Мекици, от онези пухкави и хрупкави- как се правят?!

  • 51 711
  • 35
  •   1
Отговори
# 15
  • Мнения: 45
Има хора които не обичат да правят тесто на ръка и аз съм от тях. Самия процес на замесване между брашно и вода което се полепва по пръстите ми е смърт. Замесвам тестото в миксер. Буквално няколко завъртания да стане хомогенно и повече месене не му трябва на рядкото тесто за мекици. Останалото е хубаво втасване и превтасване даже. Да тръгне да те търси. Т.е. цялото да е мехурчесто на "пяна". Стават идеални мекици. Аз добавям в тестото и 1 с.л. олио. Според мен без мазнина тестото е по-плътно.

# 16
  • Мнения: 56
Благодаря,че се сети от къде да видим рецептата за тези прекрасни мекици!  bouquet

# 17
  • Мнения: 5 622

 Извинете, че сега отговарям, ама след като успях с мекиците, вече не се говори с мен  Mr. Green, та бях даже забравила, че и тема съм пуснала  Joy

Сега шегата настрана, но да отговоря за рецептата...
Аз както писах, ги правих по абсолютно същата рецепта с 3 чаши брашно (пресявам го) и една чаша вода + една супена лъжица суха мая.
След като установихме, че не стават, защото тестото е гъсто, просто го разредих. На 3 чаши брашно сложих чаша и половина вода и почти цяла супена лъжица мая. Всичко това го разбърках в купа на ръка- без да меся, без да ползвам миксер.
Става гъсто-кашесто тесто. Оставих го във фурната (нашата е газова и винаги поддържа лека топлина!) за един час, след което го сложих в хладилника. От хладилника тестото се стегна и стана лесно манипулируемо. Все пак си беше лепкаво,де...Ръцете си ги навлажнявах с вода, не с мазнина, защото не понасям нещо мазно върху дланите си..Така ги раздърпах и слагах в тенджерката.

Станаха просто разкошни..Нямам търпение да ги направя пак  Blush

Още веднъж ви благодаря!  Hug

# 18
  • Бургас
  • Мнения: 103
Тези улични мекици са просто вълшебни. При нас ги правеха едно време,но така ги оформяха с пръсти,че в средата бяха почти прозрачни и хрупкави,а покрая меки. Няколко пъти ги приготвям и винаги са сполучливи и вкусни. Съжалявам,че до сега не съм ги снимала,но обещавам при следващото правене да ги удостоя и със снимка.

# 19
  • Мнения: 0
Уличните мекици ги направих точно по рецептата и искам да кажа че стават изключително мазни.Толкова мазни,че като стиснеш мекицата излиза мазнина.Разочарована съм.

# 20
  • Мнения: 372
Копи-пейст на вкусните мекици.   Wink      bouquet
Утре сутрин ще ги направя за закуска.

# 21
  • Мнения: 7
Аз от няколко месеца ги правя по тази рецепта и всички опитали ги ги наричат "улични мекици"  http://tanitaang.blogspot.com/2007/12/blog-post_10.html. Уникални са

# 22
  • 5 етаж в ляво
  • Мнения: 1 407
И аз съм ги правила,може би преди повече от година,но и на мен са ми адски мазни... Tired

# 23
  • София
  • Мнения: 10
Момичета, аз пък ги правя с купено тесто...НО!!!Разбрах как стават страхотни-когато, след като се изпържат се слагат в съд с капак!!!Това е ключа към успеха, вервайте ми!  chef

# 24
  • Мнения: 685
 Peace Снощи се загледах в рецептата и аз.
  bouquet Благодаря за идеите! И за рецептата на Таня!
До сега никога не са ми се получавали читави мекици, какви ли не екстри съм слагала на тестото и яйца, и мляко и каквото дойде, но все правих някакво плътно тесто като за пица...че и по-зле сигурно.
Днес направих от това предложеното, само че делих на 4 - за едната проба само..  Shocked страхотни станаха. Вероятно по-течни и тъй като не ми се цапаше прекалено много с лъжица ги "наливах" в олиото и форма нямаха, но на вкус бяха екстра.

 Blush Идеята в тестата май е да са по-меки и пица за вечерята като травих, оставих да втаса доволно и да е по-меко тестото - стана по-добре от друг път.

  bouquet

# 25
  • Мнения: 631
Вчера правих, на вкус станаха почти като "уличните", но и при мен много мазни се получиха!

# 26
  • Мнения: 5 001
Вчера правих, на вкус станаха почти като "уличните", но и при мен много мазни се получиха!

И аз съм ги правила,може би преди повече от година,но и на мен са ми адски мазни... Tired

Уличните мекици ги направих точно по рецептата и искам да кажа че стават изключително мазни.Толкова мазни,че като стиснеш мекицата излиза мазнина.Разочарована съм.


Понеже споделихте,та да кажа и аз......Аз също не ги правех поради същата причина,но хора и вкусове - разни!

Лично аз слагам малко повече брашно и 1 с.л. водка в тестото.Така не стават мазни.....



П.П. Лично у нас предпочитаме  тези дето са без мая...Със сода и кисело мляко....Пък и по-бързо стават,защото не чакам да втасва....

# 27
  • Мнения: 685
 newsm78 Добре, нали ако ги сложите в/у салфетка не са мазни, на мен някак не ми станаха мазни, вадих ги в/у най-обикновена салфетка от по-твърдите - просто такива имахме в момента, дори не в/у кухненска хартия.

TheNMaster, вместо мая сода, звучи ок  Grinning и така ще пробвам   bouquet

# 28
  • Мнения: 5 001

TheNMaster, вместо мая сода, звучи ок  Grinning и така ще пробвам   bouquet
сода и кисело мляко!!! Щото содата трябва да се загаси в киселото мляко(да шупне) и тогава се действа нататък......Но има разлика във вкуса и вида от тези дето са с мая де.....

# 29
  • Мнения: 685
 Peace Peace Да, да за млякото знаех, ясно...за вид няма да си говорим при мен... моите вид нямат, не са имали, та така че по-лошо няма как да стане  Joy ядем си ги само ние, не са за пред хора.  ooooh!

Общи условия

Активация на акаунт