Отговори
# 60
   Категорично ясно е, че само основеният знае какво е изпитал при узнаване факта на осиновяването.
   Но от скромния опит, който имам /осиновила съм само едно дете/ мога да споделя, че децата - особено когато са малки /3-4г./ имат изумително голяма интуиция. Преди незнаех за този факт и бях шокирана, когато малкото ми тогава дете ми заяви, че не съм му майка. По това време то беше още малко и следвайки съветите на книгите за отглеждане на деца,  още не бяхме му казали, че е осиновено.В по-късна възраст /6-7г./ отново ни порази с друг факт, за който нямаше откъде да има информация - освен собствената си интуиция. Какъв е смисълът тогава истината да не се казва и да се крие? Имаме ли право да смятаме, че при нас това дете се чувства най-добре /въпреки влагането на максимални усилия и средства/ след като не е опитало как би се чувствало при родната си майка?Изобщо, какви ли въпроси бушуват в малките главици...

# 61
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
   Категорично ясно е, че само основеният знае какво е изпитал при узнаване факта на осиновяването.
   Но от скромния опит, който имам /осиновила съм само едно дете/ мога да споделя, че децата - особено когато са малки /3-4г./ имат изумително голяма интуиция. Преди незнаех за този факт и бях шокирана, когато малкото ми тогава дете ми заяви, че не съм му майка. По това време то беше още малко и следвайки съветите на книгите за отглеждане на деца,  още не бяхме му казали, че е осиновено.В по-късна възраст /6-7г./ отново ни порази с друг факт, за който нямаше откъде да има информация - освен собствената си интуиция. Какъв е смисълът тогава истината да не се казва и да се крие? Имаме ли право да смятаме, че при нас това дете се чувства най-добре /въпреки влагането на максимални усилия и средства/ след като не е опитало как би се чувствало при родната си майка?Изобщо, какви ли въпроси бушуват в малките главици...
ясно е че при вас е по-добре, те онея /родните/ са се отказали от него! така, че ако не му харесва - да иде в дом за деца!
Извинавяй ма ако не ти харесват родните родители кво правиш? сменяш ги? глупости! живееш с тях - добри или лоши!
също така истината се казва рано - не се лъже. ако беше родна майка и се разделите с бащата - ще криеш ли? ще спестиш ли? не! значи на родните деца може да се каже всичко, ма другите да се гледат като писани яйца! хайде моля ви стига с това деление - родни/неродни /осиновени/ - след като ги глидате, те са ВАШИТЕ деца! от там на сетне ВИЕ сте им РОДНИТЕ родители и се дръжте като такива, а не като някакви наплашени чужденци! имате ПЪЛНИТЕ права на родни родители - тогава къде е разликата - във ВАШИТЕ глави и това се предава на децата ви!
помислете малко - ако у вас е прието да се пуши в леглото - ще пушат и децата ви - т.е. ако вие приемате осиновяването като тежка ТРАВМА - така ще бъде и за децата ви. ако го приемате като акт на милосърдие и доброта, нещо с което се ГОРДЕЕТЕ прде всички и най-вече пред децата ви - така ще бъде и с тях -и те ще го приемат така.
сина ми попива от мен моите чувства и усет за света - каквото мисля ичевствям му го предавам на сензитивно ниво

# 62
  • Мнения: 1 761

 Аз не мога да ти дам съвет,защото нямам опит.Но най-искрено ти пожелавам успех.Сигурна съм,че ще намериш верния начин да постъпиш добре за детето,защото ти го познаваш най-добре.А всяко дете е различно и не винаги съветите от чуждия опит и книгите са това, от което точно ти и твоето дете имате нужда.
 Hug

