Отговори
# 15
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
По-добре не се увличай по преценките на "съвременните" "мислещи" хора, дето дават съвети без да са изпитали и сравнили какво става при съобщаване в по-ранна възраст.
Немога да се съглася с казаното от теб, Stopособено с кавичките Naughty,тук пишем предимно жени осиновили деца и споделяме  Heart Eyesсвоят опит!Кой как ще постъпи относно съобщаването на истината си е личен избор,при всеки е различно!

# 16
В практиката на асоциацията има много случаи на неправилно разкриване на тайната. За щастие, ако се реагира на време и правилно, кризата отминава бързо.
Анкетните проучвания на БАОО показват, че в 80 % от случаите, тайната на осиновяване се разкрива  грубо пред осиновените деца и много често в неподходящ момент от неподходящи хора, което предизвиква преживяването на стрес и оставя трайни следи на психично страдание у тях.  Когато детето научи подобна информация не от най-близките си, то може да се почувства много наранено. Шокът за него е огромен. Всичко, което е смятало за сигурно и стабилно в живота му се срива.
Ако това се случи в пубертета, може да доведе до нервни кризи, взимане на крайни решения и дори поява на омраза към родителите.
Ние съветваме тази тайна да се разкрива още в ранна възраст от самите родители, в тяхна подкрепа е създадена  и Група за взаимопомощ. Обръщаме се с покана към всички родители, осиновили деца, ако желаете да бъдете полезни с опита и съветите си на други хора като вас включете се в Групата. Виждате, че има нужда от такава помощ.  Както писахме в друга тема родители - осиновители са създали и приказки, в които се разказват истории за котенца, отгледани от кучета, на птиченца, снесени в чуждо гнездо и отгледани с различните си братя. Чрез тези приказки детето от малко свиква да различава ясно, че това да родиш и да отгледаш рожба е съвсем различно нещо.
Ако детето ви вече е пораснало за приказки, най-добрият начин да му разкриете тайната, е да го направите в подходящ момент, в спокойна атмосфера. Добре ще е ако този момент се предхожда от предварителна подготовка. Може би седмици или месеци предварително да обяснявате на детето, че най-важното е кой го е отгледал, възпитавал и се е грижил за него; че е нормална практика в живота някой да роди дете, а по различни причини друг да го отгледа и този друг да се е превърнал в най-близкия му човек. Това трябва да става внимателно, когато темата сама се предлага по някакъв повод- игрален филм, публикация в пресата или житейска история. Думите ви трябва да  не нараняват, а да оставят трайна следа в съзнанието му.  Добре би било да уловите подходяща ситуация за разговора- настроение, свободно време или на разходка, за да може детето да не остане само с мислите си през първите часове и дни.
Ако не намирате сили в себе си да проведете този разговор, може да се обърнете за помощ към специалисти.
Истината е, че не можете да предвидите напълно реакцията на детето си, но и не бива да оставяте това важно действие в ръцете на някой друг. Единствено вие трябва да съобщите тази информация, за да омекотите, доколкото е възможно шока и да не загубите доверието на детето си.
От друга страна, не забравяйте, че детето може да реши, че за да бъде оставено за осиновяване, то е било пречка в нечии живот. Ще си задава много въпроси: защо са ме изоставили; толкова ли лош съм бил, че да бъда изоставен; не заслужавам ли да ме обичат. Добре ще е всичко това да може да обсъжда с вас- неговите родители.
Говорете непрекъснато с детето си, обсъждайте заедно всичките му страхове и въпроси. Повтаряйте му, че то не носи никаква вина за това, че биологичните му родители са го оставили. Обяснете му, че причината за изоставянето най-вероятно е невъзможност на биологичната му майка да го отгледа и да му осигури добро бъдеще.
Възможно е детето ви да изпита силно желание да открие биологичните си родители, нека това не ви притеснява, не му забранявайте да го направи. 
     Проучване направено в Скандинавските страни на психопатологията на осиновени деца, от осиновяването до юношеска възраст показва, че децата които се развиват добре и имат добра връзка с родителите-осиновители са тези деца, които от самото начало са информирани и са получили уважение от страна на осиновителите към биологичните родители и цялото си минало до момента на осиновяването.
Дайте криле на децата си и им позволете да ви обичат заради това, че сте до тях и сте отворили сърцата си. Не се притеснявайте, че не вие сте рождените им родители. Когато децата знаят истината, те са спокойни и растат уверени.
Най-важното е детето ви да разбере, че то е ваше дете и дар в живота ви.

