Добрите учители?

  • 4 255
  • 41
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 741
За моите деца е важно учителите им да имат преди всичко човешко отношение към класа си, да бъдат мили, справедливи и спокойни. Да не им подронват достойнството с обиди, да не бъдат агресивни.
Малкият ми син казва за една от учителките си: "Често е строга, прави забележки на някои ученици, но го прави така забавно и с такъв мил тон..."

# 31
  • Варна
  • Мнения: 6 332
Детето каза, че иска мили учители, които не се карат много! За професионализъм нищо не спомена!  Whistling Отношението е главното в момента.

# 32
  • София
  • Мнения: 62 595
Не казва, сигуурно защото повечето му учители са добри. Децата искат да имат добри учители, готови са да понесат строгостта. Рядко се срещат деца, които по природа да не са любознателни и готови да се учат. Може понякога да се кефят на неизискващи учители, но в един момент този купон им омръзваи се обръщат към взискателните.

# 33
  • София
  • Мнения: 18 110
Опс, не съм видяла темата, а с удоволствие и голяма благодарност  ще се разпиша  тук, за да оборя мнението ,че за учителите се говори предимно лошо. Peace За всеки - каквото си е заслужил. Wink
В редица теми съм казвала, че имам три деца в училищна възраст и съответно покрай тях животът ме срещна с много учители. Така се случи, че и трите  бяха при една и съща учителка в начален курс. Как да си изкривя душата и да кажа, че жената е била лоша, при положение, че аз направих всичко възможно близначките да бъдат при учителката , която изведе кака им  в края на 4 клас? Жената беше взискателна, преподаваше  на ниво, обясняваше разбираемо и  даде и на трите ми деца много солидна подготовка.За което единствено мога да благодаря от все сърце. Публична тайна е, че  западен език в училище не се научава.Е, моите деца имаха късмета и тук. GrinningОт първи до седми клас включително, на голямата ми дъщеря преподаваше учител, който не знам с какви думи да нарека.На пръв поглед прекалено строга, даже сурова към децата.Но само на пръв.Децата я обожаваха,  от 5 клас нагоре им беше и класна.Освен, че им даде такова ниво по английски, тя  знаеше всичко за всяко дете, беше винаги наясно с оценките му и  по останалите предмети, с проблемите в поведението му и т.н. Което пък от своя страна улесняваше на максимум обратната връзка.При първи индикации за проблем от каквото и да е естество родителят беше уведомяван или привикван. Дъщеря ми се занимава от години с пеене и в края на 7 клас имаше задачата от учителката по музика да поздрави съученииците и преподавателите си с 2 песни.Втората, в знак на безкрайна благодарност и обич,  с няколко думи преди изпълнението, дъщеря ми,  от свое име и от това на съучениците си, посвети  на най-прекрасния учител..И тази на пръв поглед  сурова жена, която 3 години им беше като втора майка,много строга при това, се разрева. Heart Eyes За жалост малките ми дъщери имаха щастието тя да им предава  само  от първи до 4 клас.Вече е пенсионерка. За тази жена - поклон, и от мен, и от децата ми. 
В същото това училище голямата ми дъщеря попадна и на страхотен преподавател по математика.Самият факт, че макар и да не учи вече там, ходи да я види, е достатъчно показателен.  Като добавим и поне още двама-трима, които идеално се вписват в категорията добър учител, не мисля, че коментирането на слабите страни на други преподаватели в така наречените негативни теми по какъвто и да е начин омаловажава направеното от истинските професионалисти. Peace Почти същият екип от учители преподава и на малките ми дъщери, така че  като цяло нямам съществени оплаквания. Голямата ми дъщеря е 9 клас, затова нямам наблюдения върху работата на новите учители, тъй като голяма част от предметите  в 8 клас не са изучавани.Но пък не мога да пропусна да похваля миналогодишната преподавателко по езика, както и тази по БЕЛ.За първи път дъщеря ми попадна при прекрасен учител по литература, ценящ личното, но добре аргументирано мнение по различни теми и определено недолюбващ заучените или преписаните високопарни фрази на различни критици.Всички тук знаем, че от 8 клас нагоре граматика не се учи.Но тази жена съставя, принитира , раздава и обяснява  съдържанието на материали по БЕ, които децата са задължени да  сортират в папка и  които един ден, на прага на матурата в 12 клас, ще са им изключително полезни.Може ли човек да е недоволен от такъв учител newsm78Не подарява оценки, пише ги по заслуги, фалшиви отличници при нея  няма.И въпреки това учениците я харесват, оценяват това, което получават от нея.
А  за моите учители - навярно няма да ми стигне мястото да кажа поне по една благодарствена дума за толкова много от тях.  bouquet
И ако някой, в  резултат на прочетеното в  други теми, е останал с представата, че си чеша езика във форума, критикувайки за щяло и нещяло учители, надявам се  сега е разбрал колко много греши.

Последна редакция: пн, 31 окт 2011, 23:15 от eine in Rente gegangene Nixe

# 34
  • Мнения: 442
Цитат на: eine in Rente gegangene Nixe link=topic=619454.msg20127768#msg20127768
date=1320094776
И ако някой, в  резултат на прочетеното в  други теми, е останал с представата, че си чеша езика във форума, критикувайки за щяло и нещяло учители, надявам се  сега е разбрал колко много греши.

