твърдение, че породните животни са по-глупави, по-неприспособими, по-болнави и общо взето дефектни  Laughing , аз тврърдя, че това не отговаря на истината и го правя на базата на опита, който имам, който не включава само отглеждането на една котка.

# 34
  • Между гори и планини
  • Мнения: 9 417
И аз съм за котката у дома. Кучето малко или голямо си е по-сериозен ангажимент - разходки поне 2 пъти дневно - в студ, сняг, дъжд - няма как.
Котките са много чисти животни, успокояват с мъркането си, игриви, любопитни.
Има много животинки които си търсят дом. Във ветеринарните кабинети обикновенно има закачени обяви.
Нашата я взех от улицата - изкъпах си я, дадох хапче против паразите, за ден премахнах бълхите.
Тя е член на нашето семейство и незнам как сме живяли без нея.

Имала съм над 10 години рибки - голям ангажимент са. Не са за хора с малко време. Красиви са, но неможеш да ги погалиш, да поиграеш с тях.
Имала съм морски свинчета - сладки са, свикват със стопаните си и са дружелюбни.
 

# 35
  • Мнения: 686
Ще си позволя да ви пратя линк към моя статия на тема домашни любимци, но и още нещо.   bouquet

http://solunska16.blogspot.com/2011/02/blog-post_4607.html

Имала съм четири кучета, но последните две много трудно се научиха да не пишкат вкъщи, не зная защо се случи така. Даже така и не се научиха. Разделихме се с тях по други причини де. С първите две кучета - болонка и немска овчарка, нямахме никакви проблеми. Никакви! Но баща ми ги извеждаше, а сега като глава на семейство тази чест се пада на мен, за което просто няма да ми стигне времето. За силите дори не споменавам.
Смятам, че като при хората всичко е въпрос на характера на животинката. И на второ място на възпитание. Никога не съм имала коте обаче и затова толкова разпитвам за тях.

Явно спорът за "марково" и "дворно" коте е безкраен. От опита ми с кучета мога да кажа, че между последните ми две кучета - съответно "марково" и "дворно", нямаше разлика в манталитетчето (описано е добре в статията  Mr. Green) Или вероятно не е имало разлика във възпитанието  ooooh!

Бих ви помолила да споделите опит относно възпитанието на котетата и някои породи. Разбира се, интересуват ме котки-интелектуалки Laughing Няма да падаме на по-малко от магистърки  hahaha

Благодаря ви! Весела пролет!   bouquet

# 36
  • Pb
  • Мнения: 1 183
По Коледа даваха по Animal Planet предаване за различните породите котки - продължи няколко часа, с кеф го изгледах (за съжаление не запомних породите, които са подходящи за деца). Засичала съм, че го повтарят, но тъй като едва ли ще имаш време за такъв ТВ маратон, ето малко инфо за различните породи котки, като със сигурност не са обхванати всички:
http://www.kotkite.com/cat_6.html
http://zoosviat.com/?page_id=36
Но остава въпроса до колко може да бъдат намерени в Б-я.
Иначе определено ми направи впечатление бомбайската котка (черни, късокосмести с меден цвят на ириса). Извадки от котешки сайт: "Някои казват, че ако искаш да имаш едновременно куче, котка и маймунка, значи искаш да притежаваш бомбайска котка. Тези котки могат с лекота да се научат да се разхождат на каишка, обичат да играят като донасят разни предмети и изобщо винаги са готови да се включат в нови начини за забавление, приятно както за тях, така и за хората, с които живеят. Бомбайките са приветливи и отзивчиви, а те са интелигентна и мила компания. Обичат да „поздравяват” гостите. Могат да живеят спокойно заедно с кучета или други домашни любимци"
Интересно е, че нашето циганче е улично, но по характер отговаря на горното описание. Прилича повече на куче или маймуна по нрав, отколкото на котка (обича и мн. да я къпем, освен вс. друго  Crazy) - луда работа направо.
Иначе ми направи впечатление, че по цирковете вземат котета от приюти (отново впечатления от тел. предавания).
Като цяло съм ЗА животинката да е от приют. Ако е от улицата - задължително час по-скоро на ветеринар. Доста си изпатихме от последното ни попълнение.
За възпитанието - бързо свикват с това къде им е тоалетната.
Ако са се провинили с нещо - удрят се леко с руло вестник, за да не правят асоциации със стопанина (някои екземпляри са изключително отмъстителни и не е никак добра идея да се удрят с ръка).
Някой по вещ да допълва. Не съм правила кой знае какво да възпитавам котките си, просто са си били всичките мн. мили и кротки същества, но с нахалството на последната ни не мога да се справя. Толкова нахалство в 1 не съм виждала

# 37
  • Мнения: 15 379
Както вече казах, моето момче е прибрано от улицата.
Беше много малък и жестоко изтезаван.
Нямах намерение да гледам котка, защото точно тогава имах разкошен той-пудел, но вече на възраст и грижите по него бяха и много повече.
Но ми стана много кофти и го прибрах. 10-тина минути след като влезе у дома, влезе сам в банята и първо се изпишка, а после се изака в каналчето под душкабината.
Проблеми с него никога и за нищо не сме имали. Егоцентричен е, но все пак е котка. Много умен, интуитивен.
Единственият проблем беше, че ядеше от растенията ми. Отглеждам екзотични - киви, кафета. Поизяде малко листа от кивито, защото явно са сладки и обрули плодовете на родилото кафе, но му простих. Започнах да купувам котешка трева Трикси, която само с поливане пониква. И проблемът се реши.
И диваните - дере ги. Ама ги прежалих. Ще купуваме нови. Всъщност ги ползва понякога, но бива овикван. Купувам дъски с въжета. Вършат работа.

