Майчинството счетоводно - 41

  • 33 151
  • 736
  •   1
Отговори
# 600
  • Русе
  • Мнения: 530
Моля ако някой от вас е имал подобен случай или има информация да ми помогне:
Аз нямам право на майчинство, но бащата иска да се възползва от правото си на отпуск по бащинство. Дали всъщност той има такова право и кога и как може да го получи ако да.Ясно е, че след шестия месец със съгласието на майката се преотстъпва правото за бащинство и майката трябва да постъпи на работа, но при условие, че аз нямам право на обезщетение за майчинство как стои въпросът?
Благодаря ви много!
Тук отговорът е малко спорен. Имало е такива казуси- майката няма право на обезщетение, но бащата подава документите в НОИ и от там  следва отказ, защото майката е неосигурена. В съда, обаче, откъзът за изплащане на обезщетението пада. Според съда, тълкуванието на чл. 163, ал.8 от КТ, е че баща има право на отпуска, стига майката да е съгласна на това. Няма условие за това, дали майката трябва  да е осигурена или не. Та, обезщетението на бащата беше изплатено. Бъдете готови за отказ, и борба в съда.

# 601
  • Мнения: 7
Моля ако някой от вас е имал подобен случай или има информация да ми помогне:
Аз нямам право на майчинство, но бащата иска да се възползва от правото си на отпуск по бащинство. Дали всъщност той има такова право и кога и как може да го получи ако да.Ясно е, че след шестия месец със съгласието на майката се преотстъпва правото за бащинство и майката трябва да постъпи на работа, но при условие, че аз нямам право на обезщетение за майчинство как стои въпросът?
Благодаря ви много!
Тук отговорът е малко спорен. Имало е такива казуси- майката няма право на обезщетение, но бащата подава документите в НОИ и от там  следва отказ, защото майката е неосигурена. В съда, обаче, откъзът за изплащане на обезщетението пада. Според съда, тълкуванието на чл. 163, ал.8 от КТ, е че баща има право на отпуска, стига майката да е съгласна на това. Няма условие за това, дали майката трябва  да е осигурена или не. Та, обезщетението на бащата беше изплатено. Бъдете готови за отказ, и борба в съда.
Така и предполагах....
Имаш ли представа как да се подадат тези документи и препоръка за добър адвокат в тази област такъв случай..
Благодаря, silvia1980 !

# 602
  • Русе
  • Мнения: 530
Следните документи се представят в НОИ от работодателя на бащата:
- Заявление-декларация от бащата/осиновителя по образец съгласно приложение № 14 със задължително попълнени данни от осигурителя (самоосигуряващия се) относно правото на паричните обезщетения.- http://www.nssi.bg/content/laws/07/Pril.14.doc
-Декларация за банкова сметка- пр.7- http://www.nssi.bg/content/laws/07/Pril.7.doc
-Заповед за разрешаване на отпуска от работодателя на основание чл. 163, ал.8 от КТ
- Заверено от работодателя копие от акт за раждане на детето
- Съгласие от майката за ползване на отпуска от бащата.

# 603
  • Бургас
  • Мнения: 644
Здравейте!
 Искам да попитам ако изляза болнични как се смята - 6 месеца от доходите ми назад или 1 година?
Майчинството  е 18 месеца назад нали?
И още един въпрос - ако се съкрати длъжността ми по време на болничния или майчинството ми какво става?

Да си задам пак въпросите, че са ми особено важни особено последния т.к има такава вероятност...

Жени, честита  дни ти радост, мила, лека и безпроблемна ти желая.
Имаш право на 180 дни болничен, като обезщетението ти се смята върху осигурителния доход за 12 месеца назад.
Майчинството е 18 месеца назад.
Ако се съкрати длъжността ти, съкращават и теб. Както ми обясниха на мен момичетата ако те съкратят преди да излезеш в 45 дневен болничен - оставаш без майчинство, ако не се осигуряваш някъде фиктивно или не към момента на излизане в 45 болничен. Ако пък те съкратят след това - получаваш обезщетението си 410 дни и като изтекът намираш фирма да почнеш работа там или да се водиш че работиш там, отработваш 1 ден и си доизкарваш останалата 1 година майчинство.
Дано си ме разбрала, че малко трудно го обяснявам. Успех!

# 604
  • Мнения: 3 835
Моля ако някой от вас е имал подобен случай или има информация да ми помогне:
Аз нямам право на майчинство, но бащата иска да се възползва от правото си на отпуск по бащинство. Дали всъщност той има такова право и кога и как може да го получи ако да.Ясно е, че след шестия месец със съгласието на майката се преотстъпва правото за бащинство и майката трябва да постъпи на работа, но при условие, че аз нямам право на обезщетение за майчинство как стои въпросът?
Благодаря ви много!
Тук отговорът е малко спорен. Имало е такива казуси- майката няма право на обезщетение, но бащата подава документите в НОИ и от там  следва отказ, защото майката е неосигурена. В съда, обаче, откъзът за изплащане на обезщетението пада. Според съда, тълкуванието на чл. 163, ал.8 от КТ, е че баща има право на отпуска, стига майката да е съгласна на това. Няма условие за това, дали майката трябва  да е осигурена или не. Та, обезщетението на бащата беше изплатено. Бъдете готови за отказ, и борба в съда.

