МАШИНА ЗА ХЛЯБ -42 ТЕМА

  • 67 856
  • 745
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 3 410
Трудно ми е да дам рецептата. Първо заложих всичко както е по рецептата на Ердинч за ръжен хляб - 500 гр брашно, 75 мл вода, 1сл оцет, 1чл лим сок, 1сл захар, 200мл прясно мляко,25 мл олио и 20 гр жива мая. Обаче, като почна да се бърка се оказа много сухо - добавях още прясно мляко, и накрая пък се наложи да сложа 4-5сл бяло брашно. Имам една друга рецепта в която водата е 400мл а брашното 500гр, така че смятам утре да опитам с нея, като с част от водата попаря първо брашното, а 1-2 сл картофени люспи разбъркам с малко гореща вода и добавя. Така че утре ще си запиша точните пропорции които съм сложила. Но е факт че хляба стана уникално вкусен  - ако обичаш ким, сложи в хляба, става много ароматен.

Кейси, не е от триците, колко мая сложи и колко брашно?

# 16
  • Мнения: 164
425 брашно ,40 грама пшенични трици и 1 пакет мая на доктора

# 17
  • Мнения: 3 410
425 брашно ,40 грама пшенични трици и 1 пакет мая на доктора

Хм, 1 пакетче мая на тоя доктор е 7 гр, а на теб за това брашно не ти трябва повече от 2-3гр мая.
Значи не е от маята,м тя даже ти е в повече от необходимото. А сигурна ли си че стана хубава , мека и еластична топка. Да не би водата да е дошла малко, щото все пак има трици и те може би са по хигроскопични. Но при всички положения добавиш ли трици или ръжено брашно, не можеш да очакваш мек и пухкав като козунак хляб, на каквато и програма да го печеш.

# 18
  • Мнения: X
Мама Тин, благодаря за отговора. Аз съм си записала, че водата трябва да е около 80% от количеството на ръженото брашно. Скоро не съм правила, защото имам типово брашно и правя типови хлебчета. Веднъж сложих около 25-30 г трици и зародиш към типово брашно и не ми се изпече добре. Нещо не мога да ги усетя тези трици - повече мая ли искат или повече вода (ама нали не гледам какви ги върши машинката... Отгоре на всичко май сложих на светла кора и съвсем му е дошло малко печенето. Иначе се надигна добре на височина, но остана малко недопечен, а това е свързано с процеса на втасване, според мене.

# 19
  • Мнения: 3 410
Алис аз слагам не повече от 1сл трици основно към бялото брашно, защото в пълнозърнестото така или иначе има трици. Иначе за пропорциите може би си права, утре ще го направя точно с 80% течност, както ми е другата рецепта. Аз пък не съм доволна много много от типовото брашно, което си купих последния път и така си ми седи, а толкова харесваме типови хлебчета.
Ако твоето типово е хубаво ти препоръчвам рецептата с чай. Става много ароматно типово хлебче.

# 20
  • София
  • Мнения: 7 876
Дядо Хаджия, благодаря за отговора, ще експериментираме. Имам два въпроса - дали вместо картоф може да се сложат картофени люспи/сухи или на пюре е по добре според теб?/ и моркова и ябълката сурови ли бяха?

При всички случаи на много ама на много гъсто пюре трябва да бъдат инстантните картофени продукти. Освен ако не са много фини (щото аз например съм ползвал картофено брашно направо в тестото ама пак първоначално съм го попарвал с вряла вода). Моркова беше сварен, ябълката сурова.

Момичета,имам едно въпросче:Правих вчера обикновен хляб с грамаж 0.750 гр от бяло брашно ,но сложих 40 грама пшенични трици и не ми бухна много.Даже пресях брашното два три пъти,стана с твърда кора(пекох го на програма "пухкав").Защо така се получи незнам? Sad

Според мен триците са поели част от водата. Когато добавяте влагопоглъщаеми продукти (включително и някои видове семена) правете тестото много меко и при всички случаи предварително активирайте маята.

