Мина и първата третина през Май ще бъдем трима или четирима

  • 26 368
  • 726
  •   1
Отговори
# 705
  • Sofia
  • Мнения: 3 485
Момичета, да ви питам нещо. дано някой да има инфо по въпроса.
като си изтеглих резултатите от БХС първо има графа резултат за бременната, където пише "Вашият риска за болеста на Даун е......" и т.н. за другите болести, после има графа допълнителна информация за консултиращия лекар, където има изчислен биохимичен риск и после и възрастов риск за всички болести пак по-отделно. Моля ви ако някой знае да каже кой точно риск се взема предвид???? Всички рискове са ми ниски, само възрастовия за Даун е 1 от 850 /най-високия, останалите са от сорта на 1 от 15 000/ не че се притеснявам,  просто питам за информация ако някой знае да каже. може и други мами да се питат същото. Благодаря!

Попринцип това е нормално ,защото се взима и честотата на заболяването като цяло. От тризомиите, Даун се среща най-често и затова обикновено риска за него изглежда по-висок отколкото за останалите аномалии, но 1:850 не мисля,че е висок риск Wink

# 706
  • Мнения: 847
Здравейте,

Сега се зачетох в това с осигуровките и имам питане по следния казус - аз понеже съм със собствен бизнес, където съм собственик и управител, декларирам осигуровките на всички, включително и моите, но за разлика от на другите, моите не съм ги плащала от доста време. До тук лошото е само, че се трупат лихви, иначе кога ще ги платиш значение няма, щом ги декларираш надлежно. Обаче! Като "служител", щом съм осгурена, държавата е длъжна да плаща, в същото време, като собственик, най-вероятно ще ме подпукат в лицето на представител на фирмата, да внеса невнесените. Имате ли идея, дали може тези, които получавам, направо да ги внасям обратно и да погасяват старите или трябва задължително да се изчисти всичко и тогава да плащат?

Още нещо - сега при този проблем с тромба, мога да си взема болничен за много дълго време. Това ще промени ли нещо? Аз така или иначе си работя, но принципно състоянието ми предполага да лежа постоянно. Никога не съм взимала болничен, платен или неплатен и нямам идея как стоят нещата. Държавата плаща ли пак процент от заплатата? Осигуровките внасят ли се по същия начин?

Атремида, така е, 90% от среднодневното възнаграждение обаче / счетоводителката ми прави някакви сметки онзи ден и каза, че така се смята/ в рамките на следващите 12 месеца от месеца на раждането, а за да изчисли се смятат 18 / или вече 24/ от 45 дни преди раждането назад. Тия 45 дни като са "болничен" платени ли са? На каква ставка? А това за втората година не го знам.


Искаш да кажеш,че си декларирала възнаграждение по ДУК /договор за управление и контрол/ и отделно и по трудов договор, така ли?

# 707
  • Мнения: 146
Anjella  аз мисля,че първо трябва да си погасиш задълженията това може да е пречка да ти изплащат майчинството.Ако излезеш болнични от НОИ ти изплашат 80% от заплатата върху която се осигуряваш.

# 708
  • Мнения: 160
Тая държава не върви на добре...Как тогава ще имаш стимул да се осигуряваш на пълната работна заплата, като ще получаваш тези пари като майчинство само 1 година? newsm78 Това е пълен абсурд! Аз две години нямам трудов стаж, учила съм до март без прекъсване. Някои лета съм работила. Държава ни ограбва(мен не, но всички, които се осигуряват на пълна работна заплата). То по-добре е да се осигуряваш на минимална и да си влагаш пари някъде, мисля, че ще е по-добре, отколкото да се надяваш, че пенсията ти ще е по-висока след време...Абсурд! Просто държавата ни е един пълен абсурд! Но по-добре е човек да се забавлява с това, отколкото да се ядосва Wink

# 709
  • Мнения: 461
Анжела, до колкото зная трябва да ги погасиш всички задължения по осигуровките. Попитай счетоводителя си как стоят точно нещата, до колкото знам понеже мъжа ми има частен бизнес и за самоосигуряващите се като него и като теб знам че се осигуряват на задължителен минимума от 400 лв. т.е това е най-ниската стойност за собствениците на фирми, вече зависи кой на колко се осигурява. Говори със счетоводителя ти той най-добре знае, аз взимам болничен защото бях с отлепване на плодния сак и мисля да си взимам болничен до края нищо че ще си работя от вкъщи. Simple Smile и това повлиява на майчиството ама то така или иначе вече няма никво значение и с него и без него все за детето държавата няма да се грижи а ние, изобщо не разчитам на тия пари...Разчитам на мъжа ми и на себе си! Simple Smile

Мишокааааа браво на теб за резервациятааа Simple Smile

# 710
  • Мнения: 3
 Io_io,

Всичко, което трябва да се декларира, надлежно го прави счетоводителката, на служителите всичко си се плаща редовно по трудов договор - и заплата и осигуровките, а при мен само се декларират по договор за управление, не е по две различни.