# 63
  • София
  • Мнения: 1 444
здравейте, здравей Тара, пиша отново, въпреки че лично аз мисля изчерпах темата, но преди няколко дни се загледах в предаването "Искрено и лично".На гости бяха четири вече порастнали момичета и напуснали дома, в който са живяли.Темата беше злоупотребите във въпросният дом, лошото отношение на педагозите там, обидите и прочие.Винаги съм смятала, че съм родена под щастлива звезда, заради факта, че майка и татко са ме избрали, взели и са ми дали шанса да порастна и живея нормално, в семейство.Като гледах предаването и слушах осакатените души на момичетата направо настръхнах.Не е редно на детето да се казва "виж иначе как щеше да отраснеш, ако успееш", но колкото и да е гадно си е самата истина.Дори само заради факта, че осиновителите са ти дали шанс, дори само, че са ти спестили ужаса да си ничий цял живот, подхвърлян и обиждан и нараняван от бездушни, недостойни, отвратителни хора "педагози" по въпросните домове, та дори само това е достойно за уважение.А и все си мисля, че за човек, колкото и милостив и разкрепостен да е не е лесно да осинови дете.Знаете Бай Ганьо как разсъждава на темата, а и страховете за произхода, гена, който всеки носи въпреки всичко в себе си.Все си мисля, че и за осиновителите не е никак лесно да направят крачката, това ги прави още по-достойни за уважение хора.Като осиновено дете смятам, че децата с моята съдба, които при разкриване на истината изпадат в депресии и правят трагедии, търсят отговорност /не е ясно за какво/ на осиновителите, обвиняват ги едва ли не, че нещо са им взели са просто хора, които меко казано не знаят какво искат, бих ги нарекла и неблагодарни.Някой отправят такива грозни и тежки обвинения, а всъщност не си дават сметка, че са "захвърлени" от безотговорни и ...... хора, че ако не са имали ангела пазител на рамото, който ги е срещнал с хората, които въпреки общ. мнение и всички други фактори са ги приютили, отгледали, дали им любовта, топлината си, та дори и материалното /направили ги свои наследници/. Не уважавам такива персони.Като обобщение бих казала едно "родена съм под щастлива звезда" и съм щастлива, че съм имала този уникален шанс и късмет да ме видят нашите, да ме вземат и да ме направят свое дете.Другото всеки да си прави изводи, бих могла да пиша по темата с часове......
Чао от мен, лек ден

# 64
  • Мнения: 160
tova e druga tema,no vse pak ste pisa sa tova.
ne namiram,4e sam blagorodna .ot drugata strana sam- osinovitel no  na parvo miasto pove4eto osinoviavat sastoto ne mogat da si imat sobstveno  dete.

a maikite koito isostavat de4izata si sasto ne sa vsi4ki losi hora ima rasli4ni pri4ini.predpolagam 4e ne e lesno da se jivee s  misalta 4e deteto ti ne e do  teb i niamas vasmojnost da go vidis kak raste i t.n.

dezata sasto sa rasli4ni imeno  satova sadadoh podoben vapros kam osinovenite.vseki priema i postapva po rasli4en na4in sled kato nau4i  istinata.
as ne bih mogla da go gusna i da mu kaja snaes li.........................,
i satova resih da prodaljavame da si govorime svobodno na tasi tema v negovo prisastvie oste pove4e 4e nikoga ne bih kasala nesto loso sa roditelite mu as sam im beskraino blagodarna taka 4e.................
kupihme sasto 2 knijki s istorii na osinoveni deza koito vse oste ne sa mnogo podhodiasti sa nego no stoiat pri  drugite knijki i toi  gi rasglejda.ne moga da mu obiasnia to4no sa kakvo se raskasva v knigata,no ima kartinki i dolo gore  se polu4ava.
no ti si osinoven,druga maika te e rodila..................prosto oste ne bi me rasbral.moje bi sled 1 godina..........

as kakto pove4eto si osinovih dete no imah nesto kato isiskvania-koeto svu4i ..............iskah  da e balgar4e,momi4e.
e imam si mom4enze i to kakvo Heart Eyes

tai kato pises sa blagorodstvo sega iskam da si osinovia dete koeto ne darja da e balgar4e-govori se 4e nikoi ne iska da gi osinoviava,no satova mi triabva doklad ot  4usbina koito struva 1 400E i sa koito dalgo ste 4akam.
ami mai ste triabva da se otkaja ot blagorodnata  si misia.vse pak sumata ne e  malka a i as sam na 38 ne mi se 4aka.
nesto ne gi rasbiram sakonite oste pove4e 4e si imam osinoveno dete...........
malko  mi e trudno da se primeria,no.............

