Бременност след секцио и риск от руптура на матката

  • 31 795
  • 121
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 509
Ianajar,

на мен ми се струва, че няма как да няма начин да се измери, все пак е тъкан и като такава трябва да може да я измерят, мен тази на ФМ ми прави какви ли не разрези и пуска страшно много режими на ехографа за да види каквото я интересува, та все си мисля че има начин, макар че в момента хич дори не искам да знам колко е, а се моля да имаме късмет да изкараме до 38 седмица  ooooh!

но определено ще ти пиша след феталната  Hug

# 16
  • Мнения: 410
Момичета след всичко което чета, стигам до извода че явно си е въпрос на късмет. Имам една позната което забременя 3 месеца след секцио и слава Богу си има едно здраво и красиво детенце. За мен това е лудост разбира се и не бих се подложила на такъв риск, колкото и отчаяно да искам детенце толкова скоро. Мисля че мога да изчакам година до следващите ми опити, а кога ще стане вече е Божа работа. Но 2 години за мен без да правя дори и опити си е прекалено много. Надявам се че след трагедията която ми се случи Господ да е благосклонен към мен и да нямам проблеми със следваща бременност.
Silvergreen дано всичко е наред, да мине необходимото време без проблеми и да се похвалиш с едно здраво и сладко детенце  Hug

# 17
  • Мнения: 509
Йоли,

добър извод си направила, дано в скоро време всички да имаме с какво да се похвалим, успех  Hug Praynig Heart Eyes

# 18
  • София
  • Мнения: 262
Ianajar, коментарът от лекарката за моята руптура беше в началото на секциото ми. Вероятно точно когато е достигнала до матката. Тя каза, че разрезът ми е отворен и на това място само мехурът държи матката. В операционната зала аз не бях сама. С мен беше моята леля, която е стоматолог. Тя седеше до мен през цялото време и ми държеше ръката. Двете непрекъснато коментирахме какво точно ми правят във всеки един момент. Тя ми обясняваше всичко, което става. Ако бях сама бих помислила, че нещо не съм разбрала или че не съм чула добре. Леля ми беше чула и разбрала точно същото, въпреки, че не гледаше самия ми корем, а беше седнала на стол до главата ми.
Първото ми секцио беше по спешност в 33 г.с.,след абрупцио на плацентата. Тогава всъщност коремът ми и развитието на бебето отговаряха на 28-29 г.с.
Второто ми секцио продължи час и половина без да се брои подготовката. Имах  много сраствания. Според мен наистина е имало нещо. Може пък в България това да не са толкова рядко срещани усложнения.

# 19
  • Мнения: 509
Jana,

извинявай ако си написала, и не съм прочела, мен друго ми е интересно, защото мен сега ме следят точно за сраствания и инвазия, а сега и заради изтъняването на цикатрикса, успяха ли да спасят матката и ако да, кой лекар е правил секциото ти?

# 20
  • Мнения: 2 980
Според мен наистина е имало нещо. Може пък в България това да не са толкова рядко срещани усложнения.

Напълно е възможно, разбира се. Съмнявам се, че точно в България има по-различна честота на това явление, предполагам, че секциото се прави навсякъде еднакво (и мисля, че българските хирурзи не са по-лоши от други). Просто ако за цялата страна има два-три такива случая, е напълно възможно поне един да се появи точно в тази тема, в този гигантски форум за майки.  Wink

# 21
  • София
  • Мнения: 262
Silvergreen, да, матката ми е добре. Секциото ми го прави д-р Елена Василева от Шейново. При нея попаднах случайно, тъй като моят лекар точно тогава беше в отпуска. Тя ми каза, че след две години мога да забременявам отново. И лекарят, който ми следи бременността ми каза същото. Даже сега, когато отидах на профилактичен преглед при него, седем месеца след раждането ми, той ме гледа на ехограф и каза, че дори почти не ми се вижда цикатрикса.

# 22
  • София
  • Мнения: 364
Нека и аз да се включа в темата. Аз забременях точно 9 месеца след спешно секцио - засега всичко е наред с бременността, нямам болки и оплаквания. На ФМ бях при д-р Марков и му споделих, че искам да родя естествено, при което той погледна белега и каза че в момента е 2мм!!! но естественото раждане не зависи само от дебелината на цикатрикса, а от много други фактори!
Ето малко инфо по въпроса: http://amotherisborn.wordpress.com/2011/01/18/ultrasoundscarthicknessmeasurement/
Янажар - аз не искам да плаша никой и най-вече себе си, но имам позната, която е забременяла 11 месеца след секцио и въпреки това матката й се е отворила в началото на 7 месец от бременността. Последвала е операция  в Германия и имаме хепиенд със здраво, макар и недоносено бебе, и оцеляла мама.
Аз лично изхождам от презумпцията, че на "мен няма да ми се случи" Grinning Praynig . Пък и както казваш ти- това си е направо мит в днешни условия.

# 23
  • Мнения: 509
Красидика,

здравей, ,много полезна информация, особено за мен. Какво правят в момента твоите лекари, как те следят и колко често ходиш на ФМ ? Ще ти бъда благодарна да споделиш с мен, и аз имам позната с инвазирала плацента и последвала операция в Германия, но слава богу и бебка и тя са добре, пиши ни Praynig

П.С.До 25 седмица моята плацента беше в/у цикатрикса, сега е над него, но пък цикатрикса е изтънял до 1см. Аз също исках нормално раждане този път, но говорих с много лекари и никои не се съгласи, та затова ме гласят за секцио и то в 35, 36 седмица, да си призная аз съм против и ще се моля беб да си седи на топло поне до 38 седмица  Thinking

Последна редакция: пт, 23 сеп 2011, 14:39 от silvergreen

# 24
  • Мнения: 2 980
при което той погледна белега и каза че в момента е 2мм!!! но естественото раждане не зависи само от дебелината на цикатрикса, а от много други фактори!

