Коледни пости 2011

  • 38 635
  • 537
  •   1
Отговори
# 150
  • Мнения: 115
Здравейте,
както ви чета и си припомних студентските години. Мили спомени...
Много вкусно постно предложение от една моя съквартирантка - мусака, но вместо кайма слагате нарязани  на дребно орехи. Слагаха се обичайните за мусаката подправки(сол, черен пипер, чубрица, магданоз). Доста интересен вкус.

# 151
  • Мнения: X
У дома днес сме на картофена салата с печена чушка и червен лук,  и табули с булгур.

# 152
  • Мнения: 2 028
макар и със закъснение от няколко дни, но и аз се включвам... за пръв път...

изчетох цялата тема, страхотни постни рецепти и съвети има тук, благодаря  Hug



# 153
  • Мнения: 19
Мога ли да ям обикновени вафли??? Не пише в съдържанието за нищо животинско, но ме съмнява какаовия крем, да не би да съдържа сухо мляко? Вече съм изяла 10-ина и чак сега се замислих... Embarassed

# 154
  • варна
  • Мнения: 1 830
Мога ли да ям обикновени вафли??? Не пише в съдържанието за нищо животинско, но ме съмнява какаовия крем, да не би да съдържа сухо мляко? Вече съм изяла 10-ина и чак сега се замислих... Embarassed
За вафли Чайка знам със сигурност , че са постни  Peace

# 155
  • Мнения: 204
Много ми е приятно, че намерих тази тема  bouquet.За обяд приготвих спагети със лютеница.

# 156
  • Мнения: 19
mimi 82, благодаря! Мъжът ми е купил такива точно днес хихи. Иначе аз съм главно на филии с кьополу и лютеница, запечени картофи и задушени зеленчуци Laughing Hug

# 157
  • Варна.....
  • Мнения: 1 754
tais,как правиш фалафел?
По   по тази рецепта винаги стават страхотни
Днес направих акулата- намазана със зехтин и горчица, във фолио, а после  и без във фурната. Изяде се, значи е ставало.
Утре-  сега къкри едно зеле, подкиселено с лимонтозу и ориз- за обяд, а вечеря- една гъбена каша съм замислила и едни овесени кюфтета, ако сколасам и за тях, та дано остане храна и за следващият ден, че ми втръсна да готвя.

Последна редакция: сб, 19 ное 2011, 22:27 от tais

# 158
  • Мнения: 508
Здравейте и от мен!
Аз започнах постите от 15-ти, ама едва днес стигнах да погледна темата, тъй като през делничните дни беше доста натоварено. Дай Боже всички да имаме леки и спасителни пости! Hug

# 159
  • Пловдив
  • Мнения: 351
hotpepper аз съм с ревматоиден артрит и мог да кажа че на мене лично не яденето на месо и  млечни ми се отразпва невероятно! но аз наблягам на суровите плоове и зеленчуци и ядки, избягвам захар, бяло брашно и въобще тестените неща. мисля че на тебе също би ти се отразило прекрасно. една идея-направи си изследвания преди да почнеш да постиш и след постите и сравни.
Благодаря ти. И на мен това ми мина през ума,ама нямах време преди постите. Но "след" - ще проследя нещата . Все пак зная какви са ми изследванията горе-долу.

Днес цял ден готвя. Направих 2 различни тиквеника и т.н. Май всички ще преядат, макар и постно.

