Добре ли са възрастните с правописа?

  • 14 696
  • 182
  •   1
Отговори
# 30
  • София
  • Мнения: 62 595
Съмнявам се да са волности. Просто не е важно за тях, старите редактори, коректори и прочие специалисти биват икономисани, а тези, които са от реколтата на демокрацията са с ниско качество. Подозирам, че нямат идея колко са неграмотни, те се чувстват прекрасно в собствената си кочина и са свикнали с "упойващата миризма на мръсно пране", пък и болшинството от зрителите са на още по-ниско ниво. Така излиза, че грешката е вярна. Зная, че едно време, за да стигне една статия до печат, е минавала през редактор и коректор. Сега къде "ги" тези хора? А доколкото ги има, дари те са грамотни?
В момента от всички електронни медии, на дикция и книжовен език се държи и следи само БНР. Заслушайте се внимателно във всички други радиостанции и телевизии и сравнете с БНР и ще разберете колко ушевадна е разликата.

# 31
  • София
  • Мнения: 4 349
Това, че в повечето случаи така наречените работодатели са по-неграмотни от нас не е оправдание за нашето в повечето случаи завишено мнение относно нашите възможности.

# 32
  • Мнения: 1 252
... И имайки в предвид , на предвид , под предвид ooooh! Това ме вкарва в тих бяс....

Да пишеш грамотно е преди всичко уважение към самия себе си.

# 33
  • София
  • Мнения: 62 595
Но само и единствено при условие, че смяташ грамотността за ценност и част от стъпките за уважение към себе си. Иначе става  нещо като "разбрала свинята от кладенчова вода" (ще ме извиняват прасетата, но такава е приказката).

# 34
  • София
  • Мнения: 1 666
Ами не, напротив, не са добре с правописа, никак не са.  

Тази тема ме засегна по болното място - от 1 месец търсим заместник за майчинството ми, с опция да остане и след връщането ми, ако се справя. Скромни изисквания - да е грамотен, да умее да пише (не като Толстой, а да може да създаде и оформи елементарен текст, без да тичаш след него с червената химикалка да му проверяваш "труда") и да изглежда достатъчно нормален, за да работи с шепа колеги. Това е всичко - образование няма значение, специалност няма значение, ако ще да е студент, ако ще да няма опит -  няма страшно, ще се научи. И няма, и няма. От загубих-им-бройката кандидати, някои с големи претенции, не се появи нито един, дето да знае къде се слага запетайка, какво е пълен член или да не пише "инвестиций". Ужас.

Моето мнение за това где се намира грамотността - в книгите. В четенето. Грамотност на елементарно ниво може да се научи, но истинска грамотност, формиране на усет и инстинкт към езика - това се случва с четене, четене, четене.

# 35
  • Мнения: 46 641
Не. Правописната тема е живо доказателство Laughing
Не съм съгласна, че едно време се е наблягало на правописа. Аз съм 78-ми набор и поне по мое време хич не му се обръщаше внимание. Да, на контролни/класни връщаха "червени" тетрадки и имаше ниски оценки, но времето, отделено за правопис, беше малко, според мен. Дори не си спомням да сме имали конкретни часове за правопис, по-скоро в движение се отбелязваше нещо, ей така между другото...

# 36
  • София
  • Мнения: 1 666
Зная, че едно време, за да стигне една статия до печат, е минавала през редактор и коректор. Сега къде "ги" тези хора? А доколкото ги има, дари те са грамотни?


Така е, казвам го като издънка на 3 поколения редактори. Майка ми сега е коректорка във вестник, a.k.a последна дупка на кавала във вестникарската йерархия. Презряна, долнопробна длъжност. Въпрос на чест е да спориш с коректора, докато не му докажеш, че той не е прав, всъщност е пълен неграмотник, статията ще излезе точно както си я написал, а коректорът трябва да ти е благодарен, че изобщо го държиш на работа въпреки пълната му безполезност.

