Лято по френски (sea, sex and sun) - Франция 28

  • 40 041
  • 743
  •   1
Отговори
# 645
  • Мнения: 14
Здравейте мили дами!  Искам да се запозная с тези от вас, които живеят в Марсилия или Ница, имам въпроси много които искам да задам: как започнахте работа, трудно ли ви беше да намерите такава, от БГ ли търсихте или на място, какво работите и много много други въпроси, трудно ли ви беше с езика (ако не сте го знаели предварително). Много ще съм благодарна на тези, които споделят!    bouquet  bouquet  bouquet

# 646
  • Мнения: 3 241
Като се разболee детето - си взимаш болнични (при нас не са много) или отпуска. Последен вариант идва баба/дядо Simple Smile

Определено френският е нужен за работа.
Без него трудно - естествено зависи от това, което вършиш.

# 647
  • Мнения: 1
Seveneleven,процедурата за започване на работа от бьлгари и румьнци е следната-работодателя издава на работника обещание за работа ,после с паспорта и с обещанието се ходи в дирекцията по труда.Там издават разрешително-с това разрешително,с паспорта и с трудовия договор който задьлжително трябва да е безсрочен и с една камара документи от фирмата-работодател се ходи в префектурата за карт сежур.Подават се и след определен период от време работника се вика на пьлен медицински преглед.Тогава се плащат тия прословути 900Е,по-точно се дьрпат от сметката на работодателя.И това е общо взето всичко.Повечето от работниците сами си плащат таксата,макар че работодателя трябва да ги плаща.Ограничения за работа няма но процедурата е тромава и повечето работодатели не им се занимава с документи,но пьк си струва.Моят сьпруг взе сежур миналата година и от него взехме аз и дьщеря ни.Пропуснах да кажа,че в повечето префектури дават едногодишни карти,които се подновяват лесно.Ние имахме кьсмет и взехме 10годишни карти.

# 648
  • Мнения: 14
Seveneleven,процедурата за започване на работа от бьлгари и румьнци е следната-работодателя издава на работника обещание за работа ,после с паспорта и с обещанието се ходи в дирекцията по труда.Там издават разрешително-с това разрешително,с паспорта и с трудовия договор който задьлжително трябва да е безсрочен и с една камара документи от фирмата-работодател се ходи в префектурата за карт сежур.Подават се и след определен период от време работника се вика на пьлен медицински преглед.Тогава се плащат тия прословути 900Е,по-точно се дьрпат от сметката на работодателя.И това е общо взето всичко.Повечето от работниците сами си плащат таксата,макар че работодателя трябва да ги плаща.Ограничения за работа няма но процедурата е тромава и повечето работодатели не им се занимава с документи,но пьк си струва.Моят сьпруг взе сежур миналата година и от него взехме аз и дьщеря ни.Пропуснах да кажа,че в повечето префектури дават едногодишни карти,които се подновяват лесно.Ние имахме кьсмет и взехме 10годишни карти.

Международен паспорт или лична карта ти е нужно?

# 649
  • Мнения: 628
angel_girl, аз доскоро живеех на 20 км от Марсилия, женена съм за французин...е за 3 години не успях да намеря работа, ама бях много претенциозна! Дори бюрото по труда ме праща на какви ли ме курсове - как да пишем CV, мотив.писмо ... бла бла много им е сложна тази материя, все са едни типични неща , нищо не провървя с мен (5 интервюта все за висок пост, но за французи , а аз не съм - просто има дейности, където боравят със специфични бази данни и само франсета могат да назначават там). Успех ти желая!

# 650
  • Мнения: 14
angel_girl, аз доскоро живеех на 20 км от Марсилия, женена съм за французин...е за 3 години не успях да намеря работа, ама бях много претенциозна! Дори бюрото по труда ме праща на какви ли ме курсове - как да пишем CV, мотив.писмо ... бла бла много им е сложна тази материя, все са едни типични неща , нищо не провървя с мен (5 интервюта все за висок пост, но за французи , а аз не съм - просто има дейности, където боравят със специфични бази данни и само франсета могат да назначават там). Успех ти желая!

Благодаря ти Боби за споделеното   bouquet , ние сме в процес на тъсене на работа, дано намерим нещичко за нас  Thinking

# 651
  • Мнения: 628
Какво търсите? Знаете ли френски?

# 652
  • Мнения: 14
Какво търсите? Знаете ли френски?

Не, незнаем френски,  чесно казано бих работила каквото и да е, в БГ положението всеки ден е по- зле и не ни остава друг начин  newsm78

# 653
  • Мнения: 0
Така и така сме на тема работа във Франция, да питам и аз нещо. Моята майка ме попита какви документи да си вземе задължително за Франция. Посочих й акт за раждане, диплома и здравен картон, като трите важни за мен. Но не знам дали не пропускам нещо. Как мислите?  newsm78
И втори въпрос : трябва ли като се преведат в България да се и легализират? newsm78 По мое време трябваше, ама беше отдавна (преди влизане в европейския). 

# 654
  • Пловдив
  • Мнения: 5 024
И аз с въпросчета:  Flutter
- а ако професията е в тия 150, за които не се иска разрешително, каква е процедурата?
- след като единият от семейството вземе карт сежур, цялото семейство ли взима? А при съвместно съжителство?

# 655
  • Мнения: 26
какви документи да си вземе задължително за Франция. Посочих й акт за раждане, диплома и здравен картон
Удостоверение за семейно положение. Не бих казала, че е задължително, но може да потрябва (тук го пишат върху акта за раждане  Rolling Eyes)
За легализацията - всичко зависи за какво ще и трябват документите... Например смятам че ще можеш да я наемеш и без диплома  Laughing
За акта за раждане - провери в Префектурата.
Здравен картон ?! Как ще го преведе ? Предполагам си се сетила за европейската здравна карта.

# 656
  • Мнения: 1 194
Здравейте девойки! Тук е '' canucule', май последен напън на слънцето за това лято, но аз се наслаждавам на жегите в самия им епицентър, в Пловдивско съм в момента. Събирам топлина за безкрайната френска зима и се потя на зъболекарския стол.
Гледам почти сте изписали темата с важни въпроси, аз съм доста откъснаа в момента от реалността, но исках да вметна:
- за тези 150 професии издават разрешително, като се мине през процедурата описана от Goqko. Няма все още такива без разрешително.
- мисля, че е необходим паспорт тук, не съм чувала да приемат бг лични карти, но може и да греша.
- без френски е трудно да се намери работа, освен ако не се работи при българи , за гледане на деца, болни стари хора за жени, в строителството за мъжете.

# 657
  • Пловдив
  • Мнения: 5 024
Мария,   bouquet

Тогава каква привилегия ползват тия професии, щом за разрешително е като при всички останали... newsm78

# 658
  • Мнения: 1 194
За други професии не дават разрешително на българи Confused
Става въпрос за такива, току що идващи от България, без карта за престой във Франция и за които тази професия ще постави началото на процеса на легализация тук.

# 659
  • Мнения: 0
Юлия, мерси много!

За акта, ще проверя в префектурата. Права си!
За здравния картон, не се изразих правилно. Идеята е да го донесе само, няма нужда от превод според мен. Иначе си има европейска карта, за начало. После ще си е с тукашна здравна осигуровка.

За останалите професии (извън тези 150) пак можеш да получих разрешително, но процедурата е доста по-сложна и бавна.

Общи условия

Активация на акаунт