Според моята счетоводителка, това за 24 месеца още не е гласувано и е на етап "проект". Дали бърка?

А аз мога да не излизам в майчинство въобще, мога да го карам само на болничен, дали не е по-добре, как мислите?

Според всички счетоводители, които питам, не е нужно да ги погасяваш, защото, да приемем, че не съм аз, а друг служител на фирмата - не може държавата да му спре плащането, понеже фирмата не е внесла пари, тя е декларирала, че този човек работи и че го осигурява и че ги дължи тия пари. Отделно от това, могат да подпукат фирмата, но не могат да спрат на човека парите. Фирмата може да е с 5 или с 5000 работника, няма как да спрат майчински или болничен, защото щом веднъж си ги декларирала фирмата, значи казва "потвърждавам, имам отговорност и намереие да ги платя", нали така? Аз съм напълно ок на варианта да ги приспадат, така или иначе, нямам намерение за друго да отиват тези пари, ама дали има такава опция?

# 711
  • Мнения: 1 313
Ако си на договор за управление няма да имаш проблем. Проблем ще имаш, ако си самоосигуряващо се лице. Тогава, и сега да внесеш парите, пак ще ти изчисляват болнични на минимума (поредната мярка за намаляне на злоупотреби, този път от самоосигуряващи се, не от майки).

Благодаря за резервацията за неделя  bouquet

# 712
  • Мнения: 146
това за 24 месеца  още не е гласувано но сутринта казаха че влиза в сила от 2012г.

# 713
  • Мнения: 0
Здравейте момичета, доста време не съм писала, но станахме толкова много мами, че не мога да смогна. Иначе исках да споделя, че аз ранен БХС няма да правя, след като лекарката ми каза, че в 15сед. пак се прави, така че реших да изчакам. Колкото до разчитането на резултатите от БХС, не съм лекар и мисля да питам лекарката, която ми води бремеността. Все пак това и влиза в задълженията. Желая успешни скрининги, здрави бебета на всички 1cribЦелувки

# 714
  • Мнения: 847
Io_io,

Всичко, което трябва да се декларира, надлежно го прави счетоводителката, на служителите всичко си се плаща редовно по трудов договор - и заплата и осигуровките, а при мен само се декларират по договор за управление, не е по две различни.

Според моята счетоводителка, това за 24 месеца още не е гласувано и е на етап "проект". Дали бърка?

А аз мога да не излизам в майчинство въобще, мога да го карам само на болничен, дали не е по-добре, как мислите?

Според всички счетоводители, които питам, не е нужно да ги погасяваш, защото, да приемем, че не съм аз, а друг служител на фирмата - не може държавата да му спре плащането, понеже фирмата не е внесла пари, тя е декларирала, че този човек работи и че го осигурява и че ги дължи тия пари. Отделно от това, могат да подпукат фирмата, но не могат да спрат на човека парите. Фирмата може да е с 5 или с 5000 работника, няма как да спрат майчински или болничен, защото щом веднъж си ги декларирала фирмата, значи казва "потвърждавам, имам отговорност и намереие да ги платя", нали така? Аз съм напълно ок на варианта да ги приспадат, така или иначе, нямам намерение за друго да отиват тези пари, ама дали има такава опция?

За целите на КСО ДУК е приравнен на трудов договор. При това положение, ако счетоводителката ти е подавала надлежно Д1 и 6 със сответния код, на теория ще тряабва да ти плащат от НОИ. Когато заплатите са начислени,а не изплатени и така са подадени болничните ги изплащат.
Според мен най-изгодната ти схема е:
1. от сега до 45 дни преди ражддане-болничен на 80% от декларараното възнаграждение/осигуритения доход
2. след 1то, 410 дни - майчинство на 90% от декларараното възнаграждение/осигурителния доход
3. след 410тте дни се връщаш на работа и пак болничен на 80% от декларараното възнаграждение/осигуритения доход + 120лв. на месец до навършване на 2рата годинка на детето.

