БЪРЗИ ВЪПРОСИ И ОТГОВОРИ-хранене и захранване-12

  • 21 954
  • 769
  •   1
Отговори
# 720
  • Мнения: 27 524
Искам да попитам, мога ли да дам пасирани орехи на 9 месечно бебе.

Аз не бих дала. След годинката най-рано. Ядките са силен алерген, няма смисъл да бързаш и да рискуваш.

# 721
  • Мнения: 3 114
Nikolina, забравих да кажа - с изслючение на месното пюре, защото там има месен протеин.

Спанак
Подготовка: избира се спанак с крехки непожълтели листа. Изчиства се, измива се добре, сварява се и се пасира или се бланшира 2 минути.
Срок на съхранение: 6 месеца.
Размразяване: размразява се частично в продължение на 2 часа при стайна температура.
Температура на съхранение; -5 градуса.

# 722
  • София, Лагера
  • Мнения: 3 002
Искам да попитам, мога ли да дам пасирани орехи на 9 месечно бебе.

Аз не бих дала. След годинката най-рано. Ядките са силен алерген, няма смисъл да бързаш и да рискуваш.
Благодаря, Блонди!  Hug

# 723
  • Мнения: 539
Момичета, поставя два бързи въпроса:
 - Как да разбера дали бебка се е нахранила, когато я храня с лъжичка? От кърмата се отказва самичка, обаче при хранене започва да реве с отворена уста, но все пак преглъща... Някой път го прави след 5-6 лъжички, друг път по-късно, а понякога от самото начало... Рядко яде с апетит до края. Тогава пък си мисля, че не й достига...
А, и един подвъпрос - не си падаме много по млечната каша, налага се да я разреждам с безмлечна - това проблем ли е за количеството мляко, щом не кърмя след това?
 - Смятам да въведа сирене след два дни (като се отсоли). Мисля да го добавям в пюрето в началото, а после да започнем и попара. Обаче ме вълнува, дали сиренето е достатъчно, за да заместя изцяло още едно кърмене, или в зеленчуковите пюрета да добавям АМ? А какво количество да добавя? Да го  разтварям ли предварително или както си е на прах?  Blush На сина си не съм давала никакво АМ, та не ми е ясна процедурата...

# 724
  • Мнения: 4 589
Az i ti , моите като не искат вече да ядат, просто или стискат уста или бутат ръката ми. Но ти сама ще прецениш, някак си се усеща.

А за количествата, а лично никога не съм си задавала този въпрос. Слагам 30-40гр сирене и за двамата, с кърма не дохранвам. Ние пием доста под мярката мляко за един ден, но моята консултантка ми каза, че щом не искат повече, значи им стига.

Аз искам да питам за селърито (*целината), дали мога да дам вече, гледам в доста храни слагат.

Michael@, благодаря ти за отговора.

# 725
  • София
  • Мнения: 39 901
От Косе Босе

Цитат
Проблемни подправки под 1 год.:
- ванилия (да не съдържа алкохол)
- горчица
- канела (спорен алерген)
- къри (понякога алерген)
- лимонов сок или лимонена киселина (по няколко капки може преди 1 год.)
- целина (алерген)
- хрян

# 726
  • Мнения: 191
Здравейте Искам да ви попитам кърмихме се не успешно само 10дни и от тогава сме на изкуствено хранене Аптамил.От няколко дни малкия се събужда през 1.5-2часа с адски рев не е от коликите възможно ли е да не го засишта Аптамила?Благодаря!

# 727
  • София
  • Мнения: 39 901
Защо изключвате коликите?
Ако приготвяте млякото по указания едва ли е от незасищане.

# 728
  • Мнения: 3 114
Здравейте Искам да ви попитам кърмихме се не успешно само 10дни и от тогава сме на изкуствено хранене Аптамил.От няколко дни малкия се събужда през 1.5-2часа с адски рев не е от коликите възможно ли е да не го засишта Аптамила?Благодаря!

Най-вероятно са колики, да. Изхожда ли се редовно? Като се събужда с адски рев, давате шише с мляко и се успокоява, така ли? По колко  приготвяте?

# 729
  • Мнения: 25
Здравейте ! Имам въпросче:кога може да се дава спанак?

# 730
  • Мнения: 3 114
Според мен след 9 месец.

# 731
  • Мнения: 27 524
Спанак след 6-ти може.

# 732
  • София
  • Мнения: 15 281

Коприва, лапад, киселец = след 10 м. (или малко по-рано според сезона)

Зелените листни зеленчуци не са подходящи сред първите храни:
- съдържат доста целулоза (в сготвено състояние е значително повече отколкото в суров вид)
- власинките на копривата могат да дразнят нежното небце и необременено от храни обоняние (след 9-10 м. е ок)
- привличат много нитрати и друго замърсяване (трябва да са от много чиста местност и почва)
- зелените листни зеленчуци се считат за потенциален алерген в ранна възраст
- някои зелени листни съдържат много оксалати (киселец, спанак)
- повечето зелени листни съдържат хистамин

Зелените листни не съдържат някои важни витамини, на които са богати традиционните зеленчуци за захранване (много витамин А в сготвените моркови, витамин С в картофите и т.н.). Освен това няма как да се постигне достатъчен обем пюре само или основно с тях и съотвтено да се захранва с постепенно увеличаващи се количества.

Зелените листни зеленчуци са нож с две остриета - могат да бъдат колкото полезни, толкова и неподходящи при по-чувствителните организми.



Важи и за спанака.  Peace

# 733
  • Мнения: 3 114
Az i Ti, аз давам вечер на сина ми зеленчуково пюре със сирене около 30-40 гр и АМ вътре разтворено по инструкция - в 60 мл вода две мерителни лъжици суха смес. Той е достатъчно голям за такава вечеря и я предлагам, защото той не иска да пие мляко. Сам си замества храненията попринцип. Снощи изпи 80 мл на малки глътки преди сън, но това е друга тема. Искам да кажа, че можеш да смесваш АМ и сирене в зеленч. пюре, ако смяташ, че млечните за деня не са достатъчни. Аз за това така процедирам. Другият ти въпрос честно казано не мога да разбера.

# 734
  • Мнения: 25
Благодаря ви !

Общи условия

Активация на акаунт