Силве, не го ли обсъждахме този казус наскоро?  Thinking

kroko
Няма нужда от битки в съда - ако таткото изпълнява условията за изплащане на обезщетението (да е осигурен за ОЗМ и да има 12 месеца стаж с осигуряване за ОЗМ), то тогава ще получава обезщетение, независимо дали майката има право на такова или не. За казуса е важно тя да има право на отпуск за бременност и раждане (т.е. да е осигурена ...) и съответно съгласието й да го прехвърли на бащата.

Дали майката е осигурена или не няма значение за другия отпуск на таткото - 15 дни от изписването на детето.




Здравейте. Извинявам се, че така нахълтвам... В майчинство съм. Детето ми на 18 август прави две години. До колкото знам, имам право на отпуска, натрупана по време на майчинството. Преди малко ми съобщиха, че няма да мога да я ползвам веднага, след като ми изтече майчинството. Възможно ли е това и ако не как да процедирам. Моля за съвет!

давността за натрупания отпуск по време на майчинството за 2010 и 2011 г. е до края на 2013 година
за този преди 2009г. няма давност
така че, когато си пускаш молбите за отпуск, остави неизползваните дни от 2009г. (и други преди 2009 ако имаш) за последни
Въпроса е там, че не сме в добри отношения с работодателя ... Искам да си използвам 40те дни, които ми се полагат и след това да напусна... График на отпуските няма или поне не са ме информирали за такъв.
Обясних, че малката ще тръгва на ясла, та за това ми трябва отпуска, но ми бе отказано. Ако си пусна молба от сега за отпуска?!

(6) Платеният годишен отпуск се ползва след писмено разрешение на работодателя.
Така че може да ти го откажат.

За какво ти е този отпуск като искаш да напуснеш? Освен това имаш срок на предизвестие при прекратяване на трудовия договор - ако сега си пуснеш предизвестието, може да не се връщаш на работа, зависи колко месеца е.

Така че си изясни дали ще напускаш или ще работиш.




Здравейте, след като ми свърши майчинството ме съкратиха заради намаляване обема на работа. Регистрирах се на борсата и ми казаха да ида след месец и там и в НОИ , като преди това ида до работодателя да си взема обезщетението. Проблема е, че работодателя не е в състояние в момента да ми изплати обезщетение и отпуските, които ми дължи, а доколкото разбах тррябва да занеса в НОИ документ, че съм получила обезщетение. Аз такъв няма да имам. Та правилно ли съм разбрала, за този документ, ще ми трябва ли в НОИ?

Какви са тези документи - явно си попаднала на служител по заместване.  #Crazy
Много им се иска от НОИ след месец да започнат да плащат, а всъщност са длъжни от датата на прекратяването.

Последна редакция: ср, 06 юли 2011, 00:27 от Стики

# 605
  • Мнения: 13
Ужас много са ..... ами ако стане така че нямаш 12 а по малко???? отпада майчинството??
 Embarassed Embarassed Embarassed

а ще работиш ли в момента на издаване на 45 дневния

еми незнам как ще се развият нещата току що завърших и утре започвам работа ма 12 месеца са много а и дали ще се задържа на едно място толко много време в тази криза ..... незнам а имате ли идея колко струва да си вкарам част от месеците чрез фиктивна фирма?????

Последна редакция: ср, 06 юли 2011, 02:56 от Boten Mary

# 606
  • Пловдив
  • Мнения: 18 386
еми незнам как ще се развият нещата току що завърших и утре започвам работа ма 12 месеца са много а и дали ще се задържа на едно място толко много време в тази криза ..... незнам а имате ли идея колко струва да си вкарам част от месеците чрез фиктивна фирма?????

месечно на 240 лв осигуровка ще плащаш около 95 лв на фирмата.за месеците в болничен само здравната-20.16 лв.добре е да направиш колкото се може повече стаж преди 45 дневния болничен,за да започнеш да получаваш по-бързо обезщетение.докато започнат да ти го изплащат от нои,може да опиташ за социална майчинство 100 лв на месец за една година.а като направиш 12 те месеца стаж,ще започнат от нои да ти превеждат

ако си останеш безработна и дохода на човек е под 350 лв бруто-имаш право на социално майчинство,помощ за бременност 150 лв.попитай в социалните

# 607
  • Мнения: 90
Здравейте, ако се наложи използване на болничен след ползването на 40 дни болничен за гледане на болно дете, той заплаща ли се от НОИ?

