Да живееш извън София

  • 75 445
  • 275
  •   1
Отговори
# 225
  • София
  • Мнения: 12 295
  Много благодаря за отговорите.
  Именно вече порасналите деца ученици ме спират от тази крачка, но пък много искам къща и именно затова се чудя за вариант само лятото, когато не са на училище или поне в по-топлите месеци с по-дълъг ден. Училището и в момента им е от 8 сутринта и ставаме в 7, за да се оправим, закараме малката и стигнем навреме до училището. Не виждам как може да се справим ако добавя още време за път, особено зимата...

# 226
  • Пловдив/София
  • Мнения: 2 746
Здравейте, има ли хора с опит с детските градини и училищата в Лозен? И изобщо живота там като цяло?

И у нас с мъжа ми започва да се прокрадва мисълта за къщичка край София и засега по ред причини това е най-удобната локация.

Плюсовете са ясни и идилични- в подножие на планина, спокойствие, зеленина, собствен двор с детска площадка и цветя и т.н.

Но ме спират няколко основни минуса и ще се радвам хората с опит там(особено с деца) да споделят:

1. Транспорт- този автобус 7 ми се стори, че изобщо не се движи след 10 сутринта и преди 6 вечерта (или съм намерила стар сайт). Вярно ли е, колко е редовен? И дали се планира да стига до метрото скоро? Маршрутките за мен не са опция, имам страх от тях, карат като ненормални и не бих си пуснала детето, освен в краен случай.

2. Градини и училища- имаме едно дете на път, а дай Боже след години и второ, т.е. много е важно как ще става логистиката. И двамата шофираме, но аз все още имам страх в някои ситуации и не искам да съм 100% зависима от кола с децата... Градината ми е почти все едно на какво ниво е (важно е дали има някакви допълнителни занимания- езици, спорт, плуване, пиано? ), но началното училище си е важно...Много ли е ниско нивото, има ли плюсове някакви? Видях и че ще строят англо-американска академия в района, но има религиозен елемент и май не е за български деца...

3. хм, ще ви прозвучи снобски, но какви са хората там, в Лозен? Каква им е културата, слушат ли много чалга, с какъв жизнен стандарт и отношение към децата си са?
Знам, че е трудно да се обобщи, но примерно знаем, че има разлика между хората във Факултета и Драгалевци, къде е Лозен в тази скала? В Герман ми направи впечатление, че има по-луксозни къщи и хората ми се сториха усмихнати и интелигентни...това е много важно, искам да избягам от простотията. Живяла съм в чужбина и по ред причини избрах да живея тук, но ме боли от хора, които си хвърлят боклука от прозореца, чупят чужди коли или псуват, пиейки от сутринта бира по анцуга с две черти отстрани...

Сигурно съм свръх амбициозна, но си представям детето ми да расте в по-културна среда, да говори културно, да ходи на чужди езици, да се занимава със спорт или музика и да не вземе от лошите навици на съседите ни в 'младост', откъдето са ми текущите наблюдения...

Извинете за дългия пост, дано стане ясно какво се опитвам да попитам, мерси предварително!

# 227
  • Мнения: 1 273
А за Годеч има ли отзиви? Знам че там има млади хора.

# 228
  • Мнения: 2 169
Красива Белла, а под ползвате имаш предвид, че ходите уикенда или живеете там изцяло топлите месеци?
Зимата няма ли риск да я оберат?
Има риск, но .... ходим само почивните дни и от няколко години и по два
месеца лятото. Вилата ми е наследство от родителите, направихме подобрения
и стана приято за обитаване.Най-хубавото е, че няма шум, замърсители и лятото
е приказка. Мястото е около 2 декара с много овощни дървета, все едно живея в парк.
Може изобщо да не излизам извън мястото, по цял ден сме на терасата, която  е огромна
и е приятно за посрещане на гости. Има и своите минуси : разстояние, разходи по пътуване,
пазаруване в количества, защото в селото карат два пъти седмично хляб,няма магазин,
местните хора са около 10 човека, а лятото селото се пълни с такива, като нас - виладжии.
Няма как да се живее лятото постоянно, като работиш в София - 120 км. не е оправдано.

Последна редакция: пн, 31 мар 2014, 19:08 от Красива Белла

# 229
  • София
  • Мнения: 12 295
Да разбирам те,
моето село е почти на толкова км и макар да е час път по магистралата не ми върши работа за това което търся. Отделно, че в селото постоянно се обират къщи и от нашата всичко окрадоха след като вече няма човек...
Благодаря ти много за споделеното  Simple Smile

# 230
  • София
  • Мнения: 35 332
Имам едно въпросче?
Има ли някой, които ползва къщата само лятото и пролетта, а зимата е примерно в София в апартамент?
И възможен ли е подобен вариант според вас?
Аз обмислям подобен Mr. Green

# 231
  • София
  • Мнения: 12 295
Ms.Gorgeous значи като се видим ще те поразпитам по-подробно  Simple Smile

# 232
  • София
  • Мнения: 35 332
Ms.Gorgeous значи като се видим ще те поразпитам по-подробно  Simple Smile
Да, разбира се Peace
Хем ние сме много близо, градината в града ми е на 6 мин. от нас Laughing

