Вземане на детето за лятната отпуска от БНД

  • 2 930
  • 41
  •   1
Отговори
# 15
  • София
  • Мнения: 672
Детето е на двамата, само когато на бащата му изнася. Иначе си е мое, за всеки един и всички ангажименти  #2gunfire  #2gunfire 

Така че, по-добре да не ми вкарва детето във филми като ми го взима  Peace

# 16
  • Мнения: 7 779
Аз лично с БНД, и може да ви звучи смешно, пиша мейли, за да имам всичко черно на бяло. Ясно съм му казала, че ако иска да види детето в събота, трябва да ми каже до сряда и смятам да му го кажа същото и за лятото - до края на април да знам кои дати ще го вземе лятото. Винаги казвам, че ако не ме уведоми до този срок, считам, че не иска да го вижда/взима. Идеята е, че аз трябва също да планирам отпуски, морета, пътувания и не смятам да си държа детето в София цяло лято и да чакам той евентуално да се обади.

защо ти трябва да му казваш ? съда ясно е казал - всяка първа и трета  или втора и четвърта събота и неделя ....ако уважаваш решението на съда не би трябвало да си правиш свободни съчинения. предполагам че в решението не е записано ,че  той е длъжен да ти се обажда до сряда за да каже ще идва или не в събота. просто използваш че бившият ти е мекушав.
аз бих приложил съд.решене с пълна сила както и последствията.
разбира се в духа на разбирателството е нормално да се обади предния ден че ще дойде.
за лятното взимане е приемливо да се договорите поне 1 месец по-рано , но чак пък от април .....

# 17
  • Мнения: 549
За мен все повече натежава мнението, че неформалните уговорки може и да ги има, може и да ги няма, показал е от какво има респект - съдебно решение, тогава трябва да има такова, прецизно изписано с дните в месеца, конкретна дата и продължителсност през лятото.
А уж разписахме като формалност предишния иск, в интерес на детето  Tired

# 18
  • Мнения: 7 779
За мен все повече натежава мнението, че неформалните уговорки може и да ги има, може и да ги няма, показал е от какво има респект - съдебно решение, тогава трябва да има такова, прецизно изписано с дните в месеца, конкретна дата и продължителсност през лятото.
А уж разписахме като формалност предишния иск, в интерес на детето  Tired
ти би ли предвидила след 1 , след 2 или след 10 години кога ще си в отпуск през лятото, та искаш това да го каже съдията  в съд.решение  newsm78

# 19
  • Мнения: 549
Точно с цел удобство е написано свободно. Констатирам своето неудобство понастоящем

# 20
  • Мнения: 552
А делото ви на каква фаза е?
Ако още няма съдебно решение, това споразумение е предварително... не в смисъл, че няма да се спазва, щом веднъж е подписано - просто точната формулировка е в окончателното решение  Peace
В нашия случай например тя е, че БНД има право да взема детето през лятото по време, което не съвпада с отпуска на майката.
Друг въпрос е дали той изобщо използва това свое право  Simple Smile

# 21
  • Мнения: 116
Здравейте,  тъй като ме интересува един въпрос точно касаещ летният престой на детето, ще си позволя да го задам тук - става въпрос за дъщерята на мои познати, която е на 12г., лятото трябва да е един месец с баща си, който обаче е в чужбина и през това време вместо с него е с баба си и дядо си (по бащина линия). Те я гледат добре, много я обичат, но майката не е доволна, може ли да се прекратят тези виждания въз основа на това, че де факто това време, определено за бащата, дъщерята го прекарва с баба си и дядо си? Ще съм Ви много благодарна и ако ми цитирате къде може да се намери формулирано в закона това. Благодаря!

# 22
  • Мнения: 69
Аз имах дълго време травма след едно море с баща ми и приятелката му.
Беше някакъв ад, унижения, караници, направо не знам, защо ме взеха.
Не искам да си спомням.

Не бих пуснала детето си с хора, които то не познава добре.

