(Био) зеленчукова градина 10

  • 99 405
  • 756
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 2 785
Страхотни градинки сте показали  Hug
Аз да се похваля с първите два узрели домата. Rolling Eyes
Очаквам масово зреене - ще падне голямо затваряне в буркани.
Днес отново ще правя кисели краставички, боът е за бране. Червената и жълтата джанка ще влязат в буркани.
Бамята пощръкля - днес ще я берем и нея. Патладжаните растат с часове.
Късното зеле е нападнато от въшки, но от тези черните, които приличат на бълхи. Rolling Eyes
Повече в моята градина латинки няма да има, предполагам, че заради тях се напълни двора с тези гадинки. Някакви идеи за изтреблението им? Praynig
И малко фън шуй и от мен Mr. Green
Ето тая тревичка я чакам 2 години за да цъфне
http://cecunka76.snimka.bg/flowers/gradina-2011.583120.24370913
първите ми гладиоли
http://cecunka76.snimka.bg/flowers/gradina-2011.583120.24370915
и далиите / от семка са посяти, не от грудка, ниски са, но красиви - колкото семки посадих - толкова далии поникнаха/
http://cecunka76.snimka.bg/flowers/gradina-2011.583120.24370916

# 721
  • Мнения: 84
Някой сега почват да берат домати,други привършват с консервирането...Анн ти от кой край си ? Аз лично бера от две седмици,майка ми във Варна също,но по принцип тази година всичко закъсня около месец,друга година късаме първия домат около 20 юни. Колко е малка тази наша България и колко е различна . Винаги се впечатлявам като минавам прохода Шипка докато изкачваме откъм нашата северната страна растителноста е една такава буйна,висока ,гъста,почнеме ли да спускаме откъм южната страна буквално за десетици метри всичко се променя -каменист терен ,ниска растителност ,все едно си в Гърция .

# 722
  • Русе
  • Мнения: 25
bariksto около Русе отглеждам доматите. Други години на 20 юни, тази със седмица по-късно .Може би узряха масово наведнъж.Пък и семената сея рано около 20януяри. Отглеждам ги в градината, не в оранжерия.

# 723
  • Мнения: 4 585
Вълчо, този ли капан използваш?
http://newfresh.org/shop/product/209/kapan-za-kartitsi-slyapo-kuche-polevki.html
Слагаш ли примамка?
Не, то си пише в инструкцията. Гадът повдига леко нагоре металната пластина, при което капанът се задейства, и двете челюсти се затварят - затова няма значение от коя посока на дупката е дошло. Хваща го точно за врата и го удушава.
Пресича се дупката в размер на 15-20 см и капана се поставя както е показано на малката снимка, на нивото на пода на дупката. Отгоре капана се захлупва с нещо - дървено корито, тава, тенджера, аз награбих една голяма глинена подложка за саксия на майка ми. Отгоре се затрупва с пръст.

Приключихме с компотите от кайсии, тая вечер нацепих и наредих кайсии върху един голям стар комарник, повдигнат на 4 тухли, на слънце и проветриво в градината. За да не се качват там мравките, им предоставих да обират костилките и изрезките от натъртено, червивите, около тухлите. Дано се спогодим с мравчиците. Едната кайсия е обрана до шушка, на другата има около 2 кофи кайсии.

# 724
  • Мнения: 465
Ех,колко обичам кайсии,Вълк!От най-презрелите,да ми тече сокът по брадата.А костилчиците-на сянка.И след една седмица,така лекинко с чукчето.И сладко обичам.Мама го пече на тих огън,в караваната,на яворици.С ендрише и няколко карамфилчета.Ех! На дебела,неделна мекица..
....И пак аз с моите японски краставици.Последен опит,отчаян да ги накарам да раждат.Проскубах,опънах ги..на една волейболна мрежа,светло им е,вятърът се промушва,пчели врънкат,шербет пият,2 дни порой..какво още им трябва.Душата ли да ми вземат! #Crazy
http://prikachi.com/images/788/3613788s.jpg единствената краставичка от миналата седмица
И тиквичките,по-ниско не мога да ги ошмулям,Вили!Едни дребни черни мравчици са се развълнували-напред-назад в цветовете.Опрашват ли ги,търсят ли нещо?
http://prikachi.com/images/789/3613789s.jpg
И българска чубрица.Аз си играя и я разклонявам ,прищипвам постоянно връхчетата и на нея и харесва.От едно коренче- достигна половин метър ширина.Ароматна кипра,от влагата гъвкава.Може да завържеш лентичка бекон,с кремвирш в средата и на скарата.
http://prikachi.com/images/791/3613791e.jpg
И никой ли не обича десертно грозде?Ми,покажете де!
Аз обичах бяла Царица и хамбургски мискет.
И с толкова къпини,малини,касис,боровинки ...припи ми се сангрия.С леко бяло вино, черпак и много лед.Много! Heart Eyes
С вас,обаче! Hug Hug
Хей,много радост носят вашите фотографии в живота ми!И като ми накривее,нощем така ви разглеждам,чета и ми е хубаво...

