Гърция-27

  • 61 457
  • 747
  •   1
Отговори
# 735
  • Мнения: 5 776
Victorria така е  Peace Ако се венчаете в църква не е необходимо сключването на граждански брак  Peace В коя част на Гърция се оглеждате за църква?

# 736
  • Мнения: 211
Виктория, нашата също ще е морска - такъв е целият замисъл Simple Smile Рокля, обувки и т.н.  Simple Smile Мислехме, че ще успеем да се справим с всичко по преместването си и сватбата до тази есен, но изглежда и ние ще сме на опашката за догодина  Peace Църквата сме си я харесали горе-долу откакто се запознахме - свързана е с неговото детство и не е на самия бряг Simple Smile

Харесала съм и работите на няколко местни фотографи, които са търсени и в чужбина за всякакви фотосесии... Удивително много талант се е насъбрал на този остров  Grinning

Смятам, че на всички ще е приятно да споделяш важните за теб неща, а защо не и кореспонденция на лични.  Grinning За гражданското - планирам ако успеем в България да се отчетем, за да се омъжа в нашата църква с неговите фамилни имена (две са) и да не се обясняваме по-нататък с тукашните власти Wink Ако пък ни изпреварите, тъкмо ще разказваш и даваш идеи   bouquet Grinning

# 737
  • Мнения: 1 308
Някак ми се струва безумно да се венчаем само в църква, дали ще има същата "тежест" самият документ. Имам поне година, така че ще се запозная с обичаите и традициите там. Искам всичко да е нормално и по реда си (както всяка една жена). Не желая да правя и в България каквото и да било. Т.е тук само ще си сменя документи или регистриране на брака.
Сватбата ще е на о. Крит. Намерихме някои църкви, но все още обсъждаме като цяло идеята. Мислехме да е на самия плаж, но няма да е удобно от гледна точка на организацията - пясъкът, платформа, гостите... Та вероятно ще я направим в църква и после в ресторант на брега или нещо такова си представяме.
leo75, ще споделям, разбира се, но вие сте много по-запознати, та все ще се допитвам до вас Simple Smile

# 738
  • Мнения: 211
Щом църквата може да "развежда" италианците, защо не и да бракосъчетава гърците  Wink /в България дори и нотариусите много се чудят на тия семейни положения  Laughing/.

Не желая да правя и в България каквото и да било. Т.е тук само ще си сменя документи или регистриране на брака.

Съображенията ми са съвсем практични - допреди години трябваше да се водят съдебни дела, за да вземеш фамилията на съпруга си, т.е. да не ти правят проблеми от полиция и т.н. и да трябва да доказваш, че имаш общо със съпруга си  Simple Smile Вече има и друг закон - ако искаш да добавиш фамилията на мъжа си към своята с тире, можеш да сключиш брака в Гърция, като при издаването на акта за граждански брак служителят допълва, че съгласно въпросния закон желаеш да добавиш фамилията му към своята.

С оглед на моята фамилия, а и с оглед на неговите две (фамилията на майка му и на баща му), няма как да причиня такова главоболие на никой, от който ми зависи издаване на какъвто и да било билет или документ колкото и да не долюбвам бюрокрацията  Mr. Green

# 739
  • Мнения: 1 308
Leo75, звучи доста объркано, но каквото е нужно ще направя, стига после да нямам някакви проблеми от полиция, при продаване/купуване на имущество, наследство и пр. Искам всичко да е в рамките на закона, за да мога свободно да пътувам.

Вчера четох, че някои жени не желаят да приемат фамилията на съпруга си (защото в България щом се разбере, че си омъжена за чужденец се гледа с друго око на теб и портфейла ти, а и не само това), но това пък създава други проблеми по-късно, доколкото разбрах.

Ако е удобно да попитам защо и фамилията на родителите му?

Благодаря за разясненията!   bouquet

# 740
  • Мнения: 1 825
Ехееее какво става тук - браво, оживяла е темата, но пък и приключва. А кой има правомощия да пуска нова темичка  Thinking чакамеееее  Simple Smile
Привет на всички, няма да ги изброявам по имена, че те са много. Честито и на родилите мами - да са ви живи и здрави бебенцата, да им се радвате много, както и те вас, да пораснат добри и възпитани хора.
Добре дошли  welcome  на новите дружки в темата. Не се отчайвайте в ученето на езика - всяко нещо има своето научаване, достатъчни са няколко неща от ваша страна: търпение (υπομονή), малко по малко (σιγά-σιγά), любов към езика (αγάπη) и най-вече постоянство (επιμονή) и добро настроение (καλή διάθεση)  Heart Eyes
Victorria в Република Гърция, църквата има най-голямата си тежест при сватби, кръщенки и други не толкова приятни събития. Сватба в общината, т.е. Πολιτικός γάμος - все едно нищо не си направила. Като кажеш на някой местен, че сте се оженили в общината, реакцията им е буквално - "мъъъмъъъъмм, а защо не в църквата". Това според тях е признак, че нямаш достатъчно средства. Когато брака е само в общината, празненство няма, т.е. в къщи ако имаш желание може да поканиш някой и да се почерпите, а може и нищо да не правиш, но брака в църква ли е - олееее то са празненства, то са чудосии. Присъствах скоро на една сватба от 400 човека  Laughing Не е като в България - първо в ритуалната зала и после църковен брак - по желание. Брачното свидетелство издадено от църквата е със силата на свидетелство издадено от общината, така че не се безпокой. Докато в България брак само в църква не е разрешен, защото според закона църквата не е упълномощено лице за извършване на бракосъчетания, преди свидетелство издадено от съответната община. Ще се радваме да споделяш интересни ситуации около приготовленията, а и живот и здраве от самото събитие. Мъжа ти от остров Крит ли е?

