Отговори
# 15
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
Момичета, ако има протест бройте ме и мен. Тази държава се управлява от престъпници #2gunfire
Присъединявам се към вас. Трябва да се направи нещо и то спешно. Както и съм за приравняване на майчинството с МРЗ. НЕ се отваря линка за групата във фейсбук. Подписка няма ли да е по ефективна от само протест ?! ДАно този път голяма част от народа се включи, а не само част от майките. Предлагам към исканията да се добави и по половин майчинство допълнително за майките с близнаци. Дано не се предаваме и отстояваме до край. Пуснала съм тема за протест в продавалник в резултат от многото недоволни от 240 лв майчинство, но желаещи да протестират липсват.
ПС Не съм майка на близнаци  , но искрено вярвам че тези жени трябва да получават, ако не двойно то поне допълнително една МРЗ към майчинството.

Те получават и сумата не е малка. Една спечелена битка на СНБМ.
ЗАКОН за семейни помощи за деца
Чл. 6а. (Нов - ДВ, бр. 23 от 2009 г., в сила от 1.01.2009 г.) (1) Майката (осиновителката) има право на еднократна парична помощ за отглеждане на близнаци до навършване на една година, независимо от доходите на семейството, когато децата не са настанени за отглеждане в специализирана институция за деца.

(2) Размерът на помощта по ал. 1 се определя ежегодно със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година и се изплаща за всяко дете близнак.

# 16
  • Мнения: 249

Ще изчисляват майчинството на база осигурителния доход за 24 месеца?

Ще изчисляват майчинството на база осигурителния доход за 24 месеца?
Lev - 27 Октомври 18:07
Обезщетението за майчинство и безработица ще се изчислява на базата на осигурителния доход от последните 24 месеца, предвижда проектът на бюджета за държавното обществено осигуряване, който беше одобрен от надзорния съвет на НОИ. Според проекта по-дълъг ще е и периодът за изчисляване на болничните, които досега се смятаха на базата на последните 12 месеца, а от началото на следващата година за техния размер ще се вземат последните 18 месеца. Целта на промените е да намалят злоупотребите с тези видове обезщетения. От КНСБ отказаха да подкрепят проектобюджета.
През 2010-та година периодът за изчисляване на размера на обезщетението за майчинство бе увеличен и стана 18 месеца, като целта на управляващите бе да се намали практиката, при която жени се договарят с работодателите си за вдигане на осигурителния доход преди излизане в майчинство.
От следващата година този период се увеличава с още 6 месеца и така обезщетението ще се смята на базата на дохода от последните 2 години преди раждането на дете.
Проектобюджетът за ДОО предвижда същия период и за изчисляване на обезщетението за безработица. Размерът на болничните ще се определя от дохода от последните 18 месеца, вместо досегашните 12 месеца. Запазва се схемата за изплащане на болничните, според която работодателят поема първите 3 дни, като плаща по 70 процента от полагаемия дневен доход. Правото за достъп до болничен се запазва при сегашните условия, според които лицето трябва да има 6 месеца осигурителен стаж. 
 

Това е ужасно!!!
А защо има две еднакви теми: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=619329.msg20096712#msg20096712 ? Или аз нещо се обърках!  bouquet

# 17
Мен лично новия закон ме устройва, на 24 години съм имам 5 години осигурителен стаж.Ако ми изчисляват дохода на 18 месеца ще ми намалят майчинството заради два месеца в които съм била болнични (поне така ми казаха) тъй като карам тежка бременност а ако се разпредели в 24 месеца почти няма да има разлика поне така си мисля аз.И все пак не е приятна изненада за някои майки които са предвидили 18 месеца преди да забременеят ( за които са планирали ).Но пък ще ми е много неприятно ако беше както едно време - 6 месеца.Какъв стаж е това изобщо и колко данъци си платил за да искаш 2 години да ти плащат, хора които са работили толкова време да се изравнят с циганки дето са се хванали половин година да метат улиците не е честно.Трябва да се раждат деца , но освен количество е важно и качеството все пак.Ако си един сериозен човек ще обмислиш всичко предварително , как ще си намериш работа след тези 2 години ако си нямал никакъв стаж или по сериозна работа преди това и така нататъка за да може да отгледаш качествено това дете и да можеш да му дадеш всичко от което има нужда.