# 725
  • Мнения: 9
Здравейте,
Беше ми много интересно да прочета темата : ) .
От около месец се грижа за градината на дядо ми,сега си правя планове и задогодина .
Понеже от сега си мисля за обяда днес на село,исках да попитам,имам 1 ред тикви,предполагам кратуни,овиват се по една стара оранжерия,може ли да им бера от цветовете ?
Забелязох,че някои така или иначе си падат,пък ми се приядоха панирани,но не искам заради едното ядене да нямаме реколта Simple Smile .
Благодаря предварително .

# 726
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Вес, за Хамбургския мискет е още много рано, първо ще почнем с Тракийския мискет - към средата на август, а Хамбургския ще го берем с Дунавския мискет по гроздобер.

cecunka76, покрай това, че садих ряпа, се хванах да търся инфо и за бълхите по кръстоцветните. За пръскане с нещо био изобщо не става въпрос - не ги лови изглежда. Ако отглеждаш зеле се прилага следната хитрост - правиш всичко възможно да израстнат бързо и да направят мисля, че беше 4-5 или 5-6 листа. Тогава загрубяват и стават неинтересни на бълхите. Понеже налитат на малки растения, препоръчват зелевите да се отглеждат с разсад. Друга хитрост е да ги привлечеш към други растения, които още повече обичат - синап и ряпа (ряпата я ядяли на всякакъв стадий). Ползват и някаква много фина тъкан, която затваря лехата и не пречи на растежа. Имат и някакви жълти лепенки, по които бълхите залепвали безотказно.
Ако някой е чел нещо по-хитро, нека да вземе отношение. БИО естествено, а не БИ-58.
Най-успокоителното, което прочетох беше, че големите и добре гледани растения с лекота преживяват атаките на бълхите, нещо като "бълха ги ухапала". По-слабите и млади са фатално уязвими. Така че, готви шербета.

avocett, сигурно ще станат, едно семейство са с тиквичките, чиито цветове съм ползвала и са много вкусни. Обичам да шашкам гостите си с някоя новост.
Тези, които са тръгнали пак да се свиват и са от плодник ги отдели внимателно с остро ножче. За мъжките няма нужда много да внимаваш при брането. Не бива да имаш скрупули, защото на другия ден вече ще са съвсем увяхнали.

Последна редакция: вт, 26 юли 2011, 08:36 от amica1

# 727
  • Мнения: 4 585
Здравейте,
Беше ми много интересно да прочета темата : ) .
От около месец се грижа за градината на дядо ми,сега си правя планове и задогодина .
Понеже от сега си мисля за обяда днес на село,исках да попитам,имам 1 ред тикви,предполагам кратуни,овиват се по една стара оранжерия,може ли да им бера от цветовете ?
Забелязох,че някои така или иначе си падат,пък ми се приядоха панирани,но не искам заради едното ядене да нямаме реколта Simple Smile .
Благодаря предварително .
Предполагам, че става въпрос за тикви цигулки. Тия пълзят яко, първата тиква е на 5-6 метра от корена. Това за цветовете е хубав въпрос.  Mr. Green Аз не мога да отговоря кога една тиквичка се е опрашила и цветът вече е ненужен.

# 728
  • Мнения: 30
Цецинка, красиво е при теб!
Ех, Веселче, да можех да ти пратя краставици, щях един чувал да ти проводя!  Hug Снощи пак затваряхме в буркани, а колко още има необрани!
Снощи присъствахме на страхотен природен театър-грандиозна гръмотевична буря! То не бе тътен и препускане по небето, не бе шумотевична кавга между облаците, не бяха светкавици, озаряващи целият Балкан като на длан! Започна се на свечеряване с мухите-неистово искат да влязат в къщи, на сухо. После се спусна мъгла, като през есента се стеле, стеле. А за финал-кротък, напоителен дъжд, земята бухна като мамина питка! Simple Smile
Кажете някоя хитрост за бързо и лесно правене на доматено пюре?
Пак притъмня и гърми.
Докато го напиша, и заваля поройно.

