ПОМОЩ-Предучилищна подготовка

  • 8 495
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 86
Здравейте,
пиша ви с молба за помощ.Днес взимайки дъщеря ми от детската градина,в която е в подготвителна група,госпожата ми направи забележка,че
1.детето изостава в общото образование
2.детето не разпознава първи и последен звук на думата
3.детето не може да брои (да тя се затруднява на кръглите числа и казва "петдесет и десет"  Crazy но брои до 100!!!)
4.детето не може да сричкува
5.детето не знае кои са гласни и съгласни
6. детето не може да каже поне 3 думи с общ корен
7. детето не може да каже нито 1 сложна дума
8.детето не може да чете
Е моля ви кажете аз ли нещо не съм в час с образователната система и съм "Оставила детето си на произвола на съдбата",както се изрази госпожата,или просто госпожата ни е прекалено амбициозна.Моля ви кажете ми какво са учили или учат децата ви в преучилищна група.Моля ви да ми дадете някой сайт от където мога да видя какво се прави в преучилищна група за да подготвям детето си и да й помагам в образованието!Вие как им помагате и ги подготвяте???
Само за сведение ще кажа че детето знае азбуката а сега се учим да я пишем.Вадя една от нейните книжки,избирам призволно една дума и я карам да ми я чете буква по буква.Сега може само да събира,но се учим да изваждаме.Също така я уча да различава <,>,+,-,=
Предварително ще помоля хора решили да се заяждат или да ме обвиняват да не ми отговарят,защото наистина се чувствам притеснена и имам нужда от помощта ви!

# 1
  • София
  • Мнения: 1 508
Вече съм доста далече от предучилищната, обаче ще споделя това, което си спомням.

Всички тези неща се учат в детската градина (при нас беше по книжките на Моливко), а след това се затвърждават в предучилищната. Не мисля, че сте оставили детето на "произвола на съдбата", работа на учителката е да учи децата, да им обяснява и помага, ако не разбират. А ако имат повече затруднения с усвояването, най-правилно би било да говори с родителите и да им каже как могат да помогнат, а не да ги обвинява в незаинтересованост или оставяне на произвола. В края на краищата, предполага се учителката за това да е учила, да има педагогически и методически подход към децата, съобразен с възрастта и знанията ми. И затова предучилищната е задължителна - за да научи тази учителка децата на неща, които ще им бъдат необходими в първи клас. Обаче ако тези неща бяха задължителни да се знаят в подготвителната група, тогава и детската градина преди това щеше да бъде задължителна.

# 2
  • Варна
  • Мнения: 6 361
Е,то целта е за първи клас да могат вече да правят реферати. Laughing
Моето дете в предучилищна вече четеше книги съвсем спокойно.
Но пък чак в първи клас проумя какво е плюс и какво минус.
А и в началото на първи клас едва броеше до 20.Нямам спомен в детската градина да са ми обръщали внимание на това.

# 3
  • Мнения: 2 037
MissRut, заповядай в темата за предучилищна 2004!  Hug
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=562427.0

# 4
  • Мнения: 1
Това което пишете за тази "учителка" е под всякаква критика!!Не може  всичките деца да бъдат на едно ниво, не на всички им се отдава да бъдат отличници.НО според мен тя воубще не си е свършила задълженията Ние също сме предучилищтна но почти 90 процента от групата четат пишат смятат до 10 и т.н. всичкото това благодарение на учителките от 173 цдгСофия Извинявай но ти не трябва да се тормозиш, а да и кажеш че не в теб е грешката, а да помисли и тя какво е направила за това дете и да решите заедно какво да предприемете. Желая ти успех!

# 5
  • Мнения: 84
MiSsRuT,  потърси и друго мнение, не само на  тази учителка. детето ми догодина ще е предучилищна, но ги знае тези неща, знае да чете и да смята. сега се учим да пише ръкописно.

# 6
  • Мнения: X
MiSsRuT, от страницата на МОМН, можеш да изтеглиш програмата за подготвителна група/подготвителен клас.
http://www.mon.bg/top_menu/general/
Там, подробно за всяко образователно направление, е обяснено какви са основните образователни ядра, какви цели трябва да се постигнат, какви елементарни представи трябва да има детето, какво трябва да умее то и т. н.

# 7
  • Мнения: 2 037
MiSsRuT,  потърси и друго мнение, не само на  тази учителка. детето ми догодина ще е предучилищна, но ги знае тези неща, знае да чете и да смята. сега се учим да пише ръкописно.

С това изказване по какъв начин помогна на авторката?

