Инцидент на детската площадка. Какво ще ме посъветвате?

  • 9 643
  • 114
  •   1
Отговори
# 45
  • Мнения: 9 990
Деца, които рушат, псуват и правят деца се неглежират от около 20 години.Резултатите са на лице.Деца на 12 няма да се уплашат от кумчо вълчо, не преигравайте.А тези, които се наливат с алкохол-още повече.
Жалби и сигнали.Като не ви стиска-охкайте по форуми и цъкайте с език.Градинката ви ще прилича на клоака.Вандализма няма възраст в този аспект.

# 46
  • Мнения: 5 710
Това за намесата на мъже/татковци се споменава на много места каква е идеята?
Да се разберат 'като мъже" ли?
Детето сега е на 4г, след няколко години ще е в компанията на тези деца, а след още няколко на свой ред ще разбира живота примитивно, като борба за избутване на по-слабите от люлката.
На 12 не те върти чак толкова 'хормона', това са глупави оправдания за невъзпитани хора и безхаберни родители.  
Истината е, че възпитаните, тихи и боязливи хора са натикани в ъгъла и никога не могат да се качат на люлката по принцип в живота, затова оцеляват по други начини. Аз бих заместила борбата с жалби с търсене, намиране и срещи със себеподобни. Опазването на детето ми от агресия и простотия сигурно ще ми е приоритет номер 1, ако съм в такава ситуация. Наистина не е много 'граждански активно" и правилно, така че Jizzlober е права, но аз лично не бих имала сила да се занимавам, бягам от такива хора.
Самата идея да им падна на нивото и да се занимавам с техните липси и семейни проблеми ми е ужасна, по-добре да заведа детето в Природонаучния, или на танци.

# 47
  • Мнения: 5 710
Да допълня само нещо, мой близък преди години бяха под наем в един блок, населен с няколко семейства примитиви, които вдигаха невъобразим шум и не се съобразяваха с абсолютно нищо и никой. Викаха полиция, озаптяваха ги няколко пъти всмисъл, да намалят чалгата , или да спрат да стрелят с газови пистолети от балкона. Тези неща бяха и доволно подправени с истории (и слухове) за терор над жените, побоища, пиянства, постоянни войни за места за паркиране точно пред входа и изобщо картинка на позната деградация.
Идваха наистина полицаи, спираха моментните прояви, но тези хора не се променят така и до ден днешен са си същите, само че са по-озлобени, музиката им е по-силна, а ежедневните малки отмъщения ( например уриниране в асансьора, чупене на лампи, пощенски кутии) и тн. си ги правят напук. Ами. Или свикаваш с тия хора, или се махаш.
Вие чували ли сте за някой, който е променил трайно поведението си от такива спорадични намеси на полицията?

# 48
  • Мнения: 9
Инна, не мисля, че става дума за страх, а за създаване на чувство за уважение към по-възрастните, както и за елементарна култура на общуване.

А децата са си деца, както и ние сме били такива. Peace
Да, НО "децата са деца" не сами по себе си, щото все пак не са някакви самораслеци  Peace


Написала съм:


Да, децата трябва да го разберат на време  Peace
Но, нито чичко полицай, нито "Големият страшен Вълк", трябва да се явяват в ролята на възпитатели. А децата са си деца, както и ние сме били такива. Peace


кой трябва да възпитава децата?
Полицията ли?

# 49
  • Мнения: 11 404
От моя опит съдя, че децата са си добри по природа /на 12 за мен си е дете/. Да, може да се правят на интересни, да повтарят псувните, които са чули, да чупят за да покажат колко са силни, но надали знаят какво точно изживяване е "да е*а ..." /с извинение  Embarassed/.
Правила съм и правя забележки на прекаляващи тинейджъри, дори работя с млади хора, но смятам, че трябва да се подходи с уважение и разбиране към тях. Да се развикаш, да изгубиш респекта на възрастен или да нагрубиш детето е недопустимо. Това е като да обявиш война! Дръж се с тях като с големи мъже и жени и те сами влизат в капана да се държат като такива.

