Предучилищна - набор 2004, тема 3

  • 31 277
  • 725
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 037
Първа тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=466582.0
Втора тема: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=538524.0

Опитах се да извадя линковете от тема №2:

В Крокотак има доста задачи за деца от ПУ възраст, които могат да се разпечатат. В секция Математика и секция Развиващи игри има доста интересни, а и по другите секции де.
Когато са на компютрите, използват този сайт. Може би го знаете, той е много подходящ за начален аглийски, ще е от полза и за вашите деца
http://www.starfall.com/
Това е видеото, което им прожектират за фонограмите, дали ще се отвори обаче. Децата дотолкова са го научили, че си повтарят заедно с лелята, пак е като игра. Дори и малкия вкъщи го знае Simple Smile
http://curriculum.leeschools.net/Subject%20Areas/Reading/Phonogr … ndows%20Media.wmv

Аз харесвам този сайт
http://www.internet4classrooms.com/month2month.htm
http://www.drebcho.bg/stories/427/Razvitie_na_deteto/Test_za_byd … pyrvoklasnici.htm
http://www.manicheta.com/

Вижте това Редове за откриване на разликите и развиване на логическото мислене, нещо като IQ за дечица.

Този сайт също не е лош.
Също и Аз детето


http://www.thekidzpage.com/
http://www.learninggamesforkids.com/logic_games.html
Виж тук има любопитни неща:
http://www.drebcho.bg/stories/84/Syveti_i_testove/Test_za_priem_ … ete_deteto_si.htm
След статията, която се отваря, долу има и други линкове към подобни материали.

http://bglog.net/preduchilishtnapedagogika

ДЪРЖАВНИ ОБРАЗОВАТЕЛНИ ИЗИСКВАНИЯ ЗА ПРЕДУЧИЛИЩНО ВЪЗПИТАНИЕ И ПОДГОТОВКА

Образователно направление
БЪЛГАРСКИ ЕЗИК

Ядро "Свързана реч - говорене и слушане"
- Задава въпроси и поддържа разговор
- Разказва за себе си
- Преразказва позната приказка
- Довършва разказ или приказка
- Съставя разказ по картинка
- Съчинява приказки, гатанки, римушки

Ядро "Граматически правилна реч"
- Използва сложни съчинени и сложни съставни изречения
- Практически разпознава сегашно, минало и бъдеще време

Ядро "Звукова култура на речта"
- Различава елементите на езика и речта: изречение, дума, звук
- Различава звуковете в думата и определя броя и последователността им

Ядро "Подготовка за ограмотяване"
- Разбира връзката м/у звуковия състав и графичното му представяне
- Графично репродуцира фигура, знак, прави и криви линии, извивки, компоненти от буква
- Разпознава и пише печатни букви
- Разчита отделни думи и надписи

Ядро "Сематична страна на речта"
- Използва думи и фрази, като се съобразява с контекста
- Разбира многозначността на думите и употребата в речта си синоними, антоними и омоними.

============================================================
Образователно направление
МАТЕМАТИКА

Ядро "Количествени отношения"
- Брои от 1 до 10 във възходящ и низходящ ред
- Установява равенство и неравенство на множества
- Разпознава и назовава знаците за количествени отношения и математическите операции събиране и изваждане
- Разбира релациите "по-голямо", "по-малко" и "равно"
- Прилага транзитивните свойства на релациите при квасификация, сериация и измерване

Ядро "Измерване"
- Измерва обекти по дължина, тегло и обем
- Сравнява измерени количества
- Разбира връзката м/у измерено количество и мерна единица

Ядро "Пространствени отношения"
- Графично моделира пространствени отношения
- Подрежда обекти в низходящ и възходящ ред по големина, височина и дължина

Ядро "Времеви отношения"
- Разпознава и определя времето чрез часовник
- Назовава дните от седмицата и сезоните
- Използва календар и се ориентира по данните му

