За приятелството и сиренето

  • 5 200
  • 60
  •   1
Отговори
# 15
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Аха, за материалите. Не влагам материали, но влагам нещо много повече  Wink

Аз съм художник и със сигурност знам какво се влага освен материали, но предполагам, това се отнася и за не малък брой професии.

# 16
  • Мнения: 4 555
.

Последна редакция: ср, 24 авг 2011, 16:25 от Елора

# 17
  • Мнения: 2 161
Един момент! Тук се говори за различни ситуации. Когато правя услуга, правя я точно като услуга и не вземам пари. Значи съм преценила, че дори и да имам разходи като заплащане на други хора, консумативи...аз си ги поемам изцяло, защото правя услуга. Но ако професионално човек се ангажира да свърши работа на приятел и тази работа изисква материали, труд на други хора, транспорт, осигуровки, то тогава правя отстъпка- не вземам своето полагаемо. Но трудът на хората, работещи за мен трябва да се плати. Но това за мен не е услуга, а просто отстъпка от цена.

# 18
  • Мнения: 931
Аз предпочитам да си плащам защото човекът, колкото и да ми е близък все пак е отделил от времето си, положил е труд и не е честно да искам да го направи без пари.
На мен самата ми се е случвало да не поискам пари за някой направен превод за близък приятел особено ако знам, че е притеснен финансово.
Зависи от човека и конкретната ситуация. Дразня се обаче, когато някой реши предварително, че се подразбира, че ще му свърша някаква работа без пари само защото сме познати или роднини.

# 19
  • Мнения: 116
Попадала съм и на противоположен случай-веднъж опаковах картина,която клиентка ми беше донесла да опаковам.Похвалих вкусът и и я попитах колко струва.Оказа се,че за размер не повече от 40/40,масло май беше,съвсем по приятелски са и взели 100 лева "само за материалите".Много добре знам колко максимум могат да излязат материалите,но не ми беше работата да се бъркам.Така,че има го и този вариант,макар и по-рядко.Но за какво приятелство говорим,ако единия гледа да се възползва от другия...

# 20
  • Мнения: 198
Аз много се старая да разграничавам двете неща. Доскоро имах собствен бизнес и знам какво е някой да те муфти. В крайна сметка за приятели и познати сме предлагали отстъпки, но безплатни обеди - никога. Тъй като се занимавахме с консултантски услуги се е случвало да помогна на близък или приятел, но в личното си време, като приятелска помощ, без пари.
Имам много твърдо отношение по въпроса, дори така с една приятелка бяхме почти на нож, обясних и, че след като няма да ми вземе пари аз няма да отида при нея и някой друг ще ги вземе, както прецени. Съгласи се и смятам, че така трябва. Особено в случаите в които човек се занимава с творчество, с ръцете си, с интелектуален труд ... тогава за околните излиза сякаш това е без пари, само стоките се плащат. За приятели според мен може да има само някакви отстъпки, нещо такова.

# 21
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
Попадала съм и на противоположен случай-веднъж опаковах картина,която клиентка ми беше донесла да опаковам.Похвалих вкусът и и я попитах колко струва.Оказа се,че за размер не повече от 40/40,масло май беше,съвсем по приятелски са и взели 100 лева "само за материалите".Много добре знам колко максимум могат да излязат материалите,но не ми беше работата да се бъркам.Така,че има го и този вариант,макар и по-рядко.Но за какво приятелство говорим,ако единия гледа да се възползва от другия...

Не знам как си наясно, след като дори и аз самата не бих могла да калкулирам с точност, материалите за една картина от споменатия размер, затова и за картини не взимам поръчка с уговорки за плащане, само на материали. Ако реша правя някаква отстъпка, или я подарявам, или си я плащат.  Laughing
Аз работя основно с художествено стъкло, освен, че рисувам и картини и все пак от материали до материали има разлика.  Wink

# 22
  • Мнения: 116
Ahasver,до точност не мога да изчисля,но все пак се ориентирам приблизително.В конкретния случай допуснах,че са използвани скъпи материали.Да,много добре знам,че от материали до материали има разлика,както и от качество до качество...

# 23
  • град-държава
  • Мнения: 5 863
На линка можеш да видиш цените на една туба за цвят от 35 мл. масло, от боите с които аз работя, но с това не се изчерпват материалите за една картина... 

http://www.dickblick.com/products/schmincke-norma-professional-oil-colors/

Извинявам се, че малко задълбах, но съм твърде наясно с мисленето на другата страна и много добре знам, какво имаше предвид с предния си пост. Не знам за теб какво са 100лв, но  изглежда и двете страни са били ОК, аз по-скоро бих я подарила в случая.  Wink



# 24
  • Мнения: 11
Аз съм графичен дизайнер и понякога много яко се опитват да ми експлоатират способностите, но за щастие не близки хора  Grinning Последно една позната на майка ми искаше да направя дипломната работа на сина й, като изкоментирала: "Ако трябва, ще си платим". Ами ай сиктир де. Това щеше да е работа за около 500-600 лв и няма начин да си подарявам труда на някой муфтаджия.

За приятели бих приела, ако не ми отнеме много време, т.е. нещо по-простичко. Не мога да лишавам детето си от внимание, в замяна на едно "мерси".