# 18
  • София
  • Мнения: 65
Oktavia_бе, доколкото ми е известо и при изчисляване на 18 месечната база няма да ти се намали значително майчинството заради болничните - все пак сумата, която си получила като обезщетение също се взима при базата за изчисляване.

Според мен 18 месеца база е напълно достатъчна, за да се избегнат от една страна злоупотребите, тъй като дори и да почнеш да внасяш на висока база след като забременееш, в най-добрия случай това ще е за около 7 месеца и повече ще натежи базата, върху която са внасяни осигуровки преди забременяването. Същевременно за високата база се плаща и доста стабилна сума за осигуровки - при база 2000 лв. само за осигуровки, без данъците, за седем месеца ще се внесат в държавата над 4000 лв.

От друга страна 18 месеца са горе-долу нормални за една млада жена да планира бременност, така че ако работи на добра заплата и си плаща осигуровките върху пълния размер, да може да педвиди колко би получавала през времето, което ще е в майчинство и по този начин семейството да разполага почти със същите доходи, ако тя би била на работа.

Същевремненно 24 месеца са прекалено много за една млада жена, която тепърва е завършила висшето си образование, най-вероятно е трябвало месеци наред да търси работа, и след това да чака две години да има стабилни доходи, за да се замисли за дете. Та по този начин точно за жени, имали "неблагоразумнието" да поискат више образование, вместо да започнат работа веднага след завършването на средното си образование, това учвличение би имало най-голямо значение, защото ще трябва да планират първото си дете едва след 27-28 годишна възраст, ако искат да семейството да разполага с общи доходи близки до тези преди появата на бебето.

Съгласете се, че появата на трети човек винаги означава и увеличаване на разходите за семейството и всяко значително намаляване на приходите в сравнение с размера им преди появата на бебето, би отказало много двойки да имат деца, и то двойки състоящи се от интелигентни и млади хора, който не се опитват да излъжат държавата, а просто биха искали да осигурят нормални условия за бъдещето си дете.

Аз съм една от тези, който чинно си плащат осигуровки почти на максимума всеки месец, при това поемам пълния им размер, защото съм самоосигуряващо се лице. Много време отлагахме плановете за бебе, един път за да мога да почна да получавам по-стабилни доходи, втори път като увеличиха срока на 18 месеца. Накрая реших, че няма за кога повече да отлагаме и се примирих с мисълта да не ми достигат два-три месеца, тъй като вече съм на 28 години и занапред ще става все по-трудно и ето, че нашето бебче е на път. Сега ако направят изчисляването на база 24 месеца ще ме върнат доста назад и с появата на трети човек (дано всичко да е наред и да се роди живо и здраво), ще трябва да се оправяме с доста по-малко пари, отколкото в момента двамата, а мога да кажа, че и в момента преди заплата сме почти на червено, без да си позволяваме кой знае какво.

Точно по този начин държавата ще ме накара да търся алтернативни начини да събера допълнително средствата, с които бюджетът ни ще олекне, точно по този начин ще ме накарат да не декларирам всичките си доходи, както правя досега, и да вляза и аз в сивата икономика. Защо да плащам по близо 600 лева осигуровки на месец, като държавата явно иска точно от бъдещите майки да спести пари, при положение, че има много други начини - това просто е най-лесният. Просто ще намеря начин да си спестя и аз тези пари, както всички знаем, начини има - дори и 200-300 лева спестени на месец не са малка сума и повярвайте ми, няма да са ми излишни.

# 19
  • Мнения: 1 404
А те приеха ли го това или е само предложение?  newsm78
Има ли го там в Държавен вестник....

# 20
  • СОФИЯ
  • Мнения: 11 501
А те приеха ли го това или е само предложение?  newsm78
Има ли го там в Държавен вестник....

Още не е гласувано от НС, но няма никакви индикации, че имат намерение да променят предложението.

Общи условия

Активация на акаунт