На твое място, след като се е стигнало до тук, си мисля, че бих говорила с това момче в присъствието на майка му /или без нея/. Въобще не говоря да го нападам или обвинявам, но да го манипулирам ДА.  Flutter Отивам за да му кажа - има проблем, недопустимо е това да се случва, не мога да оставя така нещата, за теб чувам хубави неща, а ето че нещо не се разбираме, а никак не ми се иска за момче като теб да подавам оплаквания  в полицията или да реша въпроса по другия начин /нека се чуди кой е той/, ти кажи как да се справим със ситуацията, къде е според теб проблема. Разбира се разговора няма да протече гладко, но на всеки келешки изблик трябва да реагираш спокойно и да го тушираш в зародиш.

Сега ще скокните, че много филми гледам, но е факт че кварталните тарторчета -келешчета поздравяват само мен, вече не пушат под прозореца ми и като ме видят слизат от трафопоста по най-безопасния начин /съвсем официално им заявих, че не мога да гледам как ходят по разхлабения улук докато се качват и като възрастен няма да мога да се примиря с факта ако паднат и си счупят гръбнака на стълбите долу, докато аз си мълча/. Да, също така от време на време им подарявам запалки като ме молят за огънче, подарих им кутия с пиратки останала след нова година, молила съм ги да ми купят нещо дребно от магазина дребната като спи, като винаги им оставям рестото за тях, пускам шишета с вода в жегата като ме помолят/живея на нисък етаж/ съпричастна съм към паданията, нараняванията и там каквото им се случи не само за да отбия номера, а наистина ми пука. Аз съм възрастния, а те са децата - друг вариант НЯМА!

# 50
  • Мнения: 12 674
Дорис, това ми напомни една случка - седят пред блока такива , пият, пушат.  Минава една готина мацка с торби, обръща се към тях и казва Няма мъже в тая държава.   Минавам аз след нея, съвсем не толкова атрактивна и казвам Мили момчета, бихте ли ми помогнали. Скочиха веднага.  
Когато ги видя с бирите казвам - После ще си приберете бутилките, нали.  И няма бутилки.

# 51
  • Мнения: 9 990
Бе всички тук сме от готините и се разбираме с пуберите-това е ясно. Wink
Проблемът в темата е Различен.

# 52
  • Мнения: 12 674
Бабите понякога са доста загрижени за внуците и реагират прекомерно.

# 53
  • Мнения: 9 990
Спречкването не е само с бабата.Прочети Пак първия пост, моля.
Да те улесня:
"От месец- два на площадката всеки след обяд се събира група от око 20-25 подрастващи, които пушат, пият алкохол и се държат предизвикателно с възрастните. Миналият месец аз имах спречкване с тях след като им направих забележка да не чупят люлките. Скочиха срещу мен, въпросното момче, което напсувало вчера майка ми, извади спрей с боя и ме заплаши, че ще ме напръска ако не се разкарам. Започна да хвърля пясък по нас, да обижда..."
Чупене/вандализъм/, употреба на алкохол...заплахи и директно нападение.Дорис има в подписа си нещо.Прочетете го.

# 54
  • Мнения: 3 405
Тийнеджърите са объркани от породилата се към тях неприязън.
Доскоро са били малки, сладки, умни и чаровни дечковци и всички баби и дядовци, лели и пр. са им се радвали умилително. Но порастват и ето, че същите тези баби и дядовци, лели и пр. изведнъж започват да се дразнят от тях, да ги наричат келеши, гамени, хулигани, невъзпитани агресори и т. н.

Децата (хората) реагират според това, което получават.
"Каквото повикало, такова се обадило".
А с тях може да се води нормален разговор, има как.
И тогава ще слязат от люлката без да протестират или нагрубяват, защото ще бъдат подтикнати с добро, а не изгонени.

Хубаво е да смените гледната точка (тези, дето се дразните от тийновете).

Последна редакция: сб, 01 окт 2011, 11:54 от Анджелина

# 55
  • Мнения: 4 841
Тийнеджърите са объркани от породилата се към тях неприязън.
Доскоро са били малки, сладки, умни и чаровно дечковци и всички баби и дядовци, лели и пр. са им се радвали умилително. Но порастват и, ето че същите тези баби и дядовци, лели и пр. изведнъж започват да се дразнят от тях, да ги наричат келеши, гамени, хулигани, невъзпитани агресори и т. н.