Добре де, в статиите, които четох по въпроса, за добре зараснала стена на матката се смята точно такава с дебелина 2 мм или повече. Не сантиметра, милиметра. За недобре зараснала (и рискова) - с дебелина под 2 мм и прекъсвания по линията на разреза, тоест отворени места.  Thinking В линка на Красидика също има списък с гранични стойности според различни изследвания, и те вървят от 3.5 до 1.5 милиметра дебелина, като повечето са около 2 мм. Защо тогава това се смята за прекалено изтъняване?

Не споря, наистина ми е интересна и ме вълнува информацията - все пак и аз се глася за естествено раждане след секцио.  Simple Smile

Последна редакция: пт, 23 сеп 2011, 18:24 от ianajar

# 25
  • София
  • Мнения: 364
Аз много се стреснах доктора като ми каза 2милиметра, но веднага побърза да ме увери, че дебелината на цикатрикса не е определяща за естественото раждане. Така, че силвъргрийн  - спокойно - дебелина от 1см е даже много - както спрямо моя цикатрикс, така и според статията.
Аз  ходя на ЖК в 25поликлиника при д-р Папукчиев, ходила съм самоведнъж на БХС в майчин дом и веднъж на ФМ при Марков,който ми каза, че всичко е нормално и няма нужда от втора ФМ. Д-р Папукчиев изцяло ме подкрепя за естествено раждане, за съжаление той не изражда, аз също  досегане съм попаднала на лекар, който да се навие да ми води естественото раждане, но не съм и търсила упорито все още,тъй като има време. Към 35 седмица ще мисля - засега плана ми е да се срещна с проф. Кацулов от Тина Киркова, който отговаря за патологична бременност и  ако той прецени, че риска е умерен, ще се свържа с д-р Кирил Киров от Тина Киркова, който има опит с вагинални раждания след цезарово сечение или д-р Дачева от Окръжна Болница. Има още една лекарка, която на 100% ще поеме естествено раждане, но е много скъпа за мен - около 3-4 хил лв. - д-р Николова, собственик на болница св. Лазар.
Само исках да допълня, че плацентата ми е на задна маточна стена и засега бебето си е с главата надолу.
Малко се отклоних от главната тема, но искам още малко да окуража нейната създателка, като види следния линк:
http://www.bg-mamma.com/index.php?action=article;id=4137

# 26
  • София
  • Мнения: 364
За мамите, които се интересуват от VBAC има прекрасна тема на Zozima ето тук:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=560692.0
Дано съм била полезна, лека вечер от мен!

# 27
  • София
  • Мнения: 364
Хрумна ми още нещо, silvergreen. За Поли ли говорим с инвазиралата матка? Явно нейния случай доста се е популяризирал, но окуражаващото е, че няма други подобни на нейния.

# 28
  • Мнения: 509
Да, за Поли говорим,

в началото на моята съвсем нормална 2 бременност, когато в 13 седмица ми казаха, че плацентата е предна и изцяло покрива цикатрикса се свързах чрез великия форум с нея и до момента поддържаме връзка. Много бях уплашена, докторите ме съветваха за аборт по медицински причини, но аз реших да изчакам и не съжалявам. Но в сравнение с теб, моята плацента беше предна и изглеждаше, че ще създава проблеми, затова до 25 седмица всеки месец ходех на ФМ при д-р Врагалева от Фемина, и на ЖК в Токуда, където също много обстойно ме гледат всеки път на ехограф, вагинален... абе приключение голямо се оказа този път, но ще стискам зъби всичко да приключи добре, жалкото е, че ми препоръчват пак секцио, а аз в Свети Лазар не бих отишла, по лични причини, може да опитам с Тина Киркова, поне да говоря с още някой лекар. Много благодаря за информацията, и може да пишеш ако имаш успех и някой лекар се навие, макар че ние ще се родим по рано  newsm78, успех на всички в темата  Hug Praynig

 Peace Д-р Врагалева ми сподели, че е имало още 1 случай, но не е имало инвазия, а само е била разположена в/у цикатрикса, и не както при нас да мигрира нагоре, а до края е била така, дори са водяли на финала обезпокоителни за тях неща, но всичко е приключило добре, жената е оперирана в Майчин дом от доц. Димитров, а хирурзи от друга болница са чакали в случай че се наложи спешно да оперират и кръвопреливат. За щастие само са чакали... Peace

Последна редакция: пт, 23 сеп 2011, 19:36 от silvergreen

# 29
  • Мнения: 2 980
silvergreen, ако има съмнения за врастнала плацента, тогава секциото е най-щадящият избор за теб. Иначе при такава плацента след нормално раждане пак трябва да те режат, за да я извадят напълно. Не си струва.

И момичета, случаят на Поли беше много, много рядко срещано явление не само в България, а изобщо в световен мащаб. В Щатите има един такъв случай годишно, от общо около четири милиона раждания. Сиамските близнаци са далеч по-често срещани. Хайде да не виждаме във всяка бременност с предна плацента втори такъв случай, може ли?  Peace

Общи условия

Активация на акаунт