# 160
  • Мнения: 157
Привет и от мен! Спазвам постите мисля вече шеста година и съм си измислила доста рецепти, които си харесвам и то мнооого. Тук виждам също мн вкусни нещица,които смятам да опитам. Ще ви напиша някои от моите измислени рецептички, може на някой да му се сторят вкусни и да опита Simple Smile))
Постни бонбони "Рафаело":
2 пак обикновени бисквитки
3/4 чаена чаша кокосово мляко или соево мляко ванилия
1 ч.ч. кокосови стърготини
150 гр. маргарин
2 ванилии
15 - 20 лешника
Смесвам всичко, като си оставям малко от кокоса за овалване. Правя топчета и във всяко поставям лешник. Готовите топчета овалвам в кокос.
Постни бонбони
1 ч.ч. захар
50 гр.какао
1 ч.ч. вода
150 гр. маргарин
около 2 пак обикновени бисквити
20 лешника
крокант, смлени ядки или кокосови стърготини за овалване
Слагам на котлона водата и захарта и варя до стапяне. Добавям маргарина и какаото. Наливам сместа в натрошените бисквити и омесвам на тесто. Оформям топчета, като във всяко поставям лешник и овалвам в някое от изброените неща.
Бисквитена торта
2 пакета и половина обикновени бисквити
1 л. соево мляко
1 ч.ч. захар
1 пак нишесте
1-2 ванилии (или 1ч.л. нес кафе)
Баница - пица
1 пак кори за баница
1 бурканче доматена паста (моите са по 340 гр.)
1 ч.ч. газирана вода
300 гр. гъби (нарязвам ги на тънко и ги кипвам на котлона)
100 гр. маслини
1 глава лук
1 стрък праз
черен пипер, чубрица
Гъбите сварявам. В тиган с 1 с.л. зехтин (може и с малко вода, ако е сряда или петък) задушавам лука и праза. Почиствам маслините от костилките и ги смесвам с лука, добавям и отцедените гъби, подправките и 1/2 от доматената паста. Подреждам баницата, като плънката разпределям на 3 места между корите. Останалара доматена паста разбивам с газираната вода. Режа баницата на парчета и я поливам със доматената паста с газирана вода. Пека на 220 градуса (или на 200 с вентилация) за около 30 - 40 минути.
Тригуни
1 пак. бутер тесто
150 гр. печени орехи
1 ч.ч. +4 с.л. кафява захар
3 ваилии
Правя си плъка от орехите и 4 с.л. кафява захар и 1 ванилия. Правя си бутерките на триъгълици с тази плънка и пека. За сиропа: 1ч.ч. вода с 1 ч.ч. кавява захар слагам на котлона да заври. След това добавям двете ванилии и поливам изпечените тригуни.
Соева яхния:
100 гр. соеви хапки
5 глави лук
3 стръка праз
1 морков
1 червена чушка и 1 зелена
300 гр. гъби
2 с.л. маги 10 зеленчука, чубрица, няколко зърна черен пипер
1 ч.ч. вино
Задушавам лука и праза, добавям моркова, гъбите, чушките и подправките, както и виното. Предварително накисвам с подправки соевите кубчета. Когато зеленчуците са сварени, добавям соевите кубчета към тях.
Салата морско дъно
Котайско зеле, къдрава салата, рукола. айсберг (някоя от тях или микс)
1 краставица
1 кут. сладка царевица
200 гр микс или някое от тях- миди, криветки (белени скариди), калмари, рапани, сепии, октопод
50 гр. зелени маслини с чушка
1 изцеден лимон
зехтин, сол, черен пиер
Топла морска салата
200 гр микс или някое от тях- миди, криветки (белени скариди), калмари, рапани, сепии, октопод
3 с.л. зехтин
сол
сока на 2 лимона
1/2 ч.ч. бяло вино (може и червено)
Загрявам мазнината и добавям морските дарове. Бъркам около 2 мин, добавям 1 лимон и виното и оставям да изври. Поднасям салатата полята с другия лимон и подправки на вкус - черен пипер, риган или копър.
 Миди по испански:
300 гр. миди
10 стръка маданоз
2 лимона
100 - 150гр. вегетариански кашкавал (купувам го от Кауфланд, направен е от картофено нишесте и не съдържа казаин или др млечен протеин)
50 мл.вино
1 с.л. зехтин
1 сл. маслинова паста или 1 с.л. песто дженовезе (постно - без пармезан)
черен пипер, сок на 1 лимон
Почистените миди заливам с разбитата смес от всичко останало и запичам във фурната до стапянето на кашкавала, мидите трябва да останат сочни.
Правя си също баница с ябълки и канела, хляб с песто и маслини, кекс със заливка от карамелена халва, постен течен шоколад, постен пататник, паста с песто и домати, пица с домати, босилек и маслини, мекици, катми, кюфтенца от нахут, елда, соя, леща, мексиканска салата, кекс със сушени плодове и какви ли не други глупости... И после все се чудя що съм прасе Simple Smile)))) Ама така е - "Храната прави борбата"!!!
Благодаря за хубавата темичка и успешни пости на всички!!!

# 161
  • Мнения: 324

tais, аз правя овесените кюфтенца по рецептата  на labrex - Овесени кюфтенца


И аз ги правя по същата рецепта. За мен са ужасно вкусни. Само, че следващият път мисля да ги изпека във фурната, че нещо ми мазнеят пържени.
Моля те да споделиш после резултата от печенето на фурна  Praynig
И на мен са ми доста мазнички и това е единствената причина да ги правя рядко, иначе са си много вкусни.

При нас вчера – на обяд салатка, че не бяхме вкъщи – моята беше от краставички, царевица и пиперче.
Вечерята(бяхме на рожден ден и нямах голям избор) беше салата зеле и после малко картофена салата.

За днес още нямам идея какво ще е менюто  Rolling Eyes

# 162
  • Мнения: 107
Аз отивам да овъртя едно прясно зеленце с много доматен сок... Ухаааа. Трябва да намина и до магазина за черен хлебец, че с белия ще стане злоупотреба...

# 163
  • Варна
  • Мнения: 141
Да се включа и аз. Започнахме с постите седмица по-рано - по предписание на лекаря. Моят мъж малко кофти изследвания, та аз съм солидарна с него  Grinning

Ще постим, като ще изключим допълнително варивата, морските дарове и брашното. Така, че задължително ще надниквам при вас за идеи.

Лек и благословен пост!

# 164
  • Мнения: 5 228
Как правите хумус? Аз днес направих за първи път, че ще имам гости, но нещо не съм много очарована, може би пропускам нещо.

Общи условия

Активация на акаунт