(Био) зеленчукова градина 10

  • 99 412
  • 756
  •   1
Отговори
# 435
  • на брега на Дунава
  • Мнения: 117
Не бях ходила две седмици на Балкана и градината ми станала като джунгла.Топло и вода и сега си представете /забравих си фотоапарата / домати и върху него тикви;патладжана е като дърво и цъфти ;сред тиквичките , които впрочем са народили като за световно, пълзят краставички, откъснахме и първите две ;кориандъра върху пътеката-изобщо бъркотия.От два линейни метра извадих лук за чудо и приказ и сега съхне на сайванта.На всичко отгоре две диви прасета влезли в двора ,но за щастие не са си направили труда да тъпчат зеленчуците , а само ровили из тревата.Малините започнали да зреят. Поливах ,пръсках и се мъчих да въведа ред.Тиквите не искат да се преместят върху празното място ,защото дори са си пуснали корени от всако възелче.Кориандъра вързях за царевицата , а тя станала два метра и има по три кочана. Радост, спокойствие , не ми се връщаше ,но .... Joy Laughing  bouquet

# 436
  • Мнения: 26
Вчера бях на градинката. Прекарах почти целият ден там. Рязах плевели, мулчирах, засях част от есенните моркови, спанак и летните марули. Пипера си замина. Успях да откъсна само 3 чушки. Миналата година нямах и толкова. Доматите растат и скоро ще ги пробваме. Патладжаните са като дървета и плододават прилично. Тиквичките и краставиците се ослушват нещо тази година. Набрах доста марули. Извадих и няколко глави цвекло и моркови, ряпа. Накъсах малко копър, босилек, магданоз, тученица и други зелении.
Намерих си семе за цвекло.  newsm10В петък е пълнолуние. Ще сея разсад за китайско зеле, останалите моркови и спанак, цвеклото. Слагам да рътя картофите.
Имам си стрък коприва. newsm44 Бях разпръснал 1 шепа семена през пролетта но нищо не беше поникнало до момента. Видях я чак когато ме ужили. Бях изненадан. Търнах си ръката да ме ужили още въднъж. Беше ми приятно.
Колко му е нужно на човек за да е щастлив - едно ужилване от коприва.

Последна редакция: пн, 11 юли 2011, 07:35 от manandy

# 437
  • Мнения: 1 252
st. Dobri ако имаш път през Златия , щом си от Резервата , то ора не останаа, но си личи къде все още има по градините, Който и да помолиш ще ти даде , па и ша те нагости! Hug
Там няма двор без кратуни. Особено около барата.

Вълчо, баклата става ли замразяване? Или береш и готвиш?

# 438
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Рорик, здравей!

По-късно ще кача някои снимки от уикенда. Най-хубавото е, че окончателно отминаха всички белези на картофена мана по доматите (само с бордолезов разтвор, медно телче - късно сложено, калиев перманганат, изскубване на 3 растения и окършване поразените листа на околните). Вчера за всеки случай пръсках с разредено мляко + йод, по рецептите от Мананди.
За довечера планирам да пръскам плодовете на прасковите с отвара от пепел, против късно кафяво гниене. Днес намерих един поразен плод, беше вече зазрял, така че вече съм опитала първата праскова за тази година. Оттук-нататък не бива да забравям, че когато махам подобен плод трябва да режа и клонката, тъй като и тя вече е поразена и става източник на бъдещи зарази.
Био-земеделието наистина е по-трудоемко и е напълно разумно когато се прави една операция, да се комбинира с още няколко. Като проверявам прасковите за сиво гниене довечера, мога едновременно с това и да просветлявам короната, където е необходимо и да пръскам със спрей, където има струпвания на щитоносни въшки - 3 в 1. И ако ми остане разтвор от пепелта след пръскането на прасковите, мога да продължа да пръскам доматите.

