Антена на мобилен оператор и детска градина

  • 13 985
  • 72
  •   1
Отговори
# 15
  • Дивия Северозапад
  • Мнения: 75
И какво ми остава - да преместя детето в друга детска градина и да продам жилището? И какво - умиране има, спасение от МТел няма?

Последна редакция: ср, 17 авг 2011, 15:45 от Петлето

# 16
  • Мнения: X
За ползващите английски или немски - термина е електросмог, събирателен за замърсяване на средата от високи нива на магнитното поле и електрополе. В интернет има купища информация по въпроса, мъничко ровене трябва. Антените на мобилните оператори съвсем не са единствения източник на електросмог. ЖП линии, високоволтови електропроводи, кабели под земята, трансформатори, електростанции, микровълнови и обикновени печки, телевизори и други домашни електроуреди, устройства за безжичен интернет и прочие безобидни нещица ни облъчват ежедневно, без изобщо да предполагаме.
И аз не знаех за проблема, докато заради евентуална покупка на къща строена близо до електропровод, не поровихме по въпроса. Останахме изумени, хем мъжът ми е доста навътре с материята.

Лошото е, че вредата и ефекта от дългосрочно излагане на високи нива на електросмог все още не е достатъчно добре проучено, засега всичко е на ниво предположения и начални изследвания и проучвания.
И друго - официално приетите за безвредни или приемливи нива на електросмога е много вероятно изобщо да не са безвредни. Но е трудно доказуемо и все още неизвестните са много.


http://de.wikipedia.org/wiki/Elektrosmog
http://www.elektrosmog.com/
http://www.ohne-elektrosmog-wohnen.de/html/auswirkungen.php

Последна редакция: ср, 17 авг 2011, 16:05 от Анонимен

# 17
  • София
  • Мнения: 6 363
И какво ми остава - да преместя детето в друга детска градина и да продам жилището? И какво - умиране има, спасение от МТел няма?

остава ти да спреш да се паникьосваш и да се опиташ да вникнеш в онова, което ти се казва.

няма заплаха за здравето на детето ти, разбери това.

ако искаш да се паникьосваш, ще ти предложа алтернатива - не знаеш дали съседът отдолу или над теб или встрани от теб не е поставил безжичен рутер или база на безжичен телефон точно над/под/до леглото на детето ти, нали? това е много-много по-опасно от антената на покрива на съседната сграда...

# 18
  • Мнения: 2 022
Петленце, не се притеснявай, детските градини обикновено са на два етажа, а антената е на покрива на блока. Колко етажен е той? Тя излъчва в хоризонталната равнина с максималната си мощност, а страничните й листи затихват много бързо и освен ако не си на последен етаж на отсрещна сграда със същата височина не би следвало да се притесняваш. На кой етаж живееш - ако прекараш мислена равнина на ниво погледа ти - колко етажа  има (може и  мислени) от теб до самата антена. Освен това зависи накъде е насочена - тя излъчва в сектор (затова се наричат секторни) от 120 градуса като основната и мощност е в 60 градусовата зона.
Не изпадай в паника и най-добре за твое успокоение извикай да замерят помещенията у вас. Това, което се установи след замерването освен, че всичко беше под нормата, разбира се, е , че 40% от ЕМП е от GSM - това включва не само антената отсреща, а и всички антени в града, в чийто обхват попадаме, мобилния телефон в чантата ми, в джоба на замерващия и т.н и т.н. Останалото излъчване не зависи от тях. Тоест - дори да я нямаше тази антена - пак щеше да има основната част от това поле. Ако искам да го няма - да си търся горичка или полянка в планината или пещера, нали? Wink
jam правилно ти написа - много повече има опасност от наслагването на wifi-тата - само като пробвам на някои места ми открива поне 20 безжични мрежи - не знам доколко това може да се контролира обаче.
Така че, дали са ти линк, обади се да замерят, ако искаш пусни молба и в НЦООЗ - лаборатория "Физични фактори" за замерване.

