Как отглеждате децата си, ако живеете в малко жилище?

  • 19 756
  • 246
  •   1
Отговори
# 90
  • София
  • Мнения: 5 762
Живеем в гарсониера,мислим вече за 2-ро.Квадратурата на този етап не би ни спряла.

# 91
  • Мнения: 1 615
Само да уточня, че:
1/ нямам предвид, че всички деца, които са по 2 и повече в стая, задължително се бият, нито че това е единствената причина за неразбирателство при децата в едно семейство и
2/ като казах разлика във възрастта, имах предвид по-голяма такава, защото често родителите очакват децата да са ОК заедно в детската без значение, че разликата им 8, 10, 12 години  Peace

# 92
  • Пловдив
  • Мнения: 23 888
Уилма, по точка 2 - аз се биех с брат си, сега като погледна назад установявам, че в повечето случаи родителите е трябвало да бъдат медиатори между нас, за големите конфликти в пубертета. Тоест - няма да казвам на децата си "оправяйте се сами помежду си, големи сте вече" ако и да са на 18. Защото мога да ти кажа кога майка ми изтърва положението - края на 6ти клас за брат ми, мой 9ти.

# 93
  • София
  • Мнения: 9 517
Само да уточня, че:
1/ нямам предвид, че всички деца, които са по 2 и повече в стая, задължително се бият, нито че това е единствената причина за неразбирателство при децата в едно семейство и
2/ като казах разлика във възрастта, имах предвид по-голяма такава, защото често родителите очакват децата да са ОК заедно в детската без значение, че разликата им 8, 10, 12 години  Peace
аз бих добавила и възрастта по принцип на децата, понеже моите още са малки, никой не знае, какво ще стане след 2-3-4-5 години  Peace

Уилма, по точка 2 - ...в повечето случаи родителите е трябвало да бъдат медиатори между нас, за големите конфликти в пубертета. Тоест - няма да казвам на децата си "оправяйте се сами помежду си, големи сте вече" ако и да са на 18. ....

и с това съм съгласна Peace

# 94
  • София
  • Мнения: 44 318
аз не мисля, че неразбирателствата идват от пространството...
обаче...много е хубаво когато поотраснат децата да имат отделни стаи....приятелите им често са различни(особенно ако са и разнополови и с по-голяма разлика)...в пубертета  си искат и уединение вече...да не говорим, че искат и гаджета да мъкнат и т.н...

Не че е фатално и като са заедно, но все пак става по-комфортно когато имат пространство.

# 95
  • Мнения: 1 615
Е, виждам, че поне говорим за приблизително едно и също, макар и вглеждайки се в различни детайли Simple Smile
И да, съгласна съм, че никой не знае кое как след 3-5-8 години, но и текущата реалност не е за пренебрегване, според мен. Непрекъснато срещам хора, оплакващи се от "обстоятелства", в които те реално са били и вземайки решение, последиците от които сега искат друг да носи. Тук ката-ден чета теми, в които майки-"героини" хленчат, че никой не им помага за децата, че живеят с родители и 2-3 деца в малко жилище и никой не се съобразява с тях... И пр.
Други недоволстват, че големите им деца неглижират малките, а те смятат, че щом са братя/сестри трябва да се обичат и големите да се грижат за малките... И децата са им криви, а те - невинни жертви на техните ужасни характери Wink
Мдааа... наясно съм, че обстоятелствата се променят. Просто аз съм склонна да се съобразявам с текущите. И сарказмът по този повод считам за неуместен, когато идва от хора, които просто са живели и живеят живот различен от моя.

# 96
  • Пловдив
  • Мнения: 23 888
Други недоволстват, че големите им деца неглижират малките, а те смятат, че щом са братя/сестри трябва да се обичат и големите да се грижат за малките...
Според мен братята  (и сестрите) може и да не са близки, обаче докато са непълнолетни и живеят в моя дом трябва да могат да съжителстват заедно в относителен мир. Не говоря за дребни спречквания, особено за малки деца. И затова поне като малки държа моите деца да живеят заедно.

# 97
  • Мнения: 11 239
Преди пубертета (който да речем, че започва на 9-10 в наши дни), абсолютно не виждам идеята от отделна стая за всяко дете.

Да не говорим, че след това и без стая ще имат цялото лично пространство на света, понеже са на училище половин ден, а родителите - на работа цял.

# 98
  • Мнения: 386
Ами с обич и в неразбория. Много ми е добре. За мен живота се случва най-вече навън, в къщи се "зареждаме"- спим, ядем, перем.. и пак навън.