Успех  bouquet

# 17
Скъпа tara 1,
сред нас има много осиновени хора, които са научили за това на различна възраст и по различен начин. Всички обаче са на мнение, че осиновените деца трябва да научават за това от родителите си.
Права си да се притесняваш как ще реагира детето ти. При нас зачестяват случаите на неправилно съобщаване на тайната на осиновяване от родители. Някои са получили съвети от "специалисти" други от "приятели", но като резултат детето е станало контингент на отдел "Закрила на детето" или на Детска педагогическа стая.
Нека това обаче не те плаши. Истината е, че не можеш да предвидиш напълно реакцията на детето си, но и не бива да оставяш това в ръцете на някой друг. Единствено ти трябва да съобщиш тази информация, за да омекотиш, доколкото е възможно шока и да не загубиш доверието на детето си.Ти познаваш своето дете най-добре от всички.
Ние подготвяме за печат книга с истински истории на много хора от България, които разкриват проблемите и страховете както на осиновители, така и на деца и биологични родители.
Тук публикуваме час от разказа на едно осиновено момиче, тъй като ти си се обърнала към осиновените каквито сме и ние Grinning
" Аз се казвам Диана и съм осиновена.Бях щастливо дете до деня, в който моя съученичка и приятелка ми каза, че съм осиновена.Тогава бях на 13 години.Никога няма да забравя как се почувствах през този ден.
Живота ми се преобърна на сто и осемдесет градуса. Първото нещо, което направих- побягнах към вкъщи, за да попитам баба дали това е истина или не.
За мое голямо съжаление се оказа, че това е точно така. На тази възраст аз го изживях много тежко. Всичките ми мечти бяха разпилени само от две думи, които ме преследваха. Исках да крещя, да говоря, да разпитвам, исках някой да ми обърне внимание, някой да докосне душата ми. Уви всичко си остана за моя сметка.
Естествено попитах родителите си за това, но те просто решиха, че е по-добре да не обръщат внимание на случилото се, тоест, всичко ще мине и замине от само себе си.
Толкова много неща ме интересуваха! Исках да знам:
-Аз коя съм?
-Кои са истинските ми родители?
-Каква е била майка ми?
-Съответно баща ми?
-Защо са ме оставили?
-От къде са ме осиновили?
...и още куп въпроси, които всяко осиновено дете си е задавало, дали на ум или на глас.
За съжаление всички оставаха без отговор. Единствено моята баба ми разказа каквото знаеше по въпроса, но на мен не ми беше достатъчно. Поведението ми се промени. Започнах да не слушам никого. Дразнех се от най-малките неща.Виждах разлика в отношението към мен и моята сестра. Намалих си успеха в училище. Започнах да пуша. Не се прибирах в къщи. Просто не ми се прибираше.. Вече съм майка на едно прекрасно дете, което аз и моят съпруг осиновихме. То е почти на 5 годинки. Това дете е смисъла на нашия живот. Мислих дълго как да му кажа, че е осиновено, но реших, че ще му кажа само истината. Не искам да допусна същата грешка, като моите родители. Затова още от първата годинка на нашето дете всяка година/докато порасне/ на рожденият му ден, цялото семейство го водим в Дом майка и дете. Смятам, че за тези години е разбрало достатъчно неща за себе си. Вярвам, че така ще бъде и за напред. Човек трябва сам да избере своя път, стига в него да няма лъжа.
Мисля, че е по-добре да знаеш истината за себе си и сам да решиш какво ще избереш.
Към осиновените деца трябва да има подход, много желание, много търпение и най вече цялата любов на родителите.
Детето трябва да се чувства обичано, /това трябва да му се показва/, желано, изслушвано и насърчавано.
Мисля, че родители и деца трябва да са приятели, да разговарят на всякакви теми.
Децата винаги ще искат да говорят, да споделят – нека да е с нас, родителите.."