Последна редакция: ср, 17 авг 2011, 18:47 от Cygnus

# 19
  • Мнения: 348
Актуална тема.  bouquet

# 20
  • Дивия Северозапад
  • Мнения: 75
Детската градина е на два етажа, а блока, на който е поставена антената на 5 етажа. Но градината е много близо. Аз казвам приблизително 50метра, но мъжа ми смята че не са повече от 30метра. Не мисля, че е редно. Чета една статия на доц. Пламен Данков, физик, преподавател по безжични комуникации в СУ, http://phys.uni-sofia.bg/~dankov/GSMnetwork/GSM%20network_part3.pdf както и други материали в интернет и макар да не разбирам от физика не мисля че това е безвредно, особено за децата. Още повече, че антената е поставена само със съгласието на хората от единия (от общо 4-ри) вход, отделил се като самостоятелна етажна собственост. Никакви замервания не са правени.

Последна редакция: ср, 17 авг 2011, 21:47 от Петлето

# 21
  • Западен парк
  • Мнения: 394
Е, добре де, Петлето! Хем казваш, че не разбираш от физика, хем мислиш, че е вредно! Как може да мислиш по въпрос, по който нямаш представа(според самата теб)? Това не е мислене, а нещо... дори не мога да го определя как да го нарека. Още във шести клас по физика трябва да си учила, че радиовълните се разпространяват хоризонтално и то в сравнително малък сектор. Учените си стъпват на главите, за да намерят начин да изпращат радиовълни с по-малко предаватели, и то от години. От известно време, обаче подозирам, че някакви хора, изрично упоменали, че не разбират от физика (нямам предвид теб!), се шашардисват от едни антени които според тях излъчват вълни на 100% в диапазон от 360 градуса. Ей това ако може да си изясня..., но не мога. Защото знанията ми по физика са на ниво техникум и не достигат, едни фирми намериха начин да "замерват" вредните излъчвания. Естествено срещу заплащане... Пък който върже.

# 22
  • Дивия Северозапад
  • Мнения: 75
Забравих да пиша, че на моя приятелка, която живее на 5-я етаж в блок срещу антената, детето се разболя от тромбоцитопения. След няколко месеца лечение в ИСУЛ детето е добре. Говорих с нея, никой не може да обясни причината за заболяването, но пък тя отрича да е от антената, въпреки че фронтално гледа към единия от лъчите.

# 23
  • Мнения: 427
  Записвам се да следя темата  Peace

# 24
  • Мнения: 2 022
По-близо е много относително понятие. Зависи как е насочена. Ако е насочена абсолютно хоризонтално по-близо под нея е по-добре, защото си под листа. Най-добре е да поискате замерване в градината и в дома си. Всяка антена има проект в общината - там е посочен модел на секторните антени, кота на монтаж, насоченост, мощност, която също не е маловажна. Не неглежирай проблема в никакъв случай - провери как стоят нещата, но е по-вероятно да няма проблем и всичко да е в норма. Ако не отговаря на изискванията ще я демонтират или преместят.

# 25
  • Дивия Северозапад
  • Мнения: 75
За ползващите английски или немски - термина е електросмог, събирателен за замърсяване на средата от високи нива на магнитното поле и електрополе. В интернет има купища информация по въпроса, мъничко ровене трябва. Антените на мобилните оператори съвсем не са единствения източник на електросмог.
Моля, пиши ми по въпроса за базите на мобилните оператори. Какво пише за тях?

# 26
  • Дивия Северозапад
  • Мнения: 75
По-близо е много относително понятие. Зависи как е насочена. Ако е насочена абсолютно хоризонтално по-близо под нея е по-добре, защото си под листа. Най-добре е да поискате замерване в градината и в дома си. Всяка антена има проект в общината - там е посочен модел на секторните антени, кота на монтаж, насоченост, мощност, която също не е маловажна. Не неглежирай проблема в никакъв случай - провери как стоят нещата, но е по-вероятно да няма проблем и всичко да е в норма. Ако не отговаря на изискванията ще я демонтират или преместят.
Другата седмица ще ходя до всички институции, няма да се оставя така. Ако трябва стачка ще направя пред градината и блока с децата. Иска ми се да говоря с директорката на градината, но тя е в отпуск. Сега чета наредбите и питам вас, които знаете повече неща, за да се подготвя.
Пуснах тема и в здравния форум: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=604050.0