     Това критика към мен ли беше?  Simple Smile
     Причината да публикувам такава тема е лична. И ми се искаше да го направя още преди седмици. Не е замислена в резултат на коментарите в бгмама. Може би съм се изразила некоректно. Мнението ми е продиктувано от коментарите, които получавам от познати и непознати, както и мненията, които виждам в коментарите след всяка статия, свързана с образованието, дори и да е положителна. (google)
     Хората обичат да обобщават, но когато те самите се почувстват обобщени- не им е приятно... И пак държа да отбележа- не визирам бгмама.
    И това да отбележа- не правя статистики на хората, с които съм се засичала в определени теми...
      Peace

     Благодаря за отговорите на всички изказали се!  Peace Надявам се на още интересни мнения.  Simple Smile   

# 35
  • София
  • Мнения: 18 110
Не, не беше критика към теб. Peace Беше заключение на написаното от мен, тъй като вероятно много хора от останалите теми са останали с впечатлението, че се меся където не трябва и критикувам работата на учителите. Истината е,че с еднаква готовност споделям прекрасните си впечатления от едни учители и  желанието си за корекция в поведението на други. Същото бих направила и при комнетарите си за други професии.Един аналогичен пример с лекари - до края на живота си ще благодаря на гинеколога , при когото раждах близначките си.Същевременно единствено неприятно чувство събужда в мен споменът за този, при когото раждах голямата си дъщеря.Нима е редно  човек да премълчава неговата грубост, незаинтересованост и липса на професионализъм..За същото става дума.Другаде  бях споделяла как в темата за конкретен клас, на първата страница, сме си направили списък,в който са включени имената на всички онези учители, които са ни впечатлили с качествата си на преподавател и човек и на които искаме да благодарим.Този списък включва както наши учители от едно време, така и учители на децата ни.Ако само критикувах учителите и  си затварях очите пред професионализма на толкова много хора в тази гилдия, списъкът под моя ник нямаше да е най-дълъг.. Wink

# 36
  • София
  • Мнения: 7 074
Според мен критериите за добър учител, в различните нива на образованието са различни, тъй като и потребностите на децата са различни.
Ако включим детската градина и предучилищната подготовка към образователните степени, смятам, че на това ниво е нужно, преди всичко учителката да е грижовна и да умее да работи с децата в колектив.
В началното образование, според мен е важно да има изграден, атрактивен за децата начин на работа и преподаване. Трябва да може, както да ги сплотява в колектив, така и да умее под формата И на игри и занимания, да предизвика интереса им и да им представи основите на езика и на математиката, като нещо интересно и вълнуващо. Не на последно място, трябва да бъде авторитет за децата, човек, на който да повярват, колко важно и интересно е да си ученик!
В средното образование, ако детето има изградени навици вече, е достатъчно да бъде добър в своята област, като това не се ограничава само с учебния материал в учебника, а включва и възможността му да покрие по-широки интереси... в случай, че детето ни има изявен такъв към този предмет.
И като цяло, всички учители, от детската градина - до университета, трябва да бъдат социални същества, с умения за общуване. Като бонус приемам това, да бъдат и психолози  Laughing
Благодаря на моята начална учителка! Съжалявам, че е много възрастна вече и не можах да я срещна със сина ми, но пък и той попадна на прекрасни госпожи... за сега!

# 37
  • Мнения: 2 898
В началното образование, според мен е важно да има изграден, атрактивен за децата начин на работа и преподаване. Трябва да може, както да ги сплотява в колектив, така и да умее под формата И на игри и занимания, да предизвика интереса им и да им представи основите на езика и на математиката, като нещо интересно и вълнуващо.

Съгласна съм с теб. Много е важно как началният учител ще подходи към децата. Ако не успее да ги "грабне", има риск да намразят всичко, свързано с училището.

# 38
  • Мнения: 442

    Аз ще добавя само, че това:

Цитат
да бъдат и психолози
е много важно!

  eine in Rente gegangene Nixe  Peace
   
   

# 39
  • Мнения: 5 361
Според мен добрият учител е:
 взискателният учител;
този, който пази дистанция с учениците в разумни граници, но разбира проблемите на конкретния ученик и се опитва да помогне;
който владее перфектно учебния. материал и го преподава достъпно за всички;
който е строг, но справедлив;
който не позволява родители и деца "да му са качат на главата";
който пише реални бележки, отговарящи на знанията;
който не прави разлика между децата, независимо от етнос, социален и обществен статус на родителите;
КОЙТО МОТИВИРА УЧЕНИЦИТЕ СИ ,  ИЗИСКВА МАКСИМУМА ОТ ТЯХ И УСПЯВА ДА ГИ УБЕДИ, ЧЕ МОГАТ ДА ГО ПОСТИГНАТ

# 40
  • Мнения: 2
 Когато аз търсих учителка за дъщеря ми,единственото ми изискване беше да е преди всичко ЧОВЕК.И аз съм учител и прекрасно знам,че на всички родители не може да се угоди.И не е нужно.Важното е,когато децата те видят,да  ти се хвърлят в прегръдките и да ти жужат като пчелички.Няма нищо по-хубаво от това-да знаеш,че си допринесъл и ти нещо за света,в който живееш. Grinning

# 41
  • Мнения: 304
Добър родител,добър ученик,добър учител.И обратно!

Общи условия

Активация на акаунт