Аха, за материалите. Не влагам материали, но влагам нещо много повече  Wink

Подобно е положението и при мен, само дето съм преводач. Близките ми и добри приятели почти никога не са си позволявали да искат преводи от мен, много рядко да се е случвало нещо дребно да преведа и не им взимам пари естествено. Но някои познати, даже не толкова близки познати, редовно си искат - да ми преведеш там 3 реда, то за теб не е голяма работа (ще кажеш, че аз си седя и така за кеф и удоволствие си превеждам нон-стоп... ами работа ми е в крайна сметка, някой път ми писва), пък то се окаже специализиран текст от 10 страници, за който на клиент ще си взема прилична сума. 1-2 пъти се излъгах без пари, и още толкова се съгласявах на предложена от тях смешно малка сума, само защото са познати. При всички положения ми излизаше през носа и ме беше яд на себе си, че не си ценя труда. Вече като почнат такива далечни познати / познати на познати да ме питат директно си казвам тарифата и не ми пука. Ако не им харесва - да заповядат, ей колко преводачески агенции има, със сигурност няма да им излезе по-евтино.

# 25
  • В градината...
  • Мнения: 15 930
Напоследък се тормозя от точно такъв проблем. На моят най-близък приятел, неговия приятел от ученическите години му свърших услуги, оценени за 750лв. по  тарифите, по които аз работя. Не влагам материали - но влагам време от работното си такова, ходене по институции, нерви, както и разбира се опитът, който имам и т.н. Оня дори не се сети да попита накрая какъв е резултата, та поне едно мерси да каже. Той пък прави кухни и поне можеше да предложи като се замогна и имам свой дом, да ми направи кухнята например. Потресена съм!

# 26
  • Мнения: 326
 Правя услуги на приятелите си, и очаквам същото от тях. Нямам никакви задръжки да очаквам безплатна услуга от тях по същия начин, по който и аз съм готова да помогна.

# 27
  • Мнения: 4 841
Услугите, които правя на приятелите ми, са безплатни, но и не се е случвало да се чувствам експлоатирана. Обикновено става въпрос за дребни неща, които не ми отнемат твърде много време. Достатъчно големи хора сме, за да си ценим времето.

Аз също не злоупотребявам. Една от много добрите ми приятелки е счетоводителка, но домашното ни счетоводство се води от друга, която не ми е приятелка, а си плащам месечен абонамент за услугата. Също така мъжът ми има доста приятели юристи, но за консултации и дела използваме услугите на една кантора, където нямаме приятели, и си плащаме. Също така като отсядаме в хотели на приятели, просто се радваме на по-специално отношение и обслужване, но и през ум не би ни минало да не плащаме, особено ако е в активен сезон...

Освен това има разлика между дреболии и сериозни неща - не е все едно дали питам приятелката си геолог да ми разясни метода за добив на шистов газ, за който съм чула от новините, или искам да направи оценка на подпочвените води на терен, който искам да закупя...

Приятелки фризьорки, масажистки, маникюристки и т.н. нямам, но като се замисля, не бих ги ползвала без да си плащам.


Сега докато пишех, се сетих... Да, имаше период (в началото на деветдесетте), в който бях грубо, нагло и отвратително използвана  #Cussing out Приятелки, съседки и дори случайни познати на баба ми мъкнеха по едно време несметни количества книжки с указания за употреба на каквото се сетите - печки, хладилници, микровълнови печки, стационарни и мобилни телефони... за превод... След сигурно 50 преведени инструкции за микровълнови печки, реших, че НИКОГА няма да имам такава. И нямам.
Добре, че се научих да отказвам, а и в един момент въведоха това за задължителните указания на български език, та се отървах...

# 28
  • Мнения: 327
За съжаление повечето хора в БГ нямат възможност дори да си позволят свястно сирене (от мляко), затова и аз предпочитам да ме таксуват по нормалната тарифа и си плащам всичко (макар понякога да не ми искат парите и да се циганим: "Моля те вземи - Не, няма нужда - Ама моля те" и т.н.) Самата аз често не таксуват приятелите и по-близките си познати, но в някои случаи наистина започват да злоупотребяват... На който му стане практика обикновено го прибавят към списъка със "сиренето", защото всеки има момент, когато иска да мине "тънко", но винаги е прекалено..... И на мен ми се яде сирене, а в магазина не дават само срещу "Моля". Sunglasses

# 29
  • Мнения: 4 303
Преди известно време станах неволен или случаен слушател на следното подмятане във фризьорски салон,където не дерат кожи. Една клиентка от вратата почна: Аз ходих при еди коя миналия път,защото и тя като тебе ми е приятелка и не ми взема пари.Жената й каза,аз пък вземам.Те като дойдат тук и се скъсват да ми се доказват колко много са ми приятелки."
Смятам,че ако за човека това му е основен доход или работа не трябва въобще да се замисляш.Плащаш си и това е.Или казваш колко струва без притеснения.Който не му харесва има други.Това е.
Да споделя само преди време имахме частен бизнес свързан с услуги условно да речем.Та моят мил съпруг е скромен и не можел той,този му бил приятел,другият също,да им взема пари.Да,ама електромера се върти и в края на месеца никой не приспада колко е изразходван за приятелите.Като не можеш леко леко и по тъча.Аз мога,те на мен не са ми приятели/разбирай и на него колко са/Просто познати после не го познаваха и на улицата даже,но като е за услугата от тях по напред няма.
За това без притеснения всички под ножа.

Последна редакция: ср, 24 авг 2011, 20:36 от vasq_5

Общи условия

Активация на акаунт