Децата (хората) реагират според това, което получават.
"Каквото повикало, такова се обадило".
А с тях може да се води нормален разговор, има как.
И тогава ще слязат от люлката без да протестират или нагрубяват, защото ще бъдат подтикнати с добро, а не изгонени.

Хубаво е да смените гледната точка (тези, дето се дразните от тийновете).


Чудесен пост, затова си позволявам да го цитирам целия! Децата продължават да бъдат деца и след като тръгнат на училище, нещо повече - тогава нуждата им от изразходване на енергия става още по-голяма, защото прекарват доста време в една, меко казано, не особено благоприятна среда (училището). За съжаление място за тях НЯМА. Никъде.
Градинките и парковете са заети от майки с малки деца, училищните дворове до известна степен също (имаше наскоро една тема, в който възмутена майка държеше да се разхожда в училищния двор с бебешката си количка, а накакви гаменчета, представяте ли си, ритали футбол там...). Пък и дори да е свободен училищния двор, там може да се рита футбол, да се играе баскетбол и да се кара колело. Толкова.
Ще кажете - да ходят на тренировки, на извънкласни занимания и т.н.... То това хубаво, но освен организираните занимания, детето има нужда и от свободно време, без графици, треньори, просто да ПОИГРАЕ.

Да не споменавам колко са агресивни, нагли и безцеремонни ВЪЗРАСТНИТЕ хора  ooooh! Излизам заедно със сина ми и приятелчетата му, винаги съм на "една ръка разстояние" - аз или някоя друга от майките... За да ЗАЩИТАВАМЕ ЦИВИЛИЗОВАНО децата от неадекватни и груби реакции. Да им показваме нагледно как да реагират адекватно и възпитано в критична ситуация. Случай 1:
- Децата ритат в училищния двор. Двегодишно дете тръгва към топката. Те спират, то я взима (мръсна, футболна топка) и започва да я лапа, търкаля и т.н. Придружаващата баба усмихнато: "Ей сега ще ви я върне!" Това "Ей сега!" продължава повече от десет минути. Децата: "Госпожо, може ли да си вземем топката?" Бабата се разкрещява - колко са невъзпитани, не виждат ли че той е малък, какво ще им стане сега, така ли ги учат в училище  ooooh!
Децата са на 8-9. Когато са на 12 и вече имат натрупания негативен опит, няма да спрат да ритат. Няма да си дадат топката. И няма да се държат възпитано с наглата баба.
(Няма да описвам разговора, след като се намесих. Аз се държах спокойно и възпитано - давам пример и модел за поведение все пак, но какво се изля насреща  ooooh! )

Имам и още много случаи, но спирам, че стана много дълго.

Трябва да се научим да бъдем хора и да се УВАЖАВАМЕ, независимо от възрастта.

# 56
  • волно калдъръмче
  • Мнения: 6 342
Инна, не мисля, че става дума за страх, а за създаване на чувство за уважение към по-възрастните, както и за елементарна култура на общуване.

А децата са си деца, както и ние сме били такива. Peace
Да, НО "децата са деца" не сами по себе си, щото все пак не са някакви самораслеци  Peace


Написала съм:


Да, децата трябва да го разберат на време  Peace
Но, нито чичко полицай, нито "Големият страшен Вълк", трябва да се явяват в ролята на възпитатели. А децата са си деца, както и ние сме били такива. Peace


кой трябва да възпитава децата?
Полицията ли?
До чичко полицай си наместила и друг персонаж. За мен беше важна ключовата дума! Иначе и двете сме на мнение, че страхът няма необходимия възпитателен ефект  Peace

# 57
  • Мнения: 9 990
Как па все при вас место за големите/тийновете/ няма.При нас всичко си има.И не, не се дразня от тях, напротив.И да, каквото повикало-такова се обадило-изпърво е тийн агресията, след това е раздразнението на възрастния.В Конкретния случай.Извън него-изключения бол.Дайде да видим тук частния случай.Иска се съвет за Него, а не по принцип, за Всички агресивни ситуации.
BirdsFlu, дала си пример с изкукуригала бабка-безплатна детегледачка.И за тях има Начин.Човек трябва да умее с всеки да се разбере, не само с тийновете.Но темата не е за товаааа. Laughing
Тук всеки се цитира като мил и възпитан, ама все в агресивна случка замесен, то са намеси, то са разговори и размени на слова... Wink
Да се уважаваме-Да.Заплахата и директната закана за нападение, псувнята и всичко описано в първия пост-Тема за съвет за действие-са далеч от уважение.

