161: Германия - дела и документи

  • 37 506
  • 740
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 301
Като сте го ударили на готвене я кажете откъде и каква майонеза да си купя, която да няма вкус на горчица (всеки с проблемите си ... Simple Smile )

# 31
  • Мнения: 1 584
Леле, голямо нещо сте изписали.

Аз явно се класирам в лошите майки - дори не знам дали в наше село има частно училище  Embarassed За записване там предполагам се досещате какво мисля  Laughing Днес шуланфенгърите тръгваха нанякъде точно като оставих моите - 9 деца бяха и няколко липсваха ..Добра бройка само от нашата градина. Поне Ясмин догодина ще има предполагам пак горе-долу толков априятелчета.

Лале, страшни са малките! Heart Eyes

# 32
  • Мнения: 1 178
Бибит може и да има раzни третораzрядни канали, но ние гледаме не повече от десет петнайсет  програми про7,ртл, сат1 и т.н. , сателита е фиксиран в едно положение и ние не можем сами да го променяме т.к. го делим с оЩе две къЩи.

Шанта в лидл има една в жълта пластмасова опаковка на която пиШе майонеzа, ако и тя не ти хареса (zаЩото по мой вкус тя единствено се доближава до родната по вкус) направи си трябват ти само олио, яйца и пасатор Wink

# 33
  • Мнения: 172
 мисис Т  Hug  bouquet
 Мара Подробната  Hug  bouquet Положението около половинката се позакучи  Crazy Работа има но не му дадоха разрешение от бюрото по труда  Tired Сега има вариант да започне др работа, но е за направо миниатюрна заплата  Crazy и то като самонает работник...и след като си плати данъците не ми е най ясно какво ще остане. Ще пробва за временно, а дано през това време се намери нещо по добро. Чували ли сте нещо по темата , че от първи май бг гражданите свободно ще работят в Германия..или това е за останалите страни членки на ЕС  newsm78 никъде в нета не мога да намеря еднозначно инфо- на едно място пише че е така, на друго място че чак 2013 година ще стане това и за българите. Днес звънях в бюрото по труда, агенция по заетостта и министерство на външните работи- в атази последвателност и типично по български отговорите бяха- или "не ви разбирам въпроса" или "мииии не съм чувала" или "нали ви казах че аз работя по спогодбата и друго не знам" и ... любимият ми отговор "ама то още не е първи май....от къде да знам какво ще става след две  седмици "  Joy
 И още една питанка ако има знаещи - при самонаетите лица има ли минимален необлагаем доход, при който да се плащат само здравните осигуровки  newsm78
 От частните училища най- ми хареса това горсокото...то градина частна май беше- фургона и джапащите деца в дъжда  Joy визуализирам го и не спирам да се хильотя  Crazy
 Като заговорихте за готвене, та се сетих че аз вече трети ден за себе си мажа само филии с лютеница....от което се сетих да ви питам- има ли лютеница в немско, че като бяхме там обърнах целия реал да търся и так аи не открих кое точно червено бурканче трябва да е лютеницата  Thinking Половинката твърди че няма такова нещо в германия ...та да знам и ако ще идваме да товаря кухфарите с лютеница  Crazy

 

# 34
  • Мнения: 489
поемHug баш като бг лютеница няма, поне в нашия район, има някакви подобия в турските магазини, но те за нищо не стават.
За мъжа ти, според мен, по-добре да почва за малка заплата и да гледа да си намери повече работа. Също така да се опита да си направи "държавна" застраховка, за да може и вие да минете към неговата като дойдете.  Peace Ако нямате сключен брак - бракувайте се набързо, за застраховката има значение. За промените в правото на работа не знам нищо, не съм се интересувала. Моят мъж е на свободна практика, професията му е такава. А под самонает имаш предвид гевербе ли? За фрайберуфлер - до 17500 евро доход на година не се плаща ДОД и ДДС (съответно трябва да си пише сметките така), през следващата година също може да се освободи от ДДС, ако не очаква повече от 50000 оборот. През първата година принзипно може да се освободи от пенсионно осигуряване, или за 3г на 50%, ако попада в графата за задължително такова.   

Аз намирам частните училища за чудесни, ако наистина пасваш в класата, иначе не бих го причинила и себе си и на детето си.
 
Лале, да са ти живи и здрави рождениците! Много са сладки!

