СТРАСТИ - градините в София кампания 2011/2012 09.05 - 15.05

  • 60 514
  • 748
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 4 465
Не съм съгласна. По цял свят детските градини не са предназначени за социално слаби, а за работещи, такава им е идеята още от времето когато са ги измислили.

Така ли? Частните- да, тези субсидирани от държавата обаче- не.


Сега го виждам и затова закъснял коментар. Няма такова нещо. Държавата дотира образованието. Образователната система започва от 3 години, т.е. ДГ не са социални институции и никога не са били. Всеки има право на тази услуга. По закон са наравно с училищата. Яслите също никога не са били, въпреки че не са част от  образователната система.

# 736
  • around the world
  • Мнения: 651
Не съм съгласна. По цял свят детските градини не са предназначени за социално слаби, а за работещи, такава им е идеята още от времето когато са ги измислили.

Така ли? Частните- да, тези субсидирани от държавата обаче- не.


Не съм съгласна. Или е права. Навсякъде по света държавата помага на работещи или учещи самотни родители, но не и на неработещи и неучещи такива. А реално нашата държава стимулира точно такова поведение.

Последна редакция: ср, 18 май 2011, 16:16 от Bueno

# 737
  • Мнения: 2 280
Данъкоплатците са тези, които субсидират ДГ, а не държавата..Тя (Държавата) сама по себе си НЕ генерира средства с които да субсидира каквото и да било.
Пак ние (данъкоплатците) субсидираме държавните служители и всички тия, които ни правят на маймуни сега, по опашките..
Данъкоплатеца е също така и избирател и..основно предизборно се сещат за неговите права..
Избиратели са и безработните..на които помощите също се плащат с парите на данъкоплатеца..
..
Изобщо..ДГ са социална структура в нашето общество, но не за социално слаби.  Peace

# 738
  • София
  • Мнения: 39 816
В "нашата" детска градина виждам вече 2-ро дете, което е прието на 1-во класиране, да стои и на 3-то класиране най-отпред на опашката, но вече с нов входящ номер. Каква е играта?
По някаква причина не е записано, или записването е отказано.
Ако не е записано не се губят 3т за 1во желание, входящите номера обаче са различни.
За децата с високи точки не е проблем, в повечето случаи винаги ще са най-отпред в списъка.
Проблмът е за децата с 8.1/8.0 т.

# 739
  • Sofia
  • Мнения: 1 195
В нашия квартал (виждам, че към центъра не е така), разделянето на две опашки далеч не е в полза на хората с общите критерии. В социалната опашка се класират с по 6 точки, а в общата и 9 не стигат за първо класиране и ефекта е обратен. Аз го отчитам това като недомислица, защото излиза, че 40% от местата са "запазени" за социално слабите уж "самотни майки". ( Казвам уж, защото повечето от тези деца, които влязоха миналата година в градината на нашата кака се оказаха с бащи. Изобщо този критерий е много далеч от реалноста и много трудно доказуем... )

# 740
  • София
  • Мнения: 19 319
В "нашата" детска градина виждам вече 2-ро дете, което е прието на 1-во класиране, да стои и на 3-то класиране най-отпред на опашката, но вече с нов входящ номер. Каква е играта?
По някаква причина не е записано, или записването е отказано.
Ако не е записано не се губят 3т за 1во желание, входящите номера обаче са различни.
За децата с високи точки не е проблем, в повечето случаи винаги ще са най-отпред в списъка.
Проблмът е за децата с 8.1/8.0 т.

Ами така може до безкрайност да го приемат и то да не се записва... Кой е най-крайният от всички крайни срокове или няма такъв?

Аз го отчитам това като недомислица, защото излиза, че 40% от местата са "запазени" за социално слабите уж "самотни майки". ( Казвам уж, защото повечето от тези деца, които влязоха миналата година в градината на нашата кака се оказаха с бащи. Изобщо този критерий е много далеч от реалноста и много трудно доказуем... )

Хората се усетиха, че наличието на официален баща ти дава единствено правото да го съдиш за издръжка, чийто минимален размер е 1/4 от МРЗ или 60 лв. Докато нямането на баща ти дава 2 т. повече за ОДЗ, което е предостатъчно за класиране. Ей ти пример - жена със софийска регистрация, самотна майка и 1-во желание - 9 т. Ако има и ДК да живее в района на ОДЗ - още 0,1 т.  и проблемът й е решен. Всяка циганка отговаря на това описание - дреме й, че няма работа.
Но все пак социалните места не са запазени - ако не се запълнят, минават към общата опашка.

Последна редакция: ср, 18 май 2011, 17:33 от Cuckoo

# 741
  • Мнения: 105
Момичета, вижте какво намерих в съседна тема:

http://nmd.bg/news/noi-prilaga-dvoen-standart-pri-narushilite-zakona-mayki/

А това е пасажът, който ме притеснява:

Николова (юристът на НОИ) обяви също, че отпускът трябва да се прекъсне при записването на детето в детската ясла, защото тази дата се водела за приемането му. Майките обаче възроптаха, че на практика детето се записва през май, за да му се запази мястото за учебната година, която започва през септември. Това означава, че три месеца те ще останат не само без доход, но и без право на отпуск да си гледат детето.

И от форума, и от счетоводителката във фирмата знам, че трябва да си прекъсна отпуска в 3-дневен срок от тръгването на детето на ясла през септември, а не сега, когато го запишем.

