Съвети за Бизнес 16

  • 59 505
  • 737
  •   1
Отговори
# 720
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
Винаги ще имаш разправии с митниците, ще отварят, вземат проби, задържат  партидата.
Не е задължително да има разправии, при изрядни документи и продукт проблем няма никакъв.
От друга страна ако си ги внася сама и си е регистрирала марката за БГ ще държи пазара

Дори и при изрядни документи, е възможно да й създадат проблеми. Особено като някой митничар реши, че ще те изнудва за 200-300 лева. Направо побеснявам, само като си спомня... А последния път, понеже ми правиха митническата обработка още във Варна (и не присъствах при отварянето), направо си откраднаха това-онова... Естествено не може да се докаже нищо, но е толкова жалко - всички кашони са с по 10 бройки вътре, само този, който са отворили - с 8.

От позицията на митнически агент с повече от 15 години стаж в България смея да твърдя, че ако са ти изрядни документите и продукта и имаш стабилен брокер никой не може да те изнудва за нищо. Никой не е застрахован от проверка, пратки  се маркират на база оценка на риска и се отварят. За всяко такова нещо се подписва протокол, като един от подписите е на представителя (агента) на вносителя. Ако липсва бройка обърни се към агента си.
veni-vidi, за всички въпроси които си задала, квоти, мита, разрешителни отговор можеш да имаш ако знаеш тарифната позиция на стоката. За търговската марка прочети повече тук; http://www.xn--80aaafe7bcooshhi6i.com/bg/%D0%A0%D0%B5%D0%B3%D0%B … %D0%BA%D0%B0.html


Вероятно си права, че зависи най-вече от "стабилността" на брокера. За мен това си е просто корупция, с каквито и други термини да го назовеш.
А като си спомня, в какъв вид бяха отворените кашони... Не ще да ми е пазил интересите варненския брокер. Не стига, че си бях платил за проверката, ами и бяха свили с митничаря стоки за стотина евро (по доставни цени) - пълна цигания! Липсите не бяха описани естествено - иронията е, че дори и откраднати, на мен ми се водят като получени според митническите документи - зачисляваш си ги на склад, плащаш си ДДС-то...

# 721
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 144
Тигър и Титина ,Благодаря ви .Вече започна да ми се изяснява .Липсваха ми точно тези части от пъзела.Това не знаех.
Ще приема като услуга , препоръка за добър митнически агент.Ще почерпя  Hug
Писали сме едновременно Тигър .Аз до сега внос не съм правила ,но съм минавала митница и съм наблюдавала грозни сцени.На мен не се е случвало.В нашата Държава всичко може да се очаква ,така че трябва да се предвиди.

# 722
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 938
В 3 страни съм работила като митнически брокер и в трите (вкл и България) за проверката си плаща вносителя- така е според закона, от това мърдане няма.
Закона дава право при липса на стока да се корегира митн декларация и да се възстанови мито и ДДС - само че за това ти е  нужен протокола, за които споменх по-горе
За другото пак казвам, зависи от брокера ти. Обикновенно предпоставка за корупция е нередовни документи или стремежа на вносителя да плати по-малко мита ( зад тези си думи заставам на 100%)

veni-vidi, за митнически агент - зависи коя ще ти е обмитяващата митница

# 723
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
В 3 страни съм работила като митнически брокер и в трите (вкл и България) за проверката си плаща вносителя- така е според закона, от това мърдане няма.
Закона дава право при липса на стока да се корегира митн декларация и да се възстанови мито и ДДС - само че за това ти е  нужен протокола, за които споменх по-горе
За другото пак казвам, зависи от брокера ти. Обикновенно предпоставка за корупция е нередовни документи или стремежа на вносителя да плати по-малко мита ( зад тези си думи заставам на 100%)

veni-vidi, за митнически агент - зависи коя ще ти е обмитяващата митница

Titina, нямам желание да споря - винаги съм се стремял да бъда изряден, дори и да ми струва повече. Мита не се е налагало да "спестявам", стоките ми са с ЕВРО-1 сертификат и са освободени. За липсващите стоки попитах - отговориха, че каквото са написали - това е! Митничарят и агента са на едно мнение, а липсват две бройки от десетте. Вероятно аз съм прекалено подозрителен, а? Няма по-долни хора в тази държава от митничарите, освен полицаите на пътя може би... Корупция, облечена във власт! Затварям темата, че започвам да натрупвам негативна енергия в себе си.

# 724
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 938
А не ти ли идва на ум, че може и да не са изпратени. Преди няколко години в Канада участвах в одита на една голяма компания. Останах впечатлена колко клайма имат за липсващи стоки (по едно време се чудех дали могат да броят  повече от5 хората шипинг дипартмънта им).

Когато казах спестяване на мита имах предвид предпоставка за корупция. Напр в този форум ( пазаруване от чужбина) редовно се коментира обмитяването ( декларирането) на занижена стойност. Просто вика "аз съм готов да платя на ръка"

# 725
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
А не ти ли идва на ум, че може и да не са изпратени.

Е, точно тези 2 в отворения кашон ли да не са изпратени? А в останалите кашони, защо си бяха по 10? Хайде стига... Стига ми унижението пред доставчика, докато се опитвах да му обясня, че родните ни митничари са крадливи...
А аз пък не съм готов "да платя на ръка" - въпросът е принципен! Защото днес ще се изкушиш малко, утре малко... и накрая няма да се усетиш кога ще стъпиш съвсем на гнило!