Ядро "Равнинни фигури и форми"
- Различава и назовава геометричните фигури: кръг, квадрат, триъгълник, правоъгълник
- Различава и назовава основни свойства на геометричните фигури - страна, връх
- Сравнява и класифицира предметите по форма

Образователно направление
ОРИЕНТИРАНЕ В СОЦИАЛНИЯ СВЯТ

Ядро "Общуване с околните"
- Взаимодейства и сътрудничи с връстници и възрастни
- Проявява емоционално и оценъчно отношение към партньора
- Взаимодейства с учител в учебна ситуация

Ядро "Светът на Аз-а"
- Разбира телесната си система
- Оценява собствените си умения и постъпки в конкретни ситуации
- Утвърждава собствената си индивидуалност
- Самоконтролира се в зависимост от задачите в ситуацията

Ядро "Предметна среда"
- Целенасочено възприема предметите от бита на хората
- Обяснява употребата на предметите от бита на хората
- Разбира функционалните връзки м/у предметите при използването им

Ядро "Здравословна среда"
- Различава проявите на здравето и връзката им с хигиената
- Познава някои видове дейности на мед. работници

Ядро "Социална и културна среда"
- Оценява поведенчески прояви в практически ситуации
- Разбира и прилага правилата на безопастност на движението
- Разграничава видовете труд
- Проявява познавателно и емоционално отношение към социалната рола "ученик"

Ядро "Културни и национални ценности"
- Описва национални обичаи и традиции
- Разказва за национални герои
- Проявява емоционално и познавателно отношение към народното творчество


Образователно направление
ОРИЕНТИРАНЕ В ПРИРОДАТА


Ядро "Животински свят"
- Класифицира видове животни
- Обяснява поведенчески реакции на животни
- Участва в грижи за животните и защитава правото им на живот

Ядро "Растителен свят"
- Сравнява стъбло, листа, плодове и цветове на растенията
- Обяснява процеса на развитие на растенията
- Класифицира плодове и зеленчуци
- Грижи се за растенията

Ядро "Естествена физическа среда и природни явления"
- Наблюдава и сравнява природни явления
- Обяснява образуването на водата
- Експериментира свойствата на въздуха и водата

Образователно направление
ИЗКУСТВА


Ядро "Художествена информация и възприемане"
- Разпознава познати художествени произведения
- Оценява герои от литературни произведения
- Избира любими произведения в самостоятелната си дейност

Ядро "Художествено пресъздаване и изразителност"
- Планира действията си в самостоятелни художествени дейности
- Използва средства на художествена изразителност в художествени дейности

Ядро "Художествена литература"
- Открива познато литературно произведение в куклен театър, балет, мюзикъл, комикси. театър
- Илюстрира съдържанието и героите от литературни произведения
- Сравнява определено литературно произведение с неговата интерпретация чрез масовите комуникации

Ядро "Музика"
- Пее индивидуално и в група, подходящи за възрастта песни
- Разпознава основните музикални изразни средства: мелодия, темпо, тембър, динамика
- Разпознава връзката м/у тембъра и изразителността в музиката

Ядро "Изобразителни изкуства"
- Използва адекватно различни видове материали и пособия за изобразяване
- Познава основните изразни средства за рисуване, моделиране и апликиране: композиция, цвят, форма, пространствено разположение
- Осъществява тематично изображение при рисуване, апликиране и моделиране

Ядро "Техническо и художествено конструиране"
- Конструира по модел и схема
- Изменя вариативно модели за конструиране
- Установява връзки м/у реалните и конструираните обекти

Въпреки тази трудна програма  Simple Smile, пожелавам на децата много весело детство!