# 741
  • Мнения: 1 825
Относно езика да ви кажа от личен опит - от 1 година и половина живея постоянно тук, в Гърция, нито една дума не знаех на гръцки, когато пристигнах, само можех да чета, ноооооо да не ме слушаш как чета. Колко съм можела - мислила съм си, нито можех да пиша - абсолютно нищо. Дойдох тук и се записах на курс, който беше по програма от европейския съюз за интеграция на чужденци. Продължителността на курса беше 3 месеца, но за жалост курсистите бях от Пакистан и Египет - т.е. изключително и буквално ниско ниво. 10 човека бяхме и 7 от курсистите не можеха да пишат нищо, т.е. само 3-ма бяхме в час. Представете си какво сме научили - само азбуката и числата  Grinning Учителката се беше побъркала и ми се чудише как съм имала желание да го посещавам този курс, като нищо няма да науча. Но аз упорита - числа, азбука, беше ми достатъчно. С упорство след година и половина мога да кажа, че контактувам абсолютно свободно и добре, в писането нямам никакви проблеми (пиша много, харесва ми писането и до ден днешен не съм спряла да преписвам различни текстове), изпитан модел за писменно усвояване на езика, и дори ми се учудват местните как съм успяла да науча езика им, та чак и да се справям и да попълвам техните документи - молби, формляри и т.н. И даже един от коментарите беше, че съм го усвоила бързо езика, защото съм учила в университет. Аз умрях да се смея, забавлявах се много на това изказване, но какво да правиш - хора свякакви, всеки с разсъжденията си  Simple Smile

# 742
  • Мнения: 334
Ето нова темичка, позволих си да освежа заглавието, надявам се да ви хареса:

http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=687931.msg23513706#msg23513706

# 743
  • Мнения: 367

Та на питането на Юлиана пак идваме до индивидуалността  Wink Докато живеехме в София, усилията ми са били насочени в много по-голяма степен да му помагам активно с българския, та аз го карах на онлайн уроци, и той се ядосваше, че все пак съм по-напред в това отношение  Grinning Все пак е живял и работил 4 години в Бърно, Чехия, и чешкият бе от голяма полза Simple Smile

Аз ли не се изразявам добре, хората ли не ме разбират - незнам  Grinning Когато казах, че половинките ни може да се опитат да понаучат български - нямах предвид да знаят и говорят перфектно. А чисто и просто да опитат, за да видят с какви трудности се сблъскваме ние. Защото един българин може да дпкара перфектното произношение и на гръцки и на английски и на какъвто друг език се сетите. Докато обратния вариант е мноооого труден, да не кажа не възможен.
Факта произтича от това, че българската азбука се състои от 29 букви, а гръцката от 24. Но звуците в бг език са повече. Такива които ни помагат при изучаването и на други езици, като Ч, Ъ, Ц, и др. Вярно на нас ни липсват такива като "Θ", "Δ", които се произнасят по особен начин, но не е проблем да ги произнасяме.
Когато говорех за набор от думи, да в гръцкият език съществуват около 6млн. думи - доказано от филолози. Както и колко са в българския - също. Но напоследък се застъпват много чуждици и едва ли някои си е правил труда. Но ориентировачно има доказателтва всеки един език с каъв набор от думи разполага.
Та, далеч съм от мисълта да споря или да давам уроци. Бих посъветвала единствено, никой да не подхожда с мисли като "трудно ми е" и "не мога"! Автоматично поставяте бариера пред себе си.  Подхода и начина на възприемане наистина е индивидуален за всеки!
Успех!

# 744
  • загубено
  • Мнения: 6 500
Има нова тема


И българската азбука не е от 29 букви а от 30.

# 745
  • Мнения: 367
Ми сядаш и му казваш ,че не си много религиозна.
Ходиш на църква само на големите празници .
Не си трови животът с такива неща.Повечето са религиозни" за пред хората".
Да ме прощават истински религиозните.
Ама не може да излизаш от църква,да се качиш в колата и на първият светофар да
крещиш 'ре м*лака...",или след всяка девойка с по къса фуста да дзяпаш Wink



Или да минеш покрай църквата да се прекръстиш и да седнеш в колата и да си запалиш трева... и такива сме ги виждали  newsm78

# 746
  • Мнения: 51
Victoria  Моята сватба беше на остов Крит,  Родителите на мъжът ми са от там, съответно по-голямата част от родата беше там. Ако те интересува нещо конкретно питай тук или пиши на лични.

# 747
  • Мнения: 367
Има нова тема


И българската азбука не е от 29 букви а от 30.

Говорим за букви, а не за звуци! И не съм тук за да се заяждам.
Мисля, че в този форум сме тук за да си помагаме кой с каквото може.
Имам достатъчно други грижи, за да си играя с когото и да било на дребно.
Кой както иска да учи и възприема. Всеки сам прави ИЗБОРА си в живота.

А на тези които им предстои сватба, особено на остров Крит (любимия ми остров), желая много, много късмет и семейно щастие. Корените на моя съпруг също са от този остров. И мога да кажа, че там е друга култура и страхотни хора!!! Ако останете да живеете там  и успеете да вникнете в тази култура ще го разберете.
Късмет!

Общи условия

Активация на акаунт