# 18
  • Мнения: 1 493
... децата които се развиват добре и имат добра връзка с родителите-осиновители са тези деца, които от самото начало са информирани и са получили уважение от страна на осиновителите към биологичните родители и цялото си минало до момента на осиновяването.Дайте криле на децата си и им позволете да ви обичат заради това, че сте до тях и сте отворили сърцата си. Не се притеснявайте, че не вие сте рождените им родители. Когато децата знаят истината, те са спокойни и растат уверени. Най-важното е детето ви да разбере, че то е ваше дете и дар в живота ви.
Успех  bouquet


Не съм специалист, не съм осиновено дете или родител на такова !
Смятам, че колкото по-рано детето разбере от ВАС самата, че не сте го родили Вие, толкова по-леко ще го преживее. То Ви обича, сигурна съм, че и Вие него. Авторитетът Ви няма да пострада, ако му обясните спокойно и въможно най-рано истината. Не вярвам, че едно 2-3 годишно дете ще се травмира от факта, че Вие не сте го родила - за него това доста абстрактно, следователно не би трябвало да го стресира, НО то ще е чуло този "факт" първо от Вас, а не от някой недробожелателен съсед, познат или дете . То трябва да Ви вярва, да е убедено, че МАМА никога не лъже.
 Hug
Не се страхувайте от момента на "откровението" ! Помислете, как да го подготвите и дори , да го предизвикате ! Убедена съм, че ако го отложите за след 3-годишната му възраст Вие ще сте още по-колебаеща се и травмирана .
Родител не е този, който те е родил, а този който се грижи за теб денонощно, който страда и се радва заедно с теб, на когото вярваш и когото обичаш !
ВИЕ сте неговата МАЙКА и то го знае най-добре ! Другото е един факт, който не знае и трябва да научи първо от МАМА !
Що се отнася до срещата му с биологичната му майка, смятам, че спокойно може да се остави за по-късен етап, когато то само пожелае, да се срещне с нея. Сега такава среща би го учудила, объркала, а може и да се разстрои .
Пак повтарям, не съм специалист, нямам подобен опит ! Това са само мои разсъждения !

Успех !

# 19
По-добре не се увличай по преценките на "съвременните" "мислещи" хора, дето дават съвети без да са изпитали и сравнили какво става при съобщаване в по-ранна възраст.
Немога да се съглася с казаното от теб, Stopособено с кавичките Naughty,тук пишем предимно жени осиновили деца и споделяме  Heart Eyesсвоят опит!Кой как ще постъпи относно съобщаването на истината си е личен избор,при всеки е различно!

Това че сте осиновители, не гарантира правилност на мнението. Ако осиновеното ти дете е минало 20-годишна възраст едва тогава може да анализираш доколко успешен е бил моментът на съобщаване. Би трябвало дори да имаш опит с ранно и късно съобщаване, но това на практика е почти невъзможно. На колко години е твоето дете ако не е тайна?

# 20
Tara 1, моето мнение се различава от масовото във форума. Според мен по-добре отложи тази "новина" за по-късна възраст (може би след 18-20 г.). Имам преки впечатления от братовчедка си - тя сега е на 19 години, но леля ми реши навремето че е "по-модерно", по-добре и т.н. да се казва за осиновяването в по-ранна възраст и го направи около 7-та година. Резултатът беше безкрайно объркан живот и на детето и на осиновителите му (още от 9-10 годишна възраст и досега). Така че това което си написала "...edno koeto snae i sasipva roditelite si i jivota si..." е съвсем вярно. По-добре не се увличай по преценките на "съвременните" "мислещи" хора, дето дават съвети без да са изпитали и сравнили какво става при съобщаване в по-ранна възраст. Просто дай шанс на детето да изживее бегрижно детстото си, то самото ще оцени спестената му истина като порасне.
Принципно аз съм на същото мнение,но каква е гаранцията че няма да я научи още като малко детенце от някой доброжелател...както обикновено става newsm78Ето това е една от причините поради които повечето осиновители "бързат"да кажат истината,за да не бъдат изпреварени.Тогава вече нещата могат да излязат извън контрол...незнам...аз лично мисля,че няма стандартно решение,а всеки родител трябва да прецени от свойта гледна точка ситуацията