Лейди, ако смолотечението на прасковите е само тук-там не се тревожи, това им е присъщо на костилковите и изобщо не е онова смолотечение, което на мен ми се случи при онези нещастни прасковки. Като ги видях се развиках, че от тях стърчат стотици червеи. То си беше като от филм на ужасите.

Гледах пак снимките. Нямаш масово поразяване на листата, така че ще ти се размине, моята случка. При мен бяха окапали 100%, и останаха само голи клончета с плодове.

Белите буболечета вероятно са щитоносни въшки в съответния стадий. Докато са бели и мекички се трепят със зехтинено-сапунена емулсия (по рецептата). Тук съм се опитала да снемам преди 2 седмици такива: http://www.prikachi.com/images.php?images/919/3554919E.jpg. Опитах се да направя по-контрастна хралупата, където се крият. Изобщо те са само по кората. Видът, който се въди при мен е "Червена стридоподобна щитоносна въшка".

За да изключиш всякакви притеснения, питай в района какви подложки използват обичайно за прасковите и си прехвърли сорта.

Вълк, добре че каза за светулките. Все се чудех какви са тези светещи червеи. Вече ще знам къде да ги заведа на ресторант със специално меню от голи охлюви.

Последна редакция: пн, 11 юли 2011, 09:49 от amica1

# 439
  • Мнения: 26
Био-земеделието наистина е по-трудоемко...

Някой(Курдюмов ако не се лъжа) беше казал(цитирам по спомени): Работата е това, което трябва да се свърши, защото не сме направили така, че системата да работи без нас.
Някъде другаде пишеше, че работата в градината е константна величина, която има 2 компоненти - физическа и умствена. Ако извършваш 20% умствена то остава 80% за физическата. Ти решаваш как ще работиш.
За пример мога да дам двама от най-известните майстори на пермакултурата Масанобу Фукуока и Сеп Холцер(много интересни са филмите за последния).
Всъщност пермакултурата(не говоря за биологичното земеделие дефинирано от закона) е много по-ефективно по отношение вложен труд- резултат. А ако се комбинира и с био-динамичното за да се повиши енергиината стойност на продуктите... Но това си е вече висш пилотаж в областта.

# 440
  • Мнения: 4 585


Вълчо, баклата става ли замразяване? Или береш и готвиш?
Брах и готвих шушулки, замразих млади шушулки за готвене, но не съм готвил от тях. Просто измити, почистени, и ръгнати във фризера. А сега като омекнат дърти шушулки, дебели като палеца ми, ще им изчопля зърната за готвене.
Казаха, че в резервата баклата е непопулярна. То и аз тая пролет за пръв път кусах.

manandy, тия, които растат надолу - моркови, цвекло, картофи, лук, чесън, се садят пред пълнолуние.
Примерно от 2 дни до пълнолуние. Тия, които растат нагоре - домати, пипер, краставици, тиквови - след пълнолуние. http://www.astrohoroscope.info/gradina.htm

# 441
  • Мнения: 26


Вълчо, баклата става ли замразяване? Или береш и готвиш?
Брах и готвих шушулки, замразих млади шушулки за готвене, но не съм готвил от тях. Просто измити, почистени, и ръгнати във фризера. А сега като омекнат дърти шушулки, дебели като палеца ми, ще им изчопля зърната за готвене.
Казаха, че в резервата баклата е непопулярна. То и аз тая пролет за пръв път кусах.

manandy, тия, които растат надолу - моркови, цвекло, картофи, лук, чесън, се садят пред пълнолуние.
Примерно от 2 дни до пълнолуние. Тия, които растат нагоре - домати, пипер, краставици, тиквови - след пълнолуние. http://www.astrohoroscope.info/gradina.htm


Вълкът с дълъг ник, аз ползвам този календар:
http://www.astrologie-info.com/mocal.cgi
и тази книга:
"Био-динамични зеленчуци" ( http://jivdom.info/knigi.htm )
Има извесно противоречие в информацията и не зная на кого да вярвам.

