Отговори
# 4 635
  • Мнения: 5 949
Най-новото е, че признаха пълен мелтдаун и в трите реактора и  повреда на корпусите, за контайментите също в различна степен.
За мен разиграха ситуацията блестящо, изчакаха два месеца докато стихне интереса и започнаха да признават това, което всички подозираха.
Тайфуна е много притеснителен защото са заринати с вода, Ройтерс нарече водата, която откриха в подземието на 1-ви блок - басейн с олимпийски размери. Изпомват, но съдовете им свършват, а полза логично няма. Така че очакваните дъждове нищо чудно съвсем да влошат положението и да потечат яко към океана. Натруват чували с пясък.
Иначе излизат от време на време съобщения за повишени нива на радиация, напр. в чая на 50км. южно от Токио, в противоположна посока от централата. Всъщност те самите официално признаха, че замърсяванията съотвестват на чернобилските. Силно се надявам, че няма да има влошаване и в това положение засегнатите райони са много по-гъсто населени от чернобилските.

# 4 636
  • Мнения: 2 652
flambe, да - беше ясно. Но си звучи страшничко и до последно все се надяваш, че не е така. Какво замърсяване се очаква от тези стопявания, има ли проникване в почвата отдолу? Не мога да повярвам още, че такова нещо се случва. Това е някакъв ад.

# 4 637
  • Мнения: 11 574
Вчера при нас коментираха, че реактор 5 е бил няколко часа без охлаждане, защото помпите не работили качествено и се наложило да превключат на резервните.

# 4 638
  • Мнения: 5 949
I see you , това, което признаха и потвърдиха от японска страна е, че стопилката от мелтдауна е на дъното на корпусите на реакторите и са го прогорили в различна степен. Отвън корпуса е обвит в така нар. контаймент (също от стомана, но по-тънка) и за тях също малко условно, но приемат, че имат щети. Дали стопилката или част от нея е преминала и през двете и е в бетонната шахта отдолу е божа работа. За 1-ви и 2-ри реактор има много силни съмнения, японците засега настояват, че е все още е на дъното на  реактора.
Такава авария няма аналог, разчита се на моделиране, а и то е относително, защото в последните дни японците непрекъснато сменят версиите какво точно се случило в първите дни. При всички случаи охлаждат така че, да се надяваме, че стопеното гориво ще си остане там където е и няма да прогаря още.
Лошото е, че промениха плана за затворения контур(то няма и друга възможност), сега обявиха, че ще изпомпват от мазетата и тунелите, ще я очистват с инсталацията на Арева (която би трябвало да стане в средата на юни) и ще я връщат за охлаждане. Само, че  постоянното присъствие на такива количества вода в подземията е голям риск във времето дори и за фундаментите. А времето да спрат да охлаждат ще е дълго, едни говорят за 2 години, други за 5, все едно - много е.


Тайфуна е отслабнал с приближаването, но силните ветрове и дъждове не са се разминали. Предупреждават за наводнения в района, а сега започвал и сезона на дъждовете. За две денонощия дъждовете са повишили нивото на водата в 1-ви реактор с 20см. Положението на другите реактори не е по-розово, по-тяхни данни в подземията имат около 85 хил.тона много силно радиоактивна вода.  При проблемите им с водата от охлаждането само това липсва. Тепко са признали, че не са готови са очакваните дъждове, така че нищо чудно да текнат радиоактивни потоци към океана.


Мен най-силно ме вълнува обаче какво се случва с хората от замърсените райони. Имаше инфо, че вдигнаха нормата за годишно облъчване на децата с 20 пъти и това се отнасяше за гр. Фукушима на 60км от централата. Тогава и един от уважаните им професори, съветник на правителството, буквално със сълзи в очите на пресконференцията си подаде оставката в знак на протест. След като е имало протести на родители, най-после са решили да правят някаква дезактивация на училищата понеhttp://www.nytimes.com/2011/05/28/world/asia/28japan.html?ref=asia. Настоящето на тези хора ме ужасява.