sajaliavam 4e ne pisa na kiriliza no nesto ne mi e iasno kak stava-sajaliavam

# 65
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
Тара,

# 66
  • София
  • Мнения: 1 444
Какъв е този доклад, какви са тези огромни суми, това е нечувано.Наистина нямам представа какви са тези изисквания, но бих могла да говоря с един колега, адвокат, който се занимва с осиновявания и ако имаш желание ще го питам по-подробно, освен това сме приятели и бих могла да го ангажирам да помогне в случая, ако не си се отказала все още.Кажи ако имаш желание дали да говоря с него, мисля че наистина е в състояние да помогне.

# 67
  • Пазарджик
  • Мнения: 712
Здравейте момичета!
Прочетох вашите публикации и осбено ме развълнува написаното от marypopins . Аз също като нея мисля, че сам родена под щастлива звезда.
Мама ми каза , че съм осиновена , когато бях на 21-22 години. Отпърво се чувствах странно... НО огромната ЛЮБОВ , с която са ме обграждали през всичките години е най-важното нещо. Фактът, че си осиновен не може да промени нищо, при положение, че родителите са те дарявали с такава ОБИЧ. Майка и татко са давали всичко за мен, отделяли са залъка от устата си... Няма други като тях и им се прекланям до земята.
Те, милите, през цялото време са се притеснявали да ми кажат, защото съм щяла да ги обвинявам, че са бедни ... А аз ги обикнах още повече и се стремя да им го показвам ежедневно, да им благодаря. През цялто време ме беше страх те да не си помислят , че ги обичам по-малко.
И не търся, защото те са ме избрали,те са единствените, а аз съм намерила истинския си ДОМ.
Единственото, което ме мъчи сега, и го чувствам като дълг към тях, е че не съм ги дарила ощи с внуци, а те толкова искат.И ми е болно, и се чувствам длъжна... Искам да ги направя най-щастливите, както те са ме правили толкова години.
Мисля ,че майките осиновителки /въпреки че не обичам тази дума, те са единствените майки/ не трябва да се притесняват да кажат на децата си,че са осиновени, ако те постянно ги даряват с обичта си - това е най-важното, а не кой ги родил...
P.S. Извинявам се може би звучи малко несвързано, но съм развълнувана. Дано ме разбрахте...

# 68
  • София
  • Мнения: 1 444
Здравей Беладонна,
радвам се, че има още някой мислещ и чувстващ се като мен. А за внуците недей се чувства виновна, всичко ще си дойде, когато му е времето и ще ги направиш щастливи баба и дядо.Да са ти живи и здрави, успех и добре дошла.
  bouquet