Мара, мерси  Hug Аз дори нямам изпити вече, само трябва да присъствам на 3 лекции и да напиша по един реферат и 1 хаусарбайт. Едната специалност я завърших с устния изпит още през април 2008.  Crazy По втората ми остава това. Само не знам с математиката и съответния изпит по бвл как ще се оправя.  Confused Уж навремето бях от най-добрите по мате, а сега не схващам изобщо за какво иде реч. Формулите ми изглеждат точно като на китайски.  Embarassed

Търся идеи за здравословна детска торта за р.д. на Хриси.

# 35
  • Мнения: 301
Poem, преди време и аз търсих инфо по въпроса, мисля, че за българи е 2013  Peace И моят съвет е да пълниш куфара с лютеници  Simple Smile

Мисис Т., http://www.gotvetesmen.com/forum/index.php/topic,868.msg2290.html#msg2290
Ако намериш по-интересна рецепта, сподели, моля Simple Smile Аз за сега съм си харесала една нездравословна от готварския (и Андреас има рд скоро)  Hug

Шанта в лидл има една в жълта пластмасова опаковка на която пиШе майонеzа, ако и тя не ти хареса (zаЩото по мой вкус тя единствено се доближава до родната по вкус) направи си трябват ти само олио, яйца и пасатор Wink
Мерси много Simple Smile Такава майонеза съм си правила като дете, но сега нещо не смея... Мъжът ми пък даже уикипедия ми извади да ми докаже, че в рецептата на майонезата по принцип си било имало горчица  Crazy Както и да е, това е последното нещо, което ми липсва, въобще няма да страдам за някаква си майонеза  Sunglasses

# 36
  • Мнения: X
Шош, и моите са с по 2 години разлика, но така се пада, че между Бобо и Ники в училище разликата ще е 3 класа, а между Ани и Ники - 2 класа. Когато Ники ще е в 1 клас, Бобо ще е в 4-ти, мисля че спокойно мога да го преместя на нормално бюро него. Сложното ще е когато Ани е в 1 клас, а Ники в 3-ти (аналогична на вашата ситуация). В 1 клас домашните са малко, по 15-30 мин. на ден, така че ще могат да го ползват бюрото един след друг. Ако пък на Ники вече не му трябва бюро с наклон, ще му вземем и на него нормално. Ще му мисля тогава, според ситуацията на момента, все още не знам децата в 3-4 клас как са с домашните.

Нищо не разбрах за сателита и кабелната. Питам пак за сравнение между двете (брой програми, цени, качество на картината) , за немски сателит и немски кабел става въпрос.
Доколкото аз знам, при сателита инвестицията е в оборудването и монтажа, после гледаш каквото си искаш безплатно и програмите са повече. При кабелната - договор с оператор и безален всеки месец, програмите са в пакети различни, качеството добро. Така ли е? Вие какво бихте избрали, ако имахте и двете възможности?

# 37
  • Мнения: 9 052
Лале 4естит  ви празник !  Хубави мъници. Тези дни има  някакви страхотни магнитни бури и не е 4удно, 4е мрънкат и 4е ти се дразниш .
за икебана от тук май взимах http://www.kenzan.eu/de/?gclid=CMD3h9vsmKgCFRWazAodPwRbDA

# 38
  • Мнения: 116
Сбъдваща мечти,
къде ще е сложена сателитната чиния? Ако си е на вашия балкон ти излиза само купуването на техниката. Не е скъпо - Сателитна чиния и приемник. За немска телевизия не ти и трябва с голям диаметър и малка върши работа. Не се монтира трудно, сигнала е силен, лесно се намира. Ние и българската сами си я сложихме, а там сигнала е по-слаб и трябва по-голяма чиния. ако искате да сте подготвени, купети си по-голяма, така след време ще можете да хващате и други сателити ако решите. На една чиния могат да се хващат и повече сателити, ако са близко един до друг. Има вариант и за въртяща се чиния, но май е по-скъпо такова нещо. За каналите нищо не плащаш. Има и платени, за тях ти трябва специална карта. Хубаво е приемникът да е подготвен за платени канали, дори и в момента да не ги ползвате. Не се знае кога ще станат платени. Ставаше дума май за про7, че искат hd да им стане платен или нещо такова. Някои нови телевизори пък имат вграден приемник.
Ако е на покрива става по-друдно. Съседите трябва да разрешат, а и фирма трябва да го монтира. Ако от времето нещо се развали, наклони се в друга посока, пак фирма трябва да го нагласи. ако ти е на балкона, сам си го местиш няколко см.
Кабела се плаща всеки месец, но понякога е включен вече в наема, т.е. гледаш не гледал си го плащаш. При нас дори и в новото жилище, наше собствено, си е включено в Hausgeld. Предложението на канали е по-малко или поне доста са в допълнителни пакети и става по-скъпо.
Ако имаш избор аз бих се спряла на сателит. Но виж и за хубав приемник, със защита за децата, че на сателит има всякакви канали, не както при кабела.