Проблемът с "доброжелателите" винаги съществува, но няма 100% гаранция, че ще се намери такъв. Така че според мен е по-добре детето да има шанс да си изживее безгрижно детстовото отколкото непременно да му бъде помрачено. Освен това има голяма вероятност въпреки т.нар. доброжелател то да не повярва на казаното - ако му бъде казано от родителите няма вариант за невярване. Може би не е лесно да се крие такова нещо, но според мен и родителите имат голяма вина за това, че приказват наляво и надясно за статута на детето си. Не може току така всички съседи да знаят за осиновяването, ако не са информирани директно от родителите.

# 21
  • Мнения: 2 863
Не знам какви са били дискусиите преди в този форум, но аз мисля, че има един очевиден факт, който някак си всички пренебрегват. Факт е, че едно дете е било изоставено, факт, е че когато родителите/осиновители решат да заобикакалят този факт, те на практика избират да лъжат детето си, ако не цял живот, то до времето в което някой скапан "оброжелател" ще му каже. Колкото по-картко е времето, в което смеейството е трябвало да живее с тази лъжа, толкова по-добре. Как тогава се очаква, когато едно дете разбере(визирам по -късна възраст, след 7-8 г) да не се почуства излъгано, нали майката и таткото са тези, на които човек трябва да има безсуловно доверие. Е, ако те са скрили от мен такъв съществен факт като именно как съм се появил на белия свят, това няма ли да разруши целия ми свят, в какво му остава тогава да  вярва на едно дете???Аз съм от тези хора, които категорично не вярват в "малки" и "големи" лъжи.... дали ще ме лъже родител, или мъж, или приятел е еднакво непростимо, но е най-болезнено според мен да те  лъжат близките ти. Щом обичаш едно дте и си му посветил живота си трябва да извървиш заедно с  него този болезнен път на истината... а не за да не те боли и понеже те е  страх да го оствиш да върви само. Това е, което се случва по моето скромно мнение, когато осиновителят реши да мълчи за истината, уж в името на детето. !И съм напълно убедена, че всеки решил да крие истината, спестява болката на себе си, а не детето.
Защото също така простата истина е, че на детето това не може да му се спести, дали днес или утре, то ще научи. Нима е по-лесно на един биологичен родител да обясни защо е сам и сам се грижи за детето си, или на майка на болно детенце да му обясни защо няма  да може да тича???Не, не е по-лесно. А децата са много по-мъдри от нас, те разбират, когато са обичани!

# 22
  • Мнения: 2 863
newsm78Ами съседите не пасат трева, нали като не са виждали майката бременна е логично да предположат, че детенцето е взето...мен са ме спирали просто познати хора да ме питат кога съм си взела бебето, само защото не са ме видяли с корем...и какво да хвърлям боб, кога някой напълно страничен човек ще се изцепи вечерта  в дома си, пред детето си за моето детете и кога детето ми ще се върне разревано от градината заради някоя тъпа съседка???Освен ако не се преселиш от девет земи в десета и не скъсаш всякакви връзки с роднини и близки, не виждам как иначе ще избегнеш истината, но най-важното е аз не разбирам защо човек ще иска да прави такова нещо, сякаш вместо да се гордееш с това, че си дал душата си и любовта си на едно дете, трябва да се срамуваш?