Моля, нека по-запознатите да погледнат и да кажат пак как трябва да е, че ако тази юристка е права, ще стане лошо...

  bouquet   bouquet     bouquet



И аз го четох това и косата ми настръхна, защото аз съм още в голямото майчинство и хииич не ми се иска да го връщам с лихвите. Чудех се кога ще го изкоментирате. Надявам се нашата информация да е вярната.

В нашия квартал (виждам, че към центъра не е така), разделянето на две опашки далеч не е в полза на хората с общите критерии. В социалната опашка се класират с по 6 точки, а в общата и 9 не стигат за първо класиране и ефекта е обратен. Аз го отчитам това като недомислица, защото излиза, че 40% от местата са "запазени" за социално слабите уж "самотни майки". ( Казвам уж, защото повечето от тези деца, които влязоха миналата година в градината на нашата кака се оказаха с бащи. Изобщо този критерий е много далеч от реалноста и много трудно доказуем... )

А на мен ми е много любопитно как пък така се случва, че всичките социални все в центъра живеят.. и там опашките им бяха двойно и тройно по-дълги. Ето вижте колко е по-добре да се живее по крайните квартали - там хората проблеми нямат...

Последна редакция: ср, 18 май 2011, 17:01 от bast

# 742
  • София
  • Мнения: 125
инсп. Гаджет благодаря ти, надявам се и при нас да няма проблем и наистина, както пише bast , нашата информация да е вярната  Peace

# 743
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 516
Момичета, вижте какво намерих в съседна тема:

http://nmd.bg/news/noi-prilaga-dvoen-standart-pri-narushilite-zakona-mayki/

А това е пасажът, който ме притеснява:

Николова (юристът на НОИ) обяви също, че отпускът трябва да се прекъсне при записването на детето в детската ясла, защото тази дата се водела за приемането му. Майките обаче възроптаха, че на практика детето се записва през май, за да му се запази мястото за учебната година, която започва през септември. Това означава, че три месеца те ще останат не само без доход, но и без право на отпуск да си гледат детето.

И от форума, и от счетоводителката във фирмата знам, че трябва да си прекъсна отпуска в 3-дневен срок от тръгването на детето на ясла през септември, а не сега, когато го запишем.

Моля, нека по-запознатите да погледнат и да кажат пак как трябва да е, че ако тази юристка е права, ще стане лошо...

  bouquet   bouquet     bouquet



И аз го четох това и косата ми настръхна, защото аз съм още в голямото майчинство и хииич не ми се иска да го връщам с лихвите. Чудех се кога ще го изкоментирате. Надявам се нашата информация да е вярната.

 ...

Копвала съм в предишни теми офиц отговори на МТСП, утре мога да ги изровя пак.

# 744
  • around the world
  • Мнения: 651


А на мен ми е много любопитно как пък така се случва, че всичките социални все в центъра живеят.. и там опашките им бяха двойно и тройно по-дълги. Ето вижте колко е по-добре да се живее по крайните квартали - там хората проблеми нямат...
[/quote]

нали...и аз това се питах.. Wink
При нас  имаше 19 деца кандидатстващи по социални критерии, за общо 7 места ( за двете опашки).....

# 745
  • София
  • Мнения: 39 816
Ами така може до безкрайност да го приемат и то да не се записва... Кой е най-крайният от всички крайни срокове или няма такъв?
Няма крайни срокове. За децата с високи точки - докато ги приемат в "желаната" градина, за децата с ниски точки - остава само следващата кампания.

# 746
  • Мнения: 9 394
В "нашата" детска градина виждам вече 2-ро дете, което е прието на 1-во класиране, да стои и на 3-то класиране най-отпред на опашката, но вече с нов входящ номер. Каква е играта?

Ами така може до безкрайност да го приемат и то да не се записва... Кой е най-крайният от всички крайни срокове или няма такъв?

Cuckoo,
Играта се нарича "пазене на място" без последствия. Обикновено се играе от майки на деца с високи точки, които независимо от датата си на кандидатстване винаги са най-отпред. Майката отказва записване, докато реши, че може вече да пусне детето си на градина. Обикновено се случва с малкия набор (сега 2010 г.), когато детето е родено септември-декември и майката не е сигурна дали иска да го пусне. Така не е нужно да си прекъсва майчинството и да се тревожи дали нейното бебе може да тръгне септември на ясла, а тъй като е с най-много точки колкото и пъти да кандидатства, все е най-отпред.
Това се случва много рядко, но го има. Дано кандидатурата на детето да не е от този тип.

# 747
  • София
  • Мнения: 19 319
Cuckoo,
Играта се нарича "пазене на място" без последствия. Обикновено се играе от майки на деца с високи точки, които независимо от датата си на кандидатстване винаги са най-отпред. Майката отказва записване, докато реши, че може вече да пусне детето си на градина. Обикновено се случва с малкия набор (сега 2010 г.), когато детето е родено септември-декември и майката не е сигурна дали иска да го пусне. Така не е нужно да си прекъсва майчинството и да се тревожи дали нейното бебе може да тръгне септември на ясла, а тъй като е с най-много точки колкото и пъти да кандидатства, все е най-отпред.
Това се случва много рядко, но го има. Дано кандидатурата на детето да не е от този тип.

Благодаря, разбрах. bouquet Не е точно такъв случаят, защото сме набор 2009, т.е. вече не са толкова малки, а пък става дума за 8,2 т., не за 10+

# 748

Общи условия

Активация на акаунт