# 39
  • Мнения: 3 521
Питам пак за сравнение между двете (брой програми, цени, качество на картината) , за немски сателит и немски кабел става въпрос.

Отговорът на всички въпроси е Kabel Deutschland. Най-добре с все флет на телефон и интернет.
При нас сме със сателит zа двете кооперации, който предава само и единствено цифрова телевиzия т.е. на който и да е нов ТВ нищо не върви. Е няма такава простотия - качество zле, количество още по-zле, като се раzвее zападният вятър в къщи zапочва да се сипе сняг беz оглед лято ли е, zима ли е и върха на сладоледа беше миналата година, когато програмата спря към 1 ч. на 1.1. и беше пусната 4 дни по-късно zаради някакви неяснотии по договора между Хаусфервалтунг-а ни и сателитаджийте.
Та аz съм zа кабел, а и не харесвам паниците по балконите Mr. Green

Добрутро.
Днес се събудих толкова свежа и бодра, че чак се чудя какво ми става...Вчера пих само гаzирана вода - надявам се да не съм се повредила нещо.
На всичкото отгоре ми се е zагнеzдила от няколко дни една идея zа ново начинание...та съвсем се оплескаха нещата. Луд умора няма Mr. Green

п.п. Вие сте чудни булки - менюто до края на седмицата ми е готово Laughing

# 40
  • Мнения: 3 521
Забравих - Лютеница има в руските магаzини. На Дерони - Тодорка домашна. Към 2 евро е.

Лале, малките са станали вече направо хора. Много са сладки.  bouquet

Последна редакция: ср, 13 апр 2011, 10:48 от surfline

# 41
  • Мнения: 1 004
Dezita, прочетох че вашето училище върви по монтесори...ще споделиш ли малко повече, може и на лични? Деница също ще бъде в такъв клас, но съм чела и чувала супер негативни отзиви и съм объркана...казват, че детето ще бъде много зле подготвено след такова училище, защото там само играели  Rolling Eyes Което ми изглежда наистина пресилено, каза ми го нашата хазайка...по нета чета от немци също подобни мнения...

# 42
  • Мнения: 7 605
Ние сме със сателит - кабел тук просто няма  Laughing  

Предимства:
- инвестираш веднъж, след това гледаш безплатно доживот
- по-голям избор на канали, но държа да отбележа, че никога не ги гледаме  Laughing

Недостатъци:
- нямаш прием, когато чинията е пълна със сняг или има силна буря. Това се случва обаче само веднъж годишно.
- сам трябва да се оправяш ако нещо не работи.

Ние сме така от 4.5 години без никакви проблеми. Чинията ни е малка, 60см. Важен е приемника, имаме дигитален, който хваща и ХД. Лошото е, че частните канали вече не излъчват на ХД, а минаха към ХД+, за което трябва отделна платена карта.
Качеството на картината при нас е без никакви забележки.

# 43
  • Мнения: 166
Добр'Утро  и от мен.

Лале да са ти живи и здрави хуните. Големи сладури са станали. Дано да се поукротят и да те слушкат повече.

Сбъдваща точно предната седмица като висях да чакам зъболекаря имаше в едно ТВ предаване точно сравняване на различните възможности за ТВ. Значи извода беше, че ако ти трябва пакет с интернет и телефон е по-добре кабел, ама ако не ти трябва сателита е без пари и най-изгодно. Но това в случай, че сте в къща и не ви правят проблем за чинията. Само май трябва за ХД телевизия да плащаш.

Сърфи върна ме в студентските години. Ех, хубаво си беше безгрижния студентски живот и купоните.
Не знаех, че в руските магазини има лютеница. Ама това да не е само във вашия магазин?
И половинката много се възмущава, че има в майонезата горчица, като правя руска салата. Не, че по други поводи ядем де, пък и салата съм направиал сигурно само 2 пъти  Mr. Green

Днес и ние ще сме на сьомга със сметана по рецептата на Сбъдваща  Wink

# 44
  • Мнения: X
В новия квартал ще имаме възможност и за сателит (на покрива, само наш), и кабел (засега само Kabel-BW е наличен). Трябва да решим съвсем скоро, за да се оправя със старите договори за телефон, интернет и ТВ и да сключим новите.
Кои са тези частни канали, които са платени?

Петка, добре ми напомни, да взема да извадя рибата най-после....

Общи условия

Активация на акаунт