Да живееш извън София

  • 75 316
  • 275
  •   1
Отговори
# 270
  • София
  • Мнения: 2 995
... дървената ограда се лакира, железните парапети се боядисват, тук нещо се разлепило, там нещо прокапало.
... наместо скъпа фитнес карта  Grinning

Но Рени е права - със сондата е голямо ези -тура. Ние стигнахме до вода точно преди да се откажем, защото и сондажът си е едни 100 лева на метър. И въпреки това пак съществува възможността дебита да намалее във всеки един момент.

# 271
  • Мнения: 4 160
Освен това, в селата инфраструктурата си е приключение понякога. Канализация, водопровод - нерядко са самодейни.

при нас имаме едни задължителни 50 лв на месец за отпушване на канал (сметката е 150, но делим три къщи, поне това). Пропаднал е, и при по-проливен дъжд/топене на снегове, каналът прелива и пълни мазетата. Софийска вода казват, че това не е техен проблем, съответно или отпушваме, или прокарваме нов канал. Е, за последното не можем да се разберем със съседите, защото трябва да се изсипе четирицифрина сума накуп. Този разход ще ни остане, обаче, дори да сме си в София.

Няма начин в къща да е по-евтино, щом има и значително перо-гориво. Ако го няма (работи се вкъщи или пък наблизо) и приемем, че няма нищо за ремонтиране (а който е живял в къща знае как е, все има по нещо за правене), както и ако децата са малки или пък вече самостоятелни, грижи няма никакви.
Но с деца от 1-7 кл. и работа в центъра е по-трудно и по-скъпо. За сметка на това пък е в пъти по-хубаво, за това няма как да има спор.

Тази тема ми е толкова нужна в момента, както писах точно обмисляме завръщане в София. Трябва да призная, че започнах да обмислям и други варианти за училище след 4ти клас, с пътуване.

Някой писа за училище в центъра, на равно разстояние от дома и бабите. Ние сме в Банкя, едната баба е в Подуяне, другата - в Младост. Ще търся нещо по пътя на метрото.

Последна редакция: пн, 07 апр 2014, 11:45 от мартеа

# 272
  • Мнения: 19 523
Освен това, в селата инфраструктурата си е приключение понякога. Канализация, водопровод - нерядко са самодейни.

при нас имаме едни задължителни 50 лв на месец за отпушване на канал (сметката е 150, но делим три къщи, поне това). Пропаднал е, и при по-проливен дъжд/топене на снегове, каналът прелива и пълни мазетата. Софийска вода казват, че това не е техен проблем, съответно или отпушваме, или прокарваме нов канал. Е, за последното не можем да се разберем със съседите, защото трябва да се изсипе четирицифрина сума накуп. Този разход ще ни остане, обаче, дори да сме си в София.

Няма начин в къща да е по-евтино, щом има и значително перо-гориво. Ако го няма (работи се вкъщи или пък наблизо) и приемем, че няма нищо за ремонтиране (а който е живял в къща знае как е, все има по нещо за правене), както и ако децата са малки или пък вече самостоятелни, грижи няма никакви.
Но с деца от 1-7 кл. и работа в центъра е по-трудно и по-скъпо. За сметка на това пък е в пъти по-хубаво, за това няма как да има спор.
Понеже имах същия проблем преди две години и трябваше да си подменя канализацията на къщата има фирма (за София), към която се обърнах и съм с много добри впечатления от нея и като работа и като цена. Реших си генерално проблема. Говори със съседите, че те тия 150 лв на месец непрекъснато всъщност са по-голям разход и дали не е по-добре цялостна подмяна.

# 273
  • София
  • Мнения: 478
Някой писа за училище в центъра, на равно разстояние от дома и бабите. Ние сме в Банкя, едната баба е в Подуяне, другата - в Младост. Ще търся нещо по пътя на метрото.


Аз съм с училището и детската в центъра Simple Smile. Лично за мен това е оптималният вариант. Така и така и двамата с мъжа ми работим там, всеки ден се пътува. Чувствам се много по-спокойна като знам, че в 18:00 излизам от работа и в 18:10 си взимам малкия от ясла, после големия и накъдето си искам - много често не се прибираме вкъщи, а отиваме някъде.
И докато живеех в града, в южните квартали, предпочитах детето да ми е по-близо до работата, отколкото до дома - въпрос на лично удобство  - не ми допадаше бързането вечер, за да не е последно детето в детската Peace.

# 274
  • София
  • Мнения: 35 264
Не мога да дам адекватен разчет на отоплението, но на този етап сме на 5-6 тона пелети.
Зимата е мека, топла, рядко е работило котлето 48ч. Пускаме го вечер  и работи цяла нощ, през деня не. Като се приберем Т е около 20 градуса, по-скоро 21. За 3-4 часа преди сън става 22-23, което за домочадието е окей, на мен ми е студено.
Сметката за ток за декември и януари е по 240лв, лятото по 60-80. Слънчевите колектори за нашето потребление не вършат работа. Вярно, в горещите дни има топла вода, ама хич не мога да я чакам до 11ч да стане подобаваща за къпане примерно.
Логистика и транспорт за нас не са проблем, защото живеем наблизо и до градината на синчето са 6-8мин, до училището на каката 10. Притеснявам се само, че ще станат абсолютни зеленчуци, ако не се заема да ги повозя на градски транспорт и да им покажа как е придвижването. Имам голямо желание каката след 2 години да ходи сама на училище, въпреки, че сме в същата посока..... Whistling

# 275
  • Мнения: 6
Ще повдигна темата, в която писах преди време.
Но искам да съобщя нещо което за някого може да е важно ако търси жилище извън пределите на презастроените квартали.
В момента се строи Северната тангента, с този инфраструктурен проект ще следват и други, които ще направят района по-облагородено място не само за логистични центрове и производства, но и за жилищно строителство. Зная го от мои познати, които се занимават с брокерска дейност. Цените в района започват да се покачват.  Селата на север ще се развиват, села като Световрачане, Кубратово. Така че ако търсите имот; това е една посока в която е икономически целесъобразно да се инвестира. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт