Дискриминират ли ви защото сте майка???

  • 17 833
  • 374
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 6 627
Работя в средна по големина производствена фирма като счетоводител. В момента три от колежките ми са в отпуск по майчинство. Двете ги чакат /имам предвид работодателите, пък и ние, де/ с нетърпение, за третата не искат да чуят. Що ли? newsm78
Третата е дискриминирана  Laughing
Работодател съм си и не си дискриминирам ,като има работа за свършване трябва да я свърша оправяме се някак си .
Болнични всеки месец ми се струват доста странно.
Още една жена има във фирмата баба е ,ама когато се налага не ми е проблем да си гледа болното внуче.
минзухар,чува се ,чете се момичето представям си ако работех предимно  с жени ,които всеки месец са в болнични .Накрая аз щях да изляза в дългосрочни  Mr. Green

# 31
  • Мнения: 2 401
Ама темата е за дискриминация, не за некоректни служители.
У нас майките по дифолт се приемат за кръшкачки и изнудвачки.  А майките всъщност са най-верните служители.  По-умните работодатели го знаят.

# 32
  • Мнения: 2 563
Пазете си кореспонденция с работодатели, събирайте доказателства и се жалвайте в КЗД при такива случаи.

# 33
  • Мнения: 6 627
Ама темата е за дискриминация, не за некоректни служители.
У нас майките по дифолт се приемат за кръшкачки и изнудвачки.  А майките всъщност са най-верните служители.  По-умните работодатели го знаят.
О, да хора с отговорности т.е родители са  с по-голям потенциал за добри служители ,вярно е.

# 34
  • Бургас
  • Мнения: 372
Ама темата е за дискриминация, не за некоректни служители.
У нас майките по дифолт се приемат за кръшкачки и изнудвачки.  А майките всъщност са най-верните служители.  По-умните работодатели го знаят.
Е, тя дискриминацията е породена именно от некоректното отношение на някои служителки. Ако нямаше такива, които постоянно отсъстват и имат мераци да тръгват все по-рано, нямаше да има и дискриминация. Нещата са свързани, Минз.
Да, наистина, коректните майки са най-отговорните служители. Всеотдайни в работата, изпълняващи поетите ангажименти. Но пак ти казвам, не всички са такива. А веднъж опари ли се един работодател, после дълго го държи и не смее да наеме майка с малко дете. То е като в магазина -  ако един-два пъти те излъжат, после се замисляш дали да потретиш. Отново казвам, жалко за отговорните майки, които професионално подхождат към работата си. Peace

# 35
  • Мнения: 6 627
елфчето отговорните служители независимо дали са майки или бащи се оценяват /ако не са на държавна работа де или в огромна фирма/

# 36
  • В подножието на планината
  • Мнения: 813
   Да , дискриминирали са ме , защото съм майка . Преди 3 месеца , кандидатствах за работа в една фирма . Още по време на интервюто  ми разказаха ,  как една тяхна служителка ( която иначе твърдяла , че има кой да и гледа детето в случай на нужда)  още на първия си работен ден , се обадила , че детето и е болно . Казаха ,че съм първия сериозен кандидат за тази позиция , но с недомлъвки ми дадоха да разбера , че факта че имам дете ще е проблем . Впоследствие започнах
държавна работа - там нямаше проблем , че имам дете . Досега не съм излизала в болнични , но се чувствам сигурна , че ако ми се наложи ще мога да го направя .

