Защитна каска

  • 3 312
  • 73
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 4 555
Или караш по улицата(такива бол) и някой без да си погледне в огледалото на паркиралата си кола си отваря вратата  направо върху колоездача и го сваля на място и т.н.
Виж, имам над 1000 км градско каране в София и едно от най-важните неща, което човек трябва да може, след въртенето на педалите, е да приема по подразбиране, че винаги ще се случи най-опасната ситуация. Когато минаваш покрай кола, задължително приемаш, че вратата ще се отвори точно, когато си най-близо до нея и се държиш така, все едно я виждаш как се отваря, т.е. минаваш на разстояние. Когато минаваш покрай човек, който е с гръб и не те вижда, или му звъниш със звънеца или намаляваш скоростта максимално, ако няма достатъчно място да го заобиколиш на безопасно разстояние, или го заобикаляш. Задължително приемаш, че той би могъл да се завърти рязко, да разпери ръце и какви ли не други неща, затова най-малкото намаляваш скоростта, за да си осигуриш възможност за каквато и да е реакция.
Аз в началото се страхувах да карам по улиците и карах по тротоара, съответно много често се разминавах с хора, ходещи и гледащи на всички посоки и се научих как да постъпвам, за да се разминаваме безопасно.
Не знам защо ме убеждаваш, че трябва да се кара с каска, аз изобщо не го отричам. Казах, че ако детето падне лошо и има видими поражения по каската, т.е. потенциални поражения по главата, задължително ще направя разбор на ситуацията, за да разбера кое умение му е липсвало, за да не успее да избегне падането и после ще наблегна на тренировка върху липсващото, докато не го усвои. Като първа по важност реакция след такава случка. Каската въобще не я коментирам.
Ако някой още не е разбрал, не мога да му помогна, с това приключвам обясненията.

# 61
  • София
  • Мнения: 44 354
А кой точно е твърдял, че щом нахлупиш каската трябва да караш без да отчиташ заобикалящият те свят....

Просто си вървят ръка за ръка, както в колата си слагаш колана и детето в стола, но пак караш с повишено внимание.... и пак колкото и да внимаваш не винаги може да се измъкнеш от ситуация...и с колелата така...

А иначе, като се изключи карането  в парка, каската по закон си е задължителна.

# 62
  • Мнения: 4 555
Спорът тръгна от там, че не можело да има превенция на падането. Но като се замислиш, катастрофите не стават, защото хората не си слагат колани, а защото не карат внимателно.

# 63
  • София
  • Мнения: 44 354
естествено...ама не винаги ТИ  си невнимателният, нали? понякога колкото и да внимаваш, просто няма как да реагираш. А коланите и каските са за след това естествено...
Превенция на падането може да има...но и най-добрите и внимателните може да им се случи...а малките деца по принцип не са 100% внимателни през цялото време...просто лесно се разсейват.

# 64
  • Мнения: 4 555
Не са, затова трябва от малки да се учат да бъдат, за да може накрая да станат Simple Smile

# 65
  • София
  • Мнения: 44 354
 Hug разбира се

# 66
  • Мнения: 758
Добре де, Елора, съгласни сме с теб, но темата е за или против каските, а не за колоездачните умения и как точно да се придобиват.

# 67
  • Мнения: 4 555
За мен темата за каската и смисъла от нея е неразривно свързан с колоездачните умения.
Смятам, че те спасяват от травми повече, отколкото каската, затова го и споменах в тази тема, а не примерно в "Децата, голи на плажа, или не?", където наистина не би било по темата.
Спирам да ви дразня  Hug

# 68
  • Мнения: 3 932
Каска за колелото се слага винаги, както колан в колата и бански на плажа  Mr. Green

# 69
  • Варна
  • Мнения: 2 269
Как ли сме оцелели преди години без каски?!  Wink
На малката ми дъщеря не слагам каска, но тя кара все още с помощни колела и е безпредметно. Дне си подарихме ролери, но и взехме само протектори за колена, лакти и длани. През зимата ходеше на тренировки по фигурно пързаляне. Нито едно дете не беше с каска.
Лошо няма, щом се съгласяват децата слагайте им ги, но чак пък да се определя като задължително, ми идва леко пресилено. Да не говорим евтините каски каква смешка са. Май са по- скоро опасни, отколкото полезни.
Твърдо "за" каска съм, когато се кара велосипед като участник в уличното движение. Тогава го смятам за животоспасяващо, да.

# 70
  • Мнения: 3 034
На пързалката каски не се слагат, защото противоречат на изискванията за безопасност. Не във всеки спорт каската е плюс.

Само че, и тук във форума, за огромно съжаление, имаме майки, чиито деца излезли да покарат колело из квартала, за малко , и не се върнали. Мисълта ми е, че макар каската да не гарантира 100% оцеляване, доводът че само в уличното движение участник трябва да я носи ми е малко несъстоятелен. Те къде карат децата? Аз разбирам да е малко дете и да ходи само с родителите си в парка, примерно. Но по-големите деца карат по уличките в кварталите. И, както с тези майки във форума, да не дава Господ, ама и малките улички може да се окажат достатъчно опасни.

# 71
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 994
Ами моите деца по улици не карат - ни малки, ни големи. Само по алеите в кварталчето ни. Там коли няма как да припарят. И доста време ще е така. Ама са задължителни и ги носят. Аз не съм особено убедена от нуждата им, ама това е положението. За възрастни носенето на каски тук не е задължително.

# 72
  • Мнения: 3 034
При вас, добре. Но в София, примерно, по една улица като Солун се кара с такава скорост понякога, че...  Confused Няма как да спре и да иска.  Tired

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 1 203
Тук, къдтео и да съм ходила, не съм видяла дете да кара с каска колелце, говоря за града, в който живея.Разбира се, че има и изключения, но в главата ми изникват много малко такива.Всичко останало кара без каска.Дъщеричката е малка и като дойде време за каране на колело, ще предложа каска, пък да видим.

Общи условия

Активация на акаунт