# 69
  • Пазарджик
  • Мнения: 712
Благодаря за подкрапата, marypopins !
Много ме трогна!

# 70
         Аз не съм осиновена, не съм осиновител, но съм израснала с много такива съдби около мен.
         Имам братовчеди осиновени, приятели, познати.
         Моята съученичка и приятелка Тина е осиновена. За това, обаче, не научих от нея, а от нейна другарка, дете на семейни приятели. Тази нейна другарка с такъв трепет в гласа си ми съобщи за осиновяването на Тина, че се зачудих какво толкова ми казва всъщност, какво от това, но най-силно ме впечатли факта, че ми каза на ухо "Заклевам те. Не и казвай. Техните не искат да и разкриват това." Аз не можах да издържа на изкушението, дали от желание за клюкарстване, дали от възраста, споделих на наша друга близка приятелка. С нея много мислехме, та Тина имаше страхотни родители, всички искахме и нашите да са като тях. Усмихнати, добронамерени, винаги знаят с какъв разказ да те заинтригуват. Беше ни чудно - защо тези толкова широкоскроени хора не искаха да и кажат, че е осиновена. Тя толкова много ги обичаше, и не веднъж беше казвала, че не може да живее без да ги вижда и чува по няколко пъти на ден.
Дойде момент, когато пораснахме. Тина 1-2 години след като завършихме средното си образование се влюби и реши да се ожени.  Не се бяхме виждали няколко месеца, тя дойде у нас. Колко и се зарадвах, а единстевното, което виждах бе тъжния и поглед. Нейните родители бяха събрали смелост да и кажат за това, че е осиновена. Толкова плака, но не защото беше ядосана, не защото в този момент си задаваше въпроси кои са моите биологични родители, защо са ме изоставили. Единственото нещо, което се питаше е защо са крили толкова години от мен моите мама и татко, че съм осиновена. Сигурно много хора са знаели за това и са клюкарствали зад гърба ми. Ами да, казваше тя, сега се сещам за изпуснати фрази, думи, които аз съм ги подминавала, но са значели, че съм осиновена. Страх ли ги е било, да не са си мислели, че няма да ги обичам, че ще ги изоставя.....защо, защо. Единственото за което мислеше в този момент Тиа бе за нейните родители, точно тези, които са я осиновили, отгледали, възпитали, образовали, тези, които са и дали топлината и радоста от живота.
          Друга моя приателка Неда също разбра, че е осиновена в края на пубертета. Тъй като нейните осиновители са преживели загуба на първото си дете с Неда се държаха много строго. Не и даваха да излиза сама, да се разхожда. Винаги един от родителите и присъстваше. Моите родители вече ме пускаха на кино сама, докато нейните все още не искаха и да чуят за нещо подобно. Винаги, когато съм я викала да излезем е ставало с хиляди уговорки, разпити и предварителни планове от къде ще минем, кой трамвай ще хванем, предупреждения да не говорим с никого и т.н. и т.н. Всеки знае какво значи за едно дете, вече в пубертета да няма лично пространство, да няма право на свобода, да няма свой личен живот.... това нея я подтискаше ужасно. Просто Неда беше волна птица, искаше свободата си. Толкова мечти имаше, а я беше страх да ги сподели с родителите си. Това я караше да прави какви ли не щуротии, за да може да се откъсне от срогия надзор на родителите си, стигна до там, че да прави всичко наопаки с мотива, че така на тях ще им писне и няма да я държат толкова строго. Нейните родители не можеха да проумеят, че те подтикват това държание на Неда. За всичко обвиняваха рождените и родители. те са били такива и за това и Неда е такава - неподатлива на възпитание, непокорна, невъзпитана.......А това момиче просто искаше да диша. Дойде момент, когато родители и в невъзможността си да и повлияят в поведението и решиха да и кажат, че е осиновена.......... За съжаление при нея това се оказа непосилно за разбиране. Беше много сърдита, много обидена на родителите си, искаше да разбере кои са биологични й родители, обвиняваше осиновителите си за всичко - за това, че са я държали като в "затвор", а те видиш ли не са имали право за това; че са я карали да продължи образованието си, а тя можели и да била по-тъпа, отколкото те искали да осъзнаят, че е; просто в този дом настъпи ад. Ад, който продължи години.....в неволи, обвинения, бягство. Нито Неда искаше да разбере родителите си, защо са я възпитавали по този начин, нито те искаха да разберат Неда защо се е държала така. Никой не отстъпваше, никой не искаше да каже, че е кбъркал, никой не признаваше пред другия грешките, които е правел.
Благодарение на дистанцията на времето, отшумелите емоции, притъпените чувства сега това семейство живее в хармония. За съжаление с изгубени много години и много мигове на привързаност, нащастие, на уют.
          Според мен във втората семейна история не се говори за това кога е казано на детето, че е осиновено. Говори се за начина, по който е възпитавано. На мен ми показва, че колкото по-открити са чувствата между родителите и децата, колкото повече доверие и вяра имат едни вдруги, толкова по-гарантирано е, че животът ще протече по един по-хармоничен и спокоен начин.
          Независимо от това дали децата са ни осиновени, дали са наши рождени нека първо се замислим за тях. И нека да не се да се държим с дечицата като със собственост, заради изписван страх, а да разберем, че колкото и да са малки те също носят душа и в гърдите им тупка едно сърчице, изпълнено със собстевни преживявания и емоции.

# 71
Здравейте дами.Бях на около 10 годинки,когато разбрах,че съм осиновена,но беше жестоко.Разбрах го от мои приятели по доста груб начин,но не бих могла да им се сърдя,понеже бяхме невръстни.Приех го шокиращо.Милата ми майчица понесе ужасни обиди от мен и винаги ще съжалявам за това.Ето го и страшния момент,когато реших,че не ми се обръща достатъчно внимание-реших да го потърся по най глупавия начин.С шепа хапчета в ръка,които погълнах.Можеше да бъде фатално.Горките ми родители се поболяха.Това няма да си го простя.ЗА всеки спор между мен и майка ми аз и заявявах,че не е моя майка.Болката й е била голяма и мъчителна.Вече съм на 24 и все повече проумявам,колко трудно й е било.Нито за миг не се е отказала от мен.Щастлива съм хора.Сега имам приятел и дори ми е съвестно да й кажа че искаме да живеем заедно.Връзката ми с нея е голяма,но рано или късно и аз трябва да създам семейство.
Моят съвет е - кажете на децата си от рано,че са осиновени,защото има ужасно много "доброжелатели",които могат да ви разбият живота. Shocked
Стига съм бърборила.Благодаря ви,че ви има. easter easter  bouquet

# 72
  • Мнения: 77
Мила малка Divane, съчувствам ти  искрено за всичко, което си преживяла – всичко лошо е вече зад гърба ти.
Няма как „новината”, че си осиновен да не е шокираща за всеки осъзнал що е МАМА. Според мен възрастта няма значение. Може да има само разлика в реакциите.Макар, че моето дете научи на 5г., не беше лесно и вече няколко години работим по този въпрос.Беше мъчително да гледам питащите 5-6годишни детски очички: „Нали съм бил в коремати, кажи, че ти си ме родила?” и да не мога да им дам отговора, който искат да получат.
Но за това са майките-осиновителки, направили своя съзнателен избор да са майки – те могат и трябва да понесат и обидата, и мъката, и тъгата, и сълзите  на многообичните си деца.
Не се страхувай да признаеш на майка си, че си готова да поемеш своя самостоятелен път в живота – тя ще бъде радостна, че нейното момиченце  е пораснало.Със сигурност не те е отгледала, за да те държи завинаги до себе си. Една твоя прегръдка, една целувка  за нея ще са голяма награда.

# 73
Мила Diidi, благодаря ти за топлите думи.Иска ми се да кажа на всички малки човечета,които са осиновени,че си имат ангел хранител.  angel008  Също така ми се иска всички деца да намерят своя дом и любящи мама и татко.Аз получих цялата любов за която мога да мечтая и желая на всички да имат този късмет,този топъл дом и нежни ръце.  Simple Smile
 Diidi,желая на теб и твоето ангелче,както и на всички майки и татковци заели се със сложната,но прекрасна отговорност-бъдете щастливи.Ние ви обичаме.Търпеиние,сила и любов-те са най-силни на света и ще ви се върни трикратно.Вие сте незаменими.

# 74
Мила Диване, хората от които си разбрала, че си осиновена не са твои приятели. Не може твоите приятели да желаят да изпитваш болка или все още бяхте деца и се наранявахте без да искате. Радвам се, че  сега си щастлива. Рано или късно ще излетиш от гнездото. Но две различни неща са -  да живееш с човека когото обичаш и да създадеш семеиство с човека когото обичаш. Отговорността е различна. Пожелавам ти само добро.

Общи условия

Активация на акаунт