Аз бях коректор едно лято по заместване, това като млада студентка. Веднъж се осмелих, в превишение на коректорските си права, да предложа на едно журналистче да си редактира футболния репортаж така, че в 10 реда текст да не се среща 6 пъти идиотският израз "простреля вратата". Юнакът ми каза "да си гледам запетайките", защото съм "проста коректорка"  Laughing Не вярвах, че може да имаш самочувствие да наричаш "прост" човека, който взима заплата, за да ти оправя правописните грешки  Laughing

# 37
  • София
  • Мнения: 62 595
Не. Правописната тема е живо доказателство Laughing
Не съм съгласна, че едно време се е наблягало на правописа. Аз съм 78-ми набор и поне по мое време хич не му се обръщаше внимание. Да, на контролни/класни връщаха "червени" тетрадки и имаше ниски оценки, но времето, отделено за правопис, беше малко, според мен. Дори не си спомням да сме имали конкретни часове за правопис, по-скоро в движение се отбелязваше нещо, ей така между другото...

А сега червени тетрадки се срещат рядко.
Явно само за осем години от "моето време" са успяли да деградират нещата. Нас навремето още от начална степен ни гонеха до дупка за грешките. Още с ужас си спомням как учителката ми беше поправила в първи клас едно "шт" в една диктовка, беше ми написала един поменик думи с "Щ" в средата с указание да ги напиша по три пъти за домашно. И всичко това с едни огрооооми червени букви. И това в първи клас! Майка ми още я пази тази прословута тетрадка.

# 38
  • София
  • Мнения: 18 243
Не мисля, че масово застъпеното мнение за все по-неграмотно следващо поколение, е  съвсем обективно.  Peace Подчертавам, че  във връзка със зададения в темата въпрос имам предвид само познаването и прилагането на правописните и пунктуационни правила.Практиката показва, че степента на  владеене на правописа и пунктуацията при  претендиращите за уж 
по-грамотни  родители  не е също особено висока.Да не кажа по-груба дума. Масово се пише неграмотно , като се започне от неспособността  за създаване  на  свързан текст и се стигне до  недостатъчно доброто владеене и прилагане на правописните норми.Но това явление ми се струва с  еднакво проявление както сред младите, така и сред техните родители.Грамотни има и при едните, и при другите.Лошото е, че неграмотните са в пъти повече и в двете възрастови групи. За младото поколение  е ясно, него и слабите му постижения  като цяло вече многократно сме обсъждали.Но и при родителите картинката не е по-различна.. Sad

# 39
  • София
  • Мнения: 62 595
Дори да приемем, че форумът не е представителна извадка на населението, много е лесно и предвидимо по правописа и начина на изразяване да познаеш възрастта на автора. болшинството автори тук, завършили училище през последните десет години са очеизвадно по-зле с правописа и изразяването в сравнение с болшинството завършилите около и преди демокрацията.

# 40
  • София
  • Мнения: 18 243
Дори да приемем, че форумът не е представителна извадка на населението, много е лесно и предвидимо по правописа и начина на изразяване да познаеш възрастта на автора. болшинството автори тук, завършили училище през последните десет години са очеизвадно по-зле с правописа и изразяването в сравнение с болшинството завършилите около и преди демокрацията.
Ами не съм съвсем съгласна. По неписано правило във форума , в частност в раздела с училищните теми,  са се събрали родители, даващи мило и драго  за образованието на децата си.Не твърдя в никакъв случай , че  форумът трябва да се разглежда като  представителна извадка, но все пак щом сред  написаното от наистина заинтересованите от образоваността и напредъка на децата,  се срещат нерядко плашещи  очите правописни бисери, какво ли е при останалите... Thinking А болшинството от списващите в тези теми форумки  са  точно в упоменатия възрастов диапазон, тоест завършили преди демокрацията или малко след нея.