# 608
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте, ако се наложи използване на болничен след ползването на 40 дни болничен за гледане на болно дете, той заплаща ли се от НОИ?
до 60 календарни дни през една календарна година общо за всички осигурени членове на семейството

# 609
  • Русе
  • Мнения: 530

Стики,
не знам дали е обсъждан въпросът за бащите. Май до сега аз не съм писала.
Да, до съда може и да не се стигне, зависи в кое РУСО се подадат документите. Пак да кажа- в Русе беше отказано обезщетението, а съдът отмени отказа. От правна гледна точка отказът на НОИ също си е аргументиран-  със съгласието майката, бащата  може да ползва отпуска, но За времето, през което бащата  ползва отпуск, отпускът на майката се прекъсва.. Какъв отпуск да прекъсне майката и да го прехвърли съответно на бащата, при положение, че тя самата няма право на отпуск или няма разрешен такъв. Та, затова казах, че въпросът е много спорен. Дано Кроко да няма проблеми.

# 610
  • Мнения: 1
Здравейте!За първи път пиша във форума.Искам да изляза в болничен до края на бременността.Та въпросът ми е: ако си взема болничен от 07.07.2011г., дали в 12 мес. база за изчисление на болничния ще ми влезе юни 2011г., ако не ми е привел работодателя осигуровката?БлАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!

# 611
  • София-Младост
  • Мнения: 23 377
Здравейте!За първи път пиша във форума.Искам да изляза в болничен до края на бременността.Та въпросът ми е: ако си взема болничен от 07.07.2011г., дали в 12 мес. база за изчисление на болничния ще ми влезе юни 2011г., ако не ми е привел работодателя осигуровката?БлАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО!
Юни ще влезе в базата отвсякъде, без значение вноската от работодателя.

# 612
  • Мнения: 193
Здравейте. Сигурно сте го обсъждали доста, но нямам възможност да чета всичко назад, а ми е доста спешен въпроса. Та преди да го задам се извинявам ако сте го обсъждали и се налага отново, заради мен.  Hug
При мен нещата стоят така че сега съм в платен отпуск след майчинство и после незнам как да процедирам. Имам два варианта:
1. Да се върна на работа, но шефа ми ми каза, че има възможност да ме назначи само на 4 часа и да взимам 200лв. заплата.
2. Да ме освободи.
Въпросът ми е ако искам да ме съкрати, поради намаляне обема на работа и се запиша на борса - колко обезщетение ще взимам /в %/, и върху колко, и кои, месеци ще бъде сметнато назад. Дали върху тези, в които съм била в  майчинството, или в тези месеци преди да излезна в майчинство, т.е. когато съм получавала заплата. Иначе имам стаж 8г. и 2 г. майчинство.
Надявам се да сте ме разбрали, защото аз съм толкова объркана, че не знам дали съм се изразила правилно. newsm78
Предварително благодаря   bouquet

# 613
  • Мнения: 7
kroko
Няма нужда от битки в съда - ако таткото изпълнява условията за изплащане на обезщетението (да е осигурен за ОЗМ и да има 12 месеца стаж с осигуряване за ОЗМ), то тогава ще получава обезщетение, независимо дали майката има право на такова или не. За казуса е важно тя да има право на отпуск за бременност и раждане (т.е. да е осигурена ...) и съответно съгласието й да го прехвърли на бащата.

Дали майката е осигурена или не няма значение за другия отпуск на таткото - 15 дни от изписването на детето.
Благодаря на Стики за информацията, но пак не ми става ясно - хем "за казуса е важно тя да има право на отпуск за бременност и раждане (т.е. да е осигурена)", хем "таткото ще получава обезщетение, независимо дали майката има право на такова или не". Не разбирам кое от двете е вярно  #Crazy Значи, таткото изпълнява всички условия (има стаж, осигурен е), а аз (майката) нямам необходимия стаж и съответно нямам право на обезщетение за майчинство. Може ли таткото все пак да се възползва от правото си на бащинство по член 163, алинея 8 - след навършване на шест месеца?

П.С. Тук не говорим за другия отпуск на таткото - 15 дни от изписването на детето.

# 614
  • Мнения: 5
Здравейте отново, радвам се за тази тема понеже аз не съм наясно с всякакъв вид счетоводни неща.

Искам да попитам следното: На 15 август излизам 45 дни преди термин за второ детенце, а първото ми е на 1г4м.Кога се подава декларация за промяна на обстоятелствата, за да използвам застъпеното си майчинство (по чл.49) и да вземам за второто колкото и за парвото и от къде мога да я изтегля или става лично в НОИ. От 15.08 ли за първото детенце започвам да вземам по 120лв.

И болничния за 45 дни преди термин на каква база се смята след като аз сега съм в майчинство.

Благодаря Ви!

Общи условия

Активация на акаунт