Финландия - 24 тема

  • 168 068
  • 640
  •   2
Отговори
# 615
  • Финландия
  • Мнения: 169
По блоковете парното го пускат и през месец август. За мен е изненада, че в студентските общежития няма по това време парно. То влиза в наема (пукайте радиаторите на мах). Кела карта е картата която показва (и доказва), че си влязъл в тяхната здравно-осигурителна система. Тя има един код  които е закодирал за теб всичко- име, адрес, социално положение....Винаги трябва като се ходи на лекар (отдавна не бях ходила и последния път се учидих, че в поликлиниката имаше автомат, които прочете кой съм и ме опъти в коя стая е лакаря. Номера е този, който се образува от датата на раждане и 3 цифри с буква които показват какъв е статуса за пребиваване.

 Със студа се свиква. Финландците сигурно ще ви кажат: "Обличайте се на пластове". Това е дето си слагаш тениска, блуза, пуловер, термо-чорапогащник и панталон.....помага.

 Транспортните фирми са доста солени във Финландия. Също така и пощите. Изпращането по пощата е според тегло и според обем- хубаво е да пита на место. Потърсих цените на пакетите...брей от 1.10. пак има нови цени (това е поне трето покачване за тази година).
http://www.posti.fi/liitteet/hinnatjamaksutavat/hinnastot/201610 … tipalvelut-fi.pdf (България е във втора зона)

Последна редакция: пн, 10 окт 2016, 18:03 от Viiviia

# 616
  • София
  • Мнения: 324
Момичета, коя авиолиния препоръчвате от Бг до Финландия? Наближава да летя и гледам да не е и супер скъпо. А от София ми е по-близо от Бургас /нали норвегиан от там летят ама май са скъпи сега вече./

# 617
  • София
  • Мнения: 324
Сега виждам, че не цената е проблем ,а директният полет... Все пак пътувам с бебе. Вие с коя авиолиния летите?

Последна редакция: чт, 13 окт 2016, 12:12 от Snowflake19

# 618
  • Варна/Лондон
  • Мнения: 1 441
http://www.momondo.co.uk/Тази търсачка за билети ползвам аз.

# 619
  • София
  • Мнения: 324
http://www.momondo.co.uk/Тази търсачка за билети ползвам аз.

Благодаря  Peace

# 620
  • Мнения: 55
Аз пътувам винаги с Луфтханза, прехвърлянето на полетите винаги е удобно и не се налага да чакам и да вися по летищата.
Директни полети няма. Норуеджиан имат полети само през лятото и са само до морето, но пък на мен ми е много по-удобно от София, така че не съм ги ползвала.

# 621
  • София
  • Мнения: 324
Аз пътувам винаги с Луфтханза, прехвърлянето на полетите винаги е удобно и не се налага да чакам и да вися по летищата.
Директни полети няма. Норуеджиан имат полети само през лятото и са само до морето, но пък на мен ми е много по-удобно от София, така че не съм ги ползвала.

Благодаря за инфото.
Всъщност Норвегиян пътуват до края на този месец /както винаги от Бургас, да/  Peace

Аз имам една питанка относно майчинството във Финландия. Какви са условията за вземане на такова, реално, предполагам, аз няма да имам право на такова като емигрант? За детски знам, че имам право. /В Бг не взимам/.
 Ще се радвам мамите с такъв опит да разяснят.

# 622
  • Мнения: 2 909
Извинете, че та нахлувам, но винаги ми е било интересно: По колко часа на ден е светло? А зимата четох, 24 тъмно? Малко тъпи въпроси, но ми е любопитно.

# 623
  • София
  • Мнения: 324
Здравейте,
някой дали има представа и опит с превеждане на пари от финландска към руска банка и случайно да е запознат с таксите за такъв превод??

Йесс, чак пък 24 часа да е тъмно... Най-късия ден зиме /където аз живея поне/ е някъде от 9-30, 10 до 14-30 ч. следобед.

# 624
  • Мнения: 3 716
Здравейте, пиша във вашата тема с молба. Предстои издаване на книга, която много, ама много искам да имам. За съжаление при предварителна поръчка доставки се правят само в границите на Финландия. Вероятно ще последва и по-лесно достъпен, английски превод, но аз искам да имам оригиналното издание на фински. Приемам всякакви идеи?  Hug

# 625
  • София
  • Мнения: 324
Здравейте, мами!
Има ли някой от живущите тук, който може да ми обясни как стоят нещата с детските градини - възраст, изисквания, пари и пр. Благодаря  Peace

# 626
  • София
  • Мнения: 23
Може ли да ми кажете по колко минути са часовете и междучасията в училище за най-малките деца 6-7 годишни във Финландия?

# 627
  • Финландия
  • Мнения: 169
 Детските градини във Финландия са със смесени групи. В групата от 1 до три години ( максимум деца там са 12 с учителка и 2 възпитателки) Над 3 годинки са в смесени групи и са 24 деца с една, или две учителки и възпитателка. Таксата е в зависимост от дохода на семейството. Обикновено е 290 евро на месец. Ако детето е само в предучилищна и ходи по четири часа е безплатно.

В училищата часовете са по 45 минути с 15 минути междучасие. Около 10.30 обядват(първи клас. После по-големите. Обяда е само едно ядене със сухар, намазан с маргарин. Ако има супа е с мек хляб. Няма десерти. Обяда е безплатен.

 Ако детето е на занималня след училище има следобедна закуска. Занималнята струва 90 евро на месец.

# 628
  • Мнения: 9
Здравейте! Виждам, че не е много активна темата, но все пак да опитам
Живеехме във Финландия докато бяхме заедно с таткото на детето, изкарахме Кели, но по-късно с бащата се разделихме и когато и аз и малката бяхме в Бг, са дошли и документите за постоянно жителство. Проблемът е там, че бащата /с когото сме в процес на развод/, отказва да ми изпрати въпросните документи за жителство и незнам как да постъпим, ако искаме да се върнем с детето там. Мигри казаха, че няма какво да направят в такъв случай. Келите са си в нас. Също се интересувам, ако сега например отидем, и започна работа или стана студент,  мога ли да пусна малката /на 2г. и 3м. е/ на ясли, какъв е реда и как се изчаква? Чета, че ще съобразят таксата с моите доходи. Също ,трябва ли да се декларира някаква сума пари при пристигането, както е в Дания например?
Ще съм благодарна ако някой ми помогне с отговори.

# 629
  • Мнения: 413
Искам да попитам, понеже ми предстои евентуално да замина, за момента сама, за онези, които са живяли или живеят във Финландия, лесен ли е живота там? По- лесен ли е от България? По- приемлив ли е?

Познавам Финландия, имам приятели там, работила съм с финландци и съм наясно с порядките им. Никога обаче не съм живяла там. Учих фински преди няколко години, после плановете ми да замина се отложиха.

Добро място ли е това да започнеш нещо ново, да се устроиш, да живееш, работиш, евентуално да имаш и връзка? Изпитвам несигурност относно заминаането за постоянно. Да, не ми пречи да стегна един малък куфар с дрехи и да прекарам месец или два там, но аз не съм от хората, които правят нещата наполовина. Ако замина, ще замина със сериозна цел. За това, моля, който има мнение и опит по въпроса, нека се изкаже.

Благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт