Месечни помощи за дете (детски надбавки) - инфо, документи, въпроси - 6

  • 152 604
  • 759
  •   1
Отговори
# 405
здравейте, въпроса ми е за месечните помощи за дете Simple Smile  досега ползвах платен отпуск за отглеждане на дете до 2г възраст. Откъде да взема бележка за доходите ми- от работата / оттам ще е 0 лв/, или от НОИ, които изплащат сумата от 240лв ежемесечно. Ако детето ми е родено юли месец, трябва да  са включени месеците 1 календарна година назад  до юни тази година ли?

# 406
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
здравейте, въпроса ми е за месечните помощи за дете Simple Smile  досега ползвах платен отпуск за отглеждане на дете до 2г възраст. Откъде да взема бележка за доходите ми- от работата / оттам ще е 0 лв/, или от НОИ, които изплащат сумата от 240лв ежемесечно. Ако детето ми е родено юли месец, трябва да  са включени месеците 1 календарна година назад  до юни тази година ли?
От работодателя, който ще напише 0,00 за месеците в отпуск за отгл. на дете. А самите суми вие си ги попълвате в декларацията. Ако детето е родено м. юли, то най-рано сте подавали през август. Но понеже не казвате коя година ... едва ли е 2011... Базаат от 12 месеца се взима за периода преди месеца на подаване. подавате сега през юни 2012, 12 месеца  са юни2011-май 2012

# 407
  • Мнения: 10
Здравейте. Цялата информация е много изчерпателна, но ако на някой му се занимава да ми обясни като на простосмъртен, с две-три думи в моя случай какво би трябвало да се случи. Бременна съм в 4 месец, зама си плащам осигуровките от началото на 2012 тъй като спрях да работя и да уча. Ако сега подпиша трудов договор и ме осигуряват има ли вариянт да получавам по-високо майчинство? Искам да знам да побързам ли да подпиша договор, ако има такъв вариант? Или, ако това не е вариант на каква стойност са месечните доходи по майчинство? Какви документи ми трябват за да го получавам? Нещо, нищо не ми е ясно, ако е възможно някой да ми разясни. Много ще съм ви благодарна.
                                                     Поздрави, Мони.  newsm78

# 408
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Здравейте. Цялата информация е много изчерпателна, но ако на някой му се занимава да ми обясни като на простосмъртен, с две-три думи в моя случай какво би трябвало да се случи. Бременна съм в 4 месец, зама си плащам осигуровките от началото на 2012 тъй като спрях да работя и да уча. Ако сега подпиша трудов договор и ме осигуряват има ли вариянт да получавам по-високо майчинство? Искам да знам да побързам ли да подпиша договор, ако има такъв вариант? Или, ако това не е вариант на каква стойност са месечните доходи по майчинство? Какви документи ми трябват за да го получавам? Нещо, нищо не ми е ясно, ако е възможно някой да ми разясни. Много ще съм ви благодарна.
                                                     Поздрави, Мони.  newsm78
Сама си плащаш здравните осигуровки вероятно, коите нямат отношение към обезщетението. Ако сега те назначат на ТД съвета ми е да е на нещо минимално, така ако имаш необходимият осигурителен стаж 410 дни ще получаваш МРЗ, а след това до втората годинка 240лв.

# 409
  • Мнения: 10

Сама си плащаш здравните осигуровки вероятно, коите нямат отношение към обезщетението. Ако сега те назначат на ТД съвета ми е да е на нещо минимално, така ако имаш необходимият осигурителен стаж 410 дни ще получаваш МРЗ, а след това до втората годинка 240лв.

Т.е. за да получавам МРЗ трябва да имам трудов договор година и половина преди да родя? Значи съм закъсняла и няма файда сега да подписвам трудов договор? И ще получавам минимални помощи от държавата, тъй като си плащам осигуровките сама?

# 410
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374

Сама си плащаш здравните осигуровки вероятно, коите нямат отношение към обезщетението. Ако сега те назначат на ТД съвета ми е да е на нещо минимално, така ако имаш необходимият осигурителен стаж 410 дни ще получаваш МРЗ, а след това до втората годинка 240лв.

Т.е. за да получавам МРЗ трябва да имам трудов договор година и половина преди да родя? Значи съм закъсняла и няма файда сега да подписвам трудов договор? И ще получавам минимални помощи от държавата, тъй като си плащам осигуровките сама?
Т.е. ти към момента янмаш никакъв осигурителен стаж. Дори и така да е има "файда" да започнеш на ТД, просто обезщетението ще започне да се изплаща чак когато "натрупаш" необходимия стаж. До тогава има помощи от Соц. подпомагане, за бременост и раждане, за първата година...минимални са, но са пари все пак.

# 411
  • Мнения: 10
Работила съм на трудов договор, но за кратко лятото на 2011г. Искаше ми се да се заведа на трудов договор при приятел, който да ме осигурява високо, а аз да му плащам осигуровките за да може когато изляза по майчинство да имам по-високи месечни доходи. Но съм изпуснала сроковете май.  Sad

# 412
  • Край морето... при пясъка и сините вълни
  • Мнения: 7 030
Работила съм на трудов договор, но за кратко лятото на 2011г. Искаше ми се да се заведа на трудов договор при приятел, който да ме осигурява високо, а аз да му плащам осигуровките за да може когато изляза по майчинство да имам по-високи месечни доходи. Но съм изпуснала сроковете май.  Sad

Щом нямаш 12 месеца стаж общо (без значение коя година) нямаш право на майчинство.Нека те назначат сега на трудов договор на минимална заплата, както казаха по-горе и щом натрупаш 12 месеца стаж общо ще започнеш да получаваш и майчинство.Няма смисъл да се осигуряваш на повече пари - просто няма да получиш повече.Сумата на обезщетението се изчислява върху предходните 24 месеца вече и само ще даваш повече пари.

# 413
  • Мнения: 10
Да, като че ли ми се разясни. Общо взето нямам много алтернативи. Сега ще се заведа на трудов договор някъде и когато станат 12 месеца стаж ще започна да получавам майчинство? Това може и да е след като вече съм родила? Много въпроси, но съм бременна за първи път, на 19 години и досега не съм се сблъсквала, а много ми се иска да не пропусна нещо и да не направя най-доброто възможно.  Praynig

# 414
  • Мнения: 109
Здравейте,
и аз с въпросче Embarassed
Безработна съм,не получавам от 5 месеца обезщетение и искам да кандидатствам за детски.Къде да отида да подам молба и какви документи освен бележка от съпругът ми са необходими.
Благодаря ви 
  bouquet

# 415
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Здравейте,
и аз с въпросче Embarassed
Безработна съм,не получавам от 5 месеца обезщетение и искам да кандидатствам за детски.Къде да отида да подам молба и какви документи освен бележка от съпругът ми са необходими.
Благодаря ви 
  bouquet
http://lex.bg/laws/ldoc/2135456128
чл.17, ал.3

# 416
  • Мнения: 109
Благодаря ти Ала-Бала,само не ми стана ясно като безработна от къде да изискам документ за моите доходи/тоест за паричното обезщетение ,което съм получвала от НОИ/
И сл.бележка от яслата ,или от личната/за поставени ваксини/
Мерси много още веднъж. Hug

# 417
  • София-Младост
  • Мнения: 23 374
Благодаря ти Ала-Бала,само не ми стана ясно като безработна от къде да изискам документ за моите доходи/тоест за паричното обезщетение ,което съм получвала от НОИ/
И сл.бележка от яслата ,или от личната/за поставени ваксини/
Мерси много още веднъж. Hug
От никъде, сама ще си напишеш, че за периода от- до не си получавала доходи. А за месеците, в който си получавала обезщетение просто ще го впишеш, предполагам знаеш сумите. Ако не една разпечатка от банката върши работа, тя не се прилага, те по сл. пт си ги проверяват.

# 418
  • Мнения: 221
Благодаря ти Ала-Бала,само не ми стана ясно като безработна от къде да изискам документ за моите доходи/тоест за паричното обезщетение ,което съм получвала от НОИ/
И сл.бележка от яслата ,или от личната/за поставени ваксини/
Мерси много още веднъж. Hug



Бележката за ваксини се взима от личния лекар на детето.Можеш да попиташ в дирекция социално подпомагане и те да ти кажат размера на обезщетението ти от нои.

# 419
  • София близо до Витоша
  • Мнения: 469
Да попитам - колко дни след подаването на документите за еднократната помощ се превеждат парите ?

Мерси за отговора

Общи условия

Активация на акаунт