# 21
  • Мнения: 3 410
Дядо Хаджия благодаря ти  bouquet

# 22
  • Мнения: 164
Утре ще правя "НЕЖЕН ХЛЯБ"с крема сирене дано да стане добре.Стискай те ми палци да не е с дебела кора. Simple Smile

# 23
  • Мнения: 1 111
стискаме...да снимаш

# 24
  • София
  • Мнения: 1 176
Тули мерси за темичката   bouquet
Аз не пиша напоследък,но ви следя,че все се прибирам късно и нямам много време за съжаление.Даже не съм месила нищо друго освен обикновен хляб.  Embarassed

# 25
  • Мнения: 3 743

Ако твоето типово е хубаво ти препоръчвам рецептата с чай. Става много ароматно типово хлебче.

Може ли рецептата? може и на ЛС?
мерси  bouquet

# 26
  • София
  • Мнения: 102
Момичета,имам едно въпросче:Правих вчера обикновен хляб с грамаж 0.750 гр от бяло брашно ,но сложих 40 грама пшенични трици и не ми бухна много.Даже пресях брашното два три пъти,стана с твърда кора(пекох го на програма "пухкав").Защо така се получи незнам? Sad
И при мен вече за втори път се получава елегантна тухличка щом сложа вътре трици. Преди не съм имала подобен проблем уж винаги го правя по един и същ начин.Но е вкусен, де  Laughing

# 27
  • Мнения: 770
Здравейте!
Искам да попитам дали някой е правил сладко в хлебопекарната и по каква рецепта?
Четох някъде доста негатични отзиви, за машинките, че се разваляли.  newsm78
Имаме страшно много ягоди на село и вече се чудя какво да ги правя. Днес правих по традиционният начин, и компоти и ядене на корем, край нямат. Но след 2дни ще ходим още да берем, ще са пак сигурно поне 5-6кг.  #Crazy

# 28
  • Мнения: 7 779
Здравейте!
Искам да попитам дали някой е правил сладко в хлебопекарната и по каква рецепта?
Четох някъде доста негатични отзиви, за машинките, че се разваляли.  newsm78
Имаме страшно много ягоди на село и вече се чудя какво да ги правя. Днес правих по традиционният начин, и компоти и ядене на корем, край нямат. Но след 2дни ще ходим още да берем, ще са пак сигурно поне 5-6кг.  #Crazy
ти да не мислиш ,че машината ще ги направи наведнъж всичките ?
има вероятност да си прецакаш машинката. все пак това е хлебопекарна. използвай я по предназначение   bouquet

# 29
  • Мнения: X
Алис аз слагам не повече от 1сл трици основно към бялото брашно, защото в пълнозърнестото така или иначе има трици. Иначе за пропорциите може би си права, утре ще го направя точно с 80% течност, както ми е другата рецепта. Аз пък не съм доволна много много от типовото брашно, което си купих последния път и така си ми седи, а толкова харесваме типови хлебчета.
Ако твоето типово е хубаво ти препоръчвам рецептата с чай. Става много ароматно типово хлебче.

Типовото брашно е на София Мел - хубаво е. Реших и аз във всеки хляб (бял, типов или комбинация от двете) да слагам по 5 г (1 с.л. мерителна) трици и зародиш. Преди малко заредих машината и като съм се отнесла да си мисля за триците... гледам нещо много малко брашно съм сложила, но вече бях добавила олио, сол, захар, мая и сега... викам си... край с хубавия хляб. Нищо, де, добавих още брашно, после вода, после пуснах да почне да меси веднага, за да видя какви ще ги свърши и после пуснах обикновената програма (при нея през първите 25 до 60 минути изравнява температурата и после меси, втасва и пече). Не съм правила по-разсеяно хляб, с изключение на хляб без сол или мая (явно от време на време си позволявам да се разконцентрирам по време на зареждане на машината  ooooh!).

Последна редакция: ср, 01 юни 2011, 00:17 от Анонимен

Общи условия

Активация на акаунт