Сватба и гости

  • 7 247
  • 67
  •   1
Отговори
# 60
  • Мнения: 686
 Народа съвсем изчатка...После що има по форумите оплювания на свекърви  Laughing Ако няма някакви сериозни драми в семейството да не се поканят родителите за мен е недупостимо. Говоря за сватба, а не за подпис. Колкото повече пораствам, толкова за мен са по-важни родители и баби. Бих поканила и няколко приятели на родители дори, това преди години не бих го направила, но откакто имам дете много неща ми се промениха във вижданията.

# 61
  • Мнения: 160
А само преди 50ина години знаете ли как са се правили сватбите?
Роднините на булката и младоженеца задължително са поканени и си носят подаръци и на тях им се подарява по нещо- кърпа/пешкир/ обикновено. Останалите от селото са добре дошли да се повеселят на воля. Сигурно и те са бивали поканени да хапнат и пиинат по нещо. Ставало е народно веселие.Мисля си къде ли е отишло прословутото гостоприемство на българския народ като ви чета. А и скоро чух една реплика от майка на момиче на такава възраст, когато се пошегувах, че скоро май на сватба ще правят -  Да бе, ще храня този и онзи, няма да стане - само че беше използвана много странна обидна думичка вместо "този и онзи", която не помня, но като я чух ми стана горещо чак. Чудя се , ако дъщеря й наистина се заомъжва и ме покани на сватба дали ще бъде уместно да отида, тъй като сме доста близки. Сетих се думата беше "навлеци". Аз например, когато каня някой за тържество /дано и до сватба на дъщерите ми стигна/, винаги е с открито сърце, никога не се замислям колко ще изяде и изпие този човек и какъв подарък ще донесе...
Относно за каненето на роднини - рода сме, трябва да се държим заедно и в хубави и в лоши моменти, да споделяме хубавите и да си помагаме в лошите...

# 62
  • Мнения: 11 970
А само преди 50ина години знаете ли как са се правили сватбите?
Роднините на булката и младоженеца задължително са поканени и си носят подаръци и на тях им се подарява по нещо- кърпа/пешкир/ обикновено. Останалите от селото са добре дошли да се повеселят на воля. Сигурно и те са бивали поканени да хапнат и пиинат по нещо.

Дори не преди 50 години, в много по-скорошно съм присъствала на такава сватба, отделно съм виждала по време на някогашните бригади в селското стопанство.
Характерно е за селата около Пловдив, Пазарджик, тогава си мислех, че вероятно това са най-богатите села в България, нали основно плодове и зеленчуци се произвеждаха там.
Сватбата е за роднините и приятелите, ако е през лятото се опъва една шатра и там има оркестър, сервира се храна.Отделно ,до шатрата или в центъра на селото има музика, цялото село идва да се весели и се пекат кебапчета на скара, отварят се и импровизирани сергийки.

Може и като го пиша на някого да му звучи ужасно ,признавам и на мен ми изглеждаше странно.Но сега ми е много колоритен спомен и напомня на приказките "Три дни яли ,пили и се веселили" Simple Smile

# 63
  • MUC
  • Мнения: 297
Абсурдно ми се струва да направя сватба без семействата ни. Нашата в това отношение беше доста традиционна, може би защото семействата ни са сравнително... традиционни. В смисъл, държим един на друг, дори да не се виждаме толкова често, важно ни е да поддържаме контакт поне по такива събития.
А и като видях искрената радост дори на малко по-далечни роднини, не бих могла да си представя да направим нещата другояче. Какво остава за баби, дядовци или пък родители – та за тях беше такова вълнение и щастие, как бих могла да им го отнема! Купон може би би било само с приятели, но не и сватба, поне за мен.

Макар че сега се замислям, че от страна на баща ми нямаше нито един поканен. Но баща ми и родителите му починаха преди години, а с останалите роднини там никога не сме били близки и дори самата идея да ги поканя ми се струваше нелепа. Та явно много зависи от историята на отношенията.

# 64
  • София
  • Мнения: 8 288
А само преди 50ина години знаете ли как са се правили сватбите?
Роднините на булката и младоженеца задължително са поканени и си носят подаръци и на тях им се подарява по нещо- кърпа/пешкир/ обикновено. Останалите от селото са добре дошли да се повеселят на воля. Сигурно и те са бивали поканени да хапнат и пиинат по нещо.

Дори не преди 50 години, в много по-скорошно съм присъствала на такава сватба, отделно съм виждала по време на някогашните бригади в селското стопанство.
.....

.... то и сега при някои етноси се прави така, но на мен не ми е стимул да си спретна подобно "народно веселие".
Сватбите не са това което са били, ами съвсем в реда на нещата е. 

Ограничихме присъстващите до минимум, не поканихме никого по задължение. На сватбеното тържество присъстваха само 4 човека (старите кумове на свеки + едно тяхно приятелско семейство), които не отговаряха на "критериите" до първи братовчеди, с които поддържаме контакт + наши приятели. Избрахме си кумове-приятели, някои с когото знаехме, че ще поддържаме контакт. 
Родителите ни приеха, че няма да си поканят техните приятелите на нашата сватба.

Кумували сме на сватба-подпис. Общо бяхме 9 човека, без родители.
Познати се бракуваха с родителите в общината и след това направиха студентски купон без тях.
Всеки сам си преценява какво може да си позволи и какво му харесва.
Също така сме отказвала да отидем на сватба защото хората, които са ни поканили не ги чувствам близки и смятам, че мястото не ми е там.  Примерно на тази на 2ри братовчед, който съм виждала последно преди 15-20 г. Ще ми е приятно да го видя случайно (дано и да го позная), да си поговорим, но да правя калъбалък на сватба на непознати - не, благодаря.

# 65
  • Мнения: 2 156
Desem,  bouquet
Ако сега трябва да се омъжвам бих постъпила точно така.
Отстоявам правото на лично мнение,както и това,че сме в 21 век.

# 66
  • Мнения: 340
Всеки има право да кани или не, когото си пожелае, особено, ако сам си финансира сватбата  Wink (за сватби, организирани от свекърви, майки и т.н е ясно, че се кани цялата рода  Grinning ).
Миналата година сключих брак, в ритуалната зала бяхме само аз, мъжът ми, кръстниците и още една приятелка, която ползвахме за оператор  Mr. Green , без родители, братя, сестри и т.н. След това се почерпихме в едно заведение, а вечерта почерпихме родителите. Сигурна съм, че не им е било приятно на родата от страна на мъжа ми (защото те са по-традиционалисти), но това си е наше решение и не е от неуважение (в ритуалната не можаха да присъстват родителите ни). Всъщност, за мен и мъжът ми, сключването на брак си беше една формалност, просто един подпис. Решихме се, след като забременях, а всъщност живеехме на семейни начала от 5-6 години.  Аз не си падам по сватбите, с цялата цигания по тях и всичките му дреболии. Не бих могла да се натоваря с организирането на нещо, което не харесвам.
Не съжалявам за избора си на сключване на брак.

# 67
  • София
  • Мнения: 30 206
Народа съвсем изчатка...После що има по форумите оплювания на свекърви  Laughing Ако няма някакви сериозни драми в семейството да не се поканят родителите за мен е недупостимо. Говоря за сватба, а не за подпис. Колкото повече пораствам, толкова за мен са по-важни родители и баби. Бих поканила и няколко приятели на родители дори, това преди години не бих го направила, но откакто имам дете много неща ми се промениха във вижданията.

да ти кажа има една такава работа  Peace

Общи условия

Активация на акаунт