# 99
  • Мнения: 40
За мен липсата на пространство Е основателна причина да нямаш второ дете , та даже и за първо... И съвсем не става въпрос за това , че не може две деца да съжителстват в една стая, а за много по-брутални примери, дето детето спи при баби, дядовци, вуйчовци или стринки, пише си домашната на масата дето някой си пие ракията, а учебниците му са подредени в найлонова торбичка под леглото!

# 100
  • Мнения: 4 668
Не, не е непростимо зло. Непростимо за мен е причината за това да е панелната гарсониера  Peace
Ще си позволя да отговоря на този пост ... Панелната гарсониера е причина и още как ... Не е възможно просто да живеят нормално 4-ма човека на тази площ . И не виждам какво лошо има в това човек да преценява нещата обективно - имаш такова жилище , работиш за определени пари , ясно е , че няма как да се сдобиеш с къща с двор и басейн и да станеш милионер в реалността ... даже може да ти е ясно , че и в двустаен няма как да се преместиш ... е , не е ли безотговорно и егоистично да създаваш деца , само защото имаш един натрапен модел или защото искаш ? Искаш , ама като не си в състояние да ги гледаш подобаващо , трябва малко да посвиеш перките .
Също така не виждам нищо лошо в това да мислиш за бъдещето на детето . Какво лошо има в това да му осигуриш обучение в чужбина и жилище ?
Или щом някой не могат , другите , които го правят са криви нещо ...
С най - добри чувства  Hug

# 101
  • Мнения: 6 206
eeх, момичета, квадратите не правят щастието
живели сме в една стая и сме били толкова щастливи

Извинявай, но това звучи като социалистически лозунг. И не е общовалидно.
Аз не съм щастлива в една стая.
Но ако искаш да си сменим жилищата - аз ти предоставям веднага моето - то е от една стая. Тамън ще си щастлива.  Wink

 Joy
Става. Няма да правя драми. Simple Smile

# 102
  • София
  • Мнения: 12 560
eeх, момичета, квадратите не правят щастието
живели сме в една стая и сме били толкова щастливи

Извинявай, но това звучи като социалистически лозунг. И не е общовалидно.
Аз не съм щастлива в една стая.
Но ако искаш да си сменим жилищата - аз ти предоставям веднага моето - то е от една стая. Тамън ще си щастлива.  Wink

 Joy
Става. Няма да правя драми. Simple Smile

Супер, чакам на лични адреса  hahaha

# 103
  • Мнения: 6 206

Също така не виждам нищо лошо в това да мислиш за бъдещето на детето . Какво лошо има в това да му осигуриш обучение в чужбина и жилище ?
Или щом някой не могат , другите , които го правят са криви нещо ...
С най - добри чувства  Hug

няма нищо лошо, но това не бива да е пречка за броя на децата
качествен човек не става само от обучение в чужбина и това не е социалистически лозунг
колкото  и възможности да имам, не бих осигурила жилище на детето си или поне не цялото, защото дадените на готово неща се се ценят... така че моите деца ще имат да чакат от мен жилища и коли.
аз пък съм от този тип майки - нито възможности, нито битовизми биха ми определяли броя на децата. но хората са различни.
много искам да имам поне три деца. за съжаление не е ясно дали ще мога да износя следващо, пък още по-голям грях ще ми е липсата на време да се грижа качествено за него.
тъй като аз самата съм гледана от баби, си казвах, че моите деца ще си ги гледам сама. за съжаление това не стана и често виждам децата си за по час два на денонощие. това е много по-голяма причина да се ограничиш в популацията отколкото мястото.

# 104
  • София
  • Мнения: 5 762
Постовете няма достатъчно място,значи нянам да има 2-ро дете, и даже 1-вото е престъпление, ми звучат точно "Бедните да не раждат и да не отглеждат деца" .
Темата е "Как оглеждате децата си,ако живеете в малко жилище?",а вие я обърнахте на "Причини да не раждате дете при липса на достатъчно място" .
На този етап от нашият живот,можем да изберем да плащаме непосилни кредити за по-голямо жилище и да живеем в много лишения или да изберем гарсониера,да закупим неща,от които имаме нужда за вбъдеще,да отгледаме дете ( в малко пространство,но отгледано без лишения и мизерия).Избрахме да имаме дете,живеещо без лишения.На този етап, и да имаме 100кв,тя пак щеше да е сгушена до мен, и стаята й да стои празна.  След няколко години пак ще мислим по-въпроса,но докато децата са малки,още незнаещи какво е да искат лично пространство,не виждам каква е пречката в малките квадрати.
Оглеждайки се сред мои познати и роднини,тези,които са живели на по-малка площ,са доста по- сплотени семейства,от тези с много лично пространство.

Общи условия

Активация на акаунт