# 729
  • Мнения: 86
Ана,единственото,което ми спестява малко време и усилия при доматеното пюре е оставянето да "изплува".Смилаш,изливаш в кофа и оставяш да престои час-два/повече е опасно,че може да се прокисне./.После внимателно изгребваш гъстата горна част-долната поне 1/3 си е бистра водица.Така си спестявам час джуркане на огъня.
Вес,живот и здраве до десетина дни започва да зрее при нас ранното грозде-ще покажа,за Хамбургския е страшно рано.Тази година ми направи рехави гроздчета,но с едри зърна.
Вес,дали не им пречи на твоите тикви и краставици близостта на къщата  newsm78.
cecunka76,мъчих се с пепел да прогоня зелевата бълха.След "напудряне" изчезват за един ден,после се връщат още по-настървени.Пепелосвах 4 пъти и ми писна-лошото е,че прегризват сърцевината на зелето и по този начин го унищожават.Напръсках с Децис-поне ще ги мори известно време,а до бране е още далеч.
Радвам се на всяко кътче от градините ви  Hug-показвайте повече.

# 730
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Негъстата част от доматите едни мои съседи редовно я затваряха като доматен сок (сигурно не са я оставяли съвсем да се избистри). Сока съм го пила, беше съвсем класически.  

Като куриоз ще ви разкажа за баща ми. Той държи да му пасирам консервирани домати задължително с кожичките. Съдържали огромно количество ликопен, антиканцерогенен мощен антиоксидант. По тази причина настоятелно ме кара от 2 години да гледам чери-доматки. Имали повече кожица спрямо единица обем (ех тези инженери, всичко превръщат във формули).
Обаче термичната обработка увеличавала усвоимостта на ликопена, така че скоро предполагам, че ще ме кара и да правя консерви от черита.  #Crazy

Последна редакция: вт, 26 юли 2011, 10:59 от amica1

# 731
  • Мнения: 4 585
Изкушавам се да подкрепя колегата инженер, прав е за повърхностите. С нарастване на домата обемът му расте на трета степен от радиуса, а повърхността - на втора, един вид изостава.
Затова земеровките имат проблем с потдържане на телесната температура, а слоновете - с охлаждането.

# 732
  • Мнения: 2 785
А при нас снощи мина вляво, мина вдясно, гърмя трещя около нас, но нито капка дъжд не падна Crossing Arms
То от една страна беше добре, че варихме буркани, но от друга страна сега ще трябва да опъвам маркучите, но и това ще е до време. Напролет ще се прокарат маркучи за  капково напояване.И как царски ще си пускам техниката, ще си седя на сянката и ще си шияяяя гобленчето.Ех размечтах се . Blush
Ana.Ivanova майка ми има един трик за доматеното пюре. Обелените и смлени домати ги слага в голяма тава на огнището / може и на голям газов котлон за варене на буркани - голямо удобство е няма дим и става по-бързо/ и когато заври в кофа се слага голяма тензухена торба / да е здравичка/ -изсипваш доматите вътре и го закаш да се отцеди - на принципа на цеденото мляко е. Стестява много време пред огъня. Като изстине  прибира доматеното пюре  в буркани, заварява леко - за капачката само и е готово. Когато прави лютеницата и е много по-лесно, всичко става бързо.

# 733
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
 Simple Smile Значи от моите домати може да се добива промишлено ликопен...дебелината на кожата им може да се измери с ролетка. Като шлифер е.

Невярна болест ми натръшка краставиците. И повторния посев хич не върви. Добре, че се свързах на пазара с едни познати производители на домати, които вадят и по някоя краставица за собствено и с приятели удовлствие, та ще избутам някак.

Пролетта ми беше отлична, то грах, до спанак, то лук...лятото обаче съвсем рехаво. За есента съм подготвен - и праз, и зеле, и моркови, и броколи, и карфиол растат добре. Има време де.

Хубава доматена паста излиза от подобните на Рома сортове. Тъкмо и стават заедно с капиите.

# 734
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Мен вече ме е срам да подсявам корнишони. Станаха вече четири пъти. Не изникват и това си е. На десет - една. Местенцето съм го подготвила, па опънати канапи по хоризонтал, по вертикал, капковото върви заради вече поникналите - всичко като на картинка и какво ...? Embarassed

Сега да кажа и нещо хубаво. Миналата седмица копах като Мананди. Забивах вилата, клатих я напред-назад, после плевих, направих вадички и посадих боб. Стана изненадващо лесно. Бобът я стане, я му е късно, но аз съм с чувство на горда независимост. Party

Последна редакция: вт, 26 юли 2011, 14:36 от amica1

Общи условия

Активация на акаунт