Последна редакция: чт, 10 фев 2011, 21:17 от и с малки чукчета, ние чукаме чакълчета

# 1
# 2
  • Мнения: 49
Добро утро и хубав слънчев ден на всички!  bouquet Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 734
само за да ви следя, за сега няма нищо ново около нас

# 4
  • Мнения: 11 676
Люлин, благодаря за темичката   bouquet

# 5
  • Мнения: 6 155
На моят кандидат-първокласник ядро "времеви отношения" му куца. С другите се справя, но това дни, седмици, месеци... Crazy

# 6
  • Мнения: 3 146
Хм, ами, всъщност, синът ми не се ориентира толкова добре по календар, не познава часовника, а това условие "Прилага транзитивните свойства на релациите при квасификация, сериация и измерване" ми е малко смешно, но не колкото това: "Съчинява приказки, гатанки, римушки". Те сериозно ли очакват, всички деца да могат да съчиняват гатанки и римувани стихчета?!  Shocked Я да пробваме как се справя министъра в това отношение...

Освен всичко, искам да ви кажа, че поне има хора сред студентите ми, които НЕ изпълняват всички изисквания в направление Бъгарски език. Не ми се мисли, като прочета изискванията за по-горните класове. Даже моля за линк за 11 клас, например, за да ги разпечатам и да им ги раздам - то неграмотност, нямате си идея...

# 7
  • София, откъм тъмната страна
  • Мнения: 246
Малеее какви изисксвания.... то на мен са ми трудни половината  Laughing пък кво остава за малчо, иначе като цяло може да се справи, особено ако часовника е електронен, ама с календара ще имаме проблеми  Crazy. Иначе да се отчета, вчера се обадих по телефона да проверя за записване в училище (на 38-мо сме се спрели) оттам ми отговори една лелка, че записванията започват след 2-ри Май, а през април ще има списък с изискваните документи закачен ако искаме да си го прочетем.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 663
Моя малчо вече е записан за ученик. Явно наборът е голям и както сподели директора на училището, до сега не са имали такъв наплив, от толкова рано.

Изискванията, които Немирница е написала ми се виждат сложно написани, но всъщност не са кой знае толкова сложни. Аз мога да се похваля, че  моят син ги покрива  с изключение на часовника - познава само кръглите часове и половинките. Минутите още не ги е научил, но и ентусиазмът му се поизпари. Като му дойде отново музата за часовника, тогава.
С календара се справя, имаме работен и той е главен отговорник по преместването на датника Laughing

# 9
  • Мнения: 3 861
Аз пуснах молба още  средата на януари, но записването ще се случи чак през май като ни дадат свидетелството за завършен подготвителен клас. Тогава е важното. Сега молбите са нищо...

# 10
  • Мнения: 2 641
привет момичета   bouquet

утре съм на тур в няколко училища, за да реша къде да запишем детето си на предучилищна. освен това ще си подам и документите за учителка на начален курс 1-4 клас. добре че едно време завърших няколко специалности и сега имам избор. та следващите поне 6 години явно ще учителствам  Mr. Green аз също имам различен подход в обучението. досега не съм преподавала в училище, но опитах върху дъщеря ми - резултата е страхотен. тя е на 6 години навършени току-що и решава всички задачи от учебника по математика, защото ги разбира. днес ме изненада че искала да учим вече умножение. може и да чете по лесни изречения и да пише малко, но определено математиката най я влече. измислих как супер елементарно да става събирането и изваждането и смятам така и да процедирам в училище, ако започна Simple Smile
училищата около нас са реновирани, тоалетните са изцяло нови. утре като ида на проучване ще имам и повече инфо. при нас вече се подават и молби , та мисля и за детето да подам молби в 2-3 училища, а после да решаваме окончателно.
лек ден  Hug

# 11
  • Мнения: 3 379
Да се запиша и аз в новата тема, Люлин   bouquet

За учителката, за която разказах - няма тайни Simple Smile, тя е в 73-то училище и се казва Коринова. Това не са ми лични впечатления, но съм чувала от много майки, че са доволни, а тази конкретно майка разказа подробности, които не знаех и много се впечатлих. Надявам се да има подобни учители и в тазгодишния випуск първолаци. Иначе за учебниците и домашните мисля, че майката имаше предвид за всички деца, а не за тези, които ходят на занималня. Вярвам, прави разликата Simple Smile - нейното дете специално не ходи на занималня, освен на немската там (която е само два пъти седмично).