# 38
  • Мнения: 4 480
Напротив, при селекциите на първо място можеш да избереш характер, който те устройва като темперамент.
Характера е нещо индивидуално за всяко животно .Купувайки ''марково''животинче няма как да да знаем дали ще е пакостник или не.Темперамента е друго нещо.
Не казвам и че няма минуси, има породи, които са толкова изнежени и капризни, че наистина си е предизвикателство да бъдат отглеждани
Това имах в предвид като написах ,че ''марковите''могат да бъдат И''проблемни''.
Що се отнася до глухотата при котките.Ами дадох го като пример за НЕЖЕЛАН ''проблем'' при ''марковите''.Знам,че до размножаване се допускат само ''чуващи''родители,но никой не може да гарантира че  сред потомството няма да има глухо коте.Това се доказва само с иследване и няма как да го знаем в магазина.

http://repporter.com/?p=125
Т.е. факта,че сме купили ''марково'' животинче съвсем не означава че няма да е пакостник или няма да се появят специфични за конкретната порода ''проблеми'',които при ''безпородните'' не се срещат.Защото така наречените ''безпородни'' са селектирани от естествения подбор(глад,студ,всевъзможни ситуации в които оцеляват само най-умните).При тях тези с проблемите не оцеляват.
Какво да кажа за ''изключенията''от очакваните уж характерни за дадена порода качества.Ами оказва се че те съвсем не са така рядко срещани.Това ми обясниха ,когато след 5 г кучето ми стана изключително агресивно.Къде ли не ходих ,какви ли специалисти не потърсих.Това е истината-ХАРАКТЕРА е непредвидим.

# 39
  • Мнения: 241
А за акваристиката съвсем не съм съгласна, че е толкова лесно и неангажиращо.
За рибите се искат по-сериозни познания и ако искаме да постигнем добър резултат и по-сериозни средства.
Подкрепям  Peace Хич не са толкова лесни рибите, колкото изглежда на пръв поглед - нужни са отговорност и постоянство.

Може да стане лесно, но ще е трудно откъм парите. Хората са помислили за всякакви улеснения. Виж тук   http://www.discus.bg/index.php?option=com_virtuemart&page=sh … mid=4&lang=el
Ако не се разберете с рибите....  все някой ще се изкуши от такъв аквариум Peace

# 40
  • Pb
  • Мнения: 1 183
Да, не се и съмнявам, че с пари всичко става и че е красиво, но рибоците, така или иначе на мен не са ми страст.  Wink

# 41
  • София
  • Мнения: 8 045
Миналата година приютих една риба, подарена на офиса. Паралелно гледах осакатен и прибран от улицата пинчер.
Грижата за кучето беше песен на фона на хамалогията, която беше за рибата. Хем и преди бях гледала рибки. Ужасно ангажиращи откъм почистване, поддържане на вода, температура и т.н.
За жалост, рибокът се разболя от нещо и умря.
Старото ми куче също почина, но в момента имам две, от които единият го намерих на улицата преди месец и половина.
Повече не бих глела риби. Не е за всеки, изискват много грижи, капризни са и поддръжката им със сигурност не е евтина, ако се гледат като хората. Разбира се, това важи за всички домашни любимци. 

# 42
  • Мнения: 241
Ще си позволя да ви пратя линк към моя статия на тема домашни любимци, но и още нещо.
http://solunska16.blogspot.com/2011/02/blog-post_4607.html
Имала съм четири кучета, но последните две много трудно се научиха да не пишкат вкъщи.....

Ако това в линка е истина, кучетата и котките не са за тебе. Избери си нещо лесно, което живее в стъклен аквариум: рибки, гризачи, м.свинче.... Приятни са и не изискват особени грижи, няма дресировка и възпитаване. Ще си спестиш досадните разходки в дъжд, студ и кал, както и съсипаните дрехи, обувки, мебели и стени.

# 43
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
mamamari , разбирам позицията ти... да това е истината, но твоята истина, не е и моята.
Далеч съм от мисълта да те убеждавам в каквото и да е, най-малко в това кое животно е най-умното и издържливо  Laughing , така или иначе повечето оцеляват, въпреки нашите грижи.
Самата аз не деля животните на маркови и немаркови, и едните и другите имат нужда от грижи, внимание и любов. Може ли някой да каже, кой ги заслужава повече?
Избрала съм животно на първо място по характер, който ми допада и нужди, с които мога да се справя, не сгреших и пак бих направила същия избор, защото освен знания имам и опит.
Ако повече кандидат стопани правеха този избор със солидна доза информираност и яснота в желанията и очакванията си едва ли щяхме да противопоставяме бездомните и породните животни, защото първите...в най-добрия случай нямаше да ги има в такъв огромен мащаб, какъвто е и случаят в нашата държава.

# 44
  • Мнения: 1 312
А за акваристиката съвсем не съм съгласна, че е толкова лесно и неангажиращо.
За рибите се искат по-сериозни познания и ако искаме да постигнем добър резултат и по-сериозни средства.
Подкрепям  Peace Хич не са толкова лесни рибите, колкото изглежда на пръв поглед - нужни са отговорност и постоянство.

Може да стане лесно, но ще е трудно откъм парите. Хората са помислили за всякакви улеснения. Виж тук   http://www.discus.bg/index.php?option=com_virtuemart&page=sh … mid=4&lang=el
Ако не се разберете с рибите....  все някой ще се изкуши от такъв аквариум Peace
Наизуст ги знам...
Но пак си е занимавка.
Хобито свързано с живо същество струва пари и е отговорна работа.
Който иска животно, което да е там само когато му е удобно и му се занимава с него, то не става за стопанин.

Общи условия

Активация на акаунт