# 4 639
  • Варна
  • Мнения: 20 224
Една новина от вчера: Германия ще затвори ВСИЧКИТЕ си атомни централи. Великобритания доколкото разбрах също. Аплодирам ги затова. Все си мисля, че атомната енерия си има "зелените" алтернативи - колкото и в момента да не са достатъчно ефективни. Технологиите се развиват с бързи темпове така че очаквам до 2022г. да  преминем само на "зелена" енергия.

# 4 640
  • Мнения: 11 574
Една новина от вчера: Германия ще затвори ВСИЧКИТЕ си атомни централи. Великобритания доколкото разбрах също. Аплодирам ги затова. Все си мисля, че атомната енерия си има "зелените" алтернативи - колкото и в момента да не са достатъчно ефективни. Технологиите се развиват с бързи темпове така че очаквам до 2022г. да  преминем само на "зелена" енергия.
Ама пак си оставиха вратичка - за евентуални сривове на доставките на енергия, ще оставят две централи в запас за след 2022 г.

# 4 641
# 4 642
# 4 643
  • Мнения: 2 742
Великата японска нация.....великото безумие на японското правителство, да построи десетки ядрени централи във възможно най-сеизмичния район в света. Заразиха навсякъде с радиация.
А най-лошото е, че информират хората по-зле и от комунистите по времето на Чернобил. Пълна мъгла е около Фукушима.

# 4 644
  • Мнения: 54
Великата японска нация.....великото безумие на японското правителство, да построи десетки ядрени централи във възможно най-сеизмичния район в света. Заразиха навсякъде с радиация.
А най-лошото е, че информират хората по-зле и от комунистите по времето на Чернобил. Пълна мъгла е около Фукушима.

Точно така е. Може ли в такъв опасен район да се допуска да се строят ядрени централи. А се вторачили в  нашата, но тя издържа при свищовското земетресение и не изтрови половин свят.

# 4 645
  • Мнения: 9
Великата японска нация.....великото безумие на японското правителство, да построи десетки ядрени централи във възможно най-сеизмичния район в света. Заразиха навсякъде с радиация.
А най-лошото е, че информират хората по-зле и от комунистите по времето на Чернобил. Пълна мъгла е около Фукушима.

Точно така е. Може ли в такъв опасен район да се допуска да се строят ядрени централи. А се вторачили в  нашата, но тя издържа при свищовското земетресение и не изтрови половин свят.

        Да, издържа, защото е в Козлодуй. /за Белене не гарантирам/  Mr. Green

# 4 646
  • Голямата Мушмула ¯\_(ツ)_/¯
  • Мнения: 42 765
Една новина от вчера: Германия ще затвори ВСИЧКИТЕ си атомни централи. ....

Все си мисля, че атомната енерия си има "зелените" алтернативи - колкото и в момента да не са достатъчно ефективни. Технологиите се развиват с бързи темпове така че очаквам до 2022г. да  преминем само на "зелена" енергия.

най-вероятно защото са от същия тип като тази във Фукушима  Tired защо ли пропуснаха да го кажат?

зелена, зелена, колко да е зелена?  Confused в някои скандинавски страни се спират вятърните генератори. Не са много зелени май  Tired

# 4 647
  • Мнения: 2 742
Назад към природата, май това е решението.

Малко off:

Наскоро гледах документален филм за Луната. В почвата и се съдържал някакъв изключително мощен като енергия елемент, който в същото време бил напълно безопасен за природата, т.е. не замърсява, и е нерадиоктивен. Много малко количество от него можело да осигури енергийните нужди на голям град в САЩ за 1 година. Дано измислят нещо, защото с ядрените централи сме до никъде.

# 4 648
# 4 649
  • Варна
  • Мнения: 2 305
Хексе, мерси за информацията! Горките хора в Япония...

Общи условия

Активация на акаунт