# 23
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
 При нас също е записано, че ще взема децата през лятото във време несъвпадащо с моята лятна отпуска,като аз съм длъжна до края на май да му кажа кога я планувам.
  По скоро ме притеснява факта, че това време,което уж трябва да е с тях той ги хвърля на майка си /тя живее на 350 км/ и въобще и не ходи да ги вижда. Когато писахме споразумението той лично помоли за още 2 седмици към тези стандартни 20 дни за да може децата да изкарват известно време и с баба си и дядо си. Съгласих се, но не очаквах, че те ще са там през абсолютно цялото време и ако прекарат 5-6 дни с баща си ще е празник. Сега голямата ми плаче всеки ден по телефона, че не иска повече при тях, че и е скучно, а аз нищо не мога да направя. Cry От баща си изпитва панически страх/ за съжаление си има причини/, не смее нищо да му каже, а се обажда да плаче на мен и аз да съм му кажела. Няма как да му обясня, че това време е за да го изкара с децата си, няма желани е това е. Rolling Eyes

# 24
  • Мнения: 549
Всъщност аз се надявах поне един в темата да напише - взема го през лятото по уговорка, както се разберем, няма проблеми, аз почивам и си върша работа, после връща детето/ децата, както сме се разбрали  Rolling Eyes

# 25
  • Мнения: 2 931
Всъщност аз се надявах поне един в темата да напише - взема го през лятото по уговорка, както се разберем, няма проблеми, аз почивам и си върша работа, после връща детето/ децата, както сме се разбрали Rolling Eyes
Ето ме  Grinning
И не само през лятото, и през седмицата е така. С уговорката, че детето вече ходи само и се връща само, и не се налага да го водят и вземат.

petia_vj, ето го текста в закона, който те интересува:

Семеен кодекс
Лични отношения с близки
Чл. 128. (1) Дядото и бабата могат да поискат от районния съд по настоящия адрес на детето да определи мерки за лични отношения с него, ако това е в интерес на детето. Това право има и детето.
(2) Съдът прилага съответно чл. 59, ал. 8 и 9.
(3) Ако родителят, на когото съдът е определил режим на лични отношения с детето, временно не е в състояние да го упражнява поради отсъствие или заболяване, този режим може да се осъществява от бабата и дядото на детето.

# 26
  • Мнения: 549
Значи все пак можело  Simple Smile
Много бих се радвала това да се случи и при нас, поне за известен период - в бъдеще; сега нещо не се получи, въпреки, че се старах да поддържам любезния тон

# 27
  • Мнения: 2 931
     Може разбира се, и не съм единствена. Разделените родители, с хармонични отношения след развода/раздялата рядко се появяват в този подфорум. Уговорките трябва да са сравнително удобни и за двамата. Някак не си представям разбирателството под формата - аз още през март съм планирала отпуска и лятната си почивка за юли, и точно тогава бащата иска да заведе детето на почивка, но ме информира в края на юни. Или обратно, уведомила съм го че ще ползвам отпуск пред юли, той си планира почивката с детето през август, прави резервации и т.н. и аз изведнъж си променям плановете и се позовавам - ама аз ще бъда в отпуск през август, а ти нямаш право да го вземеш тогава.
     Важно е и двамата да превъзмогнат мисли от вида "от къде накъде ще извежда детето с този/тази, ще го води у майка си" и т.н. При липса на някакво сериозно вредящо на детето поведение - склонност към насилие, пиянство и т.н. детайлите на личното време на единия родител с детето въобще не трябва да представляват интерес за другия. То затова е лично време.

# 28
  • Мнения: 552
Значи все пак можело  Simple Smile
Много бих се радвала това да се случи и при нас, поне за известен период - в бъдеще; сега нещо не се получи, въпреки, че се старах да поддържам любезния тон
Дано, Fall - пожелавам ти го  Peace

# 29
  • На черешата
  • Мнения: 8 393
   
     Важно е и двамата да превъзмогнат мисли от вида "от къде накъде ще извежда детето с този/тази, ще го води у майка си" и т.н. При липса на някакво сериозно вредящо на детето поведение - склонност към насилие, пиянство и т.н. детайлите на личното време на единия родител с детето въобще не трябва да представляват интерес за другия. То затова е лично време.

 Да де, но при нас се получава, че личното време с тати се оказва изцяло и само лично време с баба и дядо. Децата цял месец са на село, където и те самите нямат желание да бъдат за толкова дълго.Таткото обяснява , че му е адски скъпо да отиде до там да ги види и затова не ходи. Питането ми е има ли начин това лично време с другият родител да се контролира и да е наистина лично време с него. Иначе какъв е смисълът?  newsm78

Общи условия

Активация на акаунт