# 58
  • Мнения: 4 443
Като изтъкнах важността на средата оказва се  че с 10 c's  сме имали различни неща в предвид.
Аз съм на мнение,че нито едно дете не може да изживее живота си'' под похлупак'' както и че няма да мога да съм вечно до него.За това за времето за което съм с моето се стремя да му покажа света такъв какъвто е ,а именно шарен и да го науча да се оправя с всичко което се случва.Не че не ходим на танци и в природонаучния,макар да се налага да нося на ръце 22кг  #Crazyзащото буболечките на последния етаж да над нивото на очите на дете  #Cussing out
Обаче в действителността има и невъзпитани хора,и прости,и агресивни ,и нахални,и откровено тъпи.Въпрос на време е да се наложи да комуникира с такива без да съм наблизо и за това гледам да го подготвя максимално.
Доста наивно е убеждението на някои родители  ,че само защото носи перфектните им гени и е в елитно училище техния 17г няма да прави секс,няма да запали цигара или да не дава господ по-лошо.Учила съм в елитно училище и мога да ви уверя че и там има'' от всичко'' въпреки уж ''отбраната''среда.За това най добре не спестявайте на децата си ''грозната''страна на живота ,а им я покажете обяснете нещата вие за да получат ''правилния коментар'' навреме и да са подготвени когато някой се опита да ги подведе.
Децата ,уважаеми възрастни са ужасно податливи на манипулации и всичко е въпрос на желание и подход.Ако аз внуша на моето 4г ,че площадката е само за него и големите трябва да бъдат  изгонени грубо и със сила ,утре то ще подходи по същия начин в сходна ситуация и е много вероятно да пострада.Вместо това аз му показвам как да се приспособи по най правилния ЗА НЕГО НАЧИН вместо да се превърне в мишена или пък да залитне в другата крайност да подражава и да се поддаде на лошо влияние.И двете крайности са много опасни и моята задача е да покажа как се постъпва правилно.
Както казах големите деца на'' нашата площадка'' са чудесна представителна група .Много от тях се възпитават едни други и поличават ''житейските си истини'' от улицата.Далеч съм от идеята да направя всички еднакво умни  и еднакво възпитани ,но пък и не се притеснявам да позволя на детето си да разбере че има и'' такива'' и да се научи как да общува с тях по най-добрия за него начин.Ситуации всякакви.Когато го пусна само обаче ще бъда по-спокойна,защото съм го подготвила .Дипломацията, способността да преценява кое е правилно и кое не, умението да се преговаря без да залита в опасни крайности са много важна част от обучението.Толкова важно колкото и да се научи да ходи ,да говори и да пише.
Ако вие покажете на детето си че пряката конфронтация е единствения възможен начин,защото сега сте снего и ще го предпазите.Утре може би то ще попадне в голяма опастност и вината за това ще е  само ваша.Да не говорим ,че с дипломация винаги се стига по напред но всеки сам решава кое е правилно.
Не очаквам да бъда разбрана от всички,но и една майка да се позамисли над написаното значи си е струвало времето за писане.

# 59
  • Мнения: 931
Някъде четох, че страхът от наказание е ефективен при борба с агресията при подрастващите. За момента това, което направих е да започна да водя детето на друга площадка защото не желая да го правя свидетел на разправии между мен и батковците и какичките. Достатъчно ми, е че като види на пътя ни група "батковци и какички" се стъписва защото са били "лоши".
Мислих за варианта да извикам някой приятел да ги сплаши, но това означава да се разправям с 12-13 годишни деца, които все пак са деца. Не ми се иска да го правя. Може би е по-разумно да намеря съмишленици от съседните блокове около мястото, на което се събират и да разговаряме с родителите на децата ако успеем да открием кои са. Вече ако те не предприемат нищо тогава ще се обърнем и към кварталния. Вчера говорих с майка от съседния блок до самата площадка и тя ми каза, че вечер същата компания деца пълнят кошчетата с боклуци и ги палят. Мъжът й им направил забележка, но без никакъв ефект.
Общо взето цялата ситуация е абсурдна, сякаш живеем в джунгла.  #Cussing out

Общи условия

Активация на акаунт