# 233
  • Мнения: 4 474
....Знам, че е трудно да се обобщи, но примерно знаем, че има разлика между хората във Факултета и Драгалевци, къде е Лозен в тази скала? В Герман ми направи впечатление, че има по-луксозни къщи и хората ми се сториха усмихнати и интелигентни...това е много важно, искам да избягам от простотията. Живяла съм в чужбина и по ред причини избрах да живея тук, но ме боли от хора, които си хвърлят боклука от прозореца, чупят чужди коли или псуват, пиейки от сутринта бира по анцуга с две черти отстрани...
Тя простотията ходи по всички прослойки и на всякъде за съжаление.Тук писаха за купоните на открито с DJ.Има го и ''ако никой не ме е видял,значи може...''и то за хора които на всеослушание публично заклеймяваят просташки постъпки.Нещо като хора с раздвоение на личността:висок социален статус,уж възпитани уж интелигентни,а като си мислят че никой не вижда ги вършат едни...Други са си повярвали ,че са някакъв хай лайф и видите ли  всичко им е позволено (по нашенски ooooh!)
Принципно от простотията няма как да избягате,докато не дойдат времена  да има сериозни глоби и са нашенските простаци както е за тези по белия свят. Confused

# 234
  • Мнения: 851
Почнах да пиша и се отнесох в едни обяснения...Накратко искам да кажа, че мечтата за къщичка на село няма нищо общо с реалността. Истинските селски хора, които копаят нивата и гледат животни, може да ги срещнете във влака и ще ги гледате накриво, защото са ви непонятни. А те ще ви отвръщат с благ поглед, независимо колко им е труден животът. Третото висше за детска количка там не вАжи. А ако си мислите, че бъдещето е в селата- бъдещите квартали на София...местите се от квартал на София в бъдещ такъв, заради ежедневното натоварване, което постепенно се прехвърля там?

# 235
  • Varna, Bulgaria
  • Мнения: 78
Тъй като темата е да живееш извън София,а се обсъждат 4-5 села ми се струва ,че не е излишно да отбележа че избора е далеч по-голям:
 

                                села около София
Балша  · Бистрица  · Бусманци  · Владая  · Войнеговци  · Волуяк  · Герман  · Горни Богров  · Доброславци  · Долни Богров  · Долни Пасарел  · Железница  · Желява  · Житен  · Иваняне  · Казичене  · Клисура  · Кокаляне  · Кривина  · Кубратово  · Кътина  · Лозен  · Локорско  · Мало Бучино  · Мировяне  · Мрамор  · Мърчаево  · Негован  · Панчарево  · Плана  · Подгумер  · Световрачене  · Чепинци  · Яна
 Времето се затопля и преди да се пристъпи към такава важна крачка като избор на дом може би  не е зле като идея човек да ги посети едно по едно и да види кое най ще му допадне.
има и села над Владая, посока старата магистрала за Перник Wink
пропускате и Курило - близо до Нови Искър Crazy

# 236
  • София
  • Мнения: 2 995

Чак пък да се връщате в София, заради спорт и езици. Доколкото знам в Банкя има хубав басейн, тенис кортове и прочее. За езиците с частни учители не става ли?

Интересувам се, защото до няколко седмици се изнасяме натам с петмесечно бебе и със сигурност не ми се иска да задържа апартамента в София и да робувам на два имота.

# 237
  • Мнения: 4 238

Чак пък да се връщате в София, заради спорт и езици. Доколкото знам в Банкя има хубав басейн, тенис кортове и прочее. За езиците с частни учители не става ли?

Интересувам се, защото до няколко седмици се изнасяме натам с петмесечно бебе и със сигурност не ми се иска да задържа апартамента в София и да робувам на два имота.

и аз с малко бебе разсъждавах така Wink
Не е само за спорт и езици, писах подробно в скрития текст. След 4ти клас училището не е ок, по мое виждане. Две години сме там до момента, които са ми достатъчни за съставяне на мнение, само учителката ни става в момента. Базата е уникална, няма друга такава в нито едно училище в София, но средата, дисциплината и обучението след 4ти клас не са ок. Имам вече достатъчно отзиви на родители с деца след 4ти клас, за да мисля, че тези впечатления са обективни.
Дъщеря ми ходи на частни уроци по английски. Нещата могат и да са много по-добре в това отношение откъм цени и качество.
Басейн има, но детското плуване, за работещи родители, не е в подходящи часове. Това е единствената възможност (на поносими цени) за спорт. Тенисът е на подобна цена
 за групи, но пробвахме го - ако заниманията не са персонални, просто няма смисъл.
Гимнастика, балет, футбол, рисуване извън училище.... забрави.
Аз продължавам да се чудя, но все повече клоня към връщане в София, просто ще ми е много по-лесно с две подрастващи деца. И много по-евтино - говоря за наистина големи разходи за гориво и отопление - като слушам колегите си, които се оплакват от сметки 300 лв за парно, чак им завиждам - ние сме на газ, отопляваме около 75 кв. м и през зимните месеци имаме сметка 550 лв (отопление и топла вода, готвя на ток). Бяхме и на камина с водна риза, но това е решение за хора, които не са по цял ден извън дома.
Та такива са ми размишленията, въпреки привързаността ми към дома ми и идиличната картина "къща с двор".
Както казах, говоря от опит и по свое виждане. Както и според чергата си. Живот извън София с ежедневно пътуване до работа е въпрос и на финансови възможности, както и на излишно свободно време.

# 238
  • Мнения: 9 877
Ако работите в София, след 4-ти клас не е проблем детето да стигне до нормално училище.

# 239
  • Мнения: 4 474
Тъй като темата е да живееш извън София....
има и села над Владая, посока старата магистрала за Перник Wink
пропускате и Курило - близо до Нови Искър Crazy
Виж сега ,в тази тема четат и пишат хора ,които се вълнуват от избор на място за живеене извън София.За това ,ако искаш да дадеш личната си препоръка за Курило примерно поне го назови коректно като  един от петте жилищни  кв.на гр.Нови Искър какъвто си е.Така както си го написал информацията ти не е неточна ,а  си е направо подвеждаща.
Ако пък търсиш къде  да ''освободиш парата'' ще те помоля да се преориентираш към нещо в клюкарника .

Общи условия

Активация на акаунт