# 442
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Имам си стрък коприва. newsm44 Бях разпръснал 1 шепа семена през пролетта но нищо не беше поникнало до момента. Видях я чак когато ме ужили. Бях изненадан. Търнах си ръката да ме ужили още въднъж. Беше ми приятно.
Колко му е нужно на човек за да е щастлив - едно ужилване от коприва.
Да добавя още нещо към твоето щастие: http://www.intelligenceverte.org/purin-d-ortie-legalise.asp?esubid=1005823
Вече е легализирана продажбата на течен тор от коприва.
Вълчо и Вили вече могат да стават крупни производители.

# 443
  • Мнения: 465
Искам да споделя с вас един от черните природни стихии-прашната буря над Финикс, Аризона!
Преди няколко дни....
Ужасно е! Cry
Титина,нали в Тексас не сте засегнати? Hug
http://www.youtube.com/watch?v=qc3vmwR8-mg&feature=related

# 444
  • Мнения: 4 585
Веселче, в прерията има ли светулки? http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=595770.0

Последна редакция: пн, 11 юли 2011, 16:52 от Вълкът с дълъг ник

# 445
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 788
Нищо ни няма тука, пече та се къса, от време на време вали, ама главното е на поливната система. Получихме и писмо от ситито, да си въведем всички самоограничение за ползване на вода, че незапомнена суша

Така ме нахапаха едни огнени мравки вчера докато плевя - отекла ми е ръката чак. Ама и иаз веднага ги кръстих с отровата  Mr. Green

# 446
  • Мнения: 26
Искам да споделя с вас един от черните природни стихии-прашната буря над Финикс, Аризона!
Преди няколко дни....
Ужасно е! Cry

като гледам, тези кадри, а и сайта като цяло са посветени на стихиите провокирани от така наречените ГЕОЙНЖЕНЕРИ - хора които се правят на богове и си игаят с планетата. Всъщност това не е ново. Още нацистите са демонстрирали способността си да предизвикват дъжд, а миналата година една швейцарска фирма създаде дъжд в арабската пустиня: http://www.dnes.bg/technology/2011/01/06/shveicarci-lisnaha-dyjd … ka-52-pyti.107961

За изкуствените земетресения и торнадо да не говорим...

# 447
  • Мнения: 2 788
Малко снимков материал и от мен Mr. Green
Хинапът цъфти, до него клематис, избуяла маточина и босилек с многооооооооооо дребни размери.

Пипер, патладжан, зад него редове с бамя и в дъното домати Рио Гранде /безколови/.

От ляво на дясно - боб, краставици, тиквички за готвене, моркови, под асмите цигулки.

Зелен  боб - сорт Антеа /безколов/

Магданоз.

Нар - успешно презимувал вече две зими в двора.

Последна редакция: пн, 11 юли 2011, 18:21 от cecunka76

# 448
  • Русе
  • Мнения: 25
cecunka76, кога трябва да роди този нар? И аз тази година си посадих в градината, но е доста мъничък.

# 449
  • Мнения: 30
Вес, страшно си е! Тинче, и нас ни хвана страшна суша, земята шушне, като поливам, то не че си личи. Има пукнатини, дланта си мога да мушна. Снощи дъждувах един пипер с разпръсквача, а крайчето на лехите полях с маркуча. И какво виждам-това от маркуча изобщо не личи да е полято, а дъждуваното държи, мокро си е.
Жегаво е, но има много работа около зарзавата. Цецинка, добре се справяш, нямаш плевели, всичко ти е под конец. Сега правим буркани от корнишони, една кофа набрах. И чакам ето тези да узреят:  http://s52.radikal.ru/i137/1107/9d/a35bb77958b3.jpg. Очертава се страхотна реколта!
Анн, сподели-как е при теб?

Общи условия

Активация на акаунт