Защитна каска

  • 3 317
  • 73
  •   1
Отговори
# 45
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
не.Не слага.В началото слагаше само протектори

същото.

Дори не винаги кара ски с каска... Запотява го, обемна му е и т.н.
Аз само за ските мрънкам да има каска... За колелото не. Редно е да е с каска, но...

# 46
  • Мнения: 337
А съдейки по следите върху каската и наблюдението на самото дете - има ли реална нужда от каска? Не се заяждам, просто питам, защото и на мен относително скоро ще ми е на дневен ред...
Понеже децата не карат маунтийн байкове на пресечен терен, а обикалят алеите на градинки случват ли се действително такива травматични падания, че да трябва каска?
Ние като малки с тайфата бяхме нон-стоп с колела, разбира се каска никой не е носел, но основно от паданията имаше разранени колене и лакти, главите бяха здрави... не че е имало и коой знае колко падания де...
\
Чесно казано до сега имаме удар по главата но не е от колелото а от дете на площадката, което го бутна така че за малко да тичаме до Пирогов, падаме най често на колена, ръце та дори преди два дни видях синка почти на гръбнака и то не малка, при нас забраната е : ако не внимава и пада се прибираме и той се старае да не падне и почти винаги казва че не се е ударил; Иначе каските които се продават са ужасни, купихме му я заедно с колелото но когато я сложи винаги е вир вода, закопчаването не му е удобно и вече не я слага; А относно казаното от Вас е така, навремето карахме колела като луди и много рядко някой да паднеше по-лошо, никой не беше чул за каска но оживяхме, сега майките се вманиачават и до такава степен изнеждат и така нежните си деца че като се одраска тичат при хирурзи, а децата реват с часове та чак в изтерии изпадат; Разбира се ако детето пада често се слага, но всеки сам преценява за своето гардже и няма общо правило за стериопорените каски, които ако наистина има силен удар по главата няма да спасят положението

# 47
  • Мнения: 7 837
Навремето нямаше и колани в колите, ни столчета, ни... И изобщо, кому е нужно да сравняваме.

Имам спомени от кървища и падания от колела, виждала съм ги.
Малкият е още бавен, но големият ми син развива голяма скорост на две колела, в момента ползва втора каска, защото първата си изпълни предназначението, както при много други деца.
Не ми се налага да ги гоня и напомням, те си знаят сами. Също като с коланите в колата, лосиона за слънце и всяко друго нещо, което не ти гарантира 100% защита, но не боли да го прилагаш.
При нас е вечна влага и целогодишно е топло, не се оплакват, не им тежи.

# 48
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 567
Моето дете носи .Вече е голям - почти на 11г. ,но карат като луди и затова е добре да носи.

# 49
  • София
  • Мнения: 1 335
Благодаря за отговорите! Hug

# 50
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 996
Носят. Тук е задължително. Истината е, че аз не съм особено убедена в реалната им защитна функция. Чела съм доста противоречиви мнения. Отделно, че има случаи на деца, обесени на каишките. Има доста страни, в които не са задължителни.

# 51
  • Мнения: 758
Елора, по твоята логика каски за възрастни не трябва да има. Дотогава, ще са усвоили всички основни умения и няма да има нужда от каски. Уменията са едно, предпазните средства - друго.
Наскоро станах свидетел как 15 годишно дете с мотопед се блъсна в кола. Беше без каска. Няма да навлизам в подробности, само ще кажа, че щеше да е много, много добре, ако я беше сложил.

# 52
  • Мнения: 4 555
Въобще не ми е такава логиката.
Казах следното:
Цитат
Но аз лично повече бих наблегнала на изостреното внимание при каране и превенция на падането, отколкото на каската. Ако при последното падане каската е била смляна, ще се постарая да коригирам грешката, довела до падането, преди всичко друго.
Да преведа   Laughing
Не бих разчитала само на каската. Ако детето е паднало по такъв начин, че каската му се е счупила/напукала и т.н., за мен изводът от подобна случка няма да е "задължително с каска ще кара винаги", а ще е преглед на ситуацията, коя грешка е довела до падането. Не е видяло катерушката, не се е подпряло правилно и т.н. За мен най-важни са уменията на "шофьора" и едва на второ място предпазните средства.
Не се знае кога детето ще се окаже без каска (например ще се качи за малко на колелото на приятелчето си) и тогава уменията за безопасно каране ще са единственото, което ще го пази.
Против съм да се смята, че като има каска, може да си блее на където си иска и да се неглижират обясненията как да се кара беопасно и с повишено внимание.

# 53
  • Мнения: 758
Против съм да се смята, че като има каска, може да си блее на където си иска и да се неглижират обясненията как да се кара беопасно и с повишено внимание.
Това никой не го казва. Може да блее, може и да кара супер, но каската и в двата случая е необходима според мен. Все едно като станеш добър шофьор да спреш да си слагаш колан. По принцип съм съгласна съм с теб, само не разбрах против или за каската си.

# 54
  • София
  • Мнения: 17 597
От скоро си има каска, опитва се да я носи навсякъде из къщи...

# 55
  • Мнения: 4 555
По принцип съм съгласна съм с теб, само не разбрах против или за каската си.
Никога не съм казвала, че съм против каската. Казах, че основната мярка за сигурност трябва да е друга.
Много родители не само, че не обясняват на децата си как да карат безопасно, но и не им слагат каските правилно. Даже да си призная, не съм виждала нито едно дете с правилно сложена каска. Обикновено са много отхлабени или просто големи, така че да могат да се разместят от главата при падане. Виждала съм и сложена наобратно каска, явно от самото дете, което не е уцелило посоката, но таткото, който вървеше до него, дори не беше забелязал.
Иначе каска има. Това в някакъв смисъл приспива бдителността и оставя човек с усещането, че е взел мерки за сигурност, а то не е точно така.
Аз съм колоездач. Преди да се роди детето, ходих да се катеря и спускам по планини с колелото и знам много добре колко е важна каската и колко е важно всичко останало, което изредих. Но ето, че тук някои родители казаха, че не било възможно да се научи детето да кара безопасно.

# 56
  • Мнения: 3 634
Но ето, че тук някои родители казаха, че не било възможно да се научи детето да кара безопасно.

Риеш упорито на място и не искаш да приемеш диалог по темата! За теб всяко дете с каска е рожба на приспан родител.

# 57
  • Мнения: 4 555
Нищо подобно. Но нямам идея защо е толкова трудно да се разбере какво казвам.

# 58
  • София
  • Мнения: 44 398
Внимателното каране си е едно на ръка, каската си е каска.
Урте същото дете ще тръгне да кара по някоя улица и защото няма навикът каска, може да му коства много, не само заради личното му невнимание, има случаи когато колкото и да си внимателен просто няма  време за реакция...

Пресен случай ми е например даже не на улица ми на НДК един младеж кара колело, минава си покрай човек, който е с гръб към него и в този момент онзи размята ръка да посочи нещо на събеседника си...и сваля младежа от колелото директно по гръб и глава на  земята....

Или караш по улицата(такива бол) и някой без да си погледне в огледалото на паркиралата си кола си отваря вратата  направо върху колоездача и го сваля на място и т.н.

В парка при спокойно каране сигурно рядко ще се случи да си падне на главата, ако много внимава в пътя и все пак навика е навик....

# 59
  • Мнения: 3 034
Здравейте мамчета,

слагат ли децата ви защитни каски когато карат колело?  Rolling Eyes

Още не кара колело, но има скутер и каската е задължителна (и по закон).

Общи условия

Активация на акаунт