Изискванията ги има и в темата за ПГ, благодарение на Немирница. Децата са много различни на тази възраст.  Peace

# 8
  • Мнения: 86
Благодаря на всички за отговорите и помощта   bouquet

# 9
  • Мнения: 71
Здравейте! Моето мнение е, че ако искате добра предучилищна подготовка за детето/цата си то трябва да ги запишете на предучилищна в УЧИЛИЩЕ! Детската градина няма как да подготви напълно децата...знаете как е...докато се съберат сутрин...става 9ч=>закуска а после игра и тогава малко занимания. Идва времето на обяда и спането и след това почти всички родители взимат децата си-от 16 до 17ч...сами разбирате, че детската градина не й е приоритет образователната страна. Подготовката в детската градина не може да се сравни с тази в предучлищната подготовка в училище! А когато с децата се работи и у дома-това вече е добра подготовка! Хванете малките им ръчички, покажете им!Слезте на тяхното ниво и бавничко и малко забавничко:) и им помогнете:) Дано да съм помогнала поне малко. Аз завърших педагогика, не работя по специалността, а само вкъщи със сина ми...еми не се получава! Аз не успявам, дано вие успеете!:)

# 10
  • Мнения: 4 841
Здравейте! Моето мнение е, че ако искате добра предучилищна подготовка за детето/цата си то трябва да ги запишете на предучилищна в УЧИЛИЩЕ! Детската градина няма как да подготви напълно децата...знаете как е...докато се съберат сутрин...става 9ч=>закуска а после игра и тогава малко занимания. Идва времето на обяда и спането и след това почти всички родители взимат децата си-от 16 до 17ч...сами разбирате, че детската градина не й е приоритет образователната страна. Подготовката в детската градина не може да се сравни с тази в предучлищната подготовка в училище! А когато с децата се работи и у дома-това вече е добра подготовка! Хванете малките им ръчички, покажете им!Слезте на тяхното ниво и бавничко и малко забавничко:) и им помогнете:) Дано да съм помогнала поне малко. Аз завърших педагогика, не работя по специалността, а само вкъщи със сина ми...еми не се получава! Аз не успявам, дано вие успеете!:)

Категорично не съм съгласна с това мнение. Не може да се обобщава по този начин. Всичко зависи от конкретния учител, а не от това дали е в детската градина или в училище. Така, както в градините има съвестни и отдадени учителки, така и в училище има не съвсем заинтересовани такива.
Казвам го от позицията на човек, чието дете получи перфектна подготовка в детската градина. Поддържам връзка с повечето деца от бившата група на сина ми - няма нито едно дете, което да има някакви трудности в овладяването на материала, всички са с отлични постижения и учителите им споделят, че да много доволни от нивото на предучилищната подготовка.

Пък и с изказвания от сорта не помагаме на авторката, за която очевидно е късно да мести детето си от детската градина в училище. По-скоро трябва да се създаде по-тясна връзка с госпожите, очевидно те не си вършат работата по възможно най-добрия начин, и се опитват да прехвърлят отговорността върху родителите... В тази посока бих работила аз.

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 2 474
Здравейте,

на моето дете му предстои да посещава предучилищна от септември и във връзка с високите изисквания към децата на тази възраст все се чудя, дали учителката или програмата, по който се провежда обучението ще е съобразена с описаните от MiSsRuT  изисквани и очаквани учения от децата ни !?

Как можем да изискваме от децата си тези умения, ако в детската градина или предучилищната обучителната програмата не ги подготвя за тях. Колкото и да се занимавам с детето в къщи, все си мисля, че генералната линия на обучение трябва да се задава от учителя....

Моля, кажете по какви програми и учебници се води предучилищната подготовка и в тях заложени ли са изброените по-горе умения !?

# 12
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
Много от децата всъщност не показват напълно знанията си по време на заниманията. А си знаят всичко, за което иначе мълчат като риби пред моля другарката.
Опитай в по - спокойна домашна обстановка и под формата на игра, да провериш дали наистина детето ти не може нищо от описаните от госпожата умения.


...... детето ми догодина ще е предучилищна, но ги знае тези неща, знае да чете и да смята. сега се учим да пише ръкописно.

Еее, сега съвсем я ошашка притеснената майка  Stop
Да може да чете, пише и смята на 5г. възраст е по - скоро изключение.

# 13
  • Мнения: 1 591
Като ви чета,започвам да се чудя какво учат тези деца в 1-ви клас?Имам в къщи Буквар,Читанка,Роден край и учебник по математика за 1-ви клас.Пак ги разгледах и излиза,че тогава учат буквите,гласни ,съгласни,срички.В 1-ви клас се учат да събират,изваждат....Учебниците са на издателство"Просвета"-2004 год.

# 14
  • Мнения: 86
happy_mama
И аз това се зачудих след отправените към мен упреци.
А на въпросът ми "Щом в детска градина се учи това в училище какво се прави?"
Въпросът ми е с оглед на това,че сложни думи се учат къке към 5-6-7 клас.
Госпожата ми отговори "Вие от кога не сте ходили на училище че ми задавате такива въпроси?"
При което аз се опулих,защото съм на 26...не съм толкова далеч от училище въпреки,че имам дете на 6!!!

Общи условия

Активация на акаунт