Кръщене - какво да купя, какво да направя?

  • 132 384
  • 304
  •   1
Отговори
# 255
  • Мнения: 1 615
А защо се подарява въобще кръстче на малко дете? Ясно е, че няма да го носи...Или не е ясно Blush
Смятам за ужасен кич да накичеш бебе с гривничка, синджир с кръстче, обички с камъчета....И няма нищо общо нито с кръщене, нито с естетика...Освен в някои арабски държави

Кръстът няма общо с кръщенето?? Явно проста щях да си умра, ако не беше тоз безценен форум...

# 256
  • Мнения: 168
Може би въпросът не е "защо изобщо се подарява кръстче на малко дете", а "защо невярващи родители кръщават детето си"  newsm78

# 257
  • Мнения: 2 216
А защо се подарява въобще кръстче на малко дете? Ясно е, че няма да го носи...Или не е ясно Blush
Смятам за ужасен кич да накичеш бебе с гривничка, синджир с кръстче, обички с камъчета....И няма нищо общо нито с кръщене, нито с естетика...Освен в някои арабски държави

Кръстът няма общо с кръщенето?? Явно проста щях да си умра, ако не беше тоз безценен форум...

Не ме разбираш или се правиш, че не схващаш? Киченето на малките деца със златни бижута няма нищо общо с кръщенето. Това е някаква арабска показност.

# 258
  • Мнения: 1 615
А защо се подарява въобще кръстче на малко дете? Ясно е, че няма да го носи...Или не е ясно Blush
Смятам за ужасен кич да накичеш бебе с гривничка, синджир с кръстче, обички с камъчета....И няма нищо общо нито с кръщене, нито с естетика...Освен в някои арабски държави

Кръстът няма общо с кръщенето?? Явно проста щях да си умра, ако не беше тоз безценен форум...

Не ме разбираш или се правиш, че не схващаш? Киченето на малките деца със златни бижута няма нищо общо с кръщенето. Това е някаква арабска показност.



Не схващам защо подаряването се свързва непременно с киченето, нито защо намесваш гривничките и каквото там още си изредила. Има си теми за кича - изкажи се там.

# 259
  • Мнения: 2 216
Защо подаряваш кръстче? Едва ли за да стои в някой шкаф. Целта е да го носи детето, нали? Е, за мен е неприемливо малко дете да го кичат със златни бижута /без значение, че са символ на вярата/.....
Спирам, защото явно целта ти е заяждане на дребно, а и оспамихме темата Peace

# 260
  • Мнения: 186
В събота ще съм кръстница на седемгодишния си племеник,най - накрая се случи.Шепа хора ще сме,без излишни дандании и разправии.Церемонията,обяд в ресторант и толкова.
Попът,който ще го кръщава ,е казал,че иска сапун,олио и кърпа ,които са за църквата,и още една кърпа за детето.
Тук бих искала да попитам какъв размер трябва да са тия кърпи,да не се изложа с някоя плажен размер,доколкото знам,е за крачетата?!
Трябва ли да купя нови дрехи за детето,евентуално нещо златно или това са ненужни неща?

# 261
  • Мнения: 117
Според мен понеже детенцето е голямо ще му измият само крачетата, така че ще ти трябва кърпа среден размер  Simple Smile За попа хавлията трябва да е по-малка - за ръце.
Нови дрехи и бижута, както се разбереш с родителите. По принцип кръстницата облича кръщелника си: слип, потник, чорапи, обувки, блузка, панталонки, ако е по-хладно и връхна дрешка. Всичко е въпрос на договорка  Peace можеш да предложиш на родителите заедно да изберете дрешките. На нашето кръщене кръстницата сама купи всички дрехи и обувки на децата, злато й казахме че не искаме и тя им купи плазмен телевизор, изненада ни приятно.

# 262
  • Мнения: 186
Много благодаря за отговора,ще му купя дрехи за тогава и нещо за спомен или пари в брой евентуално.

# 263
  • Мнения: 8 348
Според традицията кръстникът трябва да подари на кръщелника златно или сребърно кръстче - символ на новоприетата вяра. Освен това детето се облича в нови дрехи след церемонията, които също са задължение на кръстника. Както и бялата кърпа, която играе важна роля в церемонията. На кръстика се подарява риза - с благодарности, че е дал име на детето.

Никой не е казал да се накичи детето като коледна елха. Кръстчето остава за цял живот и е спомен за въвеждането в тази вяра.

# 264
  • Мнения: 2 216
Ами, ако не е кръстник, а кръстница , какво се подарява? Освен икона, какво друго бихте подарили вие на кръстницата на детето си?

# 265
  • Мнения: 186
Тук научих нещо важно - кърпата да е бяла,благодаря за което,ще търся по - късно из магазините.
Аз не харесвам кръста като символ откакто се помня и със сигурност няма да му подаря такъв.Детето е презадоволено отвсякъде,идея нямам какво да е ,та мисля,че парите са най - доброто,което мога да му подаря.
Но идеята с иконата ми хареса- бих могла да му купя такава за спомен.
Благодаря още веднъж.  bouquet

# 266
  • Мнения: 9 913
Детето е презадоволено отвсякъде,идея нямам какво да е ,та мисля,че парите са най - доброто,което мога да му подаря.
Но идеята с иконата ми хареса- бих могла да му купя такава за спомен.


щом е презадоволено, и от пари няма нужда  Wink наистина, подаръкът при кръщене е символичен, затова плазмени телевизори и пари са неуместни. Материалностите си имат място при рождени дни, Нова година и т.н.

# 267
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Монета е добра идея - има стойност, не се кичи, има тематични, остава спомен.

# 268
  • Мнения: 1 615
Ами, ако не е кръстник, а кръстница , какво се подарява? Освен икона, какво друго бихте подарили вие на кръстницата на детето си?

Аз знам, че се подарява нощница  Peace

Тук научих нещо важно - кърпата да е бяла,благодаря за което,ще търся по - късно из магазините.
Аз не харесвам кръста като символ откакто се помня и със сигурност няма да му подаря такъв.Детето е презадоволено отвсякъде,идея нямам какво да е ,та мисля,че парите са най - доброто,което мога да му подаря.
Но идеята с иконата ми хареса- бих могла да му купя такава за спомен.
Благодаря още веднъж.  bouquet

Кръстът е основен символ в Християнството. Ако не го харесваш, защо приемаш да си кръстница? Питам от любопитство, не се заяждам  Hug

Парите в брой са лоша идея за такъв повод  Peace

Последна редакция: чт, 18 юли 2013, 11:13 от Botten Mary

# 269
  • ...живея на последния етаж...
  • Мнения: 719
 Кръстчето има символично значение, затова се подарява. Ако златното ви изглежда кич, може и сребърно да бъде, носи същата символика. За дрехите знам, че трябва новопокръстеният да се облече с нови, пак като символ, че влиза в новата вяра чист.

Общи условия

Активация на акаунт