Последна редакция: чт, 22 дек 2005, 12:43 от Jaly1

# 23
  • Мнения: 31
newsm78Ами съседите не пасат трева, нали като не са виждали майката бременна е логично да предположат, че детенцето е взето...мен са ме спирали просто познати хора да ме питат кога съм си взела бебето, само защото не са ме видяли с корем...и какво да хвърлям боб, кога някой напълно страничен човек ще се изцепи вечерта  в дома си, пред детето си за моето детете и кога детето ми ще се върне разревано от градината заради някоя тъпа съседка???Освен ако не се преселиш от девет земи в десета и не скъсаш всякакви връзки с роднини и близки, не виждам как иначе ще избегнеш истината, но най-важното е аз не разбирам защо човек ще иска да прави такова нещо, сякаш вместо да се гордееш с това, че си дал душата си и любовта си на едно дете, трябва да се срамуваш?
Напълно съм съгласна с теб.Много е кофти когато всички съседи,приятели и дори познати/които само си мислим,че незнаят а те ни гледат в очите и се подсмихват/знаят а самите деца НЕ!Да наистина е добре да се даде шанс да изживее спокойно детството си,но обикновено точно тогава се намират доброжелателите,защото децата са по-раними и знаят че ще ги разтроят...пък и родителите също Rolling EyesА за срамуването,българите сме толкова ограничен народ и още несме дорасли за тези неща май.Доколкото знам в чужбината това е акт на благородство,но тук просто психиката е друга #2gunfire

# 24
newsm78Ами съседите не пасат трева, нали като не са виждали майката бременна е логично да предположат, че детенцето е взето...мен са ме спирали просто познати хора да ме питат кога съм си взела бебето, само защото не са ме видяли с корем...и какво да хвърлям боб, кога някой напълно страничен човек ще се изцепи вечерта  в дома си, пред детето си за моето детете и кога детето ми ще се върне разревано от градината заради някоя тъпа съседка???Освен ако не се преселиш от девет земи в десета и не скъсаш всякакви връзки с роднини и близки, не виждам как иначе ще избегнеш истината, но най-важното е аз не разбирам защо човек ще иска да прави такова нещо, сякаш вместо да се гордееш с това, че си дал душата си и любовта си на едно дете, трябва да се срамуваш?

Ето на, значи "доброжелатели" могат да се намерят дори и когато детето не е осиновено. Аз затова казах, че на чутото от други хора не се вярва много. От всички тия доводи да разбирам ли, че ранното уведомяване на детето се прави главно за да не научи от странични хора? Или причината "да не го лъжа" е по-важна? Мисля че има неща, които детето е по-добре да не знае докато не порасне и това е едно от тях. Някой по-нагоре беше написал като довод, че хората отлагали съобщаването на тая истина за да не се тормозели. Аз мисля че докато крият от детето се тормозят точно родителите му (как да му кажат, да не се усъмни, да не разбере отнякъде) и като му съобщят те му прехвърлят тормоза ("да му кажем веднъж, а после каквото стане").

# 25
  • Мнения: 2 863
Да, едната сериозна причина според мен да научи рано е, за да се запази доверието "родител -дете"! Другата е, че колкото по късно му кажеш толкова повече съмнения стоварваш върху него, защото то ще се връща да преразгележда всеки един случай, всяка една критична ситуация и  ще я вижда по нов начин. Ако се предположи, че  си успял да възпиташ един възхитителен, отговорен и зрял млад човек,  с когото си запазил силна близка връзка, може би е възможно да се надяваш, че поне няма да те намрази, но е  малко вероятно да го преживее наистина някой ден и да те разбере.
Обаче колко хора могат да се похвалят, че имат такива здрави и силни и пълноценни връзки с порасналите си деца??? дори и да има такива те са малцинството. И ако един родител, криейки истината 18-20години от детето си, живял в нон стоп терзания и угризнеия, ми каже, че има искренни и силни отношения с детето си, аз си позовлявам да не вярвам в това.
И не, не му прехвърляш тормоза, а просто споделяш тази част от пътя с него, защото детето така или иначе ще научи.. Ако трябва да избирам винаги ще избера да съм с него в това. АЗ НЕ БИХ ИСКАЛА  20ГОДИНИ ИЗМАМНО "СПОКОЙСТВИЕ" И ПОСЛЕ  РАЗРУшЕНИ НАЙ-МАЛКО 2-3 ЖИВОТА - ИСКАМ ДЕТЕТО СИ ЗА ЦЯЛ ЖИВОТ И ВЯРВАМ, чЕ МАЙКА ОСИНОВИЛА ДЕТЕ, МИСЛИ ПО СЪщИЯ НАчИН КАТО МЕН, КОЯТО СЪМ РОДИЛА.

