КОЛЕДАТА май вече приближава,че студенко взе да става

  • 131 878
  • 759
  •   1
Отговори
# 510
  • Мнения: 3 034
natalyna , благодаря, те едва ли ще просъществуват дълго бисквитите.  Laughing

# 511
  • Мнения: 1 313
Аз имам ментово и портокалово масло, но за съжаление не помня от къде ги купих.

Малко изпуснах темата и не знам покрай бременността и гаденето как ще съм с предколедните приготовления, но никак не си представям да купувам готови сладкиши.
Моята стандартна схема е меденки и джинджифилови сладки около 6 седмици преди Коледа, щолен 3 седмици по-рано. Другите сладки с щолена и по нататък, зависи какво съм решила да правя. Пенетоне харесвам също, но не може да се направи от рано.

Тази година си купих хубави боички и формички за линцер сладки, надявам се да мога да ги изпробвам Simple Smile

# 512
  • Мнения: 1 243

ох, сега като разгледах рецептите страхотно се вдъхнових за "забравените сладки" (как съм ги пропуснала досега?!) и мисля май още довечера да ги направя..
Wink

# 513
  • София
  • Мнения: 263
Джемматук има ментова есенция.
Мерси на всички за инфото за смлените подправки!
едит: ох- рекламен спам! сайта е wwwточкаaromashouseточкаcom

# 514
  • Балчик
  • Мнения: 9 220
Не се отваря линк, чете го като рекламен спам.

# 515
  • Мнения: 1 243

имам друг въпрос - а знаете ли дали някъде се продава т.нар. поташ (калиев карбонат), който се среща в немските рецепти?
 newsm78

# 516
  • Мнения: 10
Аз имам ментово масло, което по етикет пише, че е за козметични цели. Но с малки буквички, пише че може да се ползва и за ароматизиране на напитки и храни. Купувала съм го от аптека, българско е. Не казвам, че е правилно да се ползва точно такова, но ... ако няма друго  и не Ви притеснява - става. Аз съм го пробвала - ароматизирала съм шоколадов блат за торта, шоколадови мъфини, фондан за покритие на торта. Правила съм и Забравените сладки с него - станаха много интересни и типично летни. Слагам по 2-3 капки, максимум. Всъщност, някъде в този блог попаднах на инфо, че може да се ползва внимателно такова масло от аптеката.
Не знам как би било с ментова есенция. Може би ароматът й е по-силен... И най-вече е продукт за хранителна консумация.

Калиев карбонат - в аптеките
Него пък за какво го слагат?  Wink Thinking Thinking

Последна редакция: нд, 06 ное 2011, 08:30 от Svilenka

# 517
  • Мнения: 1 243

Калиев карбонат - в аптеките
Него пък за какво го слагат?  Wink Thinking Thinking

хм... не се бях сетила за аптеките!   bouquet

амиии.. в някои от рецептите пише, че е консервант, който позволява сладките да останат влажни, но на други места съм срещала твърдението, че действа по-скоро като набухвател, при който сладките се надигат без да се "разширяват" (така да се каже) и значи може да се запази формата при печене..

надявам се по темата да се включи някой с компетентно мнение! Wink

# 518
  • Мнения: 899
jennie.to, веднъж съм пробвала калиев карбонат, вместо сода за хляб, като набухвател, не видях някаква особена разлика (освен, че е малко по-силен), така че спокойно си го заменяй със содата Simple Smile .

# 519
  • Мнения: 60
jennie.to, отговорили са ти за рецептата за меденките. Simple Smile А забравените сладки са страхотни, два пъти съм ги правила и са много, много вкусни, а се правят страшно лесно.

 Hug Hug Hug

# 520
  • софия
  • Мнения: 100
 сайта е wwwточкаaromashouseточкаcom
[/quote]

В сайта има страхотни неща и на мн.прилични цени Simple Smile

# 521
  • Мнения: 4 892
Миналата година правих в коледен вариант един сладкиш, които е ужасно вкусен, а оше повече лесен лесен.

Ябълки, бисквити, орехи, сметана, а в добавка - кокосови стърготини за снежен ефект Simple Smile



# 522
  • Мнения: 3 034
Давай го насам!  Laughing Пословичният ми мързел обича лесни рецепти. Особено по празници, че мразя да вися в кухнята.  Grinning

По този повод аз правя един кекс с портокали и черен шоколад, който е коледен фаворит, макар да не го правя само по Коледа, даже миналата седмица пак го правих. Оригиналната рецепта е за мъфини, но на мен кекс ми изглежда по-така.  Grinning Ето го: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=502903.msg17282532#msg17282532

# 523
  • Мнения: 4 892
Сам си преценявяш какво да е съотношението ябълки бисквитки и метана, в зависимост от тавичката.

Нарязваш ябълките на кубчета, слагаш в тенджерка, сипваш малко вода и захар и слагаш на котлона докато омекнат. Ако ги обичаш по-меки - повече време, за по-хрупкави, само да се бланшират.
Като са готови, махаш ги от котлона, отцеждаш сока, който са пуснали, като оставяш съвсем малко. Оставяш ги да изстинат и след това слягаш заквасената сметана. Объркваш и разстилаш в/у предварително натрошените бисквити. Може да се сложат натрошени орехи когато се добавя сметаната.
Цялото туй поръсваш с кокос и ако искаш украсяваш Simple Smile

Оставя се в хладилника. Изстудено е ммъмъмъмъмъм! Simple Smile

# 524
  • София
  • Мнения: 2 658


По този повод аз правя един кекс с портокали и черен шоколад, който е коледен фаворит, макар да не го правя само по Коледа, даже миналата седмица пак го правих. Оригиналната рецепта е за мъфини, но на мен кекс ми изглежда по-така.  Grinning Ето го: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=502903.msg17282532#msg17282532
предчувствам как в най-скоро време ще спретна едни такива мъфини.  Grinning

Общи условия

Активация на акаунт