Ако си редовна студентка ще получиш и към 2900лв. еднократно, както и още 240 лв. за първо дете и 600лв за второ еднократно независимо от всичко.

Бюджет 2012 още не е гласуван от парламента.

До тук с положителната част.

След това идва следното: Длъжностно лице, което разреши изплащането на възнаграждения, без да са внесени дължимите за тях осигурителни вноски, се наказва с глоба в размер на невнесените осигурителни вноски, но не повече от 20 000 лв.
Освен това: Недобросъвестно получените суми за осигурителни плащания се възстановяват от лицата, които са ги получили, заедно с лихвата. Те могат да бъдат прихващани от вземанията на лицата от държавното обществено осигуряване с разпореждане, издадено от длъжностното лице, на което е възложено ръководството на контрола по разходите на държавното обществено осигуряване в съответното териториално поделение на Националния осигурителен институт-т.е. когато от НОИ те хванат,че получаваш болнични/майчинство,а не са ти платени осигуровкте, могат да поискат ввръщане на сумите от фирмата ти /т.е. пак от теб/.

Според мен трябва да се консултираш с някое много добро ТРЗ,защото дори не съм сигурна дали изчерпвам всички негативи  Embarassed

# 715
  • Мнения: 3
Io_io, много много ти благодаря!

Звъннахме и на още един счетоводител, после в НАП, после в НОИ, после на някакъв ревизор, чиито номер дадоха. В общи линии твърдят, че няма вариант да не се изплатят, има вариант да ги "задържат" и след това изплатят на куп, но трябвало да се разглежда конкретно всеки слузай от комислия, след като се подаде болничния, съотвените декларации към него и тн.

Това, което казваш " Недобросъвестно получените суми за осигурителни плащания се възстановяват от лицата, които са ги получили, заедно с лихвата." според мен няма как да важи за моя случай, защото  пъвро фирмата надлежно подава всички документи, второ аз реално имам заради тая дълбока тромбоза епиркизи от три различни болници, които показват тежко състояние и предполага много месеци лежане, това, че нямам външен израз си е чист късмет, трето бременността също си е налице и е доказуема Simple Smile

Както казах, аз тези пари имам намерение така или иначе да ги пренасочвам директно към НОИ, т.е. най-добрият вариант би бил да плащат всеки месец и аз да връщам сумата към тях, защото твърдят, че не им е толкова "модерна" системата да могат да приспадат.

# 716
  • Мнения: 847
Anjella, ще ти пиша във фейса,за да не спамим тук  Laughing

# 717
  • Мнения: 36
Благодаря момичета за бързия отговор за БХС-то.  Hug  и аз си мислех, че не е висок риска но реших да питам какво всъщност означават тези допълнителните. всъщност моя риск за Даун е 1 от 15000, а възрастовия е 1 от 850, та разликата ми се стори много голяма, но сигурно е от възрастта ми  Mr. Green
choki_koki_boki тъкмо се чудех къде се губиш  Wink. скрининг може да се направи и след 15-та седмица.

# 718
  • София
  • Мнения: 66
mylene заради възрастта ти е 1 от 850. Аз съм с една година по-голяма от теб и моя възрастов риск е 1 от 600. Всичко ти е наред, дишай спокойно.

Това с майчинските и осигуровките е много смотана работа. Аз май съм от последните късметлии, на които размера на майчинството се изчисли на база 12 месеца назад. Ако великите ни държавници не променят нещо, за второто дете трябва да взимам същите пари, които съм взимала за първото при положение, че към момента на издаване на болничния за бременност и раждане 45 дни преди термин съм в отпуск за отглеждане на дете до 2 години. За сега смятам да си гледам детето във вкъщи до навършване на 2 години, т.е до раждането на другото, за да се възползвам от условията за застъпено майчинство. Разбира се, не е много лесно да се живее на една заплата + 240лв. майчинство, но най-важното е да сме живи и здрави. Мисля, че още няколко момичета тук в темата са в моето положение. Ако имат някакво друго виждане по въпроса, моля да се включат.

mi6oka2 благодаря за резервацията!

# 719
  • Мнения: 4
Здравейте мами.Нова съм тук се записвам във вашата темичка.Сега с гордост се присъединявам към майките  2012...Термина ми е на 17.05.2012

Общи условия

Активация на акаунт