Последна редакция: чт, 22 дек 2005, 21:33 от Jaly1

# 26
  • Мнения: 160
da hubavo e da se kaje,no as si mislia 4e vav vseki slu4ai deteto niama da bade staslivo ako snae tasi istina.
ne e lesno oste v detska vasrast da si sadavas vaprosa:-sasto sam isostaven, sasto ne me e vsela maika mi ne me e obi4ala li, s kakvo pravo mi sabraniavat pak tesi moi osinoviteli , koi snae kolko hubav stese da bade jivota mi ako sam pri sobstvenite  mi roditeli i t.n.
tesi vaprosi sas sigurnost si sadava vsiako osinoveno dete nesavisimo kolo dobri roditeli ima.
dori  as kato dete sam se pitala dali ne sam osinovena,kogato  nesto e kuzalo v otnuseniata mi s moite roditeli.
losoto e 4e malko ot osinovenite pisat a pove4eto maiki koito sa osinovili dete.
moje bi ste sabravili kak ste se 4uvstvali v detska vasrast i po vreme na puberteta.
as prejiviah kato dete nesto mnogo loso....................i kato dete vse natiakvah niakoi nesta na maika mi,no sega ia rasbiram i snaia sasto e postapila taka,no edva kato porasnah mojeh da si otgovoria na niakoi vaprosi ili da pogledna na prejivianoto po drug na4in.
a sto se otnasia do kasvaneto ot drugi-naistina e dosta riskovano no i as ne snaia.....
tolkova sam obarkana.
4esto si kasvam 4e triabva da mu kaja, poglejdam go, vijdam tesi staslivi o4i4ki i mi se sviva sar4izeto.
sa men si e moe detenze i as si go obojavam i tolkova iskam tasi usmivka nikoga da ne bade pomra4ena,...........
nikoga ne bih sabravila tova koeto mi kasa dasteria i na moia bratov4edka.
tia e dete na rasvedeni  roditeli i deteto mi se oplaka 4e niakakva komsiika i e vikala kopele/ne snaia to4no kakvo osna4ava no bih ..............i as ne snam kakvo ako niakoi kaje podobno nesto na deteto mi.
snaia 4e ima predimstva deteto da snae,no i nedostatazi  i as misleno si gi teglia na "kantar4e"i vse oste ne sam sigurna koi e pravelniat pat.
no sas sigurnust ne bih go lagala i sam sigurna 4e sa MEN ste bade po-dobre da mu kaja.
togava kato pove4eto maiki koito pisat  ste si kaja ,ta as ne te lagah  nosi si krasta as ne sam vinovna tova e sadba.de da mojeh i as kato vas.no poniakoga i v pove4eto slu4ai se strahuvame sa nesta koito ne sa 4ak tolkova strasni................vremeto ste pokaje

# 27
  • Мнения: 1 493
Мила Тара, направи си един коледен подарък и му кажи ! Съвсем небрежно ,в подходящ момент , му кажи, че  ти не си го родила. То няма да се впечатли много, прекалено малко е и този факт е доста абстрактен за него. Просто ще ти олекне. Не разнищвайте надълго и широко темата. Примерно с подаръка от дядо Коледа си подарете и една истина, която да ви свърже още по-силно за в бъдеще.
Успех, мило момиче ! По Коледа стават много чудеса. Нека твоето чудо , да бъде облекчението от страха, който изпитваш ! Ще видиш, че "дяволът" не е толкова черен, колкото си го представяш ! Вие се обичате и това е вашата сила !  Praynig