# 41
  • София
  • Мнения: 1 666
болшинството автори тук, завършили училище през последните десет години са очеизвадно по-зле с правописа и изразяването в сравнение с болшинството завършилите около и преди демокрацията.

Аз пак мисля, че е заради книгите. Липсата на интернет и комерсиална телевизия са изиграли своята роля - хората са чели книги. Хубави книги в добър превод, сериозна редакция и двоен коректорски преглед. Хората от поколението на моите родители са чели най-малкото "класиката" и най-издаваната съветска литература, а любителите на книгата - и много повече.

Георги Марков в Задочните репортажи пише, че средностатистическият българин (не "интелектуалец", каквото и да значи това) е прочел много повече книги, отколкото същият калибър французин, ползващ благата на капитализма като няколко канала ТВ и "свободно" комерсиално кино. Ама вече разликата май-май отива в полза на французина. И промяната на режима за мен Е фактор за масовото правописно изпростяване. Не само от гледна точка на училищното образование.

По библиотеката също може да познаеш възрастта на дадения субект - ако ти покажа снимка на стандартен български хол със стандартна секция, пълна с книги, е малко вероятно обитателят да е под 35.

# 42
  • София
  • Мнения: 62 595
Преброй колко и кои са родителите в училищните теми на фона на останалите потребители във всички останали форуми. Особено като влезеш в образователно-неангажиранитте такива. Училищният подфорум е изключение, той е като клуб по интереси на образователно ниво поне малкоо над средното (че да не звучи твърде хвалебствено).

Аз тук не правя сравнение между българите и чужденците, а между българите, образовани преди демокрацията и след нея. По-точно, имам предвид три времеви периода - преди соца, по време на соца и при демокрацията.

# 43
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 360
указана навреме помощ
Четох, четох, но човек, имащ претенции към училището, би трябвало да знае, че "оказвам" и "указвам" са две различни думи. Не се взирай толко във въпросителния знак  Flutter

Последна редакция: вт, 12 юли 2011, 12:31 от Саморая

# 44
  • Мнения: 24 467
указана навреме помощ
Четох, четох, но човек, имащ претенции към училището, би трябвало да знае, че "оказвам" и "указвам" са две различни думи. Не се взирай толко във въпросителния знак  Flutter

Сигурно съм човекът, който най- рядко тук прави някому забележка за правопис. За него си има тема отделна.
Затова и на няколко пъти посочих, че той не ми е толкова важен.
От теб очаквах нещо по същество. Щом нямаш какво да предложиш- нямаш.

Да се окаже помощ някому означава той да бъде упътен, насочен, което се очаква да се направи в училище. Къде ти е проблемът не разбрах.
Дори емотиконче съм сложила за "сериозност"... с добавка. Но то си е така- четенето с разбиране си го няма у нас- и при деца и при възрастни.
Ти попита по каква причина някой не те бил отразил. Вероятно просто не е имало какво да отрази.


Почистих, да не става досадно.


А сега по същество нещо дали няма да напишеш?
Твърдиш, че хората са грамотни, че ти и детето ти сте грамотни или какво искаш да кажеш? Ако наистина искаш да кажеш нещо.
Аз не съм с лоши чувства.  LaughingЖалко, че ти си. Ако ти е жега не си го изкарвай на околния свят. Той не е крив.

Към училището имам и ще имам претенции- затова то бива издържано от данъците народни, за да научи хората, не да ходят учителите да им се води стаж. То има претенции да образова, аз нямам. То е задължително, на това отгоре.

Толкоз по празните приказки.
ххххххххххххххххххххххххххххххххх

Дъждовно време, не знам на кой клас водиш, не съм проследила, но при майка, да речем, със завършен ІV клас и баща не много по- напред не вярвам детето да може да пропише есе и да разбере системи уравнения. Освен ако учител не поработи с него, когато то се затрудни. А затрудненията идват при всеки ученик, рано или късно.

Последна редакция: вт, 12 юли 2011, 13:03 от Judy

Общи условия

Активация на акаунт