# 726
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 938
При митническа проверка винаги има протокол. Отговора на брокера ме навежда на мисълта, че е отваряно някъде по пътя. Бих клаймвала това към превозвача, Имала съм случай на митница Варна когато митничаря забялшза, че камиона отдолу е пробит (имаше много скъпа апаратура и беше неправилно натоварена и съответно потрошена). анулирахме декларацията и според ЦМР конвенцията и условията на доставка изпращача и превозвача си поделиха разходите

# 727
  • В сбъднатите си мечти
  • Мнения: 144
veni-vidi, за митнически агент - зависи коя ще ти е обмитяващата митница

Мисля във  Варна или Бургас да минавам.

# 728
  • На дивана, под юргана
  • Мнения: 563
При митническа проверка винаги има протокол. Отговора на брокера ме навежда на мисълта, че е отваряно някъде по пътя. Бих клаймвала това към превозвача, Имала съм случай на митница Варна когато митничаря забялшза, че камиона отдолу е пробит (имаше много скъпа апаратура и беше неправилно натоварена и съответно потрошена). анулирахме декларацията и според ЦМР конвенцията и условията на доставка изпращача и превозвача си поделиха разходите

Няма как да е отварян контейнера, без да счупят печатите на контейнера. Случаят за мен е приключен - на тази митница (Варна) повече няма да обработвам нищо.

# 729
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 938

Няма как да е отварян контейнера, без да счупят печатите на контейнера.

Така си мислия ти. Контейнерът може да се отвори във всяко претоварно пристанище, пломбите (отдавна няма контейнери с печати) се сменят и се отрязява в документите - от къде знаеш коя е пломбата с която е тръгнал контейнера? Първата е на БОЛ-га, но следващите смени не са отбелшзани там. Ти като получиш стоката ( при обмитяване във Варна или др пристанище) не получаваш оригиналната пломба. Пломбата се къса от митническия служител и се отбелшзва в документите дали съответства.



# 730
  • Мнения: 0
С ветеринаря нещата са ясни  Peace....с общината не са.... Thinking там ще ми е драматаа гаранция  Wink
*Pukanka* -като се замисля наистина са много малко фризьорските салони за животинки....а предполагам че изискванията са като за обикновените салони? Thinking

Извинете, че се намесвам.. Най-лесно е да се отвори фризьорски салон за кучета и котки, изискванията са едни и същи за хора и животни, доходоносно е, обаче трябва да тормозиш доста домашния си любимец, докато се научиш  Laughing Мога да кажа, че бизнеса е доста успешен, живея точно срещу такъв "фризьор" има си работа зима и лято (разбира се повече лятото) ама  им прави прически, оформя ги  Laughing С една съвсем обикновена машинка от порядъка на 100 лв. , една масичка като на ветеринар (не знам колко парички е) и има комплект ножици като за хора. Една прическа е към 30-40-50 лв, зависи от породата, ако човек се занимава с това само мога да посъветвам да има някакъв дезинфектант, защото моя котаран точно от там хвана гъбички Wink Повече не е и ходил там, а хем ни е съседка и се отнесе мърляво с него. Но идея е много добра за такъв бизнес, а за зоо магазините съм забелязала, че не им върви много с храна и други консумативи, печелят главно от препродаване на животичентата, имала съм доста контакти с хора държащи такива магазини, защото съм давала котета за продан. Това е. Извинявам се пак за намесата Simple Smile

# 731
  • Мнения: 17
някой нова тема може ли да пусне Praynig

# 732
  • Мнения: 784
Titina,  с респект към професията ти съм, но човешкия фактор го има навсякъде. Аз преди години също се занимавах с освожбождаване на стоки от митницата и имам доста лоши спомени. Най-смешно фрапантния случай беше когато тъкмо напусках и бях завела новото момиче да му показвам на практика как се освобождава от митница. Тя беше доста хубаво девойче и на митничаря според мен му изтекоха лигите по нея. Тогава за пръв и последен път поискаха да ми отворят пратката и в нея освен другите работи имаше и 10-тина рекламни химикали, малко по-хубави от обикновенно. Понеже имаше много хора - ние двете и пощенските служителки митничаря не посмя да си вземе, но специално ни заръча като си вземем колета да минем да му оставим няколко. Аз обаче го възприех като номер да се сваля с хубавата колежка, а и бройките бяха малко и се прибрахме директно в офиса. Е познайте - след 1-2 часа звъни митничаря директно в офиса ни и пита къде са му химикалите Wink. Направо паднах от стола от тази наглост.
От този ми период обаче си знам - ако има стока на митница - плати си да се занимава специалист, митнически агент. Аз нерви за такава работа нямам.

# 733
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 938
sunlight_eli аз съм била митнически агент  Mr. Green
А тези химикални- просто митничарят си е затворил очите. Според закона това е недекларирана стока и подлежи на конфискуване, а вие на акт за нарушение. Той си е затворил очите и си е поискал част от това. Ако нямаше несъответствие между описано и налично нямаше да има претенции

# 734
  • Мнения: 54
Интересна насока на темата, малко разнообразие е внесе.Никой не казва нищо за новата анкета - има ли въпроси към бизнесправещите, които са ви интересни, или тема, на която да се направи обобщение с помоща на различни отговори.Ако не дадете идеи, си слагам каквото на мен ми е интересно.

А за заглавието , какво ще кажете за "Идеи, стартиране и развитие на бизнеса"

Общи условия

Активация на акаунт