# 28
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
xr888 моята дъщеря е осиновена на 5 годишна възраст.Когато дойде в домът ни,тя просто забрави за миналото си-все едно винаги е била с нас,така я възприемахме и възприемаме и ние!Когато разглеждаше снимките на батковците /двете ми по-големи деца/,все ме питаше аз кое бебе съм,коя е моята снимка и от тоя род.Ходехме в дома от който я взехме да носим дребни подаръци на децата,тя се чустваше вече различна от тях,и полека лека и казвахме,че аз несъм я родила,но много сме искали момиченце,а тя най-много ни е харесала и затова сме я взели!Ти си моето слънчице и казвах и много те обичам,а тя беше безкрайно щастлива!Така всяка година ходим в дома и носим по нещо!По телевизията когато има предаване за децата по домовете-задължително го гледаме!Тук винаги се включваме в инициативи,или ние ги подемаме,в помощ на деца в неравностойно положение!Така тя порастна-вече е в седми клас-знаейки истината и приемайки я за нещо нормално и естествено!Знае,че я обичаме и държим на нея!Обич,караници,наказания и похвали си вървят ръка за ръка!Но пак казвам,при всеки е различно!Няма едно правило как да кажем и как ще се реагира!Все си мисля,че когато децата /осиновените/ поне веднъж годишно ходят с мама в дом за сираци и носят нещо-вафли,бонбони или каквото и да е за тях-когато се запечтва картинката на протегнатите ръчички и молещи очички,бързото натъпкване на подареното лакомство в устичката,че да не го вземе някое другарче....и когато това детенце научи истината за себе си сякъш по-леко ще приеме нещата ,защото ще знае къде е било и какво е там!
На всички ви желая да нямате проблеми с разкриването на истината!Бъдете щастливи и се радвайте на децата си!

# 29
  • Мнения: 2 863
МИла ТАРА, можеш да си сигурна,че много добре те разбирам, понеже ми предстои да казвам много неприятни неща на дъщеря си. Не знам в какво вярваш, но има теории, че всеки човек си избира съдбата, знае в какво семейство ще се роди и какви уроци ще трябва да научи в този живот. Ние хората сме толкова самонадеяни, сякаш наистина светът се върти около нас, но всеки ден получаваме доказателства, че това избощо не е така. Когато ми стане мъчно, че има неща, които знам, че ще са много трудни за малкото ми детенце, си казвам- това е съдбата- моята, нейната... не мога да я променя, мога само да се старая да си учим уроците- аз моите- тя нейните! Тя така си дойде на този свят- в сложна среда и абсурдни обстоятелства, но избора беше да я има  или не...Така е и с твоето дете- ами оставено е, но нали има и поговорка такава" роди ме мамо с късмет, па ме хвърли на смет", ами ако не бяхте вие да го приемете и да го "родите в сърцата си" какъв щеше да му е живота??? А и никога не се знае какви са причините  едно дете да се отзове в дом, хора различни свят широк....
И много грешиш, че няма да е щастлив, децата изобщо не са каквото сме  ние възрастните- обременени, вечно недоволни... погледни едно дете и ще видиш какво загубва човек докато расте.... те са щастливи, не могат да бъдат други и ако обичано и живее в хубав том, няма как да не бъде щастливо. А колкото до манипулациите в пубертета- извинявай, но истината е, че периода на съзряване е труден независимо дали детето е родно или не.... и ако не те манипулира с това, ще намери с друго с какво да го прави....Мисли, чети, наистина само ти можеш да си прецениш... за жалост в днешно време  има хиляди неща, които могат да съсипят детето ти...нима не си чувала за толкова случаи на роден в нормално смейство и умрял на 24 от дрога...занчи самият факт,че детето е родено от теб не те предпазва, нито пък него от беди... и се връщаме на точка А- уроците... някой някога нещо е пропуснал, не довидял, не е прегърнал, когато е било нужно, не се е скарал, когато е трябвало и така....Всеки от нас прави каквото може, а става това, което ни е съдено, важно е да не забравяш твоятя пътека коя е и да водиш внимателно по нея детето си.

Общи условия

Активация на акаунт