Има ли право ЛКК да ми отказва болничен ?

  • 14 439
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 813
Има ли право ЛКК да отказва да ми продължи болничния ? Оперираха ме миналият месец в частна болница. Там ми дадоха 30 дни домашен стационар, а на епикризата ми пише 2 месеца нетрудоспособност. Болничният трябва да бъде продължен от ЛКК като преди това съм минала и през личния лекар за нужните документи. До тук всичко свършено, но днес когато отидох да си получа болничния , ми казаха, че единият лекар отказва. Няма да навлизам в подробности за това как отказващия  да подпише решаваше кръстословица и дори не ме погледна, а сестрата ми обясняваше всичко.

Искам само да знам имат ли право на това, или не ?

# 1
  • Мнения: 4 300
Според мен имат, иначе за какво са комисия ако ще разписват всичко като селски кметове?

В частната клиника нямат ли си ЛКК? Когато съм ползвала услугите на частен мед.център там си имаха такава, не ми се е налагало да ходя при личен или други лекари.

# 2
  • Мнения: 1 813
А нали на епикризата пише два месеца нетрудоспособност? И опериращият изрично каза, че по клиничка пътека ми се полагат толкова.

Не, явно нямат в болницата , след като за продължението ме пращат в държавна .

# 3
  • Мнения: 4 300
Ами не знам, моята логика е, че ако някой трябва да одобри нещо ( в случая ЛКК) той трябва да има и право да го откаже, иначе няма смисъл.
Лошото е, че ако в частната болница нямат ЛКК и личният ти лекар/неговата ЛКК са те отсвирили не виждам към кой друг лекар можеш да се обърнеш. Освен да драснеш един е-мейл на местната РЗОК, нищо не губиш  Thinking

А каква е връзката на клиничната пътека с болничните? Клиничните пътеки имат само максимум дни болничен престой доколкото знам.

# 4
  • Мнения: 10 547
Имат право да ти откажат. Това е т.нар. вторичен болничен лист, чието издаване се случва след предложение от страна на твоя ЛЛ към ЛКК. ЛКК обаче може да реши, че не се нуждаеш от последвало тези 30 дни домашно лечение и си годна да започнеш работа.
Има два начини да продължиш болничния. Единият, ако ЛЛ те насочи към специалист, който прецени състоянието ти и дали се нуждаеш от още болнични. Другият вариант е, да отидеш при лекаря, който те е оперирал, или на платен прием в клиниката при друг.
По клинична пътека не ти се полага нищо като период на болничния. Просто след болнично лечение се полагат 30 дни.

# 5
  • Мнения: 13 272
Без да съм абсолютно категорична, карам на спомени,за различните заболявания домашния стационар е с препоръчитален срок, това е отразено в епикризата има се предвид до 2 месеца, а примерно ЛКК  може да ги издаде и за 15 дена след първия болничен.Но мен също ме изненадва защо и втория болничен не са ти го дали от болницата където си оперирана, дали не са променили нещо.
А клиничните пътеки нямат никаква връзка с болничните.

# 6
  • Мнения: 10 547
Без да съм абсолютно категорична, карам на спомени,за различните заболявания домашния стационар е с препоръчитален срок, това е отразено в епикризата има се предвид до 2 месеца, а примерно ЛКК  може да ги издаде и за 15 дена след първия болничен.Но мен също ме изненадва защо и втория болничен не са ти го дали от болницата където си оперирана, дали не са променили нещо.
А клиничните пътеки нямат никаква връзка с болничните.

Именно де, написала си го. Това е препоръчителен срок. И зависи от ЛКК. В болницата просто те оперират, издават ти първичния болничен, а после отново си в компетенцията на ЛЛ.

# 7
  • Мнения: 1 813
И когато си предпочел да те оперират в частната болница, в която не са поканили да работи един от ЛКК, а той се има за светило и ето ти резултата. НЕ че не го очаквах, още като ми казаха от частната болница, че в държавната трябва да ми го продължат. Ясно, пак ще е трудно.  Simple Smile Благодаря ви.

# 8
  • София
  • Мнения: 16 024
Преди 3 год. ползвах 6 месеца болнични след операция.
Първия издаден от ВМИ. Като наближи да свършва ходих при личната, тя ми даде направление за специалист. При специалиста охках и пъшках колко ме боли операцията и тя написа мнение до ЛКК за продължаване на болничния. С ЛКК в кварталната поликлиника нямах проблеми. Тази поцедура  приложих още няколко пъти, докато станат 180 дни. На толкова имах право.
Говори с личната, може би трябва първо при специалист да отидеш и после на ЛКК.
Успех, дано стане продължат болничния докато ти е нужен.

# 9
  • Мнения: 4 195
И на мен миналата година отказаха да ми го продължат. А аз не можех да ходя.....буквално. На майка ми обаче и го продължиха до максималните 6 месеца, а тя се възстанови много по -бързо от мен. Обаче нейната операция беше по - сложна от моята и с премахване на орган, а при мен не беше точно така. Но ми го отказаха Confused

# 10
  • София
  • Мнения: 418
Аз си счупих крака миналата година и ми дадоха 3 месеца.  По принцип максималното, което могат да ти изпишат от болницата (или от където и да е) е месец и после се ходи на комисията да ти го продължат. До 3 месеца ми го продължаваха 2 пъти мисля пак за по месец. Аз ходих на такава в поликлиниката. Казах, че се чувствам добре и имам ли нужда от още болнични но лекаря си ми каза да си ги взимам да не се занимавам с глупости. До сега не мислих, че не отказват.. явно не всички са като този/тези, при които бях аз...

# 11
  • Мнения: 10 598
Има ли някой запознат с този въпрос? Влизам в болница. Излизам по-зле от колкото бях. В епикризита пише лъжа - че ме изписват с подобрение. От там ми дават 20 дни болнични. Не оздравявам. Отивам на "преглед" при специалист, с направление от лл. Пуска ми амбулаторен лист и иска талон 7 за лкк, в която той е член. ЛКК се води специализирана. Издава ми той 20 + 10 + 10 дни болнични листове от името на тази специализирана лкк. Въпросната лкк се състои от двама човека, следователно два подписа. Единият никога не съм го виждала, нито пък той мен. След последния 10-денов болничен отивам пак на преглед. Още не съм оздравяла, не мога да работя. Доктора ме изненадва, вместо болничен ми издава повторно направление за хоспитализация. Аз му връщам направлението - не желая да влизам пак в болница, за едно и също нещо. Доктора отказва да ми продължи болничния. Какво следва? От къде и как да искам болничен? Лкк за общо заболяване не можела да продължи болничен на база амбулаторен лист от преглед при специалист, при проложение, че другите болнични са издадени от специализирана лкк. Има ли такова нещо? Дайте съвет какво може да се направи, че ще останем гладни... Cry

Общи условия

Активация на акаунт