Люлин, аз също държа на предмети като изкуства, физическо - те са доста важни, за жалост много пренебрегвани. Като че ли все български и математика са на топа на устата като стане дума за образование, а те не са най-важните - има деца, за които рисуването ще е най-важно и ще е така през целия им живот. А какво е ДБТ?

Немирница, предполагам, че нормативът часове си се покрива. Не знам как се отчитат учителите, но в крайна сметка не е ли важно децата да покрият изискуемия минимум знания? Аз лично мисля, че ако един учител е добър, ще успее да научи децата в час без да се налага допълнителна подготовка и упражнения у дома. Децата са много по-добри в ученето и усвояването от възрастните, а аз самата съм участвала (и водила) в много обучения за възрастни, където се научава много без домашни Simple Smile Просто се използват различни подходи и методи в обучението... Мерси за изискванията, пускай и по другите предмети Simple Smile

Момичета, искам да питам нещо във връзка с подхода ви за избор на учител... В 73-то специално ще има отворени врати в края на март, за да можем да се запознаем с учителите и да си зададем въпросите. Аз обаче искам да се видя с учителите по-рано, а и не сред толкова голамя група родители, където надали ще мога да задам всичките си въпроси. Чудя се дали това е практика? Дали ще ми разрешат от училището? Или трябва да си ги търся сама и да си ги "пресрещам" по коридорите да говоря с тях? Вие как подходихте?

# 12
  • Мнения: 167
Запис да следя темата!

# 13
  • Мнения: 2 037
SZA, ДБТ е просто трудово обучение  Simple Smile.  Съжалявам, по инерция така съм го написала като съкращение.
Коринова е много активна, така е. Децата, ходили с нея на зелени у-ща са много доволни.  Peace
Също така питайте дали в избраното у-ще има задължителния модул "ФВС" или "Туризъм", защото аз тази уч. година разбрах, че би трябвало да го имаме.
Въобще за мен наличието на часове извън училището или на двора е от огромно значение.

# 14
  • Мнения: 2 885
SZA, аз лично бих отишла по-рано да разпитам.

Образователно направление
ОРИЕНТИРАНЕ В СОЦИАЛНИЯ СВЯТ


Ядро "Общуване с околните"
- Взаимодейства и сътрудничи с връстници и възрастни
- Проявява емоционално и оценъчно отношение към партньора
- Взаимодейства с учител в учебна ситуация

Ядро "Светът на Аз-а"
- Разбира телесната си система
- Оценява собствените си умения и постъпки в конкретни ситуации
- Утвърждава собствената си индивидуалност
- Самоконтролира се в зависимост от задачите в ситуацията

Ядро "Предметна среда"

- Целенасочено възприема предметите от бита на хората
- Обяснява употребата на предметите от бита на хората
- Разбира функционалните връзки м/у предметите при използването им

Ядро "Здравословна среда"
- Различава проявите на здравето и връзката им с хигиената
- Познава някои видове дейности на мед. работници

Ядро "Социална и културна среда"
- Оценява поведенчески прояви в практически ситуации
- Разбира и прилага правилата на безопастност на движението
- Разграничава видовете труд
- Проявява познавателно и емоционално отношение към социалната рола "ученик"

Ядро "Културни и национални ценности"
- Описва национални обичаи и традиции
- Разказва за национални герои
- Проявява емоционално и познавателно отношение към народното творчество

Това го пиша от сутринта...Баткото е болен и вече 4 ден си е вкъщи и съм яхнала метлата....

Общи условия

Активация на акаунт