Последна редакция: ср, 17 авг 2011, 23:53 от Петлето

# 27
  • София
  • Мнения: 817
Петлето, успокой се, и прочети още няколко пъти това, което е написала Сигнус.
Аз самата съм инженер по комуникации с профилиране в областта на ВЧ и СВЧ антените, демек ми е професия. Пак ти казвам - за да се появи антена на покрива, трябва да бъде одобрен проект, право на строеж, в общината да се каже каква е антената и т.н. Не мисли, че от мобилния оператор отиват и просто ей така си слагат антените където им падне, няма такова нещо. Преди да пуснат антените, има и замервания, насочвания и т.н.
Пак се връщам към дадения по-горе пример от моя пост. Да, амбицирани съседи викаха от мобилния оператор да мерят, викаха и от друго място, не знам от къде. Еми мобилния оператор дойде и измери в 8 или 9 сутринта, сравнително по-слаб трафик, те могат да го видят и така... те няма да дойдат да мерят в 8, 9, 10, 12, 14, 18 и т.н. Идват еднократно, казват - да, ние сме в нормите и толкоз.
Смятам, че за тез антени се създава известна параноя в  населението. Еми то ако се замислиш, облъчва и Копитото и старата Телевизионна кула в Борисовата градина, още повече, че последната е и главната радиорелейна станция на България... излъчват и безжичните телефони и нашите GSM апарати, като не бих се учудила сигнала и ЕМ лъчение да е по-силно от твоя апарат, отколкото от базовата станция на мобилния оператор, излъчват и безжичните рутери ... кабелите също излъчват електромагнитна енергия. Еми то... освен да се гръмне човек, май друго не му остава.  Crazy
Колкото до детенцето на твоята позната - да не дава Господ никому болно дете, но не можеш да си сигурна, че е от базовата станция, няма как да знаеш каква е причината. За съжаление, мисля, че в 21 век новите технологии и удобства са навлезли и ще навлизат все повече в бита ни и спасение няма. Успех ти желая в борбата, но мисля, че малко преиграваш! Hug

# 28
  • Дивия Северозапад
  • Мнения: 75
Не мисля, че преигравам, защото у дома аз решавам дали и какви ел. уреди ще има. Аз решавам дали да ползвам мобилен телефон, дали да имам микровълнова печка, какви ел. уреди ще има в стаите, къде ще са разположени леглата на децата и т.н. А за антените никой не ни информира, тук в дълбоката провинция положението е отчайващо. Между другото мобилен телефон ползвам изключително рядко, а по време на бременността почти не съм ползвала, това е мое решение.

Последна редакция: чт, 18 авг 2011, 11:45 от Петлето

# 29
  • Мнения: X
По-близо е много относително понятие. Зависи как е насочена. Ако е насочена абсолютно хоризонтално по-близо под нея е по-добре, защото си под листа. Най-добре е да поискате замерване в градината и в дома си. Всяка антена има проект в общината - там е посочен модел на секторните антени, кота на монтаж, насоченост, мощност, която също не е маловажна. Не неглежирай проблема в никакъв случай - провери как стоят нещата, но е по-вероятно да няма проблем и всичко да е в норма. Ако не отговаря на изискванията ще я демонтират или преместят.
Другата седмица ще ходя до всички институции, няма да се оставя така. Ако трябва стачка ще направя пред градината и блока с децата. Иска ми се да говоря с директорката на градината, но тя е в отпуск. Сега чета наредбите и питам вас, които знаете повече неща, за да се подготвя.
Пуснах тема и в здравния форум: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=604050.0

Правилната поредица на действията ти би трябвало да е следната:
1. Информираш се за законово допустимите нива на магнитно и електрополе.
2. Намираш начин да ги замериш (по-горе са ти дали координати), или намираш познат физик или електроинженер, който да ти свърши работа.
3. При отклонения алармираш институциите.

Ако започнеш да ходиш по общини и служби преди да си свършила 1 и 2, никой няма да ти обърне внимание, гарантирам ти го.

Общи условия

Активация на акаунт