# 37
  • Мнения: 61
Не! Никога не са ме дискриминирали, защото съм майка, ...пък имам 3 деца! Peace
Не търсете причините извън себе си и не ги прехвърляйте върху децата. Ако сте ценен и полезен кадър за един работодател, той ще се радва да работите за него, без да се интересува от това дали имате деца, кола, мъж, жена, какво правите през свободното си време и т.н.
На интервю за работа, не се "оправдавайте", че имате деца, а акцентирайте върху ползите за бъдещия работодател от вашите знания и умения.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 262
Не съм била свидетел на дискриминация на майки с деца, но съм сигурна, че има. Също обаче смятам, че и за нея си има причини  Wink парен каша духа  Crazy

# 39
  • Мнения: 3 405
елфчето, не това, което си написала за профила на дискриминирата майка имам предвид.
Видях мнения, че това е така, защото служителката е некадърна, проста, нежелана във фирмата и затова е дискриминирана, а не защото е майка.
Има и такива жени, да.
Но дискриминацията на жена с деца на някои места е очевидна, и когато тя е професионалист.
Тук са дали примери.
 Peace

# 40
  • Мнения: 2 510
Да има дескриминация, но тя се дължи на ниските заплати, както и на манталитет.
Не можеш да наемеш човек да гледа детето, а трябва да го дадеш на ясла или градина / известно е там какво е работното време и условията/.
Когато е болно /изключвам тежките случай/ ако е на градина не може да ходи, ако го гледа близък- отказва, ако е външен човек - нямаме му доверие и т.н.
Работните места не са дубльор. Ако излезеш в болничен някой друг трябва да върши работата за която не му плащат или трябва да водиш детето на работа / последното също ми се е случвало/.
Обратното, ако си гледаш детето, то парите са крайно недостатъчни.
За откъсването от работа след 2 години е още по-зле.
Върнах се на работа преди детето ми да навърши 6 месеца. Фирмата в която работя беше вече купена от чуждестранни собственици...
Не може да не правиш сметка и за двете страни. Социализмът отдавна мина.

# 41
  • Мнения: 284
Към момента не! Върнах се на старата си работа, като още преди да изляза по майнчиство се бяхме разбрали дали от двете страни има желание да работим заедно Peace.

# 42
  • София, център
  • Мнения: 3 455
По скоро не. По скоро не се съоразяваха, с факта че съм бременна, а после и майка, но това опира до прекия ръководител, а не до фирмата като цяло.  Но аз имам на кой да разчитам. Във фирмата, в която работя от доста време насам не съм забелязала дискриминация по какъвто и да било признак. Не мисля, че майчинството е проблем за работодателя, защото непрекъснато се раждат бебета от колежки, респ. непрекъснато има майчинства, а след това и болнични.

Вероятно има единични случаи, в които колежка не се връща след майчинство, и е помолвана да напусне, но това е било следствие на нейното предишно представяне като работеща. Просто заместващия е оценен по добре. В същност, говоря за единични случаи, но може би по-коректно е да кажа, че знам само за един такъв.

# 43
  • Мнения: 17
Дискриминират, но с право понякога. Сещате се, че работодателят търси някой, който да работи, да върши работа, за която му се плаща, а не някой, който всеки месец излиза в болнични. Това е положението. Всеки си гледа собствения интерес. Работодателите на са социална институция. Те търсят някой, който да върши определена работа за съответно заплащане. Защото замислете се, че работодателите също са хора, и деца имат. В някои по-малки фирми като служителят всеки месец отсъства, то тази работа все пак трябва да се свърши, обикновено работодателите я вършат, остават до по-късно и т.н. Е, няма как някой да остава 2-3 часа след работа вместо да е с детето си, за да може друг да си гледа детето. Знам, че не всички майки са такива, но много работодатели вече са се опарили и не желаят да повтарят. То са болнични всеки месец, то е тръгване в 16.00 часа за ДГ. Жалко, защото има много отговорни майки, добри професионалисти. Просто често майките смятат, че те и децата им са център на Вселената. Да не коментирам бременните, които умишлено започват някъде, въпреки че знаят, че са бременни и няма да работят. Затова работодателите са предпазливи. На никой не му са плаща, за да може друг да си гледа децата. Peace Пак казвам, жалко за наистина отговорните майки.

Подкрепям! Peace

# 44
  • София
  • Мнения: 3 572
Никога не са ме дискриминирали заради ролята ми и на майка. По време на интервюто с настоящия ми работодател споделих, че имам едно дете, както и че планирам още 2. Планът